55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

אגדת אריאל

06/12/2011
אגדת אריאל

הוא היה אמן המילים, אוהב אדם, איש רוח והוגה־דעות. 12 שנה לאחר מותו שיריו והגיגיו של מאיר אריאל חיים ובועטים. בתו שירז מדברת על אביה, על מוזיקה ועל החיים


                                                שירז אריאל | ריאיון מיוחד לבלוג


שירז אריאל, בתו של אמן המילים מאיר אריאל ז"ל, מתקשה להאמין בגודל הנס שקרה לה: היא בתו של אחד האמנים החשובים שקמו במדינת ישראל, גאון המילים והמשפטים, והיא - בתו - שמחה שנפל בחלקה הכבוד הגדול, ואין לה מושג איך.

12 שנים לאחר מותו נדמה שמאיר אריאל חי יותר מתמיד, בשיריו לפחות: האלבום "רישומי פחם בצבע" - גרסאות כיסוי של זמרים שונים לאלבומו המופתי "רישומי פחם", ערב שנתי לזכרו, מלחינים את שיריו הלא מולחנים - האם כל זה מנחם בצורה זו או אחרת?

"כן, בוודאי, זה מנחם, אבל מי שעומדת מאחורי כל המפעל הזה היא אמי, תרצה אריאל, הפועלת ללא לאות לקיים כל שנה ערב לזכרו, מתעקשת להמשיך ולא לוותר כדי לשמר את מורשתו של מאיר. אני יכולה להגיד שזה עוזר. כשהתחלנו את ערבי הזיכרון לפני 10 שנים לא הרבה ידעו מיהו מאיר אריאל ולא הרבה הכירו את שיריו, והנה היום הגענו למצב שכמעט אין מי שלא מכיר את מאיר אריאל."
"התחילו לגלות אותו עם מותו. במותו גילו פתאום את האוצר שהותיר ואת העומק שבשיריו. אמנים החלו להרים ערבי מאיר אריאל, והם עושים זאת עד היום. רק השבוע קיבלתי 3 פניות שונות מ־3 תלמידי תיכון המעוניינים לעשות עליו עבודות גמר במסגרת לימודיהם - תלמידי תיכון שהיו תינוקות כשאבי נפטר. נוסף על כך, יש בחור גרמני־יהודי שמעריץ את מאיר אריאל ודואג להפיץ את שיריו ברחבי העולם. הוא מסתובב בחולצה ובה מודפסות שורות משירים של אבי. אז כן, זה בהחלט מנחם ומעודד."

הזכרת את אמך תרצה כמי שעומדת מאחורי המפעל האדיר הזה לשימור מורשתו של מאיר אריאל. מתבקשת השאלה אם אין לה איזשהו קיבעון או טירדון (אובססיה) ברצונה לשמר את זכרו עד ששוכחת את חייה־שלה.

"אני חושבת שאמי רואה את זה כתרפיה, כמשהו טיפולי העוזר לה להתמודד עם אָבְדנוֹ. בצורה כזו היא משאירה אותו בסביבה. עיקר חששהּ שישכחו אותו. היא לא מצליחה להניח לו."

איך את רואה את המשך המפעל הזה בעוד 5, 10 שנים? יהיה מי שישמור על הגחלת וידאג להנחיל את מורשתו של אביך?

"אני חושבת שכן. זה תמיד יימשך, תמיד יזכרו אותו, אולי לא באותה עצמה כמו היום, אבל אין לי הספק שמורשתו תיזכר. יש גם אנשים פרטיים שפועלים באופן עצמאי לדאוג שזכרו של אבי לא יישכח, והם מקיימים פעילויות לזכרו. אנחנו מקבלים בברכה כל מי שעושה להנצחת זכרו של מאיר אריאל."

לפני כשנה יצא הספר "מאיר אריאל עצמאי בשטח - כל השירים" הכולל את כל שיריו וחלק מהגיגיו שראו אור. כאן השאלה נחלקת לשלושה חלקים: ראשית, השירים בספר מנוקדים - מדוע ראיתם צורך לנקדם? שנית, שיטת הניקוד - השירים מנוקדים כפי שמאיר אריאל הגה ולאו־דווקא לפי כללי הניקוד התקניים, מדוע? לא היה מתאים יותר לנקד ניקוד תקני כפי שאולי מאיר אריאל היה רוצה לו חי היום?

