The shit hit the fan

קותי

New member
The shit hit the fan

יש באנגלית ביטוי שנכתב כאן בשורת הנושא שהפירוש המילולי שלו (למאותגרי האנגלית שבינינו) "החרא פגע במאוורר". משמעויות הביטוי נובעות מהאפקט (ואני לא אתאר תיאורים אלא אשאיר זאת לדמיון הקוראים כאן) הנוצר מהחומר הפוגע ומהמאוורר המסתובב במהירות. בקיצור אין לדעת במי זה יפגע
ביום שבת ירדתי לצלילה עם שניים מחברי באיזור השמורה. התחלנו את הצלילה על הריף העמוק והיפה ומכיוון שהיה זרם דרומי נחמד החלטנו לבצע עליה מדורגת וארוכה עם הזרם מאשר לנסות להיאבק בזרם, ולצאת אחרי האוניברסיטה. בעוד אנחנו עולים באופן הדרגתי תוך כדי דריפט נעים לכיוון דרום, בהיותנו בערך בעומק של 15 מטר, צץ מולי צולל בצלילה חופשית, מראה לי תעודה פלסטית שעליה כתוב "פקח צלילה" ומסמן לי בתנועות חדות לעלות למעלה. אני מניח שהסיבה שהוא פנה אלי היתה שצללנו באותו רגע במבנה של ראש חץ, אני מוביל והשניים מעט מאחורי. אודה ולא אבוש. נדהמתי. נשימתי נעתקה לכמה שניות. מה?????????? האיש ירד מהפסים?????????? הוא מצפה ממני שבשלב שאני עולה מצלילה עמוקה, ודואג שהעליה תהיה מתונה ככל האפשר, כדי למנוע סיכון של דקומפרסיה או חמור יותר, של קריעת ריאות, אני אעלה ישר לפני המים??????????? הצבעתי בתנועות חדות ועצבניות על מחשב הצלילה שלי, וסימנתי לו את הסימן הבינלאומי שמשמעותו "לא" וכן הוספתי סימן שמשמעותו היא "לך מפה", בתקוה שיבין שאין לי שום כוונה לסכן את חיי או בריאותי בגלל הגחמות שלו. הבחור היה כמובן לחוץ קצת באויר (אחרי הכל, צלילה חופשית לעומק של 15 מטר ...
) ועלה למעלה. אני וחברי המשכנו בצלילת דריפט נעימה לכיוון דרום, תוך כדי המשך עליה הדרגתית ומתונה, כדי לשמור על הבריאות. לאחר זמן מה, הופיע לפני שוב הפקח הצולל החופשי, בעומק רדוד יותר מקודם (כפי שסיפרתי, בצענו על הזמן עליה הדרגתית), הציג בפני שתי תעודות פלסטיות - האחת של "פקח צלילה" והשניה של "פקח רשות שמורות הטבע" ושוב סימן לי לעלות אל פני המים. נשימתי נעתקה בשנית. מה???????????? הוא לא מבין?????????? הוא מתעקש לסכן את חיי או את בריאותי??????????? סימנתי לו שוב בתנועות חדות על מחשב הצלילה שלי, וסימנתי לו לסור מדרכי. וכך המשכנו את הצלילה, לכיוון היציאות המוסדרות לאחר ריף האוניברסיטה, תוך כדי שימת לב לעובדה שהפקח המסור המשיך בשנירקול מעלינו, לאורך כל הדרך.

קותי

New member
חלק שני - המאוורר וכו'

