כלבה מניקה חולה - לוטרינרים!

../images/Emo53.gif כלבה מניקה חולה - לוטרינרים!

אם כלבה מניקה חלתה בכלבלבת - האם בהכרח הגורים נדבקו? האם יש טעם להפריד את הגורים מהאמא? (בני שלשה שבועות) האם יש סיכוי עוד להציל אותם במצב הזה?

צר לי

אך אם זו באמת כלבלבת עדיף כבר להרדים את הגורים. