לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
92809,280 עוקבים אודות עסקים

פורום כותבי מד"ב ופנטזיה

שלום וברוכים הבאים לפורום סיפורי מדע בדיוני ופנטזיה!
אם אתם כותבים מדע בדיוני ופנטזיה, ותמיד תהיתם איפה ניתן לקבל ביקורת בונה על הסיפורים שלכם - זה המקום בשבילכם!
הפורום מיועד לפרסום סיפורי מד``ב ופנטזיה פרי עטכם, ולקבלת ביקורות ופידבקים עליהם מחובבים אחרים. כדי לעשות את שהייתנו בפורום מועילה ותורמת ככל האפשר, אנא הקפידו על הכללים הבאים:
1. הפורום אינו מיועד למריבות. גם מתן ביקורת וגם קבלת ביקורת ייעשו בצורה ידידותית ככל האפשר, אפילו אם מדובר בביקורת קטלנית. מותר ואף רצוי להתווכח, אך באווירה נעימה ככל האפשר. זיכרו שקבלת ביקורת שלילית על סיפור פרי עטכם אינה חוויה נעימה, אבל היא עשויה לסייע לכם להשתפר, ומצד שני זיכרו שהחוויה היא לא נעימה גם לאחרים כשאתם כותבים ביקורת. במאמרי העזר של הפורום יש מאמר על ביקורת בונה שאתם מוזמנים להשתמש בו.
2. סיפור באיכות טכנית ירודה מרמז על חוסר כבוד כלפי הקהל שלכם. אנא הקפידו על הגהה סבירה, עלילה, הגיון וכל מה שהייתם מצפים למצוא בסיפור מד"ב או פנטזיה טוב. במאמרי העזר בפורום יש פירוט על התחומים הטכניים, להנאתכם.
3. השתדלו להימנע מלפרסם התחלות סיפורים, רעיונות לסיפורים או סיפורים שאינם בשלים דיים. כולנו מעדיפים לקרוא סיפורים שלמים. רק אם ממש נתקעתם ואתם זקוקים לעזרה בהמשך הסיפור, נצלו את האפשרות. זיכרו, אף אחד לא אוהב לקבל חצי עבודה.
4. מכיוון שהפורום מיועד לדיון ענייני ויסודי בסיפורים שפורסמו בו, אנא המנעו מלפרסם לינקים לאתר הבית שלכם או לסיפור באתר הבית שלכם, אלא פרסמו את הסיפור שעליו אתם מעוניינים לקבל ביקורות בשלמותו. סיפורים ארוכים יש לחלק לכמה הודעות. מומלץ לפרסם לינק לסיפור רק כאשר יש בו תכני מולטימדיה (תמונות, צלילים וכדומה) שלא ניתן להביאם כראוי בפורום. אם תוסיפו לסיפור לינק לאתר הבית שלכם, הוא יתווסף לפי בקשתכם לרשימת אתרי הבית של חברי הפורום שבקישורי הפורום. רצוי גם לא לפרסם קבצים, אלא להדביק את הסיפור בהודעות רגילות - אנשים רבים אינם פותחים קבצים, והדבר יפגע בסיכויים שלכם לקבל הרבה תגובות.
5. במקרה של פרסום סיפור ארוך מחולק לפרקים או ספר מחולק לפרקים, אנא הקפידו לתת בכל פרק לינקים לפרקים הקודמים, לתזכורת.
6. לאחר קבלת הפידבקים על הסיפור ושיפוצו, מומלץ ואף רצוי לפרסם את התוצאה המתוקנת בפורום, לטובת ולהנאת כולם.
7. אם פרסמתם סיפור, אך לצערכם הוא לא זכה לתגובות במשך שלושה ימים וגלש לעמוד השני - ניתן לפנות אלינו בבקשה להקפיץ לכם אותו ולבקש פידבק. אנו מבקשות מכם לא לנצל זאת ולהקפיץ את אותו הסיפור עשרות פעמים. כאשר כבר קיבלתם תגובות והערות - אנא תקנו את סיפורכם, חכו יום-יומיים - ורק אז פרסמו את הגרסה המתוקנת שוב.

