00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

No Radiation

לבלוג החדש

מה זה מדד ה SAR?

ה SAR הינו מדד השוואתי של (כאילו) רמות ספיגה של יחידת קרינה ליחידת משקל של רקמה. במהלך מדידת ה SAR של טלפון סלולרי מודדים שדה חשמלי בנקודות שונות ומחשבים כמה קרינה תספג ביחידת רקמה כאשר הטלפון הסלולרי משדר בעוצמה מקסימאלית על פני שש דקות. 

תקן ה SAR מקובל ונחשב למדד המיצג את רמת הקרינה הנפלטת מטלפון סלולרי.

המדידה מתבצעת על פני שש דקות.

-באירופה התקן לחשיפה של הגוף הוא 0.4W/KG לעובדים ו 0.08W/KG לכלל הציבור, לחשיפה של הראש, או חשיפה מקומית התקן האירופאי עומד על 2W/KG (עשרים מיליוואט על פני כ 10 גרם רקמה).

-בארה"ב התקן לחשיפה עומד על  W/KG 1.6 (כ1.6מיליוואט על פני 1 גרם רקמה) עבור המוח ו 4W/KG לאוזן עצמה (כאשר על האוזן החישוב הוא על פני 10 גרם ולא 1 גרם, כלומר מותרת ספיגה של 40 מיליוואט על פני 10 גרם של רקמת אוזן וזאת מתוך הנחה מקלה שהאוזן היא איבר קצה, חיצוני, חסר עצבים ומתקרר במהירות). ההחרגה של האוזן התבצעה לאחר שחלק ממכשירי הטלפון הסלולרי לא גרמו לספיגה גבוהה מהמקובל בראש אדם על פני האוזן עצמה.

 מבולבלים? לא בכדי!

 

איך מודדים SAR?  

מספר קטן של מעבדות בעולם מסוגלות למדוד SAR. כדי למדוד SAR מכניסים את מקור הקרינה הנמדד לחדר מבודד ומוגן מבחינת קרינה. מחברים את הטלפון למחשב המוודה כי המכשיר ישדר במלא העוצמה. מצמידים את המכשיר הסלולרי הנבדק למודל ראש אדם מפלסטיק הממולא בתמיסת מים, סוכר ומלח בעלת מקדם דיאלקטרי דומה לגוף האנושי, ובעזרת רובוט מכנסים מד שדה חשמלי לתמיסה. במהלך המדידה מחשבים את עליית הטמפרטורה של הנוזל בתוך המודל. המדידה מתרחשת על פני זמן של שש דקות, אשר נחשב בזמנו לזמן שיחה מקסימאלי (לא רלוונטי היום מכיוון שזמן שיחה ממוצעת הוא הרבה יותר משש דקות).

לפניכם סרטון וידאו מאוסטרליה על מעבדת מדידה של SAR. שימו לב לצורת המדידה על מודלים מלאים בתמיסת מיים וסוכר בריכוז שונה לתדרים שונים. מה שמודדים הוא עוצמת שדה חשמלי בתוך התמיסה ומחשבים ממנו את השינוי בטמפרטורה. המדידה היא כאשר הטלפון פולט קרינה בעוצמה מקסימאלית. שימו לב כי המיכל המדמה גוף אדם הוא מלבן פשוט ושימו לב לגודלו של המיכל המדמה ראש אדם (גדול יותר מרוב הראשים שני מכיר). 

 

מדוע המציאו את ה SAR?

ה SAR הומצא כדי לענות על הצורך לבצע תקינה של מכשירי סלולר. מכיוון שהמכשיר הסלולרי צמוד לראש המשתמש היה צורך למדוד את רמות הקרינה שהראש האנושי נחשף אליהן. קיים קושי טכני לבדוק רמות של צפיפות הספק בשדה הקרוב של מקור שידור ונדרשה שיטה אחרת למדידה של רמות קרינה בשידור של מכשיר סלולרי הצמוד לראש (למעשה בשדה הקרוב). אפשרות אחת הייתה למדוד ממרחק של לפחת שלושה אורכי גל ואז לחשב את רמות הקרינה על המוח באופן מתמטי. התוצאות של חישוב זה (ממקור הצמוד לראש) היו גבוהות בכמה סדרי גודל מהתקנים שהיו מקובלים לחשיפה סביבתית (שגם הם תקנים גבוהים המתבססים על אפקט חום בלבד ולא לוקחים בחשבון שום אפקט ביולוגי אחר של קרינה על גוף חיי). היה דרוש איפה תקן חדש למדידה ואישור לשימוש של מכשירי הסלולר, לדעתי חשבו שעדיף שיהיה קשה לבצע את המדידה ואת התקינה (כדי שלא כל אחד יוכל לחזור על המדידה, לבקר אותה ולהבין כי היא לא אומרת שום דבר ולא רלווניטת) ועדיף שלא תהיה קורלציה ולא יהיה אפשר להשוות בין התקן החדש לתקני הסביבה המקובלים בעולם.

 

מי המציא את מדד ה SAR?

למעשי גופי התקינה ההנדסיים FCC, IEEE ו ICNIRP .  ארגון הבריאות העולמי וגופים אחרים רק אימצו את ה SAR. עד היום לא ברור לי מי באמת פיתח והגהה אותו, ברור לי כי התעשיה קידמה את השימוש בו. 

 

מה לא בסדר ב SAR? 

ה SAR נמדד על ידי עליה בטמפרטורה במרכז מודל פלסטיק ממולא בתמיסת מים עם מלח.

1. במדידת SAR מודדים עליה בטמפרטורה בלבד וזאת מתוך הנחה כי ההשפעה היחידה של הקרינת רדיו היא חימום. מחקרים הראו על השפעות ושינויים ברמות נמוכות הרבה יותר מרמה טרמית ולכן המדידה אינה רלוונטית לנזקים בריאותיים.

2. התמיסה מתחממת באופן אחיד אך המוח האנושי אינו אחיד ולכן אינו מתחמם באופן אחיד. ישנם מקומות במוח בהם רמות החימום גבוהות פי כמה מאיזורים אחרים. 

3. המודל הוא של ראש מבוגר גדול (בעשירון העליון מבחינת הגודל), לא נלקחים בחשבון ראשים קטנים יותר כגון ראשי ילדים, בהם חדירת הקרינה ועליית הטמפרטורה שונים משמעותית.

4. המודל הוא מפלסטיק ואין הוא מבודד או מחזיר קרינה כמו הגולגולת האנושית. תכונות החסימה והחזרת הקרינה של הגולגלת גורמות (בנוסף לצפיפות משתנה של המוח) ליצירת "איזורים חמים" בתוך המוח, המתחממים הרבה יותר מאיזורים אחרים.

5. הנחת היסוד היא שמשך השיחה המקסימאלי האפשרי הוא שש דקות. ברור כי הנחת יסוד זו שגויה, וכי ברוב המיקרים שיחות סלולריות עוברות את שש הדקות.

6. בתקן ה SAR לא נלקחת בחשבון חשיפה של המשתמש לשדות חשמלי ומגנטיים בתדר נמוך הקיימים בעת הצמדה ודיבור בטלפון סלולרי ואשר להם השפעות בריאותיות נרחבות. רמות השדה המגנטי צמוד לסלולרי GSM בזמן שיחה יכולות להגיע לכמה מאות מיליגאוס (מעל 2 מיליגאוס נראתה עליה בסרטן דם אצל ילדים). 

 

לסיכום

מדד הSAR אינו רלוונטי משום שהוא בודק רק עליה של טמפרטורה בתוך מודל ראש פלסטיק עם מים ומלח. המדד מתייחס לממוצע על פני זמן שיחה של 6 דקות בלבד. המודל הוא בגודל של ראש אדם הנמצא בעשירון העליון מבחינת גודלו. במדד הSAR לא נלקחות בחשבות רמות השדות המגנטי והחשמלי בתדר נמוך. לכן ה SAR הינו נתון שנוי במחלוקת אשר לפי דעתי אינו מייצג את רמות הקרינה האמיתיות אליהם נחשף המשתמש, אבל בהיעדר מדד השוואתי אחר משתמשים בו בכל העולם. יש לציין כי הSAR  אינו מדד רפואי ואינו מיצג ביטחון או סכנה, אבל הוא בהחלט מדד השוואתי שיאפשר לצרכן להבדיל בין מכשיר שיכול לחמם יותר למכשיר שיכול לחמם פחות.


 
אין לקדם פוסט זה

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

3 תגובות

קוביית אלבום
קוביית FACEBOOK LIKE
מבקרים מה 20-10-2009
free counters
© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל no rad אלא אם צויין אחרת