11
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הבלוג של SupermanZW

מדוע אני תומך בליברטאריאניזם

ליברטאריאניזם הוא השיטה להפחתת השחיתות השלטונית, החלשת  הקשר בין הון לשלטון, השגת צמיחה כלכלית חזקה ובת קיימא לטווח הארוך, הפחתת ההסתברות למפולות כלכליות ולמיתון והגדלת ההכנסה הפנויה של הרוב המוחלט של האזרחים. 

 

האופן בו מפחית הליברטאריאניזם את השחיתות השלטונית:

הליברטאריאניזם תומך בממשל מוגבל (מינארכיזם) ומשום שכך בשלטון יהיו גם פחות אנשים מושחתים, המושחתים שיישארו יקבלו פחות תמיכה משאר האנשים שבשלטון והכרעת הציבור תשפיע יותר על יכולתו של כל פרט להישאר בשלטון.

 

האופן בו מחליש הליברטאריאניזם את הקשר בין הון לשלטון:

בליברטאריאניזם לא מתקיים קשר בין הון לשלטון מפני שהליברטאריאניזם אינו מאפשר מימון ממשלתי כלשהו לגוף פרטי וגם לא ערבות ממשלתית כלשהי לגוף פרטי או ציבורי, כמו כן הליברטאריאניזם שומר ככל יכולתו על השוק חופשי וכדי למנוע ממנו להפוך ללא חופשי הוא נלחם במונופולים ובקרטלים ופועל על מנת לעודד תחרות ולבזר את השליטה בשוק.

דוגמה לקשר ההרסני בין הון לשלטון: הערבות שנתן הממשל האמריקאי למוסדות הפינאנסיים בארה"ב בתקופת אובמה ובהנחייתו היא זו שגרמה להם לקחת סיכונים שלא יכלו לעמוד בהם ולנהוג בחוסר האחריות בו נהגו וכך לגרום למשבר הכלכלי של 2008-2010. תחת משטר ליברטאריאני לא הייתה קיימת ערבות כזו וכל המוסדות הפינאנסיים היו נאלצים לנהוג באחריות ולא למנף עצמם למוות. כל המשבר הכלכלי הזה לא היה מתרחש תחת משטר ליברטאריאני.

 

האופן בו משיג הליברטאריאניזם צמיחה כלכלית חזקה ובת קיימא לטווח הארוך:

בגלל התמיכה בשוק החופשי ובתחרות והורדת המיסים למינימום ההכרחי כדי לדאוג למטרות שבמצב הקיים השוק החופשי אינו דואג להם מוסרות המגבלות העיקריות המפריעות לחברות לצמוח, מקטינות את כלכליות המחקר והפיתוח וההשקעה בכוח אדם.

דוגמאות (לשני הכיוונים):

המדינות שנפגעו באופן הקשה ביותר מהמשבר הכלכלי של 2008 עד 2010 הן דווקא המדינות הדואגות כביכול לרווחת אזרחיהן, או במילים אחרות הסוציאליסטיות. ספרד, יוון, פורטוגל, איטליה, איסלנד ואירלנד הן מדינות שבהן המיסים גבוהים, הקצבאות גבוהות ולכן גם האבטלה גבוהה וכך קורה שלמרות הכול העוני מתרבה והכלכלה קורסת. ארה"ב כבר לא קפיטליסטית כמו פעם ואובמה שמנסה להפוך את ארה"ב לסוציאליסטית גורם לכלכלתה לקרוס. 

חשוב להבין שהסוציאליזם לא הופך את העניים לעניים פחות אלא דווקא לעניים יותר כי ככל שמאפשרים להם לקחת סיכונים פינאנסיים רבים יותר גורמים להם להגיע לעוני עמוק יותר שיש להם פחות סיכוי להיחלץ ממנו וגם ככל שנותנים להם קצבאות גבוהות יותר יש פחות סיכוי שיחפשו עבודה ולכן גם פחות סיכוי שיעבדו ויחלצו עצמם מן העוני.

דווקא המדינות הקפיטליסטיות ביותר (שגם בהן הגישה אינה כלכלית טהורה אלא לכל היותר שואפת להתקרב אליה, מפני שהגישה הכלכלית הטהורה היא ליברטאריאניזם) הן אלה שמשיגות את הצמיחה הגדולה ביותר, ביניהן קוריאה הדרומית, סינגפור, טייוואן, סין (הפכה לקאפיטאליסטית קיצונית אחרי שזנחה את הקומוניזם, מה שנשאר הוא המשטר הטוטליטארי, אך אין להתבלבל בין זה לבין קומוניזם), נמיביה, וכו'. 

 

האופן בו מפחית הליברטאריאניזם את ההסתברות למפולות כלכליות ולמיתון:

בשוק חופשי בו התחרות רבה ואין ערבויות ממשלתיות לאף חברה פרטית או ציבורית הבעלים של החברות יודעים מראש שאם יפלו לא יהיה מי שיציל אותם וחברות אחרות ימלאו מהר מאוד את מקומם. עקב התחרות הרבה ולכן כולם ינהגו באחריות רבה יותר וייקחו הרבה פחות סיכונים מיותרים כגון מינופי יתר ולכן תקטן ההסתברות למפולות כלכליות ולמיתון. 