אנו מקוות שהפורום יהיה מועיל, תורם ומהנה לכולנו!
 מנהלות פורום, כותבי מדע"ב ופנטזיה

אודות הפורום כותבי מד"ב ופנטזיה

שלום וברוכים הבאים לפורום סיפורי מדע בדיוני ופנטזיה!
אם אתם כותבים מדע בדיוני ופנטזיה, ותמיד תהיתם איפה ניתן לקבל ביקורת בונה על הסיפורים שלכם - זה המקום בשבילכם!
הפורום מיועד לפרסום סיפורי מד``ב ופנטזיה פרי עטכם, ולקבלת ביקורות ופידבקים עליהם מחובבים אחרים. כדי לעשות את שהייתנו בפורום מועילה ותורמת ככל האפשר, אנא הקפידו על הכללים הבאים:
1. הפורום אינו מיועד למריבות. גם מתן ביקורת וגם קבלת ביקורת ייעשו בצורה ידידותית ככל האפשר, אפילו אם מדובר בביקורת קטלנית. מותר ואף רצוי להתווכח, אך באווירה נעימה ככל האפשר. זיכרו שקבלת ביקורת שלילית על סיפור פרי עטכם אינה חוויה נעימה, אבל היא עשויה לסייע לכם להשתפר, ומצד שני זיכרו שהחוויה היא לא נעימה גם לאחרים כשאתם כותבים ביקורת. במאמרי העזר של הפורום יש מאמר על ביקורת בונה שאתם מוזמנים להשתמש בו.
2. סיפור באיכות טכנית ירודה מרמז על חוסר כבוד כלפי הקהל שלכם. אנא הקפידו על הגהה סבירה, עלילה, הגיון וכל מה שהייתם מצפים למצוא בסיפור מד"ב או פנטזיה טוב. במאמרי העזר בפורום יש פירוט על התחומים הטכניים, להנאתכם.
3. השתדלו להימנע מלפרסם התחלות סיפורים, רעיונות לסיפורים או סיפורים שאינם בשלים דיים. כולנו מעדיפים לקרוא סיפורים שלמים. רק אם ממש נתקעתם ואתם זקוקים לעזרה בהמשך הסיפור, נצלו את האפשרות. זיכרו, אף אחד לא אוהב לקבל חצי עבודה.
4. מכיוון שהפורום מיועד לדיון ענייני ויסודי בסיפורים שפורסמו בו, אנא המנעו מלפרסם לינקים לאתר הבית שלכם או לסיפור באתר הבית שלכם, אלא פרסמו את הסיפור שעליו אתם מעוניינים לקבל ביקורות בשלמותו. סיפורים ארוכים יש לחלק לכמה הודעות. מומלץ לפרסם לינק לסיפור רק כאשר יש בו תכני מולטימדיה (תמונות, צלילים וכדומה) שלא ניתן להביאם כראוי בפורום. אם תוסיפו לסיפור לינק לאתר הבית שלכם, הוא יתווסף לפי בקשתכם לרשימת אתרי הבית של חברי הפורום שבקישורי הפורום. רצוי גם לא לפרסם קבצים, אלא להדביק את הסיפור בהודעות רגילות - אנשים רבים אינם פותחים קבצים, והדבר יפגע בסיכויים שלכם לקבל הרבה תגובות.
5. במקרה של פרסום סיפור ארוך מחולק לפרקים או ספר מחולק לפרקים, אנא הקפידו לתת בכל פרק לינקים לפרקים הקודמים, לתזכורת.
6. לאחר קבלת הפידבקים על הסיפור ושיפוצו, מומלץ ואף רצוי לפרסם את התוצאה המתוקנת בפורום, לטובת ולהנאת כולם.
7. אם פרסמתם סיפור, אך לצערכם הוא לא זכה לתגובות במשך שלושה ימים וגלש לעמוד השני - ניתן לפנות אלינו בבקשה להקפיץ לכם אותו ולבקש פידבק. אנו מבקשות מכם לא לנצל זאת ולהקפיץ את אותו הסיפור עשרות פעמים. כאשר כבר קיבלתם תגובות והערות - אנא תקנו את סיפורכם, חכו יום-יומיים - ורק אז פרסמו את הגרסה המתוקנת שוב.

