44
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

חופשי ומאושר

אתה חברה שלי או איך להרגיז גברים

מדי פעם אני מקבל תגובות ששואלות למה אני מזגזג בפוסטים ורושם לפעמים בלשון נקבה במקום בלשון זכר. אז במקום לענות כל פעם מחדש לתגובות השונות, הגיע הזמן להסביר את העניין לכולן. הרבה פעמים נראה שיש בנים שלוקחים את הפניה בלשון נקבה כמשהו שפוגע בהם באופן אישי. לא מוזר? בייחוד מוזר, כי רק בקטעים מסויימים אני כותב בלשון נקבה ולא בכל הפוסט, ובכל זאת נראה שרק משפט אחד בלשון נקבה מספיק כדי לערער את הבטחון של חלק מהקוראים.

האמת שהתגובה הזו של חלק מהקוראים די מחזקת את הסיבה מדוע אני החלטתי לעשות זאת. אם אנחנו כל כך שמים לב לפניה למגדר השני ומפריע לנו שלא פנו למגדר שלנו, אז למה לעשות את זה בכלל? למה זה בסדר לרשום פוסט בלשון זכר, כאילו שהוא פונה גם לבנות? איך זה יכול להיות שמצד אחד אפשר להתעלם ממגדר שלם ולפנות רק לזכרים, כאילו הם מייצגים את כל המינים, אך ברגע שרושמים פוסט בלשון נקבה זה מתפרש כפונה רק לבנות ופוגע בחלק מהבנים? למה זה בסדר לעשות זאת לבנות? האם פנייה בלשון זכר כסוג של ברירת מחדל לא פוגעת בנשים?  האם בנות לא אמורות להרגיש נפגעות בדיוק כמו הבנים הללו בכל מקום בו פונים בלשון זכר?


בנים, תארו לכם מה הייתם מרגישים בעולם הפוך בו הכל היה רשום רק בלשון נקבה. בכל טופס היה רשום "רשמי את שמך כאן", בכל דוח היה רשום "שלמי את חובותיך בזמן", לפני הבחירות היו אומרים "מי שמצביעה, משפיעה" ברדיו היו אומרים "אם שותות לא נוהגות, בשביל זה יש חברות" ועוד ועוד.  לא כיף, נכון? אפילו שבתחתית הדף היה מצויין שהפניה בלשון נקבה מתייחסת לשני המינים, עדיין יש בזה משהו פוגעני. למה לא פונים אלינו, מה אנחנו עז?
שימו לב, המשפט האחרון "אם שותות לא נוהגות, בשביל זה יש חברות" נשמע מאד מוזר, אבל אין כל טעות תחבירית כאן, זה שקול למשפט "אם שותים לא נוהגים, בשביל זה יש חברים". כל ההבדל הוא שהוחלט שפנייה כללית תהיה בלשון זכר ולא בלשון נקבה. כל כך התרגלנו לכך עד שמשפט שפונה לכל בלשון נקבה נשמע כאילו הוא לא נכון תחבירית. תראו כמה כוח יש להרגלים ולא משנה אם הם טובים או רעים.

כמו שהפריע לגברים מסויימים שפניתי בפוסט בלשון נקבה, כך גם מפריע לבנות שפונים אליהן בלשון זכר. רק מה, כולם עושים את זה, כי כך השתרש בעיברית, לכן אין ברירה וצריך להתרגל לזה. אבל ברמה העקרונית זה כן מפריע ולא בסדר. בדיוק כמו המשפט שמורות תמיד אוהבות להגיד- אם כולם יקפצו מהגג זה בסדר לקפוץ גם?
זה שהתרגלנו למשהו והשרשנו אותו בשפה ובחברה לא עושה את זה לנכון או לטוב. ע"י השימוש בפנייה למין הנקבי, אני מזכיר שהכל פתוח, הכל פרוץ. ממילא אנחנו המצאנו את האשליה הזו ויש דברים הרבה יותר גדולים ומשמעותיים לחקור מסביבנו (לדוגמה
האם נמצאה הוכחה לאשה שנוסעת בזמן?) אז בואו נעזוב את ההרגלים שמשאירים אותנו תקועים לביצה הקטנה שהמצאנו לעצמנו ונעבור הלאה.

בגלל שקל לנו להשאר במצב הקיים, נוח לנו להתעצל ולהתקע במצב שיש כרגע גם אם הוא מצב לא טוב, צריך מדי פעם לטלטל אותנו ואת עולמנו. להזכיר לנו שרוב מה שנראה לנו הגיוני והכרחי הוא סתם המצאה שלנו ואין במצב הקיים שום הכרח. ע"י הטיטול אנחנו מוכרחים לחשוב, לשים לב לעומק ולהחליט מחדש איך אנחנו רוצים לחיות. הטילטול מוציא אותנו לרגע מהעצלות הנוחה וכך הוא יכול לגרום לנו לשינוי ולגרום לנו להתפתח.

המעבר בין פניה בלשון זכר לפניה בלשון נקבה מטלטל אותנו (גם אותי ככותב, לא רק אתכן כקוראות). זה מעצבן, אבל זה לא סתם מעצבן, זה מטלטל את המסגרת והתבנית שאנו רגילים אליה. זה גורם לנו לעצור ולחשוב מה קורה כאן. מכאן אפשר לצאת מהמסגרת ולחשוב האם שפה עם פניה נפרדת לגברם ונשים, זה רעיון טוב או לא? אולי כדאי לחתור לביטול של הפניה לגברים ולנשים בעברית? אולי כדאי להדמות לשפה האנגלית בה אין הבדל שפתי בין המגדרים? אם אחד הערכים החשובים לנו הוא ערך השוויון והחופש, אנחנו לא אמורים לפעול כדי לצמצם פערים בין מגדרים? גם אם אי אפשר לשנות באופן קיצוני את השפה העברית בבת אחת, עדיין אפשר לזגזג בין פנייה לגברים ולנשים כדי שיהיה ייצוג יותר הולם לשני המגדרים. כך לפחות נוריד את הפגיעה בכבוד ובבטחון של הנשים שרגילות שלא פונים אליהן בכל פניה כללית. ז"א שהטילטול הזה בא להזכיר לנו את העוול שנעשה כאן ואת ההתרגלות שלנו וההאחזות  שלנו בתבניות שמרחיקות אותנו מהערכים שלנו ומהאמת. האמת שהכל הבל הבלים, הכל פרוץ, הכל אפשרי אם רק יהיה לנו בטחון ללכת עד הסוף.  אז יאללה בואו וננפץ את השטויות הללו שתורמות לחוסר שיוויון ונתמקד בעיקר, כולנו, נשים וגברים שווי ערך.

ואם בטילטול עסקנו, אין כמו האומנות שמנסה לטלטל אותנו כדי שנחשוב אחרת על חיינו וכך נתעמק ונתפתח. החל מציור, דרך שירה ועד למוסיקה וקולנוע. הנה דוגמה רלוונטית לניפוץ המגדרים, השיר של יונה וולך "אתה חברה שלי".  אפילו השם מטלטל, זו לא טעות תחבירית, זה טילטול, ובאומנות זה מותר. אתה חברה שלי כי ממילא אנחנו המצאנו את כל החוקים התחביריים הללו וכל מיני חוקים חברתיים כדי שנפריד בקלות בין הזכרים לנקבות. הטילטול הזה מנסה להגיד לנו, שוב, שהכל אפשרי. אפשרי גבר שאוהב גברים ואשה שאוהבת נשים. אפשרי גם לאהוב את שני המגדרים הללו בבת אחת. ממילא הנפש שמאחורי הגוף היא חסרת מין ומגדר, לפי אחת השורות שבשיר. אז למה לכבול את הנפש בתבניות מיותרות? וכשכן נכנעים לתבניות ולתחתיבים חברתיים, מפסיקים להיות אמיתיים, האני שלך הולך ונעלם. מתפוגג לתוך ההמון חסר הפרצופים. למה זה שווה? להיות מקובלים ע"י האחרים, להרגיש שייכים אבל לאבד את החופש שלך ואת האמונה בעצמך וביכולת שלך לעשות הכל. אילו מין חיים אלה?

בהמשך, אחרי השיר שמתי קליפ מתוך הופעה של ערן צור שמבצע את השיר "אתה חברה שלי". לצערי האיכות לא משהו, אבל זה הקליפ היחיד שהיה לשיר. הביצוע הזה מתוך אלבום שלם שערן צור הלחין למילים של יונה וולך. מה שם האלבום? אתה חברה שלי.

אתה חברה שלי
יש לך ראש של בחורה
ואתה בחורה בחורה
כמו שהילד המתוק ההוא
אמר לי בהערכה
את בחור בחורה
או להפך בחורה בחור
כי מההתחלה
מפחיתים בערך נשים
אבל הראש המסובב שלך
עושה אותך לגור עם בחורה
אולי היא בחורה בחור באמת
אבל אתם לא מדברים על זה
מנהלים חיים ממוסדים
"כמו שצריך"
דומים לכל החיים האחרים
אבל ריקים לגמרי
רק כלפי חוץ
בלי תכנים שאין
שאין
כי המהויות שלכם אחרות
והן שותקות ומשותקות
ומצונזרות
היא אולי לא יודעת
ואולי גם לא תדע
שהיא לסבית שמעדיפה בחורים
ואתה הומו שמעדיף בחורות
ואתה בחורה
היא בחור
זה די מסתדר ביחד
הרי המוח מה שמשנה
ולא הצורה הגופנית
ביצים מדומות
המסתירות כוס תאוותני
או כוס
המסתיר ביצים
קצת יופי הבל חן
גורם לדייק ויצוב הסטיה
המתעוררת בלעדיו
עם היושר המופרז
המותח קו יורד מהפה למטה
חסר הומור ושקר החן
בשפה כביכול תורת הפשטות
שלא לוקחת את קיום השקר והנכלים
על חנניותו קלילותו ערמומיותו המורכבת
שצריך להאבק בה שהיא הכרחית
שד קטן וריק ומצחיק
אבל אני יש לי רגשות מדויקים
אני שומעת את הקול הדפוק שלך
המעושן השרוף הציני
ואני מכירה מזוית הפגיעה שאתה פוגע בי
את הקול של ההומו
שתפס אותי בטעות והוא מנצל אותה עד הסוף
כדי לעבוד עלי אורב לי ומחכה שאתן הכל
באמת באמת איזו טעות התיחסתי אליך כמו אל בחור
קראתי לו אתה
את מנצלת את ההזדמנות עולה על בורותי הרגעית
וצולבת אותי מיד
שוכחת את עצמך ואת הבעיה המרכזית של חייך
אולי נזכרת בהן דרך שיכחתי מעלי שוכב פרצוף
שמחכה לרגישות לא הכרתית מצדי כדי להסתכל
בלי לחשוב שאני יכולה בהילוך חוזר ללמוד מזה משהו
כדי להציב לך מלכודת יותר מתוחכמת בפעם הבאה
ושוכחת שאת כמו כל אחד אחר
רוצה להתקיים להשאר בחיים
להמשיך קו רצף של הויה
שלא נחתך
זו רשעות נשית אני מגייסת פתגם לעזרת הבנתי
וקופצת על המציאה בחיי אפשר להבין משהו
ממש מבנה נשי טיפוסי רשעות נשית
ולהיות תמיד עצמך
חברה שלי מתוקה עם ביצים
וגוף של בחור
החברה הראשונה שלי שממנה אני מבינה איך ראש של בחורה
עובד
להתוודע למרכזיות של חיים
לאישיות המתהוה מהרף להרף לאי המודעות של עצמך
לאי ידיעת מהות עצמך בעצמך
כשהמהות המינית היא המרכז שלה אבל כאופי לא כמין
משהו שאפשר להפריד אותו ולשמוע בקול נקי
שאי אפשר לשחקו אם לא יודעים אותו
כאילו שאיננו
אין כוס בין הרגלים אין זין שם
נשמה חסרת גוף מסתובבת בבית
מה שמסביר את האמונות בהשארות הנפש מניתוקה מהגוף מהתודעה
הנפש אין לה גוף אבל לגוף יש נפש
הבעות הפנים מכחישות את קיומו של הגוף
כל הזמן מדברים עלינו הנפש ואלוהים וזה טוב מאוד
אחרת היינו שוכחים שאנו קיימים חיים
אחרת הכל היה הולך לאיבוד בלי ההפרדה של צד שלישי
במקרה הזה אימוץ זהות בלתי אפשרית אבל חשדנית מספיק


הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

12 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל freenl אלא אם צויין אחרת