 

האופן בו מגדיל הליברטאריאניזם את ההכנסה הפנויה של הרוב המוחלט של האזרחים:

הליברטאריאניזם תומך בהפחתת המיסים למינימום ההכרחי כדי לדאוג למטרות שבמצב הקיים השוק החופשי אינו דואג להם, הפחתת המיסים תגרום בהכרח להגדלת ההכנסה הפנויה של משלמי המיסים.

טעות נפוצה היא לטעון שמשלמי המיסים הם רק אלה שעוברים את סף המינימום של מס ההכנסה, המציאות היא שמשלמי המיסים הם כמעט כולם והיחידים שאינם משלמי מיסים הם אלה שמגדלים את כל מזונם, אינם עובדים באף עבודה נוספת, אינם מוכרים את גידוליהם לאיש וחיים בניתוק מוחלט מהחברה המודרנית. כל אחד מאיתנו משלם מיסים בכל קניה – מע"מ, יש מוצרים עליהם אנו משלמים מיסים נוספים כגון בלו, מס יבוא, מכס, על מכוניות משלמים גם מס בולים, על דירות יש גם מס רכישה ומס שבח, יש מדינות בהן קיים גם מס רכוש ומס ירושה. אם יופחתו כל המיסים ייהנו מכך כולם מלבד המקרים יוצאי הדופן הנדירים שהזכרתי.

 

תמצית עקרונות הליברטאריאניזם:

 1. לכל אדם החירות לעשות כרצונו כל עוד אינו משיג גבול ואינו מסכן את פרטיותו או את רכושו של הזולת.
 2. החיים החירות והרכוש הן זכויות יסוד של כל אדם.
 3. אין להגביל את חופש הביטוי, לאסור התארגנות או להפר קניין למעט כתוצאה של הליך הוגן במטרה לבסס אישום או להעניש על התנהגות פלילית.
 4. אין להפעיל צנזורה או להחרים רכוש טרם המשפט.
 5. לממשלה אסור להגביל בחירה אישית של מוצרים ושירותים ואסור לה אף להגביל בחירה במוצרים ושירותים של מדינות זרות, הממשלה חייבת לאפשר סחר חופשי.
 6. אזרחים צריכים להיות חופשיים ליטול סיכונים אפילו עד כדי גרימת נזק ממשי לעצמם מפני שכדי לדרוש מהאזרח אחריות מלאה למעשיו יש לאפשר לו בחירה חופשית לגמרי בכפוף לסעיף 1 שכן אחריות מלאה יכולה להתקיים רק במצב של חירות מלאה. מפני שכך איסורים חוקיים על סמים, הימורים וזנות אינם לגיטימיים. עם זאת חקיקה נגד סרסרות וסחר בבני אדם הם לגיטימיים מכיוון שאלה שוללים חירויות של הפרט ועקרון החירות והשמירה עליה הוא החשוב ביותר בהשקפת העולם הליברטאריאנית.

 

תמצית המדיניות הליברטאריאנית:

 1. תמיכה בסחר חופשי.
 2. הסרת כל מגבלה על חופש הביטוי.
 3. הורדת המיסים למינימום ההכרחי.
 4. תמיכה בחירות והתנגדות לכל פעילות ממשלתית לקידום שוויון או סדר מכיוון שסדר צומח אך ורק מתוך מצב של צדק ושוויון הוא מצב שאינו בר קיימא ממילא.
 5. תקיפת עצם הרעיון של נישואין באישור ממשלתי מכיוון שהנישואין הם עניין פרטי ואל לממשלה להתערב בעניינים פרטיים (למעט במצב בו הדבר מתבצע בניגוד לסעיף 1 בתמצית העקרונות).
 6. לממשל לא מגיע תפקיד כלשהו בנישואין מלבד אכיפה של כל חוזה חוקי שהזוג נקשר בו מתוך בחירה והתנגדות לזכויות המוענקות לבני אדם מתוקף היותם נשואים מפני שזו אפליה פסולה בין נשואים לשאינם נשואים והתנגדות לכל אפליה על רקע סטאטוס אישי.
 7. כינון שוויון הזדמנויות הוא תפקיד החברה ולא תפקיד המדינה, כוחה של חברה בה כל הפרטים בני חורין ומודעים לזכויותיהם רב יותר מכוחה של ממשלה כלשהי וכוחן של נורמות חברתיות בהסכמת הכלל לחלחל רב יותר מאשר כוחה של חקיקה כלשהי להגיע לרמת הציות אליה מגיעות הנורמות שיוזמת החברה.
 8. התנגדות לחלוקה מחדש של הרכוש בכל צורה של כפייה ולתוכניות ממשלתיות לרווחה חברתית מפני שחלוקה מחדש ביוזמה ממשלתית אינה אלא גנבה מעוגנת בחוק. הדאגה לרווחה הינה תפקיד החברה ולא תפקיד הממשלה. הוכח כבר כי החברה יעילה יותר מכל ממשלה בעזרה לנזקקים.
 9. התנגדות עקרונית למלחמות יזומות.
 10. זכויות הקניין על רעיונות צריכות להיות זהות לזכויות על נכסים ועל מוצרים פיזיים. הזכויות על הקניין הרוחני הכרחיות למיצוי יכולות החדשנות.
 11. התנגדות למס ירושה.

 אשמח לקבל תגובות ולנהל דיונים ערים בנושא.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

14 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל SupermanZW אלא אם צויין אחרת