אנו מקוות שהפורום יהיה מועיל, תורם ומהנה לכולנו!
 מנהלות פורום, כותבי מדע"ב ופנטזיה

איך בוחרים שם לגיבור?

מאת: מיכל  פורסם: 14/09/2005  עדכון אחרון: 14/09/2005  

איך בוחרים שם לגיבור?

שאלה רוח סוערת: " אולי תשתפו אותי במידע המרתק הנוגע לשאלה: איך אתם בוחרים שם לגיבור?
השאלה מטרידה אותי בעיקר בנוגע לגיבורים מעולמות דמיוניים או זמנים דמיוניים, להם אני לא יכולה להעניק שם מקובל כמו `יצחק` `יעקב` או `תומס`.
ראיתי את הכלל האומר ששם של גיבור צריך להיות כזה שאפשר לבטא אותו - אבל נראה לי שהוא צריך להיות יותר מכך - נעים לאוזן ויוצר אסוציאציה חיובית.

אז -איך עושים זאת?
השם איסטריך או איסטרק, שבחרתי עבור הגיבור של אחד מן הסיפורים שלי, היה נראה לי מצויין אולם כל קוראי המבחן (טוב, כמעט כל) טענו שהוא לא נעים לאוזן ויותר מכך - מעצבן.
הגדילה לעשות מישהי שטענה שכל שם שיש בו ס` יוצר תחושה לוחשנית ומעצבנת, והביאה אותי לכתוב את השאלה הזו.

מצפה להחכים!"

גם אתם מוזמנים להחכים מתשובותיהם השונות של חברי הפורום:

אסתר 1984: 

אין לי מושג. או שאני מספרת בגוף ראשון (שזו התחמקות נהדרת, כי אז בד"כ אין שום צורך לתת לגיבור שם), או שאני נותנת לדמות שלי שם סמלי ביחס למה שהיא עושה או מסמלת בעיני.
פעם הייתי ממציאה שמות חסרי פשר - ובהתחלה זה תמיד נראה לי מוזר, אבל אחרי כמה זמן מתרגלים לשם וזהו זה. למשל, בבלגריאד יש דמות בשם "דורניק", שבהתחלה נשמע כמו השם הזוועתי והמגוחך ביותר שקיים - אבל אחרי כמה פסקאות שוכחים מזה וזה שוב נראה טבעי.
בקיצור - אם אין לך כוונה לתת משמעות כלשהי לדמות דרך השם שלה, אני לא חושבת שזה באמת מאוד עקרוני.

Boojie: 

מה זאת אומרת? הולכים למחולל שמות הפנטזיה של rinkworks, ומבקשים ממנו שם!
וברצינות - יש שתי דרכים שחביבות עלי במיוחד. האחת, לבחור את השם ש"בא לראש". אם הוא בא לראש ככה, כנראה שיש איזושהי סיבה שזה מה שהמוח שלך חשב שמתאים כאן.
השנייה, לבחור שם בגלל בסיס לשוני/צורני כלשהו. למשל, שם שנלקח, או נגזר, ממיתולוגיה עלומה כלשהי. או שם שמתאים למבנה השפה באיזור שעליו אתה כותב (או באיזור שדומה לאיזור שאתה כותב, אם זה איזור דמיוני לחלוטין). למשל, אם האיזור שלך מזכיר את ארצות סקנדינביה של עולמנו, אפשר לבחור שמות עם צליל ויקינגי. אם האיזור שלך מזכיר, לעומת זאת, את מדבר סהרה, אפשר לבחור שמות עם צליל ערבי או אפריקאי.
הייתי מביאה כדוגמה את טולקין, אבל האמת היא שאני לא כל כך אוהבת את כתביו, אז אולי הוא לא הדוגמה האידיאלית בשבילי...
אז אני אביא בתור דוגמה את עולם פרן של אן מקאפרי. לבני האדם שם יש שמות שמתאימים למעמד שהם משתייכים אליו. לרוכבי הדרקונים יש שמות שמורכבים משם האב ומשם האם, ושיהיה קל להסיר מהם תנועה אחת כשהם יגיעו למעמד רוכב (ליטול => ל`טול, למשל). לדרקונים יש שמות מגוונים, אבל כולם מסתיימים בת`. וכדומה.

