לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
83108,310 עוקבים אודות עסקים

אודות הפורום אלצהיימר

הוספת הודעה

צרף
תמונה וידיאו קובץ
קבצים המצורפים להודעה

x
הודעה מהנהלת הפורום
 ברוכים הבאים/הממשיכים/השבים לפורום אלצהיימר
 אנו יוצאים לדרך על מנת לנסות להבין ביחד את הקשיים הנפשיים, המנטליים, והפיזיים שחווים קשישים המתקשים בתפקודם , וההשלכות לגבי קרוביהם. מטרטינו תהיה בעיקר לנסות לשפר איכות חייהם  וחיי הסובבים אותם. נוכל לעזור אחד לשני ע״י שתוף נסיונינו בסוגיות הללו,הן בהצלחות,הן בקשיים שהתנסינו בהם.
נזכור שישנו היזון חוזר מתמיד בין הבריאות הפיזית והבריאות הנפשית, בכל גיל אך באופן הדוק ביותר בגיל המבוגר מאוד כשהקשיים , האבדנים והנזקים מצטברים. נצטרך תמיד להיות פעילים בשני המישורים במקביל כדי לשפר סיכויי ההצלחה של התערבות כל שהיא.
מדי שבוע אנסה להרחיב מעט על היבט אחר של מאפייני הבריאות אצל הקשיש/ה. אזכיר שמידע או המלצות שיוגשו כאן אינן בשום אופן תחליף לטיפול ספציפי ע״י בעל מקצוע ממקצועות הבריאות. כל גישה או רעיון לטיפול חייב להיות מותאם באופן הדוק לפציאנט היחודי תוך מעקב צמוד ואחריות  ישירה.
שנזכה להדר פני הזקנים שלנו ולשמחם.
דר׳ הימן
המשך >>

לצפיה ב-'אלצהיימר - האם כדאי לבוא למסיבה'
אלצהיימר - האם כדאי לבוא למסיבה
18/02/2019 | 13:15
3
43
חמותי קרובה לגיל 70 עם אלצהיימר.
עדיין מזהה בני משפחה ונכדים.
אך בגדול לא זוכרת יום או שעה או מיקום בכלל.
האם כדאי לקחת אותה להופעה של הנכדה?
למרות שדקה אחכ לא תזכור ואולי תוך כדי תשאל איפה היא.

לצפיה ב-'בהתלבטות'
בהתלבטות
18/02/2019 | 16:09
1
5
צריך להיות חיסרון מול יתרון. איפה פה החיסרון? לא תזכור אז לא תזכור, למי איכפת. המטרה במצבים האלה לא צריכה להיות ליצור זכרונות, כי כבר אין זיכרון, אלא להיות בחיק משפחה ולהרגיש שייכים ואהובים ומוכללים. 
לצפיה ב-'כן'
כן
19/02/2019 | 09:06
5
אם מצבה היה יותר חמור הייתי אומר לא.
אבל במצבה זה לא יזיק לה.
יש עוד סיבה: אם לא תקחו אותה, תמיד תהיה לכם, ואולי גם לנכדה, ההרגשה שאולי הייתם צריכים לקחת אותה.
אם יש לה מטפלת כדאי לקחת גם אותה.
אם אין מטפלת ואין שליטה על היציאות, אל תקחו אותה.
לצפיה ב-'אם היא נהנית - סבבה, לקחת. (ואולי גם הנכדה תשמח)'
אם היא נהנית - סבבה, לקחת. (ואולי גם הנכדה תשמח)
20/02/2019 | 20:52
1
לצפיה ב-'דימנציה?'
דימנציה?
10/02/2019 | 17:20
2
16
שלום,אבי סובל מהפרעה קוגניטיבית,הוא טוען שהוא קורא את הכתוביות בטלויזיה שהם בלועזית כשזה בכלל לא נכון הכתוביות בעברית,האם זה סימן לדימנציה,?,הוא גם סובל מהזיות, הכוונה שרואה אנשים בדימיון

לצפיה ב-'כן'
כן
11/02/2019 | 13:06
4
לצפיה ב-'להתייעץ עם רופא גריאטרי/פסיכוגריאטרי'
להתייעץ עם רופא גריאטרי/פסיכוגריאטרי
13/02/2019 | 16:58
9
יש מרפאות יעודיות לכך. אפשר להתייעץ קודם עם רופא המשפחה.
לצפיה ב-'תרופות שלא ניתן להשיג בישראל'
תרופות שלא ניתן להשיג בישראל
30/01/2019 | 23:47
2
21
שלום לכולם. אמא שלי בת 84 סובלת כבר שנתיים מדמנציה (אולי אלצהיימר אני לא יודע מה ההגדרה בדיוק). היא מקבלת תרופה שנקראת ממוריקס שלא ממש עוזרת במניעה שניתנת לה ע"י בעלה שגר איתה. לצערי אני לא לידה כי אני גר בבריטניה (למרות שבא לבקר כל הזמן כמה שאני יכול). ידוע לי שיש תרופות ניסיוניות שכבר פותחו אבל עדיין לא יצאו לשוק. הבנתי שבריטניה היא בין המדינות המתקדמות בעולם בחקר דמנציה/אלצהיימר. האם ידוע לכם על תרופות שניתן להשיג בבריטניה שיותר טובות מהתרופה שהיא מקבלת? (ואם כן האם אני צריך להטיס אותה לכאן וללכת איתה לרופא מקומי?). תודה רבה מראש לכל מי שישיב וטוב לדעת שיש פורום שעוסק בעניין העצוב והכואב הזה.
לצפיה ב-'אם תרופה היא בשלב הניסיוני'
אם תרופה היא בשלב הניסיוני
31/01/2019 | 08:05
19
המשמעות היא שהיא לא משווקת לציבור הרחב, בשום מקום בעולם. 
לצפיה ב-'הבל הבלים אמר קוהלת'
הבל הבלים אמר קוהלת
31/01/2019 | 11:06
21
אין שום תרופה, קיימת או נסיונית, שבאמת בולמת או מאיטה את הדמנציה. ה"תרופות" עוזרות במקרה הטוב לעכברים שהיו בריאים וגרמו להם לדמנציה באופן מלאכותי.
עדיף גם לחולה וגם למטפל בו שלא לתת שום תרופה נגד דמנציה. פשוט להמשיך ולאהוב את החולה ולסעוד אותו פיזית ככל הניתן.
במקרה של מצבים פסיכוטיים כדאי להתייעץ עם פסיכוגריאטר ולנסות להתאים תרופה ומינון נגד חרדות וכד'.
לצפיה ב-'זוגיות בצל ירידה קוגניטיבית'
זוגיות בצל ירידה קוגניטיבית
26/01/2019 | 17:36
22
השתתפות במחקר שאלונים ממוחשבים בנושא: "זוגיות בצל ירידה קוגניטיבית"

שלום רב,

אנו צוות חוקרים מהחוג לפסיכולוגיה ומהחוג לגרונטולוגיה באוניברסיטת חיפה. המחקר הנוכחי עוסק בחקר דרכי ההתמודדות והתהליכים הרגשיים בקרב בני/ות הזוג של אנשים הסובלים מירידה קוגניטיבית. העמקת הידע וההבנה בתחום זה עשויה לתרום לקידום שיטות וכלים טיפוליים, כמו גם ליצירת מסגרות תמיכה עבור בני/ות הזוג. כל סיוע מצידך יתרום רבות לשיפור השירות המקצועי שיינתן בעתיד לאנשים שיתמודדו עם מצבים דומים.

אנו מחפשים אחר גברים ונשים בני 60 ומעלה, שאינם סובלים מלקות קוגניטיבית ותפקודית. ההשתתפות במחקר הינה בהתנדבות וכוללת מילוי של מספר שאלונים. כל מידע שיינתן יקודד ויישמר בסודיות מרבית וללא כל פרטים מזהים. כמו כן, ניתן יהיה לתאם ראיון אישי ולמלא את השאלונים בנוכחות איש צוות במידה ותהיה/תהיי מעוניין/ת בכך. יש להדגיש כי את/ה יכול/ה לוותר על השתתפותך בכל שלב וללא תנאי. משתתפים שיהיו מעוניינים בכך יקבלו בתום המחקר סיכום כללי ובו עיקרי הממצאים והמסקנות.

במידה ותסכימ/י להשתתף, אנא לחצ/י על הקישור לצד שם הקבוצה אליה את/ה משתייכ/ת:

גברים שבת הזוג שלהם אינה סובלת מירידה קוגניטיבית: https://goo.gl/forms/TovvhSwFjd5kfrRL2

נשים שבן הזוג שלהן אינו סובל מלקות קוגניטיבית: https://goo.gl/forms/JH8fWIb9ym6SK6hw1

גברים שבת הזוג שלהם סובלת מירידה קוגניטיבית בדרגות חומרה שונות: https://goo.gl/forms/0ydpQBqOIbqdb3yf2

נשים שבן הזוג שלהן סובל מירידה קוגניטיבית בדרגות חומרה שונות: https://goo.gl/forms/qQE0xdgdjOvRxmK62

אלמנים ששכלו בת זוג שסבלה מירידה קוגניטיבית: https://goo.gl/forms/3HtfBFiMNWdX0JLj1

אלמנות ששכלו בן זוג שסבל מירידה קוגניטיבית: https://goo.gl/forms/q4QGq2wzrRV0SoRx2

אנו מודים לך ומעריכים זאת מקרב לב.

