00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

פרבולה מחייכת

תגידי תודה שאת אישה

טוב, זה לא סוד גדול שאני לא סובלת פמיניסטיות מעצבנות שמעלות גירה על כל דבר קטן וחסר משמעות ככל שיהיה. לא סוד שהן מצליחות לעצבן אותי לא פחות מגברים שוביניסטים שבאמת ובתמים חשים עצמם נעלים יותר ממישהי- פשוט כי היא אישה. הבנתם את עומק הברוך? אני אישה- שסולדת מפמיניסטיות. כמה נורא! כמה חשוך! כמה שנאה עצמית! אני בטח קורבן של איזה סט אמונות פטריכיאליות, סמרטוטה כזו שמקומה הטבעי מוגדר לה היטב כמספר המטרים הרבועים בין הכיור למקרר ולתנור שבמטבח בית בעלה. חבל עלי.

אז זהו... שלא. אין רחוק יותר מהתיאור הזה בשביל להבין מי אני ומה אני. אני לא קורבן של אף אחד, ואני לא סובלת אנשים שמנסים להפוך אותי או להציג אותי ככזו. זו כנראה הסיבה העיקרית לסלידה הבלתי נגמרת שלי מהפמיניזם המודרני חסר המשמעות, והפמיניסטיות ההיסטריות שבאות איתו בעיסקת חבילה.

יוצא לי לריב הרבה עם פמיניסטיות. לרוב אם אני רואה איזו ססמא פמיניסטית חלולה המעודדת שנאה- והיא במקרה לא בפורום פמיניזם הדורסני, כי שם אם יש לך משהו לומר נגד המיין-סטרים, גם אם תגידי אותו באופן הכי מכבד וענייני שקיים, הודעתך תמחק כלא הייתה (אולי גם תקבלי איומים). ממש אחלה פורום לקידום נשים, מה אני אגיד לכם! פמיניזם מקדם רק נשים שמסכימות לקבל את זה שהן מסכנות וצריכות עזרה. נשים חזקות הוא מסרס, סותם פיות (יותר נכון- מנסה) ומעיף החוצה מהר... שחס וחלילה לא תהיה איזו תובנה גוברת שככה לא מקדמים ענייני שיוויון

אבל, כידוע, לכל כלל יש יוצא מן הכלל. לא כל הפמיניסטיות הן יצורות כוחניות, דרקוניות ומגעילות שרק יורקות ארס לכל כיוון. קשה למצוא אותן, קבורות בהמון המתלהם הסוחף, אבל הן קיימות. אחת כזו היא ענבאך. המדובר בבחורה שנונה, משעשעת, רהוטה ו... למרבה הצער... פמיניסטית. היו לנו הרבה "התנגשויות" על דברים שהיא אמרה, על דברים שאני אמרתי, וכאמור- אין כאן משהו יוצא דופן. היא פמיניסטית ואני... ובכן... לא... ועדיין- כל אי הסכמה שאי פעם הייתה לנו (אם זכרוני אינו מטעני) תמיד נידונה במן כבוד הדדי כזה, מהסוג שלא רואים בדיונים עם פמיניסטיות. זאת ועוד- בתקרית "המרכז לאומנות הפיתוי" (העלוב) המזעזעת- הילדה הלכה להפגנה ובניגוד לשאר הפמיניסטיות הפסיכיות- היא מהמקומץ הנבחר שלא תקף את החניכים... לא צילם אותם... לא קילל אותם... אלא דיבר איתם.

גבירותי ורבותי- צדיקה בסדום.

