00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חיי

המלצה על ספר - המפכ"ל /משה קראדי

17/03/2012


 


בקדמת הבמה ומאחורי הקלעים
398 עמ'
הוצאת ידיעות ספרים, 2012

שירתתי במשטרה שלושים ושתיים שנים, משכך, שירתתי תחת פיקודם של מספר לא מועט של מפכלי"ם. בתפקידי לא תמיד הייתי בקשר ישיר עם המפכלי"ם השונים, אבל הכרתי אישית חלק ניכבד מהם כמו גם חלק ניכר משדרת הפיקוד הבכירה. ישנם כאלה שיזכרו יותר מאחרים מבחינת האוירה , מבחינת שינויים שהורגשו, מבחינת יחס הציבור כלפי המשטרה והחדשנויות השונות שהנהיגו.
קראדי היה שנוי במחלוקת מהתחלה. הן בהיותו קצין צעיר שדילג מעל קצינים ותיקים בכירים ומוצלחים, הן בשל תקופת שירותו הקצרה בשירות בכלל, הן בשל העובדה שגם את רובו של שירותו המועט – עשה במג"ב ולא במשטרה וגם מעט מהשירות במשטרה, עשה בתפקידים די בכירים דהיינו – לא צמח מלמטה .
לא פלא הוא שההחלטה למנותו גרמה ליותר מהרמת גבה, חשדנות כלפיו ופרשה מכוערת שנחקרה בועדת זיילר ושהביאה להתפטרותו.

החיים במדינה מאוד דינמיים, לעיתים הרבה יותר ממדינות אחרות, וכמעט תמיד לכל אירוע יש שילוב של עבודת משטרה כזו או אחרת שלא לדבר על אירועים מדיניים וכלל ממלוכתיים.
בתחילת הספר מביא קראדי דוגמא.
בעת ביקור אצל מפכ"ל משטרת רומניה הוא מקבל טלפון – הרמטכ"ל חלוץ התפטר.
לא עוברות חמש דקות – שיחה נוספת – עדכון מחקירת ראש הממשלה אולמרט.
עוד מספר דקות –דיווח על דיון בעניין תיק החקירה בנושא הנשיא קצב.
הוא עדכן את הנוכחים בנושאים שעלו, והמפכ"ל הרומני אמר – "מה שקרה לך בשעה אחת, אצלי לא היה בשנות דור"

בדיוק כשמו – בקדמת הבמה ומאחורי הקלעים, הספר מביא סיפורים רבים על מהלך העניינים, הדרמות שטלטלו את הציבור, פרשיות רצח, ההתנתקות, בחישות פוליטיות, קבלת החלטות והובלת שינויים ותפיסת עולם ביחד עם סיפורים אישיים המסופרים בכישרון רב .

"מהן הסוגיות שעל סדר יומה של המשטרה בישראל? עד כמה מורכב תפקידו של המפכ"ל העומד בראשה? האם אנו חיים במדינה מושחתת, והאם הפוליטיקאים מעוניינים במשטרה חזקה? למי המשטרה מאזינה והאם היא מדליפה מחקירותיה? התשובות לשאלות האלה, כמו גם גילויים חדשים והרהורים מפרשת רמון, מתיקי הרצח של השופט עדי אזר והנערות תאיר ראדה ושקד שלחוב, מבריחת האנס בני סלע, מוועדת זיילר, ממשימת ההתנקות, מהמלחמה בארגוני פשיעה, וממערכות היחסים שבין שר למפכ"ל מקופלים בין שורותיו של הספר הזה, שהוא ספר חובה לכל אזרח שוחר דמוקרטיה.
"אני פושט את המדים, אבל מי כמונו לובשי המדים יודע שמהמשטרה לא פורשים לעולם. להיות שוטר זו דרך חיים, להיות שוטר זה אופי, חיידק המלווה אותך גם לאחר סיום שירותך הפעיל, חיידק שאינו מרפה." (משה קראדי בדברי הפרדה ממשטרת ישראל) "