xslf: 

אם כבר מחוללי שמות, זה לדעתי יותר מוצלח:
http://www.behindthename.com/random.html
(טוב, פחות לפנטזיה ויותר למד"ב). אומרים לו את סוג השם שרוצים, והוא מייצר...

gargamich: 

לפי דעתי אין כלל מסויים, וכמו שכתבו לך כאן גם שם הוא עניין של טעם...
אני מסכים עם אסתר, שם זה דבר שמתרגלים אליו, ולדעתי דווקא השם "איסטריך" הוא שם מעניין ויכול להתאים (למרות שעושה קצת אסוציאציה של מזרח אירופה...)
אם אנחנו כבר מדברים על אסוציאציות, שם שיש משמעות מאחוריו תמיד נותן עניין, רמיזה על אופיה של הדמות, ובדרך כלל לא נשמעת צורמת.
לדוגמא בהארי פוטר, נתנה הסופרת לדמות של אדם זאב את השם רמוס לופין-
רמוס לפי המיתולוגיה הוא התינוק שינק מזאבה, ולופה בלטינית משמע זאב...
עוד נקודה היא שהשם לא חייב להיות מאד יוצא דופן. בספר "מחזור שער המוות-כנף הדרקון" למשל, קיימים בני אדם, ואז לגיבור ניתן שם כמו הוגו. שם מוכר שתמצאי בתעודות זהות של הרבה אנשים כיום.
אם כך, השם צריך לבוא ממך, על פי הרגשתך האישית, ואם לא אוהבים,, לא נורא אפשר לשנות. שם זה לא הדבר הכי חשוב אחרי הכל.

Rue16: 

לא הוגו! אמממם.. במחזור שער המוות אין דמות בשם הוגו.. יש רוצח שכיר שנקרא יו היד(כמו יו ג`קמן). הוגו הוא בעצם קונפירציה פראית של המתרגמים לעברת את השמות עד שהם נשמעים אירופאים. אבל בתכל`ס גם השם יו הוא שם אמיתי.
ובגלל שאני קצת אוף טופיק הנה הדרך שלי לכתוב שמות:
חוץ מלג`ברש, האתרים: http://tools.oxygen.com/babynamer/
ו- http://www.babynames.com/V5/index.php?content=gosearch.php3
מאוד שימושיים, כי ככה לשמות יש גם משמעות, שגם למרות שאני לא מציינת אותה בסיפור, נחמד לדעת שהיא שם.
ועוד דרך, שמקורה בשיעור תרגום בו נדרשנו לתרגם טקסט שמספר על ארץ בשם Asu ועל ה- Rac שבה שבתרגום חופשי לעברית הפכה ללארשי (ישראל). מאז, קורא שאני רוצה שם שאומר רעם והשמות שהבייביניימרז נותנים נראים מגוחכים בעברית? מער, יכול להיות אחלה שם, גם האותיות זהות מה שנותן תחושה מעורפלת של המשמעות המקורית. וגם הצליל דומה, ככה שאם אהבת את המילה גם השם ישמע לך טוב.
well
, אני אלך לישון לפני ששטויות בחרוזים יקפצו מהמקלדת (קורה, אתם יודעים) ובהצלחה לכל מי שכותב עם השמות! (מי כמוני יודעת כמה סיפורים נעלמים בגלל חוסר בשם לדמות הראשית...)

Shachar85: 

אפשר לקחת שם שאת אוהבת ולעוות אותו קצת כדי שיתאים יותר לעולם הפנטזיה.
אפשר גם לקחת שמות מוכרים מסיפורי פנטזיה\מד"ב ולעוות אותם שיהיו שונים מהמקור (בצורה שלא יהיה ניתן לזהות קשר...בעצם)
אפשרות שלישית היא סתם לזרוק אותיות במקלדת ולבנות מזה שם

רוח סוערת: 

מה זה `שם נעים לאוזן`?

תודה על כל התשובות - כולן נכונות וכולן נותנות לי חשק לייצר עוד הרבה גיבורים, שיזדקקו להרבה שמות... (או ליצור גיבור אחד עם שבע שמות שונים, נראה...)
אבל יש עדיין נקודה שמטרידה אותי - איך דואגים ששם יהיה נעים לאוזן?
אילו אותיות לדעתכם נעימות לאוזן (הגאים, לא אותיות, אם ממש נרצה לדייק)
לא להשתמש בעיצורים?
לא להשתמש באותיות לוחשניות?
לא להשתמש בשווא לעיתים קרובות מדי?
מכרי ודורשי טובתי טוענים בתוקף שהשם קובע חלק מן הכימיה בין הקוראים לסיפור...
בהמון תודה ובתקווה שהשאלות שלי לא מגיעות לגדר של `הטרחה`
רוח סוערת

גרומיט: 

למה שם צריך להיות נעים לאוזן? שם צריך להתאים לדמות ולהקשר שבו הסיפור מתרחש, והרבה פעמים הנעימות שלהם תלויה בהקשר התרבותי ובאסוציאציות שהם מעוררים. אם ניקח, למשל, את "בילבו", זה שם שמזכיר סיפור ילדים, מעין צעצוע חביב, ולכן מעורר אוטומטית חיבה, עוד לפני שנחת הגמד הראשון על דלתו. ובאותה מידה, שם כמו "הרוזן בליזאריוס" יתאים לסיפור שונה מאוד מאשר שם שבו לגיבור קוראים "הארי סלדון". שם מוכר וקצר יתאים מאוד לסיפורים שמתרחשים במציאות המוכרת לנו, או לסיפורים שרוצים להימנע מהסחות דעת שמסתירות את הרעיון (אסימוב, למשל, היה מצוין בכתיבה מהסוג הזה, וגם כשהמציא שמות בדויים בעליל, הם נשמעו אמיתיים).
אבל מעבר לאסוציאציות ששמות שונים מעלים זה נכון שהמצלול משנה. שם קשה שנפלט במעין השתנקות כמו "גרישנאק" מתאים מאוד לאורק. למלך (אלא אם הוא רע) יתאים לרוב שם רך יותר. שמיעתית עיצורים שבהם חסימת מעבר האוויר בפה היא רק חלקית (ל,מ,נ,ר,ז,י, ב לא דגושה) ותנועות פתוחות יהיו לרוב נעימים יותר מעיצורים פוצצים (ע"ע גרישנאק) או חוככים.

john1987: 

למה להמציא? אפשר להשתמש במשהו קיים ולתת לסיפור מימד נוסף.
לדוגמה, ידידתי שגם כותבת פנטזיה ביקשה שאעזור לה למצוא שם לגיבור של הסיפור שלה. אמרתי לה - חפשי שמות אקזוטיים עם המשמעות המתאימה לגיבור ב www.behindthename.com  ושם היא מצאה את Olaf - שם סקנדינאבי מובהק וגם לא נעים אבל מתאים בדיוק לגיבור. אז הצעתי לה לשנות את השם שיהיה יותר יפה אבל בבסיסו יהיה מורכב מהמשמעות - והצעתי Olafin. את השם הזה היא בחרה.
לתת שם שקיים עם או בלי שינויים נותן מימד נוסף לסיפור. יש הרבה שמות בעולם והרבה אתרי אינטרנט לחפש בהם.
כמו כן, אפשר לתת שם בשפה מומצאת אבל זה כבר מסובך.

ה ק ו ס ם ה ל ב ן: 

כאשר אתה כותב סיפור ולא משנה באיזה סוג אתה הכותב את קובע מה קורה איפה ומתי ולכן אתה יכול לתת שם כרצונך ללא כל שיכות או קשר לדמיות/אירועים בעולמנו שלנו .
מפני שסיפור זהו עולם המנותק /יוצא מהעולם שלנו לכן אתה לא צריך לתת דין וחשבון איזה שם לתת !

MrDZ: 

מדריך מזורז למתן שמות: כשליט מבוך ב-D&D גם אני נתקל בבעיה הזו לעתים קרובות. בדרך כלל, אני פשוט לוקח שמות של אנשים ומשנה את מיקום האותיות עד שיוצא לי שם שאני אוהב, כמו לדוגמה "אלינור" הפך ל"נוריאל", "ימית" ל"נור-מיית", "הורוק-האי" (ע"ע שר הטבעות) הפך ל"היורוק" וכו`. פשוט קחי שם ותני למוח שלך להשתגע ולשחק איתו.
בנוסף, עליתי על כמה טיפים בקשר לבחירת השמות:
>
שמות עם אותיות "נדירות" (אותיות שלא משתמשים בהן הרבה, כגון ז, ס..) נוטות להצביע על אדם "נדיר" גם הוא - כלומר, קוסם זקן בעל עוצמה וכו`.
>
שימוש באותיות ס, ז, ר, ט, ת` (כמו הצליל th באנגלית) יוצר שמות של רשעים (סאלזאר, סלית`רין וכו`...)
>
שימוש בצליל של האות ה` וכן בצליל של האות א` (כמו במילה אבא) נותן הרגשה של אדם בעל עוצמה, כבוד וגדולה (בעיקר אצל אנשים טובים).
>
שימוש בצליל `או` (כמו במילה אוהב) נותן תחושה של יראת כבוד.
>
שימוש בצליל `או` כמו במילה אולי (ובעיקר שימוש בצליל זה בתחילת השם) נותן הרגשה של סודיות. שימוש בצליל א` כמו במילה איך בנוסף יכול לעזור לכך.
זוהי לפחות דעתי.
שיהיה בהצלחה.

רוח סוערת: 

תודה על כל האינפורמציה, העשרתם אותי מאוד.
עכשיו נשאר רק לכתוב סיפור...
תודה רבה!

אור לך ולי: 

יש לי שאלה בנושא שונה, אם אפשר: כתבתי לא מזמן סיפור, ובאיזשהו שלב נתקעתי, לא הצלחתי לחשוב על המשך סביר. בסופו של דבר הבנתי מה עצר אותי. בדרך כלל אני אוהבת את הדמויות שלי, אבל הפעם אהבתי את שתי הדמויות הראשיות קצת יותר מדי, ולא העזתי להכניס אותן לשום מצב שיגרום להן סבל. אני משערת שאתם מבינים למה הסיפור לא יכול להתקדם במצב כזה...
אני יודעת שזה די טיפשי, אבל זה קרה לעוד מישהו פעם? ואם כן, איך הצלחתם להמשיך לכתוב את הסיפור?

בלעדיי לא הייתי אני: 

If you love someone - set them free.וזה טיפה משעשע מהצד אבל אני חושב שאם אתה רוצה ללמוד ולהיות סופר טוב, אז זה מכשול שאתה צריך לעבור.
אני חושב שרגש כזה חזק אל הדמויות מראה שהם מפותחות (אלא אם אתה מתאהב בדמויות מסתוריות מדי) וזה סימן טוב, כי הכתיבה עליהם תהיה מציאותית ותתן הרגשה אותנטית לקורא. עם זאת, ממש כמו לגדל ילדים, לעיתים צריך לתת להם לעבור דברים שנראים קשים מבחוץ בכדי שיוכלו לגדול ולהתפתח (כמובן בגבול).  
אני חושב שאם תתגבר על המחסום הזה ותתן לדמויות לעבור את "הסבל" הזה תהיה סופר טוב מעט יותר. מה עוד, אתה אלוהים בסיפורים שלך ובתור אלוהים נחמד תוכל לשקף את המציאות ומאחורי כל תהליך של סבל יש תהליך של גדילה וקטרזיס. תמיד תוכל לשלוח את הגיבורים למלון הנסיכה באילת עם מיטב הסלבריטים החמים של ימינו ולצ`פר אותם בהרפתקאות מיניות לרוב ( ).
אחרי הכל, ספרות טובה באמת, היא ספרות שמתארת את התהליכים הקשים והשנויים במחלוקת שעוברים על בני אדם, לא כך?