על החתום,
אלכסנדר מנביץ', דוקטורנט, החוג לפסיכולוגיה
פרופ' שמשון רובין, החוג לפסיכולוגיה
פרופ' ישראל (איסי) דורון, החוג לגרונטולוגיה
ד"ר מיכאל כ"ץ, החוג לפסיכולוגיה

ליצירת קשר: אלכסנדר מנביץ', נייד: 052-898-3819, דוא"ל: HaifaUni.Research@gmail.com

* המחקר הנוכחי אושר בידי ועדת האתיקה של אוניברסיטת חיפה

לצפיה ב-'אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים'
אירוח בנושא הוספת מרפסות בבתים משותפים
08/01/2019 | 10:07
5

ביום ג', 15.1, בשעות 20:00-22:30, נארח בפורום תמ"א 38 את מר עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים.

על האירוח

הוספת מרפסות בבתים משותפים באמצעות בניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום.

על המתארח

עידו גרינברג, מנכ״ל חברת נירים, בעל ידע עשיר וניסיון של למעלה מ- 10 שנים בתחום הבנייה, בדגש על עבודות פלדה מיוחדות.
מוביל בהצלחה ובמקצועיות את חברת נירים המתמחה בבניה בטכנולוגיה מתקדמת הכוללת עבודות מיוחדות בפלדה, תוספות בניה, הוספת מרפסות למבנים קיימים, עבודות גמר, חשמל, שימור ושיקום, והכל בתהליך קצר ומקצועי המבטיח תוצאה איכותית ואחריות לאורך שנים רבות.
לחברה לקוחות רבים וניסיון רב בבנייה במבנים קיימים, מגדלים ומבנים ציבוריים בכל רחבי הארץ, והיא מובילה בבניית קונסטרוקציית פלדה עם למעלה מ-500 מרפסות בשנה.
כחלק מחזונה לספק מענה איכותי ומקיף לכל אורך הדרך - תוכלו למצוא בחברה מחלקת רישוי ותכנון, הנדסה, תפעול, ביצוע ושירות לקוחות. 

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!

לצפיה ב-'אירוח בנושא הפקדות סוף שנה - טיפים והמלצות ליועצי המס'
אירוח בנושא הפקדות סוף שנה - טיפים והמלצות ליועצי המס
07/12/2018 | 14:54
1

ביום ה', בתאריך 13/12/18, בין השעות 20:00-22:00, נארח בפורום את נדב טסלר, מנהל המוצר באגף השיווק של מנורה מבטחים פנסיה וגמל

על האירוח

החל משנת 2017 חייבים עצמאים לבצע הפקדות לחיסכון הפנסיוני. מעבר לחובה החוקית, הפקדות אלו מזכות אותם בהטבות במס. במסגרת האירוח נדון בסוגיות פנסיוניות לקראת תום שנת המס ונעלה טיפים והמלצות.

על המתארח

נדב טסלר, מנהל המוצר במנורה מבטחים, מרצה במכללת נתניה ובעל הבלוג פנסיוני, להבין את הפנסיה. יענה על שאלותיכם בנושא החיסכון הפנסיוני, הערכות להפקדות במסגרת פנסיית חובה לשכירים ועצמאים.

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!

לצפיה ב-'אירוח: טיפול במחלות חורף באמצעות תרופות הומאופתיות'
אירוח: טיפול במחלות חורף באמצעות תרופות הומאופתיות
05/12/2018 | 13:18
2
ביום ד', בין השעות 20:00-22:00, נארח בפורום את אבי לבנט, מומחה להומאופטיה

על האירוח

טיפול במחלות חורף כגון שיעול, שפעת והצטננות, באמצעות תרופות הומאופתיות.
ההומאופתיה היא שיטת ריפוי טבעית, עדינה, יעילה ובטוחה, אשר מותאמת אישית לכל אדם על פי המאפיינים הייחודיים שלו ברמה גופנית ונפשית. הטיפול ההומאופתי יעיל בפתרון של בעיות גופניות, רגשיות ומנטאליות ,הן כרוניות והן אקוטיות. הטיפול יוצר שינוי רחב היקף, שורשי ומעמיק אשר השפעתו ניכרת לטווח ארוך ברבדים שונים של חיי המטופל.

על המתארח

אבי לבנט, עוסק בתחום הטיפול על גווניו השונים מעל 20 שנה, ומתמחה בהומאופתיה יותר מעשר שנים. במהלך השנים הללו למדתי תורות ושיטות שונות במקומות שונים בעולם מטובי המומחים בכל תחום.
תחום זה של עיסוק הינו תהליך התפתחות אינסופי המוביל אותי כאדם, באופן מתמיד, לגבהים חדשים, תחומים מגוונים, דינאמיות רגשית ומנטאלית אשר ממנה אני יוצר תהליך אישי וייחודי, עבור כל אחד מהאנשים שמגיעים אלי לטיפול.
ניסיוני הרב, עם מגוון רחב של מחלות וקשיים בתחום הגופני והרגשי, מאות רבות של מטופלים, ארגז כלים רחב, ומסירות רבה לעבודה ולמטופלים שלי, מאפשר לי לעזור לאנשים שונים בהרבה מאוד תחומים.

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!
לצפיה ב-'דואג לאבא'
דואג לאבא
27/11/2018 | 13:17
2
61
שלום,

אבי בן 67. מזה 7 שנים שאני עובד איתו צמוד בעסק ומשפחתי. לאורך הזמן היו לנו אינספור פיצוצים על רקע מה שאני החשבתי כחוסר אכפתיות שהתבטאה כחוסר תשומת לב לפרטים השונים, אך בשנים האחרונות הבנתי שהוא פשוט לא זוכר וזה לא אישי.
בשנה האחרונה זה נהיה בלתי נסבל, הוא שוכח שיחות ואירועים שלמים במרחק של שבוע בלבד. פעם היה לו זכרון נהדר. הוא זוכר מצויין דברים מהעבר הרחוק, אך לא מהעבר הקרוב.

אתמול הצלחתי לבסוף לשכנע אותו ללכת לנוירולוג וכעת נותר שיקח הפנייה מהרופא.
למה למעשה אנחנו צפויים בהערכה ראשונית שכזו? מבחן כלשהו אצל הרופא? הפנייה לצילום מוח?
אשמח לעצותיכם

תודה רבה

לצפיה ב-'מוקדם מדי'
מוקדם מדי
28/11/2018 | 13:41
37
מוקדם מדי להשיא עיצות.
דווח לנו תוצאות אחרי הביקור אצל נוירולוג,  או אם אבא ישכח שהסכים ללכת ויסרב.
לצפיה ב-'רופאים....עובדים כמו רופאים'
רופאים....עובדים כמו רופאים
28/11/2018 | 22:04
31
בדיקה פיזית וקוגניטיבית.  מדברים עם הבנאדם, בודקים אותו. מה עוד יש? 
לצפיה ב-'חולת דמנציה חושבת שהיא לא בביתה '
חולת דמנציה חושבת שהיא לא בביתה
17/11/2018 | 00:16
3
151
בת 70,, נמצאת בביתה, ו"רוצה ללכת הביתה" .אוספת בשקיות את חפציה, כדי לנסוע הביתה   איך לשכנעה שהיא בבית 
לצפיה ב-'אי אפשר לשכנע'
אי אפשר לשכנע
17/11/2018 | 00:40
97
זה כמו שאם היית פוקח עיניים ורואה שמש בחוץ ומישהו היה מנסה לשכנע אותך שעכשיו חושך ולילה. אי אפשר ללכת נגד מה שהמוח אומר שנכון.
אפשר לזרום איתה,אפשר לתת תרופות הרגעה. זהו. אין יותר מה לעשות מעבר לזה. 
מה שהיא בעצם אומרת לך זה שהיא מפחדת כי היא מרגישה שהיא נמצאת במקום זר, לא מוכר ךה, אפשר לנסות לשקף את הרגש מאחורי המילים ולתת לו הבנה ולנסות להרגיע. אבל לרוב כשזה מגיע לשלב הזה, מילים לא מספיקות וצריך תרופות
לצפיה ב-'לא רק שאי אפשר, לא צריך'
לא רק שאי אפשר, לא צריך
17/11/2018 | 16:43
1
99
גם אם היה אפשר לשכנע, מה זה היה מועיל? היא היתה מוצאת סיבה מטרידה אחרת.
צריך להבין שמה שהדמנטים מדמיינים, זו האמת מבחינתם ואינם מבינים, ואף כועסים, על מי שמנסה לשכנע אותם שזה לא נכון.
היא מאד תודה לך אם תעזרי לה לחזור כביכול הביתה. את יכולה לצאת אתה החוצה אפילו עם מזוודה "ללכת הביתה". אחרי כמה רגעים בחוץ תוכלי לחזור איתה הביתה. אם אי אפשר לצאת איתה, תסתובבי איתה קצת בדירה, בסוף תפתחי וסגרי את הדלת ותגידי "הגענו".
זה לא אמור לפתור לתמיד את הדרישה הזאת אבל כל פעם שהיא תרצה ללכת הביתה, תעשי אותו דבר. היא לא תזכור שכבר עשיתם זאת.
בהצלחה
לצפיה ב-''
19/11/2018 | 19:28
21
לצפיה ב-'תגבור ונלה/ויאפקס כמענה רגעי לדכדוך'
תגבור ונלה/ויאפקס כמענה רגעי לדכדוך
10/11/2018 | 10:17
3
38
האם לפי נסיון שני הגולשים (יענקלה ועוגי) יש סיבה טובה לחשוב כנ"ל?

אמא שלי בד"כ חייכנית, נוחה ואופטימית.
מאתמול שקעה לתוך אבלות רטרואקטיבית על מותו של אבי (שנפטר לפני שנתיים וחצי). "לא לא אמרתם לי", "כולם יודעים ורק לי לא מספרים", "איפוא כל הקרובים" וכ'. מסרבת להתאפר, לפתוח TV - ומתלוננת ששקט...

מאחר ולפני כמה חודשים שקעה מעט בהתמקדות אחרת, התייעצתי עם רופא שאמר לי שאין בעיה להעלות בחצי את מינון ה"ונלה".

חשבתי הבוקר לתת לה עוד חצי כדור - אם הנושא לא ירד מסדר היום שלה (לפעמים אחרי שינה טובה חוזרת למצב תקין).

מה דעתכם?

ואנקטודה שולית ומדהימה בעיני - 3 הטלפונים מאמא שלי בעניין האבל שנפל עליה הגיעו אלי כשהייתי בעצמי בלוויה (רק אשתי ידעה כך שאין מצב שאמא שלי שמעה והתניעה איזה בלבול).

לצפיה ב-'בהתחשב בזה'
בהתחשב בזה
10/11/2018 | 12:13
29
שיכולים לעבור מספר שבועות (3-4 בדר"כ) עד ששינוי במינון מתחיל לתת אפקט מלא, אז מענה מיידי זה לא יהיה בהכרח. אם היא מקבלת פעם אחת ביום, אפשר להתייעץ עם הרופא בקשר ללחלק את  אותו המינון\המינון החדש ליום ולערב. 
לצפיה ב-'אם תרצו אין זו לוויה...'
אם תרצו אין זו לוויה...
10/11/2018 | 13:01
34

אינני מכיר את התרופות שציינת.
המצב בכללותו לא צריך להלחיץ. זו התדרדרות קלה שאפשר להתמודד איתה גם בלי תרופות.
זה שאמא מסרבת להתאפר ולפתוח TV הוא מכיוון שהיא מודעת לכך שהיא מתאבלת. אין לדעתי שום השפעה להתדרדרות עתידית אם היא תתאפר ותפתח TV. לא צריך בכלל לנסות להשפיע עליה להתאפר ולפתוח TV.
ההתמודדות עם עצם התופעה שלפתע האי מודעת לכך שבן זוגה נפטר, והטענות שלא גיליתם, היא במתן תשובה שלדעתך תתאים לאותו רגע. בפעם אחרת אפשר לתת תשובה אחרת. לא צריך לשכנע אותה שהוא נפטר מזמן. תשובה שעולה על דעתי "לא גילינו כי חשבנו שזה יצער אותך מאד. טעינו ואנחנו מבקשים ממך סליחה"
אגב אצל אשתי היתה תופעה הפוכה: היא שכחה שאמה נפטרה בגרמניה כמה שנים לפני כן ודרשה לנסוע לגרמניה לבקר אותה. התופעה ארכה יותר משנה. היא היתה מכניסה בגדים למזוודה, וכשניסיתי להחביא את המזוודה, שיגע אותה שאינה מוצאת את המזוודה. סרוקאל שקיבלה באותו זמן, לא הועיל לסצינה זו (היפוטתית אולי בלי היה יותר טוב או יותר גרוע).
באשר למקריות המדהימה של היותך בלוויה, תחשוב מה היה קורה אם היית בחגיגת יום הולדת. אזי במקום להתלונן מדוע מסתירים שאבא נפטר, היתה מתלוננת מדוע מסתירים שיש לאבא יום הולדת 

לצפיה ב-'הפתעה'
הפתעה
10/11/2018 | 14:17
16
קמה בבוקר אחרי שינה טובה. מבסוטית, המטפלת איפרה אותה, לבשה בגדים טובים ורואה TV - קונצרטים של אנדרי ריאה (ישתבח שמו לעד)
כאילו כלום.

אבל  על התגובות המלומדות, למדתי והפנמתי. (כן יענקלה, כל פעם אני מבין עוד טיפה של מה שעברתם).

לצפיה ב-'הדמייה בחולה דמנציה'
הדמייה בחולה דמנציה
29/10/2018 | 20:39
6
70
שלום,

אז היום, לאחר שהגריאטר האביס את סבי ב10-15 מ"ג הלדול, הגיע פסיכיאטר (בהזמנתנו, לאחר תסכול מהטיפול הנוכחי) וקבע שמהתרשומותו לא מדובר באלצהיימר אלא בדמנציה וסקולרית ומשכך הפסיק את הטיפול שללו בממנטין ובדונפזיל (לא נערך במעמד זה מיני-מנטל מסודר, אלא תשאול קצר) וכן החליף את הטיפול האנטי-פסיכוטי מהלידול לסרוקוול 100 מ"ג.
לפני כמה חודשים היה אצל נוירולוג שהוסיף לו את הממנטין הנ"ל, לאחר שהפעם הקודמת שהיה אצל רופאה היתה לפני 6-7 שנים וזו קבעה שיש לו Dementia in Alzheimer's Disease.

עם זאת, בשום שלב לא נערכה בדיקת הדמייה משום סוג; כעת משהפסיכיאטר הנוכחי (אי-רציפות זהות המטפלים חורה לי ושאינה בשליטתי) קבע שמדובר בדמנציה וסקולרית ולא באלצהיימר התעוררה, מסתבר שרק בי, השאלה מה מקור הדמנציה ומשכך לאן צריך לכוון את הטיפול.
למיטב הבנתי הצורה המדויקת ביותר לקיים אבחנה נכונה הינה דרך MRI מח, אך איני מסוגל לדמיין את סבי במצבו הנוכחי שוכב ללא תזוזה במכשיר MRI.
ומכאן שאלתי - האם ואיך ניתן לקיים צילום מורכב שכזה באדם במצבו?
אני מניח שהרדמה במצבו היא דבר מאד לא רצוי (אך אולי התועלת תעלה על הנזק?).
האם ניתן לטשטש אותו בעזרת בנזודיאזפינים (או משהו אחר) ולייצבו במעין תבנית על המיטה (כמו שעושים עם תינוקות)?

כרגיל, אשמח לכל עצה
תודה
לצפיה ב-'תוותרו על MRI'
תוותרו על MRI
30/10/2018 | 01:12
58
תוותרו על  דימוי מהסיבות שבעצמך ציינת. אין שום פרופרציה בין התועלת (אם תהיה בכלל) לבין הנזק שהבדיקה יכולה לגרום לסבא.

בזצו התרשמתי שההבדל בין דמנציה וסקולרית לאלצהיימר הוא יותר בסיבה של המחלה ופחות בשוני בטיפול כשכבר חולים.

במקום רופא פסיכיאטר ורופא גריאטר, עדיף רופא פסיכוגריאטר שבהכשרתו יש לו ידע יותר מקיף בטיפול בדמנציה.

גם אשתי קיבלה סרוקאל במינונים שהשתנו. עשה רושם שעזר להרגיע אותה במשך כשנה אבל בסופו של דבר הפסקנו את השימוש בסרוקאל ואשתי הרגישה יותר טוב בלעדיו. לכן חשוב בהחלט שסבא יהיה במעקב של פסיכוגריאטר עם המלצות, כי מדובר בניסוי והטעיה הן של תרופות שונות והן של מינונים. בכל מקרה, לדעתי אינו צריך ליטול יותר מתרופה פסיכוטית אחת בו זמנית.

לצערנו אין אור בקצה מנהרת הדמנציה

לצפיה ב-'מצטרפת בכל לב לדבריו של יענקלה'
מצטרפת בכל לב לדבריו של יענקלה
30/10/2018 | 14:52
4
41
בוא רגע נעשה ריפרש, בסופו של דבר, בעיני לפחות, השאלה אם הדמנציה ממקור ווסקולרי או שמדובר באלהציימר היא לא חשובה לעניין התרופות. 
מה שחשוב זה מה עובד, איזו תרופה עובדת תוך מינימום תופעות לוואי, במינון הכי נמוך אפשרי. כלומר מה נותן את המקסימום אפקט במינימום מחיר שהחולה משלם (וכוונתי לא לכסף). 
בגיל מבוגר, מה שבין השאר קובע את התגובה של האדם לתרופה זה המצב הגופני שלו ומחלות הרקע שלו וכתוצאה מזה גם התרופות האחרות שהוא לוקח למחלות הגופניות שלו, בלי קשר. 
לכן מה שצריך להנחות באופן כללי בבחירת תרופה הוא לא המקור של הדמנציה, אלא 1. התגובה 2. המינון 2. תופעות לוואי בפועל 3. המצב הכללי הפיזי והמנטלי בהתחשב במחלות הרקע האחרות. 