כשקראתי את הפוסט הזה שלה שקודם (מסתבר פעמיים- מזל טוב, יקירתי!) קשה לי לומר שהופתעתי. בקצרה היא מגנה את הפרסומת של גולדסטאר "תגיד תודה שאתה גבר", משווה את זה ל"תגיד תודה שאתה לא ערבי או אתיופי" ויוצאת חוצץ נגד התרבות הפירסומאית המדכאת. זו שמעגנת נשים כיללניות. כפחות שוות. אה, כן, וגם שלא תעזו לומר שאין לה חוש הומור.
אז כן, ענבאך יקירתי, יש לך חוש הומור, והוא אפילו מקסים בעיני. אני יודעת שאת גם יודעת לצחוק על עצמך. ראיתי. אבל כמו שכבר אמרתי קודם- לכל כלל יש את היוצא מן הכלל, ונושא הנשים הוא היוצא מן הכלל שלך בכל הקשור להומור. את אולי יודעת לצחוק על עצמך (כי יש מה לצחוק- כהגדרתך) אבל את לא יודעת לצחוק על נשים (למרות שגם פה יש מה לצחוק- כהגדרתי). 

כל כך הרבה פעמים שמעתי פמיניסטיות צווחות על הפרסומת החביבה הזו שקשה לי אפילו לספור. הפעם הראשונה שאני ראיתי את זה הייתה עם הפרסומת של השירותים (הגבר נכנס מיד לשירותי הגברים בעוד שלשירותי הנשים יש תור שעובר את המצלמה) ו... חייכתי. זה היה משעשע. לא זוכרת מה בא אח"כ- אם זו הבחורה שיושבת בין שני גברים שצופים בכדורגל ושואלת למה לא משתפים את זה בשחור או שזו הבחורה שמשחקת כדורגל ורוצה שיימסרו לה, כי היא לבד... מה שגורם לה להבין ש... היא לבד... אבל בשתיהן- אני נקרעתי. כל כך נכון. כל כך משעשע. כל כך לא פוגעני. באמת, מה יש כאן להעלב?! ואת זה אומרת בחורה שנהנית ממשחקי כדורגל טובים.

אני לא מוצאת את הפרסומות האלה מעליבות. אפילו לא קצת. הן משחקות בחוכמה ועוקצנות על תכונות אמיתיות של הרוב הנשי. אפשר לכעוס על התור לשירותים שמוצג בפרסומת... זה לא משנה את העובדה שתצפית ורישום זריזים של כל מקום התקהלות המוני יראו לך את אותה תוצאה- מדובר בעובדה. ככה זה. בין אם כי גברים מתאפקים יותר, יש להם פחות מה לעשות בשירותים או פשוט התפעול של מה שהם עושים הוא זריז יותר- התור בשירותי הנשים תמיד יותר ארוך. הרבה יותר ארוך.
אפשר לכעוס על השאלה בפרסומת שמציגה את האישה כאידיוטית גמורה בכל הקשור לכדורגל... אבל מה לעשות שרוב הבנות באמת לא בקיאות ברזי המשחק? הטובות שבנו מכירות את מושגי המפתח, יש כמה (אולי אפילו לא מעט) שיודעות את המשחק על בוריו, אבל הרוב אבודות לגמרי ורואות רק הרבה אנשים בחולצות צבעוניות רצים ימינה ושמאלה ללא מטרה. הרוב לא מנסות אפילו להעמיד פנים שזה מעניין אותן.
אפשר לכעוס על דרך ההצגה של השחקנית כבכיינית והיסטרית... אבל מה לעשות (ואני אומרת את זה עם המון כאב- באמת שלפעמים גם אני לא מבינה מה חברה זו או אחרת רוצה ממני) שלנשים באמת יש נטייה להתהפך עליך בלי שתדע בכלל מה עשית. נשים באמת לוקחות ללב הרבה יותר מגברים. נשים באמת מתקשות לשחרר דברים הרבה יותר מגברים. אפשר לכעוס על זה או, כמו שאני בוחרת להסתכל על העניין, להבין שאנחנו לרוב פשוט יותר מורכבות.