Boojie: 

כן, זה קורה. זה לא קורה לי המון, כי בדרך כלל אני יודעת את סוף הסיפור כשאני מתחילה לכתוב אותו, אבל זה קורה.
בכל מקרה, אני חסידה גדולה של פריצת מחסומים בשיטת הבולדוזר.
קשה לך לעשות לדמויות שלך משהו רע? שבי רגע ותחשבי על הדבר הכי הכי הכי רע, מרושע, סדיסטי ולא הוגן שאת יכולה לעשות לדמויות שלך, ותכתבי את זה. לא כחלק מהסיפור, כמובן, אלא כתרגיל. כתבי לסיפור סוף חלופי שבו את מתעללת בדמויות שלך בצורה מרושעת להפליא.
אחרי שעשית את זה, בכוח, יהיה לך הרבה יותר קל לכתוב את הסוף שהתכוונת אליו והיה לך קשה.
אפשרות אחרת, כמובן, היא האפשרות ההפוכה. לכתוב סוף נורא נורא טוב, ואחרי שהרגשת שזהו, נתת לדמויות שלך את כל האושר שבעולם, את יכולה להשאיר אותן שם ולהמשיך לכתוב (בקובץ אחר) את הסיפור שלך כמו שהוא אמור להיות... זה פחות חביב עלי כי זה פחות פורץ בשבילך את הדרך לעשות משהו שקשה לך.

אסתר 1948:

מוזר. אולי אני סדיסטית עמוק בתוכי, אבל בד"כ המצב אצלי הפוך - אני נהנית להתעלל בדמויות שלי כדי לראות איך הן יתמודדו עם המצבים שאני מנחיתה עליהן.
חוץ מזה, אני די אופטימית מטבעי, ככה שאפילו אם הסוף רע, הדמויות שלי לא מרגישות אומללות בתוכו יותר מדי. (לפחות באופן יחסי. לאנשים יש נטייה לראות את העולם שלהם כורוד יותר ממה שהוא, רק כדי למצוא מוטיבציה להמשיך הלאה...)
בקיצור - אין לי מושג איך לעזור לך. אני פשוט אוהבת לכתוב על מצבים שמעניינים אותי, זה הכל.

סנדרין: 

גם אצלי זה ככה. מכל הדמויות המתוכננות שלי, אני אפילו אחת שלא עומדת לעבור טראומה... הא הא הא *צחוק מרושע*
אלו המצבים המעניינים, שמפתחים את הדמות הלאה.
הסופים אצלי, בדרך כלל, הם תחילת תהליך ההשתקמות של הדמות. קצת אחרי ההתאוששות - כשרואים את השינוי שעבר עליה - ועם האופטימיות שבלהעמד מחדש על הרגליים.

cwen: 

זו סוגיה ממש בעייתית. ודווקא אני מתקשה יותר לתת שמות בסיפורים המתרחשים פה בישראל.
המממ... לדמות הזו מתאים השם חגית. לא רגע, זו חברה שלי. היא תעלב. אוקי, אני אקרא לה רינה. רינה? מה פתאום רינה? זה לא מתאים לגיל של הדמות. וגם לאמא שלי יש חברה בשם הזה.
דיאנה. לא, יחשבו שהיא עולה חדשה, והיא בכלל צברית. אולי רחל? לא מתאים. אה, נורית. לא, כבר יש דמות עם שם כזה... אוף...
ככה זה עם שמות "קונוונציונלים".
כשמדובר על עולמות מומצאים אני מתייחסת לשפה המדוברת (השמות צריכים להתאים לצלצול השפה הכללי), לאיזו קונוונציה של שמות שאני לפעמים ממציאה (לעתים קרובות אני קובעת מכנה משותף כלשהו לצלצול של שם בכל העולם/הארץ, כדי שיהיה לקוראים ברור אחרי כמה זמן שמדובר פה בשם של דמות), ולמשהו שמצליח להתחבר בראש שלי לדמות.
השם איסטריך הולך מעולה בעולם שבו להרבה אנשים יש שמות דומים, ורצוי שגם שמות של מקומות יצלצלו דומה ואם יוצא לך להשמיע מילה בשפה המקומית, שגם היא תהיה עם כ` וקיבוצי שוואים ומה שצריך.