"שאלה טובה. החלטנו לנקד את השירים מפני שהיה לנו חשוב שמי שקורא את הספר יֵדע לקרוא לפי ההגייה שמאיר אריאל התכוון אליה, גם אם היא לא ממש לפי כללי הניקוד. לכן גם החלטנו לנקד בדרך זו - ניקוד שיראה את ההגייה של מאיר אריאל. אני לא בטוחה שלו חי היום מאיר אריאל הוא היה מוציא את הספר הזה, אבל בהחלט ייתכן שלו הוציא היה מבקש ניקוד תקני. אבל אנחנו לא חיים בעולם של 'לוּ' אלא במציאות, ובמציאות ביקשנו לשמור על דרך ההגייה של מאיר אריאל."

כריכת הספר
מאיר אריאל עצמאי בשטח - כל השירים

נחזור ברשותך לעולם ה"לוּ": לו חי היום מאיר אריאל מה הייתה דעתו על מה שקורה במדינה, על מה שמשודר בטלוויזיה, על המוזיקה, עידן הראליטי וכוכב נולד?

"כשמדברים על 'מה מאיר אריאל היה אומר על המצב בימינו לו חי', אי־אפשר להתעלם מפייסבוק. האם אבי היה מקבל את הפייסבוק? זו שאלה. תראה, כבר בחייו הוא היה מזועזע מהטלוויזיה. באלבום 'רישומי פחם' הוא מדבר על זה. הוא לא אהב את מה שראה בטלוויזיה בזמנו, במיוחד את כל תכניות הפספוסים והמצלמה הנסתרת למיניהן. זה היה עוול בעיניו. הוא לא נהג לצפות בטלוויזיה (בשיר קוצים א - 'המלך העירום רוכב שנית בלחץ ההמון' - אריאל מדבר על זה, יב"ח). אין לי ספק שלו חי בימינו היה כותב דברים חריפים עוד יותר על הטלוויזיה, על תכניות הראליטי ו'האח הגדול'. גם אני חוששת מהמצב, ואני רואה איך הטלוויזיה מידרדרת בימינו."
"גם את 'כוכב נולד' הוא לא היה אוהב. אבי היה צנוע, הוא לא שאף למלא את קיסריה, מה שהיום כל פליט תכנית ריאליטי עושה בקלות. אגלה לך עוד דבר: מדי פעם בפעם פונים אלינו מהפקת 'כוכב נולד' בבקשה לערוך תכנית לכבודו של מאיר אריאל, כפי שהם נוהגים לעשות באחרונה - תכנית סביב אמן מסוים. אנחנו מתנגדים לכך מאותה הסיבה שהזכרתי: מאיר אריאל היה מתנגד לכך וסולד מזה, לכן גם אנחנו לא מאשרים לעשות זאת. מי שרוצה לשיר שיר של מאיר אריאל ב'כוכב נולד' מוזמן לעשות זאת - והיו מתמודדים שאכן עשו - אבל אנחנו מתנגדים לעשות זאת כנושא לתכנית שלמה."


דומֵם עם זוג נאהבים. אחד השירים היותר יפים במוזיקה הישראלית

לטובת הקוראים שלא מכירים, תוכלי להרחיב מעט מהו "בית אריאל"?

"מה שמכונה בית אריאל הוא הבית שאבא חי בו בחצי השנה האחרונה לחייו, אחרי שעבר מתל אביב לפרדס חנה. אמי חיה בבית זה עד היום, ואני מתגוררת בסמוך אליה."
"בית אריאל אינו מוזאון או מוסד לשימור מורשתו של אבי, זה הבית שאמי גרה בו, והוא פתוח למבקרים מוקירי זכרו, אבל בהחלט אין זה מוזאון. מי שמעוניין בכתביו של אבי אנו נותנים לו חוברת מכתביו או משיריו, הכול ברוח טובה ללא מטרת רווח."

האם אתם פועלים לקבל הכרה מן הממסד על כל המשתמע מכך?

"אנחנו לא פועלים לקבל כל הכרה, מפני שאנחנו מציאותיים ואיננו מאמינים שזה יקרה. אנחנו חיים במדינה שהביטחון תופס בה חלק חשוב, הרווחה, החברה והתרבות ממש לא מעניינים את קברניטי המדינה. רובו ככולו של תקציב המדינה מופנה לביטחון."

אני שומע נימה של ציניות בדברייך?