לאחר שביצענו, תוך כדי תנועה דרומה, עם הזרם, חניית בטיחות שהניחה את דעתנו, בעומק שבין 3 מטר לחמישה מטר, פנינו לכיוון היציאה מהמים. ביציאה מהמים, בה הקפדנו כמובן לצאת בין המצופים המסמנים את המקום ליציאה, כדי למנוע פגיעה בערכי טבע (כפי שאנחנו תמיד עושים), חבר אלינו הפקח. ולשמחתנו חיכה בחוץ פקח נוסף עם רכב של רשות שמורות הטבע. למה לשמחתנו? מכיוון שהבחור עם הרכב חסך לאחד מאיתנו את הצורך לחזור ברגל עד לחוף בן הרוש, שם השארנו את הרכב. שני חברי חיכו יחד עם הפקח הצולל החופשי בצל, בכפר הצוללים, ואני השתמשתי בשירותו הטוב של חברו כדי להביא את כלי הרכב שלי, בו היו תעודותינו. הצגנו את תעודותינו בפני הפקח שהציג עצמו בשם נועם משי, ואז פצח הבחור במונולוג וטען את הטענות הבאות: א. שני הצוללים שבשלישיה עברו על תקנה מספר 5 לתקנות גנים לאומיים ושמורות טבע 1968 בכך שצללו בשמורת הטבע עם סכיני צלילה. ב. הצוללת עברה גם היא על תקנה מספר 5 לתקנות גנים לאומיים ושמורות טבע 1968 בכך שצללה עם כפפות. ג. כל השלושה צללו באיזור אסור לצלילה לפי תקנות מנהל הספנות והרשות לצלילה ספורטיבית, בנתיב שיט ובכך עברו על חוק הצלילה. ד. נעברה עבירה של אי ציות לפקח צלילה. בנימוס רב ביררנו מה היא תקנה מספר 5 לתקנות גנים לאומיים ושמורות טבע 1968 והתשובה שקיבלנו היתה (ואני מצטט מהזיכרון): "לא יכנס אדם לשמורת טבע עם כלי היכול לסכן ערכי טבע מוגנים". אמרנו לפקח שהפירוש שהם נותנים אינו סביר והוא טען שהיועצת המשפטית שלהם אמרה להם שזה בסדר ולפי הסעיף הזה הם יכולים לדרוש מאנשים לא לצלול עם סכין וכפפות בשמורה. הוספנו שבפעמים האחרונות שנתקלנו בפקחים של רשות שמורות הטבע, ונאמר בהן משהו על סכיני צלילה בשמורת האלמוגים, הובהר שלמדריכי צלילה מותר לשאת סכיני צלילה, והפקח טען שרק למדריכים בתפקידם כאחראים על קבוצת צוללים מטעם מועדון, מותר הדבר. בשלב זה אמר נועם משי (הפקח) שמכיוון שעברנו על חוק הצלילה, הוא מבקש לקחת את תעודות הצולל שלנו, לאחר התייעצות עם יוני אלון, הפקח הראשי של רשות הצלילה. אמרנו לפקח שיש לנו הסתייגות מכוונתו מכיוון שלא עברנו על חוק הצלילה בשום פנים ואופן, והוא אמר שאלו ההוראות של יוני אלון, והציע את מספר הטלפון של מר אלון. מכיוון שיצא לי לשוחח עם יוני אלון פעם או פעמיים בעבר
ועדיין נשמר אצלי מספר הטלפון שלו, הודיתי לנועם משי על הרצון הטוב, וטלפנתי אל יוני אלון.

שרקי..

New member
צולל רגיל שלא מכיר את יוני היה מאבד

את התעודות בשלב זה... ובזה הייתה נגמרת חופשת הצלילה שלו, שלא לדבר על כך שהי צריך להגיע לבירור ברשות

קותי

New member
חלק שלישי - המאוורר וכו'

