1515
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

החיים שלי (או של אחרים)

פרשת השבוע - פרשת מינוי הרמטכ"ל

 
פעם היו לנו רמטכ"לים מצוינים, משכמם ומעלה. לא כאלה שנחשדו בשחיתות או גנבו מהמדינה או חלילה הטרידו מינית. אנשים כמו משה דיין.
בעצם משה דיין הוא לא דוגמא טובה כל כך, אבל אולי זה רק בגלל שהוא התפרסם. מה שבטוח שמשה וחצי היה משכמו ומעלה.
 
אבל בשנים האחרונות נראה שיש בעיה כלשהי למצוא מועמד מתאים לראשות המטה הכללי. אחרי מלחמת לבנון השנייה לא נמצא אף מועמד ראוי ולראשונה בתולדות צה"ל (נדמה לי) מונה רמטכ"ל שכבר פרש מהצבא קודם לכן לאחר שלא נמצא ראוי להיות רמטכ"ל בזמן שרותו כאלוף.
לפי מה ששמעתי, רוב האנשים בארץ (פרט לשר ביטחון אחד) חושבים שגבי אשכנזי היה (ועודנו) רמטכ"ל מצוין, אבל במדינה שלנו לא ניתן להיות רמטכ"ל לנצח (ואפילו לא לחלק קטן מהנצח) ולכן גם לאשכנזי היה צריך למצוא מחליף.
 
כשהתחילו לחפש מחליף פרצה סערת "מסמך גלנט"- מסמך יחסי ציבור שלכאורה מנחה את גלנט כיצד להבטיח את מינויו לרמטכ"ל בעיקר ע"י השמצת המתמודד העיקרי מולו – האלוף בני גנץ.
לאחר כמה ימים של חוסר ודאות, חשדות וחקירות, הסתבר כי המסמך היה מזויף ומטרתו הייתה בעצם להשמיץ את גלנט. גלנט יצא מחוזק מהפרשה ואילו כוחו של גנץ נחלש (מכיוון שידע על המסמך ולא חשף אותו).
סוף סוף נבחר רמטכ"ל חדש.
 ורמטכ"ל צריך סגן.
משום מה הסתבר שאף אחד מהאלופים במטכ"ל לא מתאים להיות סגן הרמטכ"ל ושוב גויסו המילואים והאלוף(במיל') יאיר נווה נבחר לתפקיד (נכון,גם נגד מינויו הוגשה עתירה לבג"צ אבל לעת עתה היא נדחתה).
 
ותשקוט הארץ ארבעים דקות.
אחרי ארבעים דקות (או אולי ארבעים יום?) הסתבר שהאלוף גלנט בנה לו  אחוזה מפוארת שחלקה על שטח ציבורי וחמור מכך אף שיקר בעניין לבית המשפט ולמנהל מקרקעי ישראל.
האם ייתכן שיהיה לנו רמטכ"ל שקרן??? לא יעלה על הדעת! על כן מינויו של גלנט בוטל.
מכיוון שכידוע קשה מאוד למצוא מועמד ראוי לתפקיד (בכל אופן כזה שהוא גם אלוף וגם לא שקרן) החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון (הפעם הם לא אותו אדם) למנות את האלוף נווה (סגן הרמטכ"ל המיועד) לרמטכ"ל זמני לחודשיים. כך למדנו שרמטכ"ל יכול להיות תפקיד זמני שלא מצריך חפיפה של ממש עם הרמטכ"ל היוצא.
 
אבל בינתיים התבשרנו שאת התפקיד יקבל ככל הנראה האלוף בני גנץ.
(דרך אגב – בתחקיר שערכתי לקראת כתיבת רשימה זו מצאתי כתבה מדצמבר 2009 על כך שגנץ השתלט על שטח ציבורי... מעניין.)
 
אחת המסקנות מכל הפרשה המשמחת הייתה כי הוועדה האמונה על בדיקת הרקע של המועמדים לתפקיד הבכיר (ולתפקידים בכירים אחרים) לא הייתה מאוד מרוכזת כשהיא בדקה את מועמדותו של גלנט.
 
כעת צריך להפיק לקחים. הנה הלקחים שלי:
  • רמטכ"ל לא חייב להיות מישהו שכרגע משרת בצבא
  • המינוי יכול להיות זמני
  • אין צורך בחפיפה ארוכה ומסודרת עם הרמטכ"ל היוצא
  • אבל יש צורך בבדיקה מעמיקה לפני אישור מועמדות לרמטכ"ל
 
לאור  הלקחים, הרשו לי נא להציע את השיטה החדשנית למינוי רמטכ"ל – ההצלחה מובטחת:
  • ביום הגיוס בבקו"מ תיערך בדיקת רקע ראשונית למלש"ב. מגויסים לגביהם הוכח כי עברו עבירות פליליות ייפסלו לאלתר מלהיות רמטכ"ל
  • במהלך הטירונות תיערך לחייל בדיקה מעמיקה יותר שתכלול שאלונים פסיכולוגיים (כולל ציור עצים!) . בשלב זה ייפסלו להערכתי כ-30% מהחיילים הנותרים
  • החל מסיום הטירונות ועד סיום שנת השרות הראשונה תעקוב וועדה מיוחדת אחרי התנהגותו של החייל בכל שלב. לכל חייל (שלא נפסל בשלבים הקודמים) יוצמדו שלושה וחצי חברי וועדה (כך שהוא ייבדק בשבע עיניים) שיעקבו אחרי כל תנועה שלו. כל השתלטות על שטח ציבורי או שקר יפסול את החייל מיידית.
  • לאחר סיום שנת השרות הראשונה,החיילים שעדיין ימצאו מתאימים לתפקיד ייבדקו במשך כחצי שנה ע"י משרד מבקר המדינה
  • סביר להניח שאחרי בדיקת המבקר לא יישארו לנו יותר מדי מועמדים. זה הזמן למנות את המוביל שבהם לרמטכ"ל זמני למשך שבועיים. אם הוא יצליח בתפקיד , תישקל הארכת כהונתו בשבועיים נוספים. אם ייכשל (או שהעתירות נגדו יצליחו), הוא יוחלף ברמטכ"ל הזמני הבא.
  • במקרה שגם בשיטה זו נמצא את עצמנו מחוסרי מועמדים, ניתן למנות רמטכ"ל זמני מקרב חיילי המילואים שהצליחו לעבור את הסינון הקפדני ולא זכו (או שכן זכו) לכהן בתפקיד הרמטכ"ל 
בשיטה זו נוכל כמעט תמיד להיות בטוחים כי בראש הצבא עומד אדם ראוי. היתרון הגדול של השיטה הוא כי מאגר המועמדים גדול למדי – כך שאפשר להבטיח שיהיה לנו מועמד ראוי לפחות עד ששר הביטחון יוחלף.
 
 
ורציתי להמליץ על רשומה אחת –סוּלֶמָה  – בבלוג של  טולה הורוביץ

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

65 תגובות

תגיות
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל motior אלא אם צויין אחרת