כמה הערות כלליות:
 אישית אני חושבת שהלידול היא תרופה "מכוערת". יש לה יחסית הרבה תופעות לוואי, המינון שניתן לסבך הוא גבוה, וכטיפול קבוע בהתחשב בכל הנתונים- יש יותר סבירות לתופעות לוואי, אז בגלל  חשבתי שיש מקום לחשוב מחדש על הטיפול התרופתי.שלו . גם הסרקוול שנתנו לו- מינון יחסית גבוה. או שהוא באמת צריך את זה, כלומר ההתנהגות שלו סוערת ובעייתית רוב הזמן, או שאפשר לנסות להתחיל ממינונים יותר נמוכים ולהעלות בהאתם לצורך. אני תמיד בעד להתחיל מהמינון הנמוך האפשרי ולהעלות בהתאם במקום ישר להאביס במינון הכי גבוה, אבל מילא. 
זה הרבה ניסוי ותעיה. אין נכון ולא נכון. מה שמתאים לבנאדם אחד לא עובד על מישהו אחר, מה שעובר טוב למישהו אחד, יעשה תופעות לוואי למישהו אחר,יש פה עניין של של זמן וסבלנות ובאמת לנסות ולראות מה מתאים לסבך.
ודבר אחרון, המצב של כלי הדם באיברים אחרים בגוף לרוב מעיד על המצב של כלי הדם במוח. כלומר, אם כלי הדם בעורקי הצוואר או בקרקעית העין, או ברגליים או בכל מקום אחר שאפשר לבדוק יחסית בקלות הוא לא טוב, אז סביר מאד להניח שגם המצב של כלי הדם במוח לא טוב, כך שלא צריך תמיד לצלם ישירות את המוח. ובמבמאר מוסגר, אין אדם קשיש שכלי הדם שלו נמצאים במצב טוב. אצל רוב הקשישים כלי הדם חסומים בדרגה כזו או אחרת, וזה מה שיראו בכל מקרה אצל כמעט כל קשיש., כך שזה מצטרף לשאר הבעיות בכל מקרה וזה מובן מאליו כמעט. שזה המצב אצל אדם קשיש וחולה, זה נתון.  
אם כן בוחרים לצלם את המוח, לא חייבים MRI, שזו בדיקה ארוכה יחסית רועשת ולא נוחה, אפשר להסתפק הרבה פעמים ב- CT או PET CT, שמדגים את השינויים הניוונים במוח די טוב. לא צריך לראות איזה כלי דם נפגע, כי לא ילכו ויפתחו אותו עכשיו במילא. אם זה מעניין, אפשר לראות כמה  רקמת מוח נפגעה ומה השינויים שהמוח  עבר - אבל חוץ מלספק מענה על הסקרנות זה לא באמת ייתן משהו מוחשי, כי זה לא ישנה את הטיפול (או את חוסר הטיפול), וגם לא את המצב. 

לצפיה ב-'תודה לכם'
תודה לכם
30/10/2018 | 16:11
3
30
החכמתי.

עם זאת, בשאלה האם מדובר באלצהיימר או בדמנציה וסקולרית עדיין קיימת השאלה לגבי הדונפזיל והממנטין (ברור לי שפסיכוזה תתקיים בשני המקרים עפ"י רוב והטיפול בה זהה)?
כאמור, בשלב זה הפסיכיאטר הפסיק את הטיפול בנ"ל מאחר ולא מאמין שזה אלצהיימר (או שמא גם לו היה זה אלצהיימר, אזי שבשלב זה אין שום תועלת מיוחדת לכדורים הללו?).

תודה
לצפיה ב-'בדמנציה'
בדמנציה
30/10/2018 | 18:05
1
45
שזה שם כללי לכל מחלות המוח הניווניות של הגיל השלישי, כולל אלצהיימר, מה שמקבלים זה לא פסיכוזה, לפסיכוזה יש מרכיבים נוספים, אחרים, שלא נמצאים בתופעות שרואים בדמנציה.
מה שמקבלים זה סוג של דלריום. נכון, התרופות לפסיכוזה ולדמנציה דומות, או זהות לפעמים, אבל זה רק מפני שאין משהו טוב יותר או יעיל יותר לטפל בו.
הדברים האלה עובדים על דרך הניסוי והתעיה, נותנים דונזפיל וממנטין ורואים אם יש לזה השפעה מטיבה או לא. זה כל הסיפור. כל השאר, ניחוש טוב. 
הדונזפיל וממנטין, אם עוזרים, עוזרים בשלבים המוקדמים של המחלה, עשויים לעזור בעיכוב התקדמות המחלה באופן לא וודאי (כי שום מחקר לא באמת יכול לחתום שבלעדיהם המחלה הייתה מתקדמת יותר מהר). אחרי שכבר הופיעו הסימפטומים הקשים, כלומר אגיטציה, חוסר התמצאות חמור שהולך ומחמיר, בילבול וכו' יש ספק עד כמה הם יכולים לעזור. 
דונזפיל וממנטין כמו כל תרופה, לא חפים מתופעות לוואי אפשריות משלהם ותכלס אף אחד לא באמת יודע מה המנגנון המדויק שבו הן פועלות כך שאי אפשר באמת לקשור בין הסיבה לדמנציה (וסקולרי או אלצהיימר) לבין התרופה..
מה קו המחשבה כשנותנים את התרופות האלה? דונזפיל וממנטין פועלות על מערכת העצבים, שהמוח הוא חלק ממנה. אז השאלה היא למה המוח נהרס, אם הוא נהרס בגלל שהעצבים שמרכיבים אותו נפגעים (באלצהיימר), אז ממנטין ודונזפיל ינסו לפצות ולעזור למערכת העצבים לפעול יותר טוב בחלקים מסוימים. אם המוח נהרס בגלל שיש בכלי הדם שמזינים אותו פקק (בדמנציה ווסקולרית), והוא לא מקבל את הדם שהוא צריך לקבל כתוצאה מזה, ונחרב, אז לעורר ולעזור למערכת העצבים לא יעזור, כי יש שם עדיין פקק שחוסם את התפקוד התקין ומנוון את המוח. 
אבל בגדול, הכל ניחושים.  

לצפיה ב-'לא מאמין שישנה תרופה שבאמת מאיטה את התקדמות הדמנציה'
לא מאמין שישנה תרופה שבאמת מאיטה את התקדמות הדמנציה
30/10/2018 | 18:21
38
בטוח שהתרופות הללו מקדמות את המצב הפיננסי של היצרנים והמשווקים
לצפיה ב-'רק תרופה פסיכוטית אחת'
רק תרופה פסיכוטית אחת
30/10/2018 | 18:15
46
במקומכם הייתי נשאר רק עם סירוקאל ומנסה לרדת במינון כעצת עוגי, בתיאום עם הפסיכוריאטר (בהנחה שהוא טוב במקצועו).
שימו לב ששינוי במינון, או הפסקה, צריכה להיות בהדרגה. עד כמה שאני זוכר ניתן לחתוך את הכדור כך שאפשר לרדת בהדרגה בלי לקנות קופסאות נוספות עם מינונים יותר נמוכים.
לצפיה ב-'המלצה על חיתול לזקן?'
המלצה על חיתול לזקן?
21/10/2018 | 01:33
1
36
סבי איבד מזמן שליטה על סוגריו (את המוצקים לרוב מצליח לעכב), אלא שהשתן בורח - מכנסיו נרטבים - והחיתול יבש.
סבתי ודודתי ניסו עליו חיתולים ממספר חברות, ללא הצלחה יתרה.

אשמח להמלצה
תודה
לצפיה ב-'אם החיתול יבש'
אם החיתול יבש
21/10/2018 | 05:57
37
יכול להיות שסבא מזיז את החיתול לצד ומשתין דרך החיתול החוצה, כשהחיתול בצד.
אז כך יכול להיות  שזה לא תלוי בחיתול.
אפשרות אחרת היא שלא מלבישים לו נכון את החיתול, אבל גם במקרה כזה, החיתול עדיין היה נרטב קצת. 
בגדול יש חיתולים שנסגרים בצד ויותר קלים לפתיחה, ויש חיתולים שדומים לתחתונים. אלה אולי יהיו לו יותר דומים לתחתונים ופחות ירצה להזיז.
אפשרות נוספת היא לקנות פנרוז ולקוות שלא יתלוש אותו, וכך ישתין לתוך שקית. 
לצפיה ב-'התייעצות לגבי התמודדות עם האלצהיימר'
התייעצות לגבי התמודדות עם האלצהיימר
19/10/2018 | 21:54
10
79
היי לכולם,
לסבתא שלי (בת 82) יש אלצהיימר כבר כ-5 שנים.
מרגיש כאילו כל המחלה הזאת התפרצה ברגע שסבא שלי נפטר, כי עד אז, היא תפקדה ממש כרגיל (היא ממש "לבשה את המכנסיים בבית") והכל היה בסדר.
אמא שלי בת יחידה, ומאוד מתקשה להתמודד עם סבתא שלי, נראה שכל המצב של סבתא שלי מאוד משפיע על אמא שלי (פסיכיאטרית), כי היא האפוטרופוס שלה. כמובן שאני ואחותי עוזרות עד כמה שניתן (היו תקופות שהיינו מגיעות לסבתא בכל יום כדי שתתקלח, כדי לחמם לה אוכל שתאכל, כדי להביא לה אוכל, כי אחרת היא אוכלת את כל מה שיש במקרר באותו יום וכו'...).
כיום, סבתא שלי נמצאת בבקרים במועדון קשישים, ולאחר מכן מגיעה אליה מטפלת שנמצאת איתה עד בערך 6 בערב.
אחרי 6 בערב, אמא שלי מתחילה "לעקוב" אחרי מה שסבתא שלי עושה בבית שלה בעזרת מצלמה שמותקנת בדירה של סבתא שלי ומשדרת לטאבלט של אמא שלי.
אמא שלי מתקשרת לסבתא שלי על כל דבר (מתקשרת עשרות פעמים בערב אחד), מדברת אליה לא יפה, בחוסר סבלנות, וצועקת עליה.
הסיבות יכולות להיות: כי היא פתחה את המקרר כדי לאכול למרות שאכלה כבר, כי היא לא מורידה את הנעליים שהלכה איתם במשך היום ולא שמה נעלי בית, כי התריסים שלה סגורים ולא נכנס אוויר לבית, כי היא יושבת בסלון בחושך עם אור כבוי, כי היא הולכת לישון בסלון במקום בחדר שינה, כי היא אוכלת תפוח ליד החלון ויורקת את הקליפות החוצה וכו'...
אני, אבא שלי ואחותי כבר לא יודעים איך להתמודד עם היחס של אמא שלי כלפיה. אני מבינה שקשה לקבל את המצב ולחזור על עצמה בכל פעם 20 פעמים, אבל יש גם דרך לדבר אליה בכבוד. כמובן שכשאמא שלי מדברת אליה כך, סבתא שלי גם מתעצבנת, לא פראיירית ועונה לה בהתאם  לפעמים אפילו מנתקת לה את הטלפון בפרצוף - מה שעוד יותר מעצבן את אמא שלי...
ניסינו לדבר עם אמא שלי ולהגיד לה לגבי צורת הדיבור שלה לסבתא שלי, אבל אנחנו נתקלים בתגובות לא נעימות ממנה, כמו "אני לא מטפלת בה יותר, תעשו הכל אתם".
בקיצור, אנחנו לא יודעים מה לעשות, חושבים שאמא שלי בסוג של אובססיה, דכאון, או מצב פסיכיאטרי לא ממש יציב, אבל היא לא מבינה את זה, וכולם סובלים מהמצב. בעיקר סבתא שלי.