אין מה להעלב מפרסומות כאלה, כי אנחנו לא אוכלוסיה חלשה. אנחנו אוכלוסיה חזקה. אנחנו יכולות לעשות כל מה שרק נרצה ואבוי לו לאדם שיעז להפלות מישהי רק כי היא אישה. וכאן אני רוצה לעמוד על ההבדל בינינו לבין האוכלוסיות שהוזכרו בפוסט- גם הערבים וגם האתיופים הן כן אוכלוסיות חלשות במדינת ישראל. זו כי היא מיעוט גדול והגדרתה בעייתית, וזו כי היא עלייה טריה יחסית שעברה תהליכי ציויליזציה של כמה מאות- תוך כמה שנים.
וכן, גם אנחנו היינו פעם אוכלוסיה חלשה. גם קולנו היה מבוטל בקלות, גם לנו לא ייחסו חשיבות... פעם. ובאותה תקופה אכן היה לא בסדר להתעמר באוכלוסיית הנשים (לא שזה הפריע למישהו לעשות את זה- סה"כ היינו רכוש הגברים), אבל כיום המצב מאוד שונה. אנחנו חזקות, אנחנו עצמאיות, אנחנו טובות לא פחות מגברים ונחשבות לא פחות מגברים בפני החוק. רוצים לצחוק עלינו? שיהיה בכיף. אלוהים יודע שאנחנו צוחקות עליהם.

האמת היא בעיני המתבונן- לא מזמן הייתי עם חברים בדרך למסיבה בצפון, והחבר שהיינו אמורים לישון אצלו התקשר כדי לשאול אם בכוונתי לשתות אלכוהול, ומשלמד כי לא ביקש שאני זו שאנהג הבייתה כדי שהוא יוכל לשתות עדלאידע. הכל היה סבבה אגוזים. הגענו, שמחנו, צחקנו, סיימנו, נכנסנו למכונית שלו, התנעתי, הדלקתי אורות וניסיתי להוריד את האמברקס רק כדי לגלות שהלה כבר למטה. "מ', אתה מבין שהשארת את האמברקס למטה, גאון? הרכב יכל להדרדר!" והוא אמר שהוא הוריד אותו ממש עכשיו. בהיתי בו."כאילו, מה? אתה לא סומך עלי?! נראה לך שהייתי נוסעת איתו למעלה?" הוא חייך, אני חייכתי, פטרתי אותו ב"קפוץ לי" ו... נסענו הבייתה.
עכשיו, מה אנחנו למדים מהסיפור? האם מדובר בחזיר שוביניסטי? גבר מדכא שרואה בי אישה חסר דעת? ובכן, אם אתן פמיניסטיות, סביר להניח שזה בדיוק מה שתראו. סביר להניח שתתעלמו מהעובדה שהוא התקשר אלי ביודעו היטב שאני אישה וביקש שאני אנהג. זה חלק בסיפור שבעייתי להתייחס אליו. קל לכעוס על אי אמון ביכולתי לעשות דבר קטן וטריוויאלי כמו להוריד את בלם היד, אבל בשביל זה צריך להתעלם מהעובדה שהוא היה שיכור באותו רגע, ושבהיותו פיכח לחלוטין הוא בחר להפקיד את חייו בידי.
אה... גילוי נאות- תכלס אני מבינה אותו. גם אני תמיד חרדה כשלא אני זו שנוהגת. גם אני מגניבה מבט כדי לראות שהנהג עושה הכל כמו שצריך. אולי לא הייתי מורידה למישהו את האמברקס במקומו אלא רק בודקת שהוא אכן עשה את זה אבל... טוב... זה כי אני רכרוכית... סה"כ אני אישה, לא?

אז כן, יש נואנסים נשיים שהם מצחיקים, בדיוק כמו שיש כאלה גבריים. אני די בטוחה שאף גבר נורמלי לא היה חושב להעלב אפילו לשניה וכבדיחה אם היו מציגים אותו בפרסומת כלשהי באופן נלעג. אולי היה אפשר לשמוע מישהו זועק "היי! זו אפלייה!" בזמן שהוא עושה כמיטב יכולתו בשביל לא להתפוצץ מצחוק. הגיע הזמן שגם אנחנו נלמד לצחוק על עצמנו. לא רק כאינדבידואליות, אלא גם כקולקטיב נשי חזק... עם שטויות משלו. כמו שיש לכל אחד.

תגידי תודה שאת אישה, אחותי. אל תהיי פמיניסטית- פשוט תאהבי את עצמך.

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

24 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל just GL אלא אם צויין אחרת