00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

בלוג בשלל צבעים

"כאן לא היה בית"רי נכנס אפילו במותו!"

                                         התמונה באלבום של אבא
 
הדוד שלי, יונה-יונתן, היה בן 19 במותו.
ככה רשום באלבום של אבא שלי, בתמונה בת למעלה מ-70 שנה. בתמונה נראה הדוד, במדי בית"ר, עולה מן העשב ליד מצבתו שעל לוח השיש שעליה חקוק:
" פרט לבית"ר , פלוגת עפולה".
התמונה הינה פוטומונטאג` ועוד רשום עליה:
" למען זכור את אחינו.... הנלבב, אחד ממיסדי קננו שעלה לארץ ישראל... ונקטף שמה בדמי עלומיו".

על פי הזכרון הקולקטיבי של בני המשפחה, נקבר הדוד בעפולה. סופר לנו כי חלה במלריה לאחר שהות בת 3 חודשים בארץ ישראל אליה עלה בשנת 1929. נסיבות החיים דחקו הצידה את הביקורים  בבית העלמין  ובמשך עשרות שנים לא עלה איש לקברו של הדוד.

עם פטירת אבי ואחריו אחד מאחיו, עליהם השלום, הביע  הדוד הנותר, יבדל לחיים ארוכים, את רצונו לעלות לקברו של האח יונתן. הדוד הזה זכר את היום הנורא, בשנת 1929, בו הגיעה הידיעה על מותו של אחיו בן -19, אל בני המשפחה  ששהו במקום נופש ליד קרקוב . אירוע זה גרם מאוחר יותר להתנגדות חריפה לעלייתו של אבי לארץ  כעבור 4 שנים, בשנת 1933. למרבה האירוניה נכחדו כל בני המשפחה  בשואה ואילו אבי שעלה ארצה ניצל . שני אחיו הצעירים יותר חוו על בשרם את נוראות השואה.

לפני  מספר שנים התגייסתי למשימת האיתור  של המצבה המצולמת בתמונה שבאלבום.
הייתי בטוחה כי הרישומים במחשב של היום יעזרו, בתוך זמן קצר, במציאת המקום המדוייק של הקבר. אלא שלא כך היה הדבר:
עיון ברשימת הנפטרים של "חברה קדישא" בעפולה  העלתה חרס.
גם רשימות בית החולים "העמק", שם אושפז הדוד , לא הניבו פרי. שמו של האיש לא נמצא בהם.
על פי עצתם של וותיקי העמק שטענו כי החלוצים הצעירים שנפטרו בשנות ה-30 נקברו בישובי העמק, פניתי אל הארכיונים בקיבוצים תל-יוסף, עין חרוד איחוד ומאוחד וגם אל בתי הקברות בזכרון יעקב ובבנימינה הגעתי.
בארכיון שבבית שטורמן בקיבוץ עין חרוד, זכרה מישהי ששמעה על  מצבה אחת בעמק שמיוחסת לבית"רי ועליה חקוק "פרט לבית"ר...".  אלא שמי שאחראית על הנושא נמצאה בדיוק בחו"ל ולכן לא ידעה לומר היכן נמצאת אותה המצבה.
בבית הקברות בגדעונה, שם קבורים אנשי תנועת העבודה, נאמר לי: " כאן , לא היה נכנס בית"רי אפילו במותו...."
בעפולה, שם התגורר "פעיל ימין" של אותם ימים ושאליו הגעתי במהלך התחקיר, זכיתי לטריקת טלפון די בוטה ולסירוב מוחלט לדבר על התנועה הימנית של פעם. החשש שלו המחיש את היחס לאותו פלח על המפה פוליטית בעמק של אותם הימים. העמק היה , כידוע "אדום" וסובלנות לא היתה שורה בין אנשיו. שיחות עם פעילים קשישים בראש פינה גם הם לא קידמוני הרבה.

ביקור בבית ז`בוטינסקי בתל-אביב התבהר כנקודת אור בנתיב החיפוש. בארכיון נמצאה תמונה בה נראתה המצבה המוכרת מן  התמונה באלבומו של אבי . אלא שהדמות שלידה (והפעם אינה פוטומונטאג`) היא של בחור לא מוכר במדי בית"ר וכובע אוסטרלי. על גב התמונה נרשם בעפרון: " נתרם ע"י הבית"רי ( כאן הופיע שמו של אותו הבחור)". התמונה צולמה בשנת 1931. בארכיון השכלתי להבין כי "פרט" לבית"ר משמעותו "טוראי" והסמל שבתוך המגן דוד שעל גבי המצבה הוא סמלן של פלוגות העבודה של בית"ר. "פלוגת עפולה" נשארה בחזקת נעלם. אפשר שזה היה שמה של הקבוצה בקן התנועה בקרקוב.
נסיון להתחקות אחרי האדם שתרם את התמונה לבית ז`בוטינסקי, הצביע על העובדה כי נפטר לפני שנים, עלה מפולין בשנת 1905והתגורר במרכז העיר, לא רחוק מבית נעוריי.

מדריך הסיורים בבית הקברות במעין חרוד מציע לי לפנות לאחראי על הסיורים  בבית הקברות של מרחביה, הלא הוא זלמן אברמוב. שטחתי לפניו ולפני אשתו רחל את הסיפור  והאיש הבטיח לי לעלות על הגבעה ולהשיבני דבר בהקדם. 
כעבור יממה הוא התקשר בהתרגשות ובישר לי:
"עליתי הבוקר לבית הקברות . מצאתי לכם את הדוד!"

המצבה כפי שנמצאה בשנת 2001
 
סוף דבר:
 
כשביקרתי בבית הקברות נתגלה  לעיני הנוף הנשקף בתמונה שבאלבומו של אבא:
שדה שלף ומאחוריו גבעת המורה שמכוסה היום בבניני מגורים. במרוצת השנים נבלעו הקבר והמצבה בצילו של שיח הכסיה שכיסה אותו לחלוטין . לוח השיש, שיש קרֵרָה אטלקי, היה שלם והכתוב בו  זהה למלים שנמצאות בתמונה שבאלבום של אבא.
 
בתו של האיש הבית"רי שתרם את התמונה  לבית ז`בוטינסקי אותרה. התברר כי היא בת גילי וכי התגוררנו באותה הסביבה ולמדנו באותם בתי ספר. בביתה גיליתי תמונות רבות של דודי ושל אבי בקן בית"ר בקרקוב. מן הסתם היו ידידים טובים ואביה נפגש כאן עם הדוד שעלה לארץ ואולי גם עם אבי . מי יודע?
עבודות השורשים של נכדיו של אותו הבית"רי מגלות כי שהה בכפר גדעון שבעמק באותה תקופה בה  נפטר הדוד שלי.
 
                                      
                                            המצבה לאחר שיפוצה
 
המצבה שופצה ועליה נחקקו השורות הבאות , פרי עטו של המשורר ש. שלום:
 
"אדם כי ימות בעמק יזרעאל, תדמנה שבלים.
קדש הקדשים הוא עמק יזרעאל.
ואין בוכים בקדש הקדשים.
וברדת הלילה על עמק יזרעאל יזדעזעו כוכבים
נרות נשמה הם בעמק יזרעאל
לאלה שאין עליהם "קדיש"...."

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

28 תגובות

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל אנימו אלא אם צויין אחרת