mixed connective tissue disease

סימי71

New member
mixed connective tissue disease

שלום,
מאובחנת כבר מספר שנים עם לופוס ו - mixed connective tissue disease, תופעת רינו וסובלת מצרבות קשות.
בין היתר אובחנה פיברומיאלגיה שאיתה למדתי לחיות, חזרתי לתפקד ולנהל חיים ןכמעט ללא משכחי כאבים.
למען האמת לא בדיוק הבנתי את המשמעות של MCTD אני במעקב וכל הזמן בבדיקות כי יש לי תופעות משונות ומוזרות שתוקפות אותי (ציפורניים נושרות, פריחות / נפיחויות מסביב לפרקים שעוברות לאחר שעות ולפעמים מספר ימים מעצמן, אודם במרפקים וכאבים חזקים)
נדמה לי שבעצם לא יודעים בדיוק מה יש לי, אבל לאור מה שאני קוראת ברשת התופעות לא מתאימות לפיברו כמו שנוטים להפיל עליה הכל ולכן הייתי רוצה קצת הסבר
הייתי רוצה קצת הסבר על כך, תודה

MCTD

הי סימי,

MCTD זה אכן קצת תחום אפור ומבלבל, גם רופאים לעיתים. זו מחלה "שלוקחת" מאפיינים מכמה מחלות, בעיקר מלופוס, סקלרודרמה ומיוזיטיס.
הקליניקה השכיחה היא באמת מה שאת מציגה, כלומר דלקת מפרקים או כאבי מפרקים, אצבעות נפוחות לעיתים כמו נקניקיות, רינו, צרבות בגלל רפלוקס, ועוד.
בנוסף צריך שיהיה נוגדן מסויים שנקרא antiRNP.
הטיפול הוא לרב מכוון למערכת הפעילה, כלומר אם הרינו פעיל, נטפל בו, אם המפרקים נטפל בהם וכו. לרב מקובל גם לתת טיפול מלווה בפלקוויניל.

פיברומיאלגיה במקרה כזה יכולה להיות משנית ל MCTD, או שזה בעצם הMCTD שיכול להתבטא גם בכאבים מפושטים, עייפות ולעיתים קשה להבדיל (בגדול כאבי מפרקים של MCTD יהיו יותר בעלי אופי דלקתי, אם כי הגבול לא תמיד חד).

למעלה