אשמח לעצות...
לצפיה ב-'מטפלת'
מטפלת
20/10/2018 | 10:06
58
מסוכן להשאיר את סבתא ללא השגחה.אתם צריכים ללא דיחוי להתחיל בהליכים לאישור העסקת מטפל זר. תתייעצו עם עו"ס של קופ"ח או עיריה.
לצפיה ב-'תקשיבי ליענקלה, הוא צודק'
תקשיבי ליענקלה, הוא צודק
20/10/2018 | 12:21
4
44
אין חכם כבעל ניסיון.
וחוץ מזה, זה מצב שהוא ריגשית ממש לא פשוט למשפחה מטפלת. זה חוסר אונים מוחלט, יותר קשה מלטפל בילד קטן, כי ילד קטן לפחות מתפתח, מתקדם, לומד, פה זה בדיוק להפך, המצב רק הולך אחורה ומתדרדר כל הזמן. זה מאד מטריד, קשה, מתסכל, מעציב, לטפל באדם מבוגר שמתדרדר קוגניטיבית ונפשית ועכשיו תוסיפי לקושי הזה גם את העובדה שמדובר באמא ולא באדם זר....
מבחינתך, את הכי צריכה לתמוך באמא שלך. לא לשפוט אותה. לא לבקר אותה. לעזור. שלעזור יכול להתבטא בדרכים רבות, בין השאר, כמו שיענקלה אמר, להביא אותה למצב שבו אתם מסכימים על לקיחת מטפלת 24 שעות. זה יקל על כולכם ויעזור לסבתא. 
לצפיה ב-'תודה'
תודה
20/10/2018 | 17:57
3
32
תודה יענקלה ועוגיפלצת,
בעבר כבר שוחחנו עם אמי לגבי העסקת מטפלת 24 שעות, אך היא לא רצתה, כי אמרה שתצטרך לעקוב גם אחרי המטפלת.
בנוסף, כבר כמה פעמים, נתקלנו במצב שסבתא שלי נתנה דברים ששייכים לה לשכנים/ אנשים זרים אחרים במתנה. בינתיים נתקלנו בזה רק עם בגדים, אבל אמא שלי חוששת שהיא תתחיל לחלק דברים נוספים ויקרי ערך יותר לאיש/אישה שיחיו איתה באותו בית.
כשאמא שלי רוצה לקחת ממנה את ההדברים ליתר בטחון כדי לשמור עליהם, סבתא שלי קוראת לה גנבת 
ננסה לשוחח איתה שוב...
לצפיה ב-'בנוסף למה שיענקלה ועוגי כתבו (מטפלת דחוף) -'
בנוסף למה שיענקלה ועוגי כתבו (מטפלת דחוף) -
20/10/2018 | 22:28
1
40
נסו להביא את אמא למצב שהיא מקבלת הכוונה ויעוץ מקולגה שהוא פסיכוגריאטר שיסייע לה לכוון את הדאגה לאפיקים מעשיים לטובת כולם.

אני מניח שלאמא יש גם גישה לחומרים תיאורתיים שיסייעו לה להבין ולנהל את המצב באופן מיטבי.

התחושה של בן בודד היא שהכל על הכתפיים שלו. אתם כמשפחה שסביב אמא צריכים לתת לה הרגשה של תמיכה וסיוע גם ברמה התפעולית אבל גם ברמה הרגשית ולחזק אותה.

בהצלחה
לצפיה ב-' לכולם'
לכולם
21/10/2018 | 00:16
15
לצפיה ב-'לא צריך לעקוב אחרי המטפלת'
לא צריך לעקוב אחרי המטפלת
21/10/2018 | 00:50
38
לא יותר ממה שעוקבים אחרי סבתא בכל מקרה.
בכל מקרה, סבתא תהפך יותר ויותר תלויה. יש אנשים שבנויים ללקלח, להחליף בגדים, להחליף חיתולים, לנגב את הישבן, לקחת לשירותים את ההורים שלהם, אנשים כאלה קיימים, אבל לרוב האנשים זה גורם חוסר נוחות מאד מובן. ואז צריך להכניס מישהו למשוואה שיעזור. 
לצפיה ב-'סבתא'
סבתא
21/10/2018 | 00:54
3
47

אהלן,

גם סבי חולה ופעמים רבות, באופן אידיוטי לחלוטין, אני מוצא את אמי (בתו) ואחותה מתעצבנות עליו כשהוא מתנהל באופן בלתי-הגיוני. אני מתפלא על אמא שלך מפאת המקצוע שלה - אך אני גם יכול להבין אותה. היא בתה ובו בזמן ודאי אחראית על הטיפול בה.
למיטב ידיעתי (ואולי אני מוזן יתר על המידה בטלויזיה אמריקאית) ברפואה שאינה-פסיכיאטרית נהוג עפ"י רוב לשים את הטיפול הרפואי בבני משפחה בידי אחרים (אב לא מנתח את בתו וכולי) - בדיוק בגלל המעורבות הרגשית והיכולת שלה להשפיע על קבלת החלטות הגיונית.

1. אני הייית שמח לו בני המשפחה שלי היו מושכים ידיהם מההתעסקות עם סבי ומטילים אותה עליי, שכן הם לא עושים עבודה טובה כלל (ואת כל המטלות המחורבנות ממילא מטילים עליי) ואין כל בעיה במציאת מטפל אחר (אני מניח שאמך מתווה את הטיפול). עצם היכרותה עם המצב לא בהכרח מאפשר לה לתת טיפול טוב יותר, ולעתים אף הפוך מכך.

2. בהמשך לכך, פנייה לפסיכוגריאטר להסדרת הטיפול התרופתי ומעקב + מכתב המלצה מסודר לביטוח לאומי למתן שעות סיעוד ולאחר מכן מציאת מטפלת אינם דברים כה מורכבים, ודאי בהתחשב במצב הנוכחי. אפשר ללכת לאחד באופן פרטי (טווח זמן מהיר), לקיים עמו מעקב כל 3 חודשים (או מתי שצריך) ואת היומיום השוטף לקיים עם רופא המשפחה.

אגב, מטפלת לא טובה תמיד אפשר להחליף. נכון, זה אומר שצריך להסתדר שוב תקופה כלשהי ללא אחת, אך זה שווה את זה.
לשמחתי, המטפלת ההודית שהגיעה מחברת כוח האדם לסבי פשוט מצילה את המצב וזאת לאחר חודשים רבים של התנגדות עזה מצד סבתי לעניין וכן מצד סבי (כשעוד קצת הבין מה קורה סביבו).

3. הדאגה מהפזרנות היא מובנת וחשובה. אצלנו פשוט הכניסו את כל הכסף לחסכונות כך שלא ניתן יהיה למשוך אותו בקלות וכשסבתי (שאינה דמנטית באופן רשמי, אך כן התפתחה בה הפזרנות הזו לאחרונה) מבקשת למשוך כסף הדבר נעשה דרך אמי.
לגבי החפצים - תקחו את החשובים שבהם מראש ו/או תנעלו את חלקם במקומות אליהם המטפלת לא יכולה להגיע. כל התשלומים הקבועים מבוצעים בהוראות קבע (חשמל וכולי) כך שאין סיבה שיהיה בכלל כסף בבית (ואם יש, אז מעט). גם את הקניות אנחנו עושים עבורה בהזמנה בטלפון.

המעקב האובססיבי של אמך לא משרת דבר. זה משחק סכום אפס ואין פלא שהיא כה עצבנית.
החרדה שלה מובנת אך בו בזמן גם לא מאפשרת לה לשחרר והדבר פוגע בכולכם (יותר מכל בה). זו חרדת שליטה שנובעת מאופיה או מדאגתה לסבתך או משני הדברים יחדיו.

רצוי לחבק אותה ולתמוך בה, אך בו בזמן לעמוד איתה על הדינמיקה הלא נכונה שנוצרה ולתקנה גם במחיר של ריב.
מטפלת היא אדם שמקבל הנחיות מהאפוטרופוס. היא, אם בעצמה או בהוראת אמך, מי שתדאג לתריס הסגור, לארוחות וכולי.

מטפלת שניתן לסמוך עליה טובה מכל מצלמה ותשרה על כולכם רוגע ותיטיב עם סבתך.

בהצלחה. תעדכני
לצפיה ב-'הבהרה: אמא שלי לא פסיכיאטרית'
הבהרה: אמא שלי לא פסיכיאטרית
23/10/2018 | 11:58
1
41
התכוונתי שהמצב משפיע עליה מבחינה פסיכיאטרית... אין לה שום רקע בנושא, והיא למעשה יושבת בבית ולא עובדת (כי קיבלה נכות).
לצפיה ב-'אז האתגר הוא בטיפול באמא ובסבתא....'
אז האתגר הוא בטיפול באמא ובסבתא....
26/10/2018 | 09:39
21
לצפיה ב-'תודה על התגובה המפורטת!'
תודה על התגובה המפורטת!
23/10/2018 | 12:02
16
לצפיה ב-'שינה בחולה אלצהיימר'
שינה בחולה אלצהיימר
14/10/2018 | 23:22
12
84
אהלן,

כאמור, סבי בן 91 חולה אלצהיימר במצב מתקדם.
בשבועות האחרונים בקושי מצליח לישון, ואם לא די בכך אז גם סבתי בקושי מצליחה לישון (מדבר לעצמו, משתין במיטה, קם ללא תכלית וכולי). הוא עצמו גם בקושי ישן והדבר מעצים את קצב ההדרדרות שלו כ"כ מהר. בימים שהוא ישן כמו שצריך - כמו לקחו אותו חודשים אחורה. בימים שאינו - כמו הולך להעלם מחיינו בתוך שבוע ימים.

הוא כבר שנים מקבל בונדורמין ללילה. בשל האירועים האחרונים, הגריאטר הוסיף לו הלדול וטראזודיל. זה עוזר מעט, אבל הרושם הוא שגם השעות בהן ישן היוו עבורו שנת רפאים. הוא עייף מאד לאורך היום ומצבו ממשיך להדרדר בקצב שעד עתה היה זר לנו.

האם זו התפתחות קלאסית? בעיות השינה הללו? דומה שאין לו שקט. הוא מקבל כ"כ הרבה כדורים.
שאלתי את הגריאטר לגבי אמביין והן לגבי צמצום חלקי במספר הכדורים או הורדת המינונים שכן אולי הכמויות והמגוון הללו גם לא עושים לו שירות טוב - הוא פסל דבריי לחלוטין.

עצה? משהו? יש לכם נסיון עם תרופה אחרת? חוויתם התנהגות כזו אצל יקיריכם?

תודה,
ליאור/ל/נדב
לצפיה ב-'כן, זה מוכר'
כן, זה מוכר
15/10/2018 | 00:03
11
38
המעגל הצירקדי מתקלקל יחד עם התקדמות המחלה. 
מה אתה רואה שלא עושה שירות טוב?
 לגבי הבונדורמין - אם לוקחים לא לבלוע, לשים מתחת ללשון ולתת לו להתמוסס שם. זה נותן אפקט יותר טוב. 

לצפיה ב-'דעתי קצת שונה משל עוגי'
דעתי קצת שונה משל עוגי
15/10/2018 | 11:16
1
34
ככלל בונדורמין מיועד לבליעה אבל אכן ניתן גם להמיס ולספוג מתחת ללשון, אלא שהדעות חלוקות אם זה יותר יעיל. אבל לגבי חולה אלצהיימר בשלב בו נמצא סבך, אין אפשרות לפקח שאכן הוא משאיר את הכדור מתחת ללשון, ולא פולט אותו החוצה או בולע אותו ללא מים, בצורה לא מבוקרת.
לצפיה ב-'או שלא הוא לא בולע בכלל '
או שלא הוא לא בולע בכלל
15/10/2018 | 11:31
24
צריך לעמוד לידו ולראות מה הוא עושה. יש אנשים שיורקים החוצה את התרופות, יש אנשים שלא מסוגלים לבלוע היטב, יש כל מיני מצבים. הדרך הכי טובה, היא פשוט לעמוד ליד מי שלוקח את הכדור ולראות מה קורה. 
לצפיה ב-'המשך'
המשך
15/10/2018 | 14:52
8
28
תודה לכם.

שירות לא טוב - בעיניי זה בעיקר, כפי שציינת, בשל הפגיעה במעגל הצירקדי שלתחושתי מתרחשת, בנוסף לאלצהיימר, גם בשל חלק מהכדורים.
מקבל אביקסה, אסנטה, אספירין 100, ציפרלקס, קרדילוק 1.25, ואלסרטן 80, לוריבן במהלך היום ובונדורמין+הלדול+טראזודיל לפני השינה.

אני מכיר מעצמי כיצד השימוש בבנזודיאזפינים ואחרים פוגע בשינה. אתה לכאורה ישן אבל זו שנת רפאים. 6 שעות שינה שוות לשעתיים.

עד לפני כמה שבועות היו עליות וירידות במצבו, בעיקר לגבי השינה, ולאחר לילה מסויים בו בקושי ישן - הגריאטר החליט לתת לו טראזודיל ולאחר מס' ימים הכפיל את מינון הטראזודיל והבונדורמין והוסיף הלדול. אני בכלל לא מבין איך הכליות והכבד שלו מצליחים לעבד את כל זה מבלי להפגע.
זה נראה שהכדורים הללו דפקו לחלוטין את השינה שלו. בדר"כ היה מצליח לישון קצת בשעות הצהריים והערב המוקדם, אבל עכשיו הוא מנסה ואומר לי בבירור שהוא גמור מעייפות אבל פשוט לא מצליח להרדם.
לצפיה ב-'אני מסכימה איתך'
אני מסכימה איתך
15/10/2018 | 15:58
7
26
סבא שלך סובל ממחלה נוספת, שאכן מוגדרת כמחלה לכל דבר ונקראת פוליפרפמסיה. כלומר, ריבוי תרופות.
תחליפו גיראטר, או תלכו לפסיכוגריאטר (שההתמחות שלו היא הצד הנפשי של אלצהיימר בנוסף לצד הגופני, כל מה שכולל מצב רוח, שינה, דיכאון ועוד), או שתלכו לרופא פנימי טוב. גם זה מספיק בפני עצמו, "גריאטר" זו כותרת נחמדה, אבל לא מבטיחה כלום. 
סבא בן 90 פלוס והוא לא יעשה יותר צעיר. הגיל הוא פקטור, לא צריך להיות יותר מידי "גיבור" בטיפול באנשים בני 90, אין ממה "להציל" אותם כבר. זה לא שהם יירפאו בעזרת הטיפול. אבל כן אפשר לנסות לשמור על איכות חיים סבירה לכמה שיותר זמן, עד שזה לא שווה את זה יותר. 
לצפיה ב-'אכן מסכימים'
אכן מסכימים
17/10/2018 | 11:59
6
24
לצערי אמי ואחותה יחסמו כל נסיון להחליף אותו.
ברור לי שהוא מקבל יותר מדי תרופות והדבר עושה לו שירות רע מאד.

תודה
לצפיה ב-'את השילובים האלה'
את השילובים האלה
17/10/2018 | 17:28
5
26
נותנים בדרך כלל לא כשלמישהו קשה להרדם, אלא כשהוא נמצא במצבי אי שקט קיצוניים. בוכה, צועק,, או במצבים של אי שקט עם דלריום (הזיות), או במצבים של אי שקט, חוסר שינה ודלריום שנובעים מתוך כאב או חוסר נוחות פיזית. השאלה היא ממה הוא סובל באמת. קושי להרדם סביר להניח שזה לא באמת תמצית תאור הבעיה, ואם כן, חמור מאד. 
לצפיה ב-'המוח מנהל את הגוף. כשהוא מג'עג'ע אז מנסים להרגיע'
המוח מנהל את הגוף. כשהוא מג'עג'ע אז מנסים להרגיע
17/10/2018 | 22:30
4
18
קשה לדעת מה תקין ומה לא.
כשאנחנו בוחנים אדם במצב כזה אנחנו מדברים בטרמינולוגיות של מצבים רגילים.
לא בהכרח שהגריאטר טועה.

בכל מקרה החמלה והרצון להביא לשקט צריכים להנחות את המטפלים.

הנ"ל מסתמך רק על נסיוני האישי והעצוב עם הורי.
לצפיה ב-'אני מזדהה אתך ותומך בתגבות עוגי'
אני מזדהה אתך ותומך בתגבות עוגי
18/10/2018 | 00:47
3
17
הסיפור עצוב אבל לטובתך כדאי לך להגיע להחלטה מה עליך לעשות.
מסגנון כתיבתך מורגשת האהבה הגדולה שלך לסבא.
תעשה נסיון נוסף להפגש עם אמך ודודתך ביח ולנסות להשפיע עליהן. אולי תוכל להראות להן את ההתכתבות בפורום הזה.
אם תצליח לשכנע, תפעל לפי העיצה של עוגי ותחליף את הגריאטר בפסיכוגריאטר.
אם אתם גרים בגוש דן, אני מכיר פסיכוגריאטר מצויין ואתן לך פרטים אם יהיה רלוונטי.
האם יש לסבא נכדים נוספים שתוכל לשכנע אותם לתמוך בדעתך מול דעת ההורים שלכם? ביחד תהוו קבוצת לחץ יותר יעילה.
אם לא תצליח, כמה שלא יכאב, תתרחק מסבא. במצבו הוא לא יבחין אם תבוא לבקר אותו או לא. אם אמך תזכיר אותו, תגיד לה שכל עוד אינה הולכת לקראתך, אתה מבקש שלא תזכיר את הסבא האהוב שאינך מסוגל לראות אותו בדעיכתו.
בהצלחה
לצפיה ב-'תודה'
תודה
18/10/2018 | 20:41
5
לצפיה ב-'נ.ב'
נ.ב
18/10/2018 | 20:45
1
16
אני גר באזור הצפון. בפורום גריאטריה של אינפומד נתקלתי בד"ר רון בן יצחק שהמליץ לי על ייעוץ משולב של פסיכוגריאטר ופרמקולוג קליני. גם הציע את שירותיו (מגיעים פעם בחודש לצפון). עשה עליי רושם חיובי מאד, ובנוסף נראה שאוחז בגישה החותרת לצמצום במספר התרופות ככל האפשר (באופן מבוקר כמובן).

מכיר? ממליץ? מכיר מישהו בצפון? כמו כן אשמח לשמוע את המלצתך המקורית.
לצפיה ב-'ד"ר רון בן יצחק היה מנהל הפורום הזה (אלצהיימר) '
ד"ר רון בן יצחק היה מנהל הפורום הזה (אלצהיימר)
19/10/2018 | 00:18
24
לפני 2-3 שנים במשך כמה חודשים.
לצפיה ב-'המלצה על בית אבות'
המלצה על בית אבות
17/10/2018 | 12:17
1
30
שלום,
אמא שלי חולת אלצהיימר ואני מחפשת לה בית אבות \בית חולים גריאטרי טוב. כרגע אני מתלבטת בין "בית הדקל" בפ"ת, לבין "רימונים" (ב"ב) ו"שלמה המלך" (ב"ב).
מישהו מכיר אותם? הם טובים? יש למישהו המלצה, או דיס המלצה?

תודה מראש
לצפיה ב-'אם היא מוגדרת כ"תשושת נפש" אז את מחפשת מחלקה מתאימה'
אם היא מוגדרת כ"תשושת נפש" אז את מחפשת מחלקה מתאימה
17/10/2018 | 16:52
86
אישית אני לא יכול לסייע הרבה - אבל כנראה שצריך לכתת רגליים ולבקר ולבלוש.
להריח את החדרים (ריח שתן מלמד על אי הקפדה על החלפה תדירה) וגם לבדוק ולאמת את היחס בין כמות המטפלים לכמות המטופלים.

יש סיבה שבעטיה את לא מעוניינת להשאיר אותה בבית עם מטפלת? האם מצבה הרפואי מורכב?

מציע לך לשאול גם בפורום "יעוץ סיעודי לגיל הזהב". קחי בחשבון שמנהלת הפורום היא מקצועית אבל בעלת אינטרס מסחרי.

לצפיה ב-'מבקשת המלצה על פסיכוגריאטר'
מבקשת המלצה על פסיכוגריאטר
25/09/2018 | 17:18
3
43
שלום רב, מאז מותה של אמי לפני כשנתיים אבי ( בן 78) התחיל לסבול מבעיות זכרון (בעיקר שמות של אנשים) וקשב וריכוז. מצבו מחמיר לאט אבל בעקביות. מקווה שזהו סוג של דיכאון (הוא ואמי היו באושר 50 שנה) ולא חס וחלילה תחילתו של אלצהיימר. בכל מקרה חייבת להתיעץ עם מומחה. מבקשת המלצה על פסיכאטר/ית מומחה לגיל השלישי (פסיכוגריאטר), חם ואמפטי, מאזור חיפה והשרון.
תודה
לצפיה ב-'בחיפה ממליץ על דוקטור אילן בר - חם ואמפטי עובד עם ה"מושלם"'
בחיפה ממליץ על דוקטור אילן בר - חם ואמפטי עובד עם ה"מושלם"
28/09/2018 | 10:22
2
41
יש לי נסיון גם עם דר' סינוף ודר' ברגמן - מקצועיים וזהו....

במקביל ממליץ לקבוע תור למרפאה גריאטרית (מכיר את זו של "כללית") שיתנו הכוונה.

יש מסגרות/מרכזי יום שיכולים להתאים.

לאסוף תיעוד ולעדכן את רופא המשפחה (שגם יכול להפנות לרופא).

כדורים אצל אבי (ז"ל) ואימי (תבדל"א) עשו פלאים בתחום הפסיכוגריאטרי.
לצפיה ב-'גם אצל רעיתיכדורים פסיכוטיים עזרו '
גם אצל רעיתיכדורים פסיכוטיים עזרו
29/09/2018 | 00:25
33
אם כי לא עד כדי כך שאוכל להגיד שחוללו פלאים.
זה אינדיבידואלי.
לצפיה ב-'תודה רבה לך!'
תודה רבה לך!
01/10/2018 | 23:52
11
לצפיה ב-'אסנטה 5 מג'
אסנטה 5 מג
12/08/2018 | 12:59
11
79
שלום רב,
אבי אובחן כחולה אלצהיימר
קיבל אסנטה 5 מג
נטל בינתיים 3 כדורים
בלילה אתמול התעורר לא זיהה את אמא שלי וראה עוד דמות בנוסף,
ממש רצה להרביץ להם
לקח כחצי שעה להתאושש עד שהבין שזו אמא שלי ואין עוד דמות
האם להפסיק את הטיפול בתרופה ? האם זה מהתרופה ? 
מה עושים במצב כזה ?
אמא שלי ממש חוששת שיקרה שוב דבר כזה ויפגע בה.
תודה מראש
לצפיה ב-'קודם כל להתייעץ עם הרופא'
קודם כל להתייעץ עם הרופא
12/08/2018 | 16:18
38
לצפיה ב-'לא בטוח שזה קשור לכדור. אבל כפי שנאמר - לבדוק עם הרופא'
לא בטוח שזה קשור לכדור. אבל כפי שנאמר - לבדוק עם הרופא
12/08/2018 | 22:39
32
לצפיה ב-'אם...'
אם...
12/08/2018 | 23:41
8
76
אם אכתוב לך שתפסיקי מיד את התרופה האם תפסיקי?
אם אכתוב לך שתכפילי את המינון האם תכפילי?
אם את/ה כל כך מטומטמת שבמקום לשאול רופא את שואלת בפורום אנשים שאינך מכירה, הרי שאינך מסוגלת להפעיל מחשב או סמארטפון ולדעת איך להכנס לפורום.
לכן את/ה ושכמותך סתם נהנים לזיין את השכל.
יתכן אפילו שאינך טורחת לקרוא את התשובות.
אם את/ה נהנת מזה, שיהיה לך לבריאות!
לצפיה ב-'המטומטם היחידי פה זה אתה.'
המטומטם היחידי פה זה אתה.
23/09/2018 | 00:56
3
47
חתיכת פוץ משועמם וחסר רגישות. מה אתה בכלל עושה בחדר הזה?
המחלה הזו כבר הפכה להיות לא רלוונטית עבורך, ואם לא די בכך - אתה לא תורם מנסיונך לאחרים (כנראה שאין מה) ואף מקלל אותם.

לך מפה.
לצפיה ב-'בינתיים יענקלה הוא החבר הכמעט יחיד פה'
בינתיים יענקלה הוא החבר הכמעט יחיד פה
23/09/2018 | 10:19
1
38
אז לגרש אותו ולקבל "מזדמן", אני חושב שכדאי לשאול את שני הנוכחים האחרים...

בכל מקרה אם מישהו בחר לנהל דיון לגוף העניין - כדאי שיעשה בנועם כדי שנשכיל.
בסה"כ המבקרים כאן לא באו מתוך שעמום או חדווה - אלא מתוך מצוקה.
אפשר ורצוי לכבד את זה.
לצפיה ב-''
23/09/2018 | 10:27
13
לצפיה ב-'תודה על הרגישות'
תודה על הרגישות
07/12/2018 | 13:26
7
אני בהלם מהחוסר רגישות של אותו אדם
לצפיה ב-'תתבייש לך !'
תתבייש לך !
07/12/2018 | 13:25
6
איזו חוסר סובלנות !
איזו תת רמה של תשובה !
אולי בגיל שלך כדאי שתשב ותנוח ותוציא דיכאון של גילך המופלג על הסובבים אותך !
איך אתה מעז לקרוא לי מטומטמת ?? מי אתה בכלל ????
לצפיה ב-'.'
.
12/08/2018 | 23:35
29
טל"ח מחקתי
לצפיה ב-'הערב תוכנית טלויזה על אלצהיימר'
הערב תוכנית טלויזה על אלצהיימר
07/08/2018 | 08:42
4
51

תשודר הערב ב21.00 בערוץ כאן 11 ..

בעיקרה תעסוק בשאלה האם ישראל עושה מספיק לטפל חולי אלצהיימר..

התוכנית שטח הפקר 2 - אלצהיימר.
לצפיה ב-''
07/08/2018 | 12:50
3
15
לצפיה ב-'תירגול של המוח'
תירגול של המוח
07/08/2018 | 23:22
2
64
אני מקבל בחילה מהאמירות המלומדות שתירגול המוח ואורח חיים בריא ימנעו או ידחו את זמן פרוץ המחלה. אין לכך כל הוכחה. מנסיוני האישי אם היה באמירות אלו שמץ של אמת, אשתי אלפי ז"ל היתה צריכה להיות בריאה ואני הייתי צריך לחלות באלצהיימר. כאשר אחד מהטוענים לכך הוא אותו אדם שכביכול יקבל פרס נובל עבור פיתוח תרופה שאמורה לפעול בעוד 10 שנים, אינני מאמין לו. הוא אפילו לא מבין שהנסיונות בעכברים מצליחים משום שלעכבר מזריקים חומר שגורם לו לחלות באלצהיימר, ואז נותנים לו את התרופה. אצלנו, בני האדם, לא מזריקים חומר לחלות, אלא הוא קיים מרגע שנולדים, וזה סיפור אחר לגמרי.
לצפיה ב-'להכיל מורכבויות'
להכיל מורכבויות
23/09/2018 | 08:47
1
32
קיומו של חולי או העדרו באינדיבידואל הוא סכום הן של אורח חייו והן של נטיותיו הגנטיות. אורח חייו מצוי הן בדברים שהוא מכניס לגוף שלו, בכמה שעות הוא ישן בלילה, בלחצים אליהם הוא נתון וכולי. נטיותיו הגנטיות הן סט עצום של דברים שלרובם אנו לא מודעים בזמן אמת (האם אתה יודע מהי הנטייה הגנטית שלך בכל הנוגע להצטברות פלאק בעורקיך לעומת זו של אשתך המנוחה ז"ל?).

איני יודע לגבי תרגול המוח, אך אורח חיים בריא, כחלק מהמשוואה, ידחה ועוד איך חולי. כל טענה אחרת מצדך בעניין זה מצדך משקפת חוסר הבנה בסיסית בביולוגיה.
איני יודע מנין אתה שואב את הבטחון המופרז שלך, הניכר בקביעותיך הפזיזות, כשברי לכל בר דעת כי אין לך כל ידע בסיס מקצועי בעניינים הללו - ואתה אפילו לא טורח לנסות ולייצר אחד באופן חובבני.
לצפיה ב-'לענות או לא לענות?'
לענות או לא לענות?
23/09/2018 | 10:30
17
לצפיה ב-'חשש כבד לאלצהיימר אצל אמא'
חשש כבד לאלצהיימר אצל אמא
30/07/2018 | 14:18
6
108
היי, אמא שלי בת 65 ולאחרונה יש שינוי קיצוני בהתנהגות שלה שדי תואם לתסמיני האלצהיימר שקראתי עליהם רבות ברחבי הרשת,
התנהלות מאוד שגוייה עם כסף או ניהול חשבון בנק, היא מטרידה את השכן בטענה שלוותה לו כסף שאגב, השסכום שלוותה בכל פעם משתנה - פעם 800, פעם 1500, ופעם 2000. היא מכנה אותו גנב ורבה איתו בנוכחות כל השכונה...
היא הולכת למרחקים מאוד ארוכים לאחרונה וחוששת לעלות לאוטובוס כי היא הולכת לאיבוד.
מדברת לא לעניין ועם פאוזות והזכרון ממש לא טוב.
היא מאוד רזתה לאחרונה והשכנים שלה פנו אליי בטענות שהיא לאחרונה מאוד מבולבלת ונצפתה בשעות לילה מאוד מאוחרות למטה מסתובבת.(לפנות בוקר).
היא שולחת הודעות שהתכוונה לשולח לאדם ספציפי, לאדם אחר.
והיא משנה מצבי רוח בצורה מאוד קיצונית. יש לה המון חרדות והיא קצת מדמיינת דברים.
רופא המשפחה נתן הפנייה לנוירולוגית שפנוייה רק בנובמבר ואני אומרת לכם, היא צריכה בדיקה אתמול!! אפילו לא מחר.
איך אני יכולה לזרז את העניינים? היא מאוד מדאיגה אותי כי השינוי מורגש אצלה באופן יומיומי ומאוד דרסטי.
מודה על תשובתכם, ממתינה בקוצר רוח 
אני אציין שאמי עברה חיים לא קלים, רצופי משברים וטרגדיה אחת רצינית.

תודה

לצפיה ב-'שתי אפשרויות'
שתי אפשרויות
30/07/2018 | 14:38
4
96
או לקבוע תור לנוירולוג אחר, שאולי יהיו לו תורים יותר קרובים, זה לא שיש רק נוירולוגית או נוירולוג אחד בארץ שמאבחן דמנציה. אפשר גם ללכת לפסיכיאטר, גריאטר, פסיכוגריאטר ורופא פנימי שמתמחה בגריאטריה. אפשר גם ללכת פרטי בהשתתפות מסוימת. 
או ללכת למרפאת זיכרון יש כאלה  כמעט בכל בית חולים גדול בארץ ויש גם פרטיות. 
בקיצור, יש הרבה אפשרויות, רק לבחור מה הכי הגיוני וללכת. 
לצפיה ב-'המלצה'
המלצה
30/07/2018 | 23:12
3
87
אני ממליץ בחום על ד"ר גורביץ' מנהל המרפאה שלהלן. היא בחינם גם לתושבים מחוץ לת"א ורק דרושה הפניה מרופאת המשפחה. יש בדר"כ תור ארוך אבל אם את יכולה להרשות לעצמך, את יכולה להזמין אותו לביקור פרטי שעולה כ 1,200 ש"ח ואפשר לקבל החזר או השתתפות מקופ"ח. במקרה כזה אין צורך בהפניה מהרופאה אבל רצוי לקבל ממנה מכתב על מצבה הבריאותי של אמך. ד"ר גורביץ גם בקיא מאד בכתיבת אישורים כמו בקשה להעסקת עובד/ת זר ובקשת אפוטרופסות על רכוש שחשוב מאד לקבל כדי שתוכלי לחסום בבנק גישה של אמא שלך לכספים שלה, וזכאות שלך למשוך במקומה כספים שדרושים להוצאות שלה. כדאי גם אפוטרופסות על גוף, שתאפשר לך לחתום במקום אמא על הסכמה לניתוח או התנגדות לטיפול כלשהו. אם אמא נוהגת ברכב, אסור לאפשר לה.

גיל 65 הוא צעיר לדמנציה אבל לאשתי אלפי ז"ל היה אלצהיימר בגיל 60 ולמעשה כמה שנים לפני כן, אבל לא הבנתי בזמנו.

כלל זהב: אם גורם רפואי מוסמך יזהה שלאמא יש באמת אלצהיימר, או דמנציה דומה, תפנימי לא להתווכח איתה ולא לנסות להוכיח לה שהיא עושה שטויות, איננה מבינה מה קורה לה, ושוכחת מה עשתה או אמרה לפני רגע. צריך להגיב בצורה שלא תכעיס את אמא, ומותר לגמרי לשקר לה עם תשובה מרגיעה.

מרפאה פסיכוגריאטרית באיכילוב
הנרייטה סולד 17,
 מזכירה כרמלה
טל: 03-6974817
פקס: 03-6973631
מוקד טל' 6973325 הקשות: מנהלת רחל 3, עו"ס (לאה גביש) 4, אחיות 5, ריפוי בעיסוק 6, כרמלה 2, ברוריה מרכז יום 1
ד"ר  גורביץ -פסיכוגריאטר 052-4266818 או דרך כרמלה
ד"ר ליבוביץ -גריאטר    דרך כרמלה

לצפיה ב-' אני צריך לשנן כל יום את המשפט החשוב הזה'
אני צריך לשנן כל יום את המשפט החשוב הזה
31/07/2018 | 13:46
1
79
"...לא להתווכח איתה ולא לנסות להוכיח לה שהיא עושה שטויות, איננה מבינה מה קורה לה, ושוכחת מה עשתה או אמרה לפני רגע. צריך להגיב בצורה שלא תכעיס את אמא, ומותר לגמרי לשקר לה עם תשובה מרגיעה..."

לצפיה ב-''
31/07/2018 | 20:54
11
לצפיה ב-'המלצה'
המלצה
09/08/2018 | 15:24
47
אני לוקחת את ההמלצה שלך בחום ומובר במאבק, יש ימים טובים יותר ופחות.
לי ולאמא כל החיים היו יחסים מורכבים מאוד - לא הסתדרנו בלשון המעטה.
אני רק יכולה להגיד שמהשנייה שחשדתי שזו המחלה וראיתי איך היא נכשלת בשאלות ומשימות אצל הנוירולוגית והפסיכיאטרית, המוח שלי עשה דליט על הכל והבטחתי שאני אעשה בשבילה כל מה שאני יכולה.
היא אצלי כבר שבוע ובכלל לא מדברת על לחזור הביתה, אני מחכה לאבחנה על מנת לדעת אם זה אכן זה ובאיזה שלב כי ברור לי שלגור אצלי יהיה פתרון זמני בלבד.
אני בדרך כלל אדם אופטימי אבל משהו בתוכי אומר שזה זה, היא חולה.
תודה לך

לצפיה ב-'לגבי הכסף - רצוי להרחיק אותה מסכומים גדולים/כרטיס אשראי. '
לגבי הכסף - רצוי להרחיק אותה מסכומים גדולים/כרטיס אשראי.
30/07/2018 | 21:48
32

מנהל/ת הפורום

אודות:
את/ה מוביל/ה בתחומך? אנו מזמינים למשרדינו בימים אלו בעלי מקצוע המתאימים לנהל פורום מקצועי באשכול המומחים של אתר הקהילות המוביל תפוז אנשים. מנהל/ת פ
עוד...

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