N Y: 

אני אישית מחבב את השם `שוורץ`. כלומר, הרבה פעמים, לאחר כתיבת סיפור, אני מגלה שיש איזה שוורץ בתוכו. לא תמיד, אפילו לא ברוב המקרים, אבל בדיקה קלה שערכתי הרגע חשפה כי על הלוקים בשוורץ נמנים שלושה מסיפורי שכבר פורסמו ועוד שניים כתובים למחצה.
במקום השני בטבלת הנפוצים ביותר שלי נמצא מוריס, שהכתים כבר שני סיפורים שפורסמו ועוד סיפור לא גמור אחד.
אבל כל זה הוא, כמובן, הבל ורעות רוח. שם צריך להתאים, ולא תמיד ניתן להגדיר במילים את אופי ההתאמה. זה צריך להיות *זה*, באופן מוסיקלי כלשהו. לעתים יש לשם משמעות אמיתית או מזויפת כלשהי - בסיפורי "מכונת אהבה", למשל, סיפור הנוגע באופן זה או אחר בהיסטוריה ובפילוסופיה של המדע, שמות הגיבורים הם גלילאו כהן, יונתן קפלר, עדה ומרים קירי. לעתים השם צריך להתאים במיוחד לרקע הסיפור, והנושא כבר נדון למעלה בהרחבה. לעתים השם אומר משהו על הדמות הנושאת אותו, אך יש לעשות זאת בעדינות המירבית. לקרוא לדמות הרע בסיפור "ד"ר רשע" עבד יופי בשביל אוסטין פאוורס, אבל לא יעבוד טוב אצלכם. למעשה, במחשבה שניה, אני ממליץ להמנע מכך לחלוטין, לפחות בסיפוריכם הראשונים.
בזמנו לא הייתי מצליח לכתוב לפני שידעתי את שמות הגיבורים, וזה היה נורא. היום אני יודע שאין כל רע בכתיבת הסיפור כולו עם שמות שנבחרו באקראי, ואז, לבסוף, לעשות שימוש מהיר בפונקציית ההחלפה הקלה-לשימוש הנמצאת כיום בכל מעבד תמלילים. יתכן מאד שעד גמר כתיבת הסיפור, כבר תכירו את הגיבורים שלכם טוב מספיק על מנת לתת להם שמות.
על כל פנים, מידת נעימותם של השמות לאוזן אינה רלוונטית כלל, וכך גם השימוש בכל אות שהיא, כל עוד היא לא מוכפלת או מושלשת.
בהצלחה!

Boojie: 

שיטה מתוחכמת מאד שחביבה עלי: "ספר טלפונים".

N Y: 

אכן. אני מודה, עם זאת, שמעולם לא עשיתי בה שימוש. אין לי בעיה להמציא שמות - החלק הקשה הוא להחליט איזה שם מתאים.

תגובה אחת
בדרך כלל, אני משתמש בשיטה אחרת:  
dav93ו | 02/10/2005 21:41:41

הודעות אחרונות

07:39 | 20.02.17 עוץליגוץלי
16:25 | 19.02.17 עוץליגוץלי
01:40 | 07.10.16 ויימס
19:58 | 17.09.16 Izer Nighter
17:34 | 12.09.16 בן אבי 12
07:05 | 11.09.16 agamkedem
22:53 | 10.09.16 ויימס
20:28 | 03.09.16 העט הרועד
17:22 | 28.07.16 פרס עינת
01:49 | 23.07.16 Gilthans The Quiet
02:45 | 21.07.16 Goddess of victory

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