55
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

סימן קריאה!

פוליטיקה, מוזיקה, לשון עברית

על מיסוד הזנות

26/12/2009
המקצוע שנחשב לעתיק בעולם עומד עכשיו על סדר היום, והשאלה הנשאלת היא האם למסד את הזנות אם לאו, ובמי להטיל את האשמה - בנערות הליווי או שמא בלקוחותיהן.
אם לדעתי תשאלו, איני מתייחס לזנות כאל "מקצוע" אלא כאל אילוץ של אין־ברֵרה, דבר שנכפה על העובדות בו שלא מרצונן ומהרגע שנפלו לזנות - כמו בנפילה לסמים - הדרך לשיקום קשה ולפעמים בלתי־אפשרית. לפיכך, הדיבורים על מיסוד הזנות מוזרים, שלא לומר מופרכים מיסודם.
 
במה דברים אמורים?
 
אישה (לצורך העניין - גם גבר, אך הזנות נפוצה יותר בקרב נשים) לא בוחרת להיות נערת ליווי. נקודה. אישה לא מעוניינת להפקיר את גופה ולהיות מושפלת, מובסת, אומללה, עלובה וחסרת ערך בעיני עצמה והסביבה. הזנות מדרדרת אותה למצב זה, לצערי.
 
נשים נופלות לזנות מכורח המציאות: מצוקה כלכלית, מצוקה נפשית, בעיית סמים, אמונה עיוורת באנשים (שמפילים אותן לזנות בסופו של דבר), ולרוב נובעת הנפילה לזנות משילוב של מספר בעיות אם לא של כולן.
המציאות הקשה הטופחת על פניהן של נשים שנופלות לזנות נובעת מהחברה הבעייתית שבה הן ואנחנו חיים: חברה תובענית שרומסת חלשים, חברה שהיחס לנשים בה אינו שווה לגברים גם אם נשקר לעצמנו שהוא שווה, חברה שבה סקס מוכֵר יותר משכל ותבונה.
החוק החדש שעומד לדיון, המעביר את האחריות ללקוחות ולצורכי הזנות הוא בעייתי קמעה בלשון המעטה משום שהוא סולל דרך עוקפת לבעיה ולא מתנגש בה בעָצמה במטרה לפָתרהּ. אין ספק שהלקוחות אשמים בכך שפונים לשירותי זנות, אך יש לשאול מדוע הם עושים זאת ולא לטפול עליהם את כל האשמה (בקנסות, במאסר ובמה לא), הם אמנם אשמים, אולם האשם העיקרי הוא החברה עצמה.
 
למה אני מתכוון?
 
כשלקוח פוטנציאלי של שירותי זנות נחשף מדי יום ביומו לסקס (בתכניות הטלוויזיה, בפרסומות, בעיתון, במרשתת ואיפה לא) שמשדר לו שגוף האישה הוא עניין זול, זנותי, נגיש וקל - מדוע שלא יפנה לשירותי זנות? מה ימנע ממנו לפנות? כשמדי יום הוא רואה נשים שמוצגות בצורה מעֻוותת, כקלות להשגה, חשופות חזה או בלבוש מינימאלי (די לצפות חמש דקות ב"הישרדות" כדי להבין על מה אני מדבר) - מדוע שלא יבין את המציאות בצורה מעוותת גם כן. אגב, בגלל כל אותה החשיפה המוגזמת והלא נכונה, בלשון המעטה, מתרבים גם מעשי האלימות כלפי נשים (אלימות פיזית, מילולית ומינית - אונס ומעשים מגונים) ולא עוד אלא גם בקרב ילדים ונערים.
כלומר, שורש הבעיה נעוץ בחברה ולא בלקוחות. יש לפעול לשינוי פני החברה בעניין נשים וזנות, ובעקבות השינוי יתמעטו גם הלקוחות מהסיבה הפשוטה שנערות הליווי יתמעטו.
 
יש ליישם ביתר־שאת את חוק שוויון הזדמנויות בעבודה במיוחד כלפי נשים. לא ייתכן, למשל, שבישראל של כמעט שנת 2010 - נשים בעלות אותן רמות השכלה, מעמד ותואר כמו של הגברים מרוויחות שכר פחוּת מהם.
נשים שכבר נפלו לזנות - יש למצוא תכניות שיקום מתאימות עבורן - שיקום תעסוקתי ונפשי־פסיכולוגי במטרה להוציאן מהבור שנפלו לתוכו. 
יש להפסיק להציג נשים באמצעי התקשורת בסטיגמות חסרות שחר ובסיס (בלונדיניות טיפשות, רזות הכי "שוות", חזה שופע הוא "אין" ועוד), ברגע שנתייחס לנשים כאל שוות בין שווים באמת, ונתייחס לאופיין, לכישרונותיהן וליכולותיהן ולא ליופיין החיצוני גרידא - ברגע שנעשה זאת בכנות תיפסק גם תופעת הזנות האיומה.
 
תחשבו על זה.
 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

89 תגובות

הכי מעודכן
המאמרים הנצפים
המאמרים המוגבים
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל לשונאי10 אלא אם צויין אחרת