00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בפשטות

- העולם ממציא את עצמו מחדש

על פי המחקר המדעי היקום החל בפיצוץ נקודה ומשם הלך והתרחב, מאז ועד היום. מהתיאור ניתן לחשוב שתנועת היקום אינרטית שכן מאז הפיצוץ הכל מתגלגל הלאה מכוח הדחף הראשוני בלבד, אולם אם תנועת היקום מאז היבראו היא אינרטית בלבד הרי שכל הקיום גם הפסיכולוגי צריך להיות אינרטי בלבד. תנועה אינרטית היא תנועה צפויה, יתרה מכך, ככל שעובר זמן רב יותר מהתנועה הראשונית, היזומה, גם אם זו תנועה מורכבת, כך היא נעשית צפויה יותר, שכן באיזשהו שלב היא מתחילה לחזור על עצמה. התנועה האינרטית לעבר הכאוס היא תנועה משונה כי מצד אחד היא נעשית עם הזמן כאוטית יותר ויותר כמו אבן שנזרקת לבריכה ויוצרת גלים והחזרי גלים שמתחילים להתנגש ולהסתכסך עד שאי אפשר להבחין עוד בתבנית ברורה איזושהי, מצד שני היא נעשית רוטינית צפויה, כמו אותם גלים בבריכה שבסופו של דבר עולים ויורדים בכל שטח הבריכה מבלי שמבחינים עוד בשום דבר חדש.

במשך שנים התלבטו מדענים האם לאחר ההתפשטות שהביא המפץ הגדול יתחיל הכל באיזשהו שלב להתכווץ ואולי יחזור לנקודת ההתחלה, יתפוצץ שוב וחוזר חלילה, או שההתפשטות תימשך לנצח. בכל מקרה, בשתי האפשרויות, היקום נופל לתבנית אינרטית כך שבסופו של דבר הוא אמור לאבד את חיותו. אולם המציאות עולה על הדמיון. מה שהתגלה וקורה בפועל הוא כי היקום לא יחזור ויתכווץ אף לא ימשיך להתפשט, התגלה דבר שאף אחד לא צפה, כי היקום מאיץ קדימה, כלומר מתווספת לו אנרגיה חדשה כל הזמן. לגילוי הזה משמעות עמוקה שכן הוכח שהיקום והקיום אינם תנועה אינרטית בלבד!

אולם מהו הדבר שמוסיף ליקום אנרגיה חדשה כל הזמן? הדבר הרי סותר את החוק הפיזיקלי הבסיסי של שימור האנרגיה בטבע, ומאין כל האנרגיה החדשה הזו באה? מלבד זאת, מניין באה האנרגיה לפיצוץ הגדול מלכתחילה? לשאלות אלה אין למדע עדיין תשובות, אולם ניתן לעשות הקבלה בין חוקי היקום והטבע לפסיכולוגיה האנושית ולרוח האדם ולמצוא שם רמזים מפתיעים לשאלות הפיסיקאים. גם בעולם הרוחני\פסיכולוגי ניתן לראות כי רבות מהתנועות, מההתנהגויות, הן תנועות אינרטיות שנובעות מחינוך, דחפים, אינסטינקטים וכיוצא באלה, אך יש גם תנועות\התנהגויות יזומות אשר נוצרות כמו יש מאין. מה שמניע תנועה יזומה בעולם הרוחני\פסיכולוגי הוא חזון. בחזון אמיתי יש תמיד מרכיב חדש שאינו נשען על דבר שהיה קודם. משום שאינו נשען על דבר קודם, ניתן להגשים חזון אך ורק באמונה. לאחר הגשמת החזון הדבר נראה לכולם מובן מאיליו, כאילו זה היה שם כל הזמן. לפני הגשמת החזון הדבר נראה לא הגיוני או בלתי אפשרי, חסר ממשות, לא מציאותי, טיפשי, מטורף וכדומה, אך לאחריו הוא הופך מיד לכוח האינרטי החדש. חזון ואמונה אם כן הולכים תמיד יד ביד והם המרכיב הלא אינרטי שבקיום הרוחני\פסיכולוגי האנושי שאינו אינרטי ומוסיף לקיום ללא הרף משהו חדש כמו יש מאין. המקור לכוח הלא אינרטי הזה  נמצא במימד קיום אחר.

מניין הגיעה האנרגיה למפץ הגדול? מניין מגיעה האנרגיה שכל הזמן מתווספת ליקום? מניין מגיעים החזון והאמונה כמו יש מאין? אני סבור שהמקור לכל אלה הוא ישות (על טבעית, כלומר שלא ממין הבריאה) שאפשר לקרוא לה אלוהים. זהו נושא שהמחקר המדעי והמחקר הפסיכולוגי עוד צריכים לתת עליו את הדעת, וזאת למרות, ואולי בגלל, שעידן הדת הולך ומסתיים בעולם. אמנם תמיד יהיו אלה שיעדיפו את הכוח האינרטי שהולך ונעשה לא רלוונטי עם הזמן (דת כיום היא כוח אינרטי שאינה ניזונה יותר בכלל מחזון או מאמונה) אבל התשובות שאנשים וחברות נותנים לעצמם מכוח מנגנון ממסדי או דתי כלשהו פחות ופחות מספקות את האדם החושב וצריך משהו שיחזיר את החיות לנושאים האלה. העולם והאדם מעולם לא הסתפקו בקיום אינרטי בלבד. כיום, גם חזונות פוסט דתיים כמו "חזון השלום הכלל עולמי" או "חזון האהבה והשוויון" כמו גם חזונות לעתיד שנשענים על טכנולוגיה (במקור מהמערב) או "מימוש עצמי" (במקור מהמזרח) הם רעיונות וחזונות שהחלו להישחק ולאבד את אמינותם. אנו חיים בעולם פוסט מודרני שהולך ומשתנה במהירות רבה מאי פעם. החזון והאמונה יצטרכו מתישהוא בקרוב להמציא את העולם מחדש והם צריכים להמציא את האדם הפרטי מחדש. כדאי לשים לב: החזון והאמונה בחזון, הם הנותנים חיים לעולם ולאדם, בלעדיהם הוא נופל לתנועה אינרטית ממיתה. "בְּאֵין חָזוֹן יִפָּרַע עָם" (משלי כ"ט 18).

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל יואב בצלאל אלא אם צויין אחרת