בסיומה של שיחת הטלפון עם יוני אלון סוכם שהפקח לא יקח את תעודות הצולל שלנו (צעד שהיתה לנו אליו התנגדות עזה למדי מכיוון שהתכוונו להמשיך לצלול באותו יום). בשיחה עם הפקח הבנו שהפקחים משתמשים בלקיחת התעודות כסנקציה על הצולל שעבר עבירה לכאורה (הוא אינו יכול לצלול עד שיגיע לבירור ברשות לצלילה) דבר שאינו סביר לחלוטין. שמחתי מאד שענין התעודות הסתיים בהסכמה מכיוון שלפי חוק הצלילה אכן רשאי פקח צלילה לקחת את תעודת הצולל מצולל, בתנאים מסויימים, ולא היתה לי כוונה לעבור על החוק. כן הודיע לנו יוני אלון שהפקח יגיש דו"ח על האירוע ויגיש תלונה במשטרה על העבירה שלדעתו עברנו. שמחתי מאד והודיתי ליוני אלון מכיוון שהייתי משוכנע שלא עברתי שום עבירה, ולכן רציתי מאד שהעניין יתברר פעם אחת ולתמיד. היכן בדיוק מותר ואסור לצלול? מי קבע זאת? מתי? באיזו סמכות? אילו צעדים הוא נקט כדי שציבור הצוללים יידע זאת? ואם יש קביעה כזו, האם היא סבירה? מכיוון שסיימנו את ענייני חוק הצלילה בשלב ההוא, רצה נועם משי לסיים את ענין העבירה על תקנות רשות שמורות הטבע. מכיוון שהיו לנו עוד צלילות מתוכננות קבענו איתו שניפגש במשרדי השמורה, בשעה 16:30, כאשר נסיים את צלילותינו. לאחר סיום הצלילות, התייצבנו שלושתינו, בדיוק לפי הסיכום, בשעה 16:25, במשרדי השמורה. פגשנו שם את נועם משי, פקח רשות שמורות הטבע, ואת אליאב שהציג עצמו כמנהל השמורה. לאחר החלפת דברים מעניינת, בה הבהרנו לשניהם שמכיוון שלא פגענו בערכי טבע, ומכיוון שאנו נושאים בגאווה סכין צלילה, לפי חוק הצלילה, איננו רואים עצמנו כמי שעברו על תקנה כלשהי. החלטת השניים היתה "להעניק" לשלושתינו "אזהרה" בכתב (מכיוון שיש לנו עבר נקי במחשבי השמורה) שאם נעבור שוב עבירה מסוג דומה, האזהרה תוחלף בדו"ח ברירת משפט או כתב אישום לבית משפט. לתדהמתי מעבר לתיאור המעשה המדויק ("צללת בשמורת האלמוגים כשאתה נושא סכין בניגוד ...") סומן ב X הסעיף שאומר: "עברת עבירה על איסור פגיעה בערכי טבע מוגנים ושמורת האלמוגים תשכ"ח 1968" אכן, חוצפה עוברת כל גבול. אף אחד לא ראה אותי פוגע בערכי טבע מוגנים, מכיוון שאינני עושה זאת לעולם. מכיוון שבתחתית הדף יש מקום לתגובת המוזהר כתבתי את השגותי על הנאמר באזהרה. לאחר שסיימנו ברוח טובה את החלק של רשות שמורות הטבע, ניסינו לברר - לפעם הבאה, איפה בדיוק האיזור האסור לצלילה שבו צללנו. לאחר מספר גמגומים, וחוסר ביטחון מאד בולט, טענו נועם משי ואליאב, האיזור האסור לצלילה הוא מאקווה ספורט ועד האוניברסיטה ("או המצפה התת מימי, אני לא בטוח בדיוק ...") מעבר לקו המצופים. הזדעזענו. "כלומר, אתם רוצים לומר לנו שכל צלילה ליתוש, כל צלילה בשמורה לעומק של 20 מטר, וכל צלילה של 5 מטר מזרחית לסלע משה היא באיזור אסור לצלילה? האם אתם טוענים שכל אלפי הצלילות המתבצעות באיזור כל יום הן בלתי חוקיות?" בתשובה אמר אליאב שבאמת צריך לעצור את כל הצלילות הבלתי מודרכות, והוסיף "ותראו שבסוף כל הצלילות באילת יהיו GUIDED על ידי מועדונים". מכיוון שמה שנאמר לנו על ידי שני האנשים נראה לנו בלתי אפשרי ובלתי סביר ביקשנו לראות את התקנה הכתובה המגדירה בדיוק את איזורי הצלילה האסורים. בשלב זה, הבטחון בהגדרות המדוייקות (שגם ככה לא היו מדוייקות בכלל) של גבולות איזור הצלילה, הגיע לגובה הרצפה. נועם משי מלמל משהו על מסמך של מנהל הספנות, ואמר שהוא אינו בטוח שהוא יוכל למצוא אותו בבלגן במשרד. אמרנו שאנחנו מצויידים בסבלנות מרובה ונועם משי נעלם בתוך המשרד. לאחר מספר דקות חזר נועם משי עם קלסר מסמכים ואמר שהוא לא מצא את המסמך המגדיר את האיזורים האסורים בצלילה אבל הראה לנו מסמכים של מנהל ההתאחדות לצלילה - בתקופה ששמשה גם כרשות לצלילה, שמהם ניתן להבין ... לאחר שלא מצאנו שום הגדרה של איזורים אסורים בצלילה, הבטיח לנו נועם משי שהוא ישלח לכתובתי, את המסמך שמגדיר את האיזורים האסורים בצלילה. אמרתי לו שזה מאד ישמח אותי מכיוון שחשוב לי מאד לדעת מהם האיזורים האסורים בצלילה לפי החוק, ומי תיקן את התקנות בנושא, לשתי מטרות: 1. כדי שאוכל להימנע מצלילה באיזורים אסורים באמת לפי החוק (בשונה מאיזורים שמישהו חושב שהם אסורים). 2. כדי שאוכל לראות לפי איזו סמכות קבע מי שקבע מה הם איזורים אלו, מהם גבולות הגזרה המדוייקים שלהם, ובאיזו ערכאה משפטית או מנהלית ניתן לתקוף הגדרות אלו, אם הן אינן סבירות, מפלות לרעה, ואינן עומדות בשום קריטריון ציבורי סביר.

