אלג'אנּי אל2אן, אתמול.

../images/Emo59.gifאלג'אנּי אל2אן, אתמול.

אהלן יא ג'מאעה, מבירח סאפרנא ילדיז ואנא עלא חיפא, למהרג'אן אלאפלאם. בעד מא אכדנא אלבוליתאת, ואקלנא פלאפל (בטני כרבאן אליום
) לתא2ינא תינו
אלעזיז אללי אג'א כוס'וס'ן תא ישופנא. 2עדנא פי "פונדק הדוב" פי מרקז אלקרמל ונבסאטנא קתיר... עכשיו אני עובר לעברית, כי זה יתחיל להוית מסובך מדי: באנו לראות את סרטו החדש של האני אבו-אסד "גן עדן עכשיו". לפני שהתחיל הסרט הוקרן סרט קצר של סאמח זועבי מהכפר אקסאל בשם "שב בשקט" שהיה טוב מאד, על מסעם של אב ובנו מג'נין לנצרת, אחרי שהיו בהלוויית אחיה של האם שמת בנסיבות לא ברורות. סרט מוצלח מאד, כדאי לעקוב אחרי הבחור. הוא לומד היום לתואר שני בקולנוע באונ' קולומביה בניו-יורק, ועושה רושם שיש לו עתיד מבטיח. אח"כ החל הסרט שלשמו הגענו. אז כמו שאולי אתם יודעים, הסרט מספר את סיפורם של שני בחורים צעירים משכם, חברים שעובדים יחדיו במוסך בעיר, שמתנדבים לבצע פיגוע התאבדות בת"א. הסרט מתמקד באחד מהם, אנחנו פוגשים בבני משפחתו, בבחורה ששבה לעיר מגלות ארוכה בחו"ל והקשר שנרקם ביניהם, ועוברים את התהליך שהוא עובר. הסיטואציה קשה לצפיה לצופה ישראלי, ולא רק לו, אני מניח. הסרט הוקרן עד עכשיו רק במערב, וגרם להרבה רעש מאנשים שלא רוצים לראות ולשמוע דבר על מניעיו של מחבל מתאבד, או על חייו לפני שעלה על האוטובוס. אין לי ספק שהסרט לא היה יכול להיות מופץ בארץ לפני כמה שנים, אבל לפי כמות האנשים שהגיעו אתמול להקרנה (האולם הגדול היה כמעט מלא), נראה שהוא בכל זאת מעורר עניין בקהל הישראלי. הסרט עשוי טוב מבחינה קולנועית. היו כמה רגעים מצמררים, במיוחד בשלב ההכנות לפיגוע, ואח"כ בדרך אליו. הצילום מוצלח, והמשחק טוב אצל רוב הדמויות. אותי הרשימו במיוחד קאיס נאשף בתפקיד הגיבור סעיד, ועאמר חליחל בתפקיד המגייס שלו לפיגוע. משתתפת גם היאם עבאס בתפקיד אמו של סעיד. ההסתייגות היחידה שלי היא שלדעתי, בסרט כזה שעוסק בפוליטיקה באופן כל-כך ישיר, אין שום צורך לשים בפי הגיבורים דיונים פוליטיים ומוסריים על המצב ועל המעשה שהולך להתבצע. זה הופך את המימד הפוליטי לקצת בנאלי. הרי כולנו מכירים את טיעונים האלה ("הטרור הוא הנשק של החלש", או "הטרור לא מועיל למאבק ורק מספק לישראל עילה להמשך התוקפנות", או "הטרור הופך את הקורבן לפושע כמו התוקפן", או "הכיבוש לא מותיר לנכבש כל ברירה", או "קל למי שחי טוב לעביר ביקורת" וכו' וכו'). נראה שמהבחינה הזאת, הסרט נעשה עם קצת יותר מדי אוריינטציה לקהל במערב, וחבל. אבל בשורה אחרונה- סרט חזק, ללכת לראות.
 

עגייב

New member
נשמע מענין

אתה יכול להביא יותר פרטים על המקום שמשדרים את הסרט איפה ואיפה קונים כרטיסים וכאלה?!
 
הסרט הוקרן במיוחד במסגרת

פסטיבל הסרטים של חיפה, אבל עוד כחודש הוא יוצא כנראה להקרנות בסינמטקים. אני אשתדל לעדכן. אנתי אקיד רח-ת2דר תשופו פי תל אביב.
 
למעלה