00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

מה שיש לי לומר לך...

בית ספר למחוננים בשלומי – סיכום ביניים אישי

הצטרפתי לצוות הקישור לאחר פגישת הורים עם אורנה, מנהלת המחוז. בתי בכיתה ד ועדיין לא התחילה ללמד בבית הספר למחוננים – אף שהיא מצפה לכך מאוד. אין לי ידע רב ב"היסטוריה" של הסכסוך ולא היה "דם רע" ביני לבין מי מהצדדים. חשבתי בתום לב שאוכל לפשר ולתרום לסיום המשבר. ככל שלמדתי את העובדות – ביקרתי, שוחחתי – אך השתדלתי לא להיכנס לפרטים היסטוריים לא מהותיים או אישיים – הבנתי את עמדת ועד הורי העמותה. משרד החינוך – באמצאות סימה, הנציגה לקישור, לא סיפק שום הסברים ענייניים לעמדתו. הסיבות לא לחזור לבית הספר בשלומי והדרישות ממשרד החינוך מסוכמות במסמך אחר וברורות מאוד. הסברים לעמדת משרד החינוך אין, לבד מ: "ככה זה. לא הורים יחליטו על מיקום בתי ספר". האומנם? הלא מדובר בילדינו! (וגם בכספנו, כמובן).

להלן תקציר הפרקים הקודמים:

בית הספר למחוננים פעל שנים רבות במבנה רעוע בשלומי. מועצת שלומי הזניחה את התחזוקה והבטיחות במבנה בשיטתיות. תאום ביצוע תיקונים קלים היה כרוך במאמץ ארגוני המזכה, במקומות מתוקנים, בפרס על מפעל חיים. לעומת זאת היה שיתוף פעולה פורה בין עמותת ההורים (עיקר המממנים) לבין הנהלת בית הספר. 13 מורים לימדו במימון העמותה בנוסף ל 6 שבמימון משרד החינוך. בחורף שעבר כשל כוח הסבל של המבנה והוא נסגר עקב בעיות בטיחות. חודש שבתו תלמידיו מלימודי העשרה עד שמצא ועד העמותה מקלט – מקום לימוד חלופי – במכללת הגליל המערבי שבעכו. בית הספר פרח במכללה. לא המבנה, אלא הארגון -  התלמידים והצוות. אין עוררין על כך שהתנאים במכללה טובים לאין שעור מאלה שבבית בספר בשלומי. מבנה בית הספר שופץ בינתיים – שיפוץ לקוי ומרושל. ייתכן שמועצת שלומי אינה מקפחת את בית הספר הזה ומזניחה את כל בתי הספר שבתחומה במידה שווה. יש ראיות לכאורה שאין הדבר כך. מלבד השיפוץ נגרמו גם נזקים. למשל: מתקני המשחקים בחצר (רכוש העמותה) נעלמו. שתי כיתות נגרעו והועברו לשימוש בית ספר שכן. עמותת ההורים מסרבת לחדש הלימודים בשלומי ורוב ההורים אינם רושמים ילדיהם ללימודים. מורי "העמותה" מושבתים מאונס. לאחרונה נפתחו חוגי העשרה (אחר הצהריים) על ידי "מורי העמותה" במכללה.

מכל בחינה שהיא עדיף לילדינו המחוננים ללמד במכללת הגליל המערבי בעכו ולא במבנה ה"משופץ" והחסר בשלומי. הפרטים ידועים ונמנו אחד לאחד במסמך אחר. גם השוואה עם התנאים במקומות אחרים בארץ מעוררת כעס ותסכול. אכן – יש גם בתי ספר גרועים יותר. אך מדוע נשאף להשוות עצמנו לזנב השועלים? אנו שואפים למציאות הטובה ממנה נהנו תלמידי בית הספר אך בשנה שעברה, עת למדו ב"גן העדן" של המכללה בעכו! מה גם שאין שום הוצאה מוגדלת בדבר – להפך! ייתכן ומדובר בחיסכון כספי לא מבוטל. תכנית הלימודים הנכה המוצעת כעת בבית הספר בשלומי היא לעג לרש. משרד החינוך – בשלו, ולא זו בלבד: ראש ועד העמותה מקבלת מכתבי איום מפרקליטי המשרד. על המכללה מופעלים לחצים שלא לתת אכסניה לחוגים לילדים המחוננים. מי היה מאמין: משרד החינוך בישראל מתנכל לחינוך!

נוצר בי הרושם שלמשרד החינוך אין עניין בילדים אלה. עבורו הם כלי להשגת מטרה נעלמה אותה המשרד מסרב לבאר. ברור  לי לחלוטין שרווחתם וקידומם אינם כלל בשיקוליו. למען הסר ספק: משרד החינוך לעניין זה הוא מנהלת המחוז, הגב. אורנה שמחון. כל הכפופים לה מתיישרים עם דעתה (גם אם בעבר חשבו אחרת) ועל פיה יישק דבר.  צמרת המשרד מעניקה לה גיבוי מלא - מסיבות פוליטיות או סתם מחוסר עניין. נראה שאין דמויות נוספות מלבדה הפועלות מטעם המדינה לקידום מחוננים במחוז הצפון.

למרבה הצער נראה שאין מנוס מהפרטה. כמו גם בעניינים אחרים, יעשו הנוגעים בדבר את מלאכתה של המדינה. אין זה פיתרון מושלם: הוא יצריך טרחה לא מעטה וגם עלותו לא מבוטלת. בדרך הטבע הפרטה אינה מועילה למעוטי יכולת. יהיו כאלה שיבחרו, בליית ברירה, לשלוח את ילדיהם המחוננים לבית הספר המסוכן והלקוי של משרד החינוך. מחוסר יד, או מפני שבו ינוחו יום בשבוע מהסבל היומיומי בבית הספר הרגיל שלהם. לצערי אין בנימוקים אלה בכדי להטות את הכף. טובת ילדינו מחד – והתעקשותו של משרד החינוך מאידך – אינם עולים בקנה אחד.

בתסכול ובצער – איתן רוזן

נב: אני עומד מאחורי כל מילה. הקיצור לצורך קריאות ומובנות בלבד. לפרטים נוספים בקשו בבלוג ותענו

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

11 תגובות

מפת מבקרי הבלוג
קוביית סקר
תוצאות הצבעה חזרה לסקר
3
סקר זה פתוח למשתמשים רשומים בלבד. לכניסה או הרשמה- לחץ כאן
עליך לבחור תשובה
תשובה אחוזי הצבעה
# 0%
# 0%
נא 11%
עשוי  34%
עשוי היטב  53%
סה"כ מצביעים0
סקר למשתמשים רשומים בלבד
הצבעת כבר
הצבעת כבר
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל ענתר אלא אם צויין אחרת