קותי

New member
חלק רביעי, קצר, ואחרון

לסיכום, בשלב זה אני נושא עמי (וגם חברי כך) מסמך "אזהרה" רשמי של הרשות לשמירת הטבע והגנים הלאומיים. כמובן שאינני מתכוון לעבור לסדר היום על מסמך זה היות והוא מאשים אותי (ואת חברי) בעבירה על "אסור פגיעה בערכי טבע מוגנים ושמורת אלמוגים תשכ"ח - 1968". בסולם הערכים שלי, עבירה על איסור פגיעה בערכי טבע מוגנים היא עבירה חמורה, ומכיוון שאין לי ספק שאני לא פגעתי בשום ערך טבע מוגן, בודאי שלא ביודעין, ומכיוון שאין לי ספק שהפקח שערך את דו"ח האזהרה הזה לא ראה אותי פוגע בערך טבע מוגן, אני מתכוון להלחם בכל האמצעים הקיימים במדינה דמוקרטית בעלת מנהל תקין כנגד השטות הזו. ויתכן שהגיע הזמן להפסיק את ההשתוללות חסרת הרסן של הפקחים בנושא הסכינים בשמורה, והחזרתם לעיסוק בייעוד האמיתי של תפקידם: חינוך לשמירה על ערכי טבע, ותפיסה והענשה של אלה הפוגעים בהם. סכיני הצלילה הנישאים בהתאם לחוק הצלילה אינם פוגעים בערכי טבע. הם בודאי פוגעים הרבה פחות מאשר הסנפירים שלא עלה על דעתו של איש (עד עתה לפחות) למנוע מצוללים לשאת, בצליללתם בשמורה. מבין הצוללים, מי שפוגע בערכי טבע הם אלה הצוללים ללא איזון וללא עירנות לסביבתם, ואותם יש לחנך ולהעניש בעת הצורך. רובם כמובן הם הצוללים הטריים, הצוללים בצלילות מודרכות! כמו כן, כפי שנאמר לי על ידי נועם משי, תוגש נגדי ונגד חברי, תלונה למשטרה על עבירה על חוק הצלילה - שהוא מגיש במסגרת תפקידו כפקח רשות הצלילה. כמובן שאני לא עברתי על שום חוק ולכן אשמח לבירור הנושא, אם בדרך משפטית או בדרך של בירור מנהלי. אשמח כאשר יעלו הנושאים של מהם האיזורים האסורים לצלילה? האם הם באמת קיימים לפי חוק? אם יש תקנה כזו, האם היא תוקנה בסמכות? האם היא עונה לכללי מנהל תקין? איפה הם בדיוק? מי קבע אותם? איזה מאמץ עשו אלה שקבעו אותם (בהנחה שהם בכלל קיימים) כדי ליידע את ציבור הצוללים לגביהם? איזה אינטרסנטים הרויחו מקביעת האיזורים הללו? האם קביעת איזורים כאלה כדי לשרת מטרות מסחריות של אינטרסנטים כאלה ואחרים עומדת בקריטריון ציבורי כלשהו? כמו שאמרתי, החרא פגע במאוורר. כאשר קורה דבר כזה, ניתזות טיפות של חומר לא סימפטי לכל הכיוונים. מי יסיים את הסיפור הזה עם החומר על פרצופו? אינני יודע. זה בהחלט יכול להיות אני. זה בהחלט יכול להיות מישהו אחר. לפעמים מגיע הרגע שצריך לבדוק דברים עד הסוף. באופן יסודי. מבחינתי כנראה שזה עכשיו.

TuriLed

New member
הגשת תלונה נגד הפקח ?

ע"פ התיאור שלך, פעולות הפקח היו יכולות להסתיים בפגיעה בצוללנים (עליה מהירה מצלילה עמוקה). תחשוב מה היה קורה אם הפקח היה נופל על כמה צוללנים "צעירים" שמהבהלה היו נענים להוראותיו ועולים בצורה לא מבוקרת ?

שרקי..

New member
תלונה על מה הפקח צודק.. צלילה בנתיב

שייט אסורה ובפרוש המקום מוגדר כנתיב שייט של סירות הזכוכית מעוגן במפות רשות הנמלים.. זה שתמיד צצלנו שם ולאף אחד לא היה איכפת והעלימו עיין זה בסדר.. אבל אפשר להפסיק להעלים עיין שאמשיך?

קותי

New member
שרקי, אני לא מסכים איתך לחלוטין

אבל אני לא מתכוון להתווכח איתך כרגע מעל גבי הפורום מכיוון שרוב הדברים ייאמרו וייבדקו כנראה בבית משפט או בדיון מנהלי ברשות ממשלתית כזו ואחרת. בשלב זה, להתווכח מעל גבי הפורום ולהעלות טענות משפטיות, הגיוניות ואחרות יהיה צעד לא חכם ויחשוף בפני הרש(ע)ויות את האסטרטגיה שלי ושל חברי. הדבר היחיד שאני מוכן להגיד לך (בעיקר כי כבר כתבתי את זה כאן) הוא שאני מצפה לקבל מנעם משי את התקנה הברורה, הכוללת בתוכה הגדרות מדוייקות של גבולות גזרה, של איזורים אסורים בצלילה. נעם משי הבטיח לשלוח לי את זה כאשר ימצא את זה ורק העובדה הזו צריכה להדליק אצלך נורות אזהרה לגבי מידת הביטחון והידע - שלהם עצמם, לגבי גבולות גזרה מדוייקים, הגדרות וכד'.

ilanbt

New member
האם אין דין תקנות כאלה

להיות מפורסמות באופן נגיש לציבור? או שמא הציבור אמור לנחש אותן?

שרקי..

New member
זה פורסם בציבור היה אפילו משפט

בנושא בין הרשעות שמורות הטבע ובעלי סירות הזכוכית ורשעות הנמלים, לפני שהעניין הוסדר הסירות היו עולות על הריף בזמן הגאות ולכן כל הנושא של נתיב שייט הוסדר.. וזה מופיע בתאב"ע של אילת ובמפות רשות הנמלים היה ברור לכולם שברגע זה תאונה שתקרה מעבר לקו המצופים איננה מכוסה על ידי ביטוח הצלילה וגם יש סכנה כי כל עליה במים כחולים יכולה להסתיים בשינוי התסרוקת מאיזה מדחף.. אבל פרנסי העיר אילת העדיפו לתת פרנסה גם לסירות הזכוכית וגם לתיירות הצלילה תשאלו את פילוביץ שכתב על זה ב-48

DJ69

New member
מה ???

עם זיכרוני אינו מטעה אותי אז בנתיב שייט הכוונה לפתח מרינה או נמל. חוק השייט קובע שאסור לסירה להתקרב למרחק של 100 מ' מהחוף (או אולי זה 300), ולכן ניקבעו נתיבי שייט אשר רק בהם מותר לסירה/אניה/אופנוע ים לצאת מהחוף למים פתוחים. לא זכור לי שבחוק הצלילה כתוב על כך שאסור ליצלול במקומות אלו - אם כי צריך להיות חכם במיוחד בשביל לעשות את זה. אז גם לפרדייז אסור ליצלול...... ולקטע העמוק אחרי שולחנות נפטון.... ולפרמידה של דובק......

DJ69

New member
ועוד מחוק השייט

חפרתי קצת בניירת ו- הגבלות חופי רחצה: יש לישמור על מרחק של 300 מטר לפחות מנקודת השפל לכיוון הים, וכמו כן 50 מטר מכל צד של החוף. אסור להיכנס לחוף מלבד שני מיקרים: א. להצלת חיי אדם ב. במידה ויש נתיב שייט. מזה אנו למדים כמה דברים - הרי ברור וידוע שכל מפרץ אילת אזור שחייה וצלילה ידוע הוא ולכן יש להיתרחק מקו החוף כ-300 מ'. כניראה שבגלל זה ישנם המצופים, בכדי לעקם את החוק ולאפשר שייט יותר קרוב לחוף לסירות הזכוכית. ושנתיב שייט אינו המים הפתוחים. זהוא אזור שסומן ככזה על מנת לאפשר הגעה לחוף בכניסה למרינות ונמלים.

שרקי..

New member
בחוף אלמוג יש נתיב שייט מאושר

לסירות זכוכית המסומן במצופים אנכיים גבוהים

DJ69

New member
יופי - אז מותר לסירות לשוט שם

בחוק הצלילה עדיין לא כתוב שאסור ליצלול בנתיבי שייט. אני יודע שזה לא דבר חכם לעשות. בטח לא בעומק רדוד או לביצוע עליות. אבל בעומק +15מ' ? חאלס עם השטויות ודי לפלצנות. קודם כל אין קשר בין נתיבי שייט לשמירה על הטבע. ואז שהפקח יצלול אחרי ויביא צילומים שלי פוגע בסביבה בכלל ואם סכין צלילה (שדרך אגב אין לי) בפרט. זה מה שניקרא חובת ההוכחה. ואם הם רוצים לימנוע כניסה לאתר זה או אחר שיגדרו וישלטו אותו בהתאם. אני לא ראיתי שום שלט על גדר השמורה בחוף בן הרוש שאוסר על כניסת צוללים, ושום תזכיר דומה לא תלוי על לוחות המודעות בשום מועדון צלילה באילת. מחר יאסרו על נסיעה במכוניות שיוצרו אחרי שנת 1980 מכיוון שאפשר ליסוע בהן מעל המהירות המותרת.

ilanbt

New member
להיפך

באקוה ספורט יש המלצה על מסלולים בשמורה היוצאים מחוף בן הרוש.

שרקי..

New member
DJ69 אני אוהב את השם שלך אבל

בחוק הצלילה סעיף 4 כתוב: "אזורי צלילה אסורים (א) השר, באישור ועדת החינוך והתרבות של הכנסת, רשאי להכריז כי אזור מסויים הוא אזור האסור לצלילה ספורטיבית; אכרזה על פי סעיף קטן זה תפורסם ברשומות. (ב) לא יצלול אדם צלילה ספורטיבית באזור שהוכרז כאזור האסור לצלילה. נתיב שייט או נמל ומבואותיו הוא איזור שהוכרז אסור לצלילה...

למעלה