אני לא כל כך אוהבת ביוגרפיות,/אוטוביוגרפיות. פרטי הפרטים שבהם מפורטים אירועים שונים בחיי הכותב שעבורו נראים חשובים וקרדינאלים ובעיני בהחלט היה אפשר לצמצם. רובה של הביוגרפיה הוא הצגת דברים בהיבט מאד חד צדדי של הכותב, פעמים רבות מדובר בתפיחה עצמית על השכם ושיר הלל לכישרויו וכשרונו, כשהכותב מחליט איזה נקודות באישיתו להדגיש ואיזה לצמצם אם לא להסתיר ולא להביא לידי בטוי, ובדכ' בתום הקריאה מצטייר אדם שתמיד ידע, ראה את הנולד, החליט נכון ומדויק ולא עשה טעויות, ובקיצור – סופרמן.
גם ספר זה לא חף מנקודות החולשה שיש לביוגרפיות.
למשל בעניין קידומו המהיר - בתחילת הספר הוא מתאר את ההודעה של השר על ההחלטה למנותו למפכ"ל ומציין שביחד איתו נכח בחדר "ניצב אחד נוסף, מקורב לשר, שתיווך ביני לבינו". מיהו הניצב, ומה בדיוק הייתה מהות התיווך שתיווך בעיקר – למה? אני לא הצלחתי למצוא תשובות. בעיני נתון זה שומט את הטענה המרכזית בספר שפתאום, סתם ככה מחליט השר למנות דווקא אותו כמפכ"ל וכמובן שהספר אינו נותן הסבר לשאלה- למה?
אבל מיהו באמת קראדי, מהן חולשותיו, איפה טעה, אנחנו לא יודעים מתוך הספר

אני יודעת שלמשטרה אין את "ההילה" שיש לכוחות הבטחון האחרים ואולי אפילו להיפך, הספר מצליח להעביר את עבודת המשטרה כפי שהיא, העבודה הקשה והסיזיפית הקשורה לכל אירוע שקורה במדינה, האחריות העצומה המוטלת עליה בעבודתה, המורכבות שלה והאיזון הכמעט תמידי שנידרש לה.

כאמור הספר שופך אור גם על פרשיות שהסעירו את המדינה- היה מעניין לקרוא את פיצוח הרצח של השופט עדי אזר, הוא מסלק את הספקות בעניין אשמתו של רוצחה של תאיר ראדה, מתאר את השתלשלות העניינים בנושא בריחת האנס בני סלע והרהורים על חקירת רמון כמו גם השתלשלות וועדת זיילר ומשימת ההתנתקות שקרעה את המדינה, ביחד עם תפיסת עולמו לגבי מנהיגות, פיקודיות, תפקידי ותיפקוד המשטרה והכל כתוב בצורה ברורה, מעניינת, זורמת ובשפה עשירה.

ניכרת עבודה מאד מקצועית של העורך שתרמה לאיכותו של הספר, אם כי לדעתי אפשר היה בהחלט לקצר ולוותר על חלק מהפרטים המפורטים בפירוט רב, אבל את זה אפשר לאמר כמעט על כל ספר.

נראה כי כל קורא ימצא בספר נושאים שיעניינו אותו.

משה קראדי הוא תושב ראשון לציון, נולד ב-1960 בבת ים. נשוי לדורית ואב לשלושה בנים, אסיף, ניר ועומר. בוגר תואר ראשון בסוציולוגיה ובקרימינולוגיה מאוניברסיטת בר אילן, ותואר שני במדע המדינה מאוניברסיטת חיפה. לאחר חמש שנות שירות בחטיבת הצנחנים התגייס למשטרה ב-1984 ולאחר עשרים שנה שמילא בהן תפקידי פיקוד מטה והדרכה ביחידות מג"ב ומשטרת ישראל, מונה בגיל 44 לתפקיד המפכ"להשוטר מס' 1.

 

לקריאת פרק ראשון מהספר

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל פל אלא אם צויין אחרת