"אתה שומע מצוין, אכן ציניות. המדינה לא פועלת לטובת שום אמן, בוודאי לא לאלה שכבר אינם, אז מדוע שיפעלו להנצחת מאיר אריאל? לו חיינו במדינת רווחה אין לי הספק שהיה בה פנתאון אמנים, ומאיר אריאל היה תופס מקום של כבוד בו. אבל אנחנו חיים במדינה של צבא, אז הסיכוי שזה יקרה קלוש עד אפסי."
"ניסינו בעבר לקבל הכרה מן הממסד בערב השנתי לזכרו של אבי, אבל כאמור, המדינה מעדיפה להשקיע בביטחון. שימור התרבות ממש לא מעניין אותה."

שירז אריאל מחזיקה את
שירז אריאל־דרורי צילום: אלכס רוזקובסקי

מעניין אותי לדעת מה היה יחסו של מאיר אריאל לדת. הוא היה דתי? מאמין? שומר מסורת? בהרבה משיריו מופיעים מוטיבים דתיים או מילים מן המקורות.

"אבי לא היה דתי, הוא היה אוהב תורה ואוהב אלוהים. הוא היה מאמין גדול בתורה ובאלוהים, ועם זה לא חזר בתשובה. הוא נהג להתפלל שחרית, מנחה וערבית, אך נסע בשבת והדליק אש כשהצטרך. הוא לא סבל את כל המחלוקות והיריבויות בין חב"ד לחסידי ברסלב, למשל, ולא הבין למה חסיד ברסלב לא יכול להינשא לחב"דניקית. גישתו הייתה 'ואהבת לרעך כמוך', אהב אדם באשר הוא אדם, בלי הבדלי דת, גזע, מין, מעמד וכיו"ב."

אם כבר הזכרת את גישתו לחיים, היו שמועות על היותו הומופוב. מה דעתך על כך?

"מאיר אריאל בפירוש לא היה הומופוב, הוא היה אוהב אדם. בשיר ארול שכתב עוד בשנת 78'' הוא מראה זאת בשורות 'ורוחיק אהבה אותו, אומרים שגם אביבה/ויש אומרים, יסוד סביר לחשוב שגם עקיבא...'"
"דבריו של אבי הוצאו מהקשרם כשהתראיין בעבר לאיזה עיתון, והכתב הציג את דבריו בצורה שתעורר סערה ופרובוקציה. גם השיר איתן איתן שאולי חושבים שמדבר על הומוסקסואליות, מדבר למעשה על הצדדים הזְכָרי והנְקֵבי שיש אצל כל אדם. יש מי ששולט אצלו הצד הזכרי ויש מי ששולט אצלו הצד הנקבי. שני הצדדים הללו קיימים אצל כל אחד ואחד, גבר או אישה, ועל זה מדבר השיר."

מכל אוצר השירים של אביך, יש שיר אחד מסוים שאת מתחברת אליו יותר מכול?

"כן, השיר מה חדש במדע מדבר אליי. אני חושבת שזה השיר הפילוסופי ביותר של מאיר אריאל. השיר עוסק בשאלה הנצחית אם יש אלוהים בעולם, ומתחבט בשאלה אם הכול אקראי או שמא יש יד מכוונת. שיר ענק, לדעתי."

לסיום, איך היית מגדירה את אביך - זמר, משורר, מלחין, פילוסוף, הכול גם יחד?

"אבי מאיר אריאל היה אמן אוהב אדם, הוגה־דעות. היה לו חוש מיוחד לתאר את המצב בדיוק כפי שהוא, הוא ניחן בכישרון נדיר לאבחן את מה שקורה ולתת לו שם שיתאר אותו במדויק. הוא היה איש רוחני, ועניינים חומריים או גשמיים לא עניינו אותו (השיר מונה ליזה בבנק מתאר זאת בצורה מושלמת, יב"ח). אבי היה איש של אדמה, של עבודת אדמה, והייתה לו יצירתיות בכל הקשור לעבודת האדמה ובדרכים לעבדהּ. בהקשר זה הוא מה שכינו בעבר 'פֿלחניק', איש אדמה."

12 שנה לאחר מותו חי מאיר אריאל יותר מאי פעם בשיריו, בהגיגיו ובמורשתו. ואיזו מורשת ענפה ונהדרת הוא הותיר אחריו. האיש שהתעלס עם העברית, עדיין מפרנס עשרות מלחינים ומבצעים שעם המוני המעריצים לא נותנים לשיריו להישכח ומשמרים את מורשתו הנעלה.  

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

26 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת