00
עדכונים

מנוי במייל

קבלת עדכונים על רשומות חדשות ישירות לתיבת האמייל
יש להזין אימייל תקין על מנת להרשם לעדכונים
ברגעים אלו נשלח אליך אימייל לאישור/ביטול ההרשמה
*שים/י לב, מרגע עשית מנוי, כותב/ת הבלוג יוכל לראות את כתובת האמייל שלך ברשימת העוקבים.
X

הרזיה עם טעם

סיפור פשוט על טעם החיים

שוב שבוע הספר מביא אותי לחשוב על הקשר בין המזון הגשמי והמזון הרוחני שלנו .

לאחרונה נכחתי בהרצאה מאלפת של ד"ר יחיל צבן מאוניברסיטת ת"א על מוטיבים של אכילה בספרות היהודית ומי אם לא ש.י. עגנון היטיב לתאר בספרו "סיפור פשוט", את האוכל שלנו  כמשהו שהוא הרבה מעבר להזנה.

 בסיפורו  של עגנון, הוריו של הירשל רוצים לשדכו למינה צימליך, בת עשירים, בעוד הוא מאוהב בבלומה קרובת משפחתו היתומה המשמשת כמשרתת בביתם.  הירשל והוריו מוזמנים לסעודה בבית הוריה של מינה צימליך המתאמצים לשאת חן בעיניהם  ולהזין אותם במזון אך גם במחוייבות.

"... אמרה ברטה ( צימליך ) לאורחים, אתם יושבים ערים ,למודים אתם במאכלים נאים משלי אבל הואיל ובאתם לכפר, תערב לכם סעודה קלה זו שעשיתי לכם. יודעת היתה ברטה מה נתנה להם, אף על פי כן החזיקה להם טובה שהטריחו עצמם ובאו.

צירל  ( אימו של הירשל)אכלה לתאבון וכפלה לה מנתה. הדרך והשמחה הרעיבו אותה. אפילו מאכלים שרגילה בהם, נדמה לה טעימים יותר מבביתה. על כל תבשיל היתה שואלת מה עשייתו.מימיה לא היתה ברטה שמחה באותה אישה כבסעודה זו..."

הסעודות החגיגיות מייצגות בעיני הירשל את הרדיפה אחרי ממון ונהנתנות. בתחילה הוא מנסה לא לשתף  פעולה עימם ע"י הנמנעות מאכילה אולם, כפי שמשקף לנו עגנון בגאונותו, אין מנוס  מהחומרנות בחברה ובמוקדם או במאוחר אפילו הירשל משתף עימה פעולה.

"... הירשל שלא אכל כמעט כלום, נסתכל במסובים שיגעים מחמת אכילה ושתיה ונהנה והצטער. נצטער שהוא רעב ונהנה שכרסו אינו  מלאה...כשראה הירשל את המסובים יגעים מרוב אכילה ושתיה ועדיין ממשמשים בגופם להכניס במעיהם יותר ויותר הרהר בליבו...שכל הצרות באות בשביל זוללות יתירה שאין אדם מסתפק במועט והומה ומהמה אחרי דברים הרבה. אלמלא רדפה אמא שלי אחרי הממון, לא הייתי אני צריך לישב לפני פגרי עופות ודגים.."

"...שוב נכנסה משרתת והביאה פשטידה גדולה של קמח תירס בדמות כיפת כובע מלא בשזיפים ואגוזים שמטבעות עשויות מצוקר פזורות עליה.כל המסובים חוץ מהירשל היו שבעים כל צרכם, אבל ריחה הטוב פתח את המעיים. הירשל שמשך ידו תחילה מן הסעודה נטל חתיכה גדולה ואכל להנאתו.מתחה צירל שפתיה כלפי בנה ואמרה מודה אתה שפשטידה טעימה היא. פניו של הירשל האדימו. הרי שנתגאה בליבו שלא נהנה מאותה סעודה לבסוף נאחז כרעבתן, אלא שלא זה הוא העיקר, העיקר הוא שדיבור כיוצא בזה אמר הוא במקום אחר, ביום שבאה בלומה לביתם פעם ראשונה והביאה עימה עוגות נאות. ואמר הוא לאימו מודה את שעוגותיה נאות..."

אני מאמינה שכל אחד מאיתנו, בחברה המערבית, חווה סוג כזה של אכילה לפחות פעם אחת בחייו.  מגיל ינקות כאשר דמות מטפלת מאכילה ילד , עם הכנת המזון עבורו היא יוצקת לתוכו חלק מהווייתה ואהבתה.  הילד מקבל בצלחת גם מזון אך גם מסר: טרחתי בעבורך השקעתי בך ועכשיו תורך להכיר לי תודה ולקחת אליך חלק ממני .

מצד הילד יכולות להיות מספר תגובות :

נהנה מהאוכל ונהנה מהמסר

נהנה מהאוכל ולא נהנה מהמסר

לא נהנה מהאוכל ונהנה מהמסר

לא נהנה מהאוכל ולא נהנה מהמסר

על בסיס תגובות אלה מתפתחת אכילה רגשית , שתפקידה הרבה פעמים ליצור קשר בין האכילה והצרכים הרגשיים. ואז אוכלים כי האוכל משמעותו אהבה וריצוי או שלא אוכלים כדי לא לתת מקום לאלה וזה כבר בסיס להתפתחות של הפרעות אכילה .

אז בפעם הבאה שאתם מכינים באהבה גדולה ארוחה למישהו ומצפים שיאכל ( יאהב חזרה) ללא תנאים, כי "ילד טוב משאיר צלחת ריקה", זכרו כי הילד שלכם אמור להיות קשוב קודם כל לעצמו ולהתנהל בהתאם לתחושותיו הפנימיות ולא רק בהתאם לקודים חברתיים. אפשר להעניק אהבה לא רק דרך הצלחת למרות שזו דרך קלה פשוטה ומקובלת. אפשר לתת את האהבה בצורה ישירה ובמסרים ברורים שיעזרו לשפר את ההקשבה לגוף ולצרכים האמיתיים .

והפעם קינוח שזיפים בריא וטעים :

חומרים:

2 שזיפים במרקם ובטעם שאתם אוהבים

ההכנה :

לשטוף ולאכול בהנאה !

למי שאוהבים- מומלץ לחתוך לפרוסות על הצלחת וליצור מהן דמות מחייכת.

ערך תזונתי - כ50 קלוריות .

בתאבון והמשך הרזיה עם טעם!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הוספת תגובה

נשארו 150 תוים
נשארו 1500 תוים

תגובה אחת

© כל הזכויות לתוכן המופיע בדף זה שייכות ל דיאטנית בראש אחר אלא אם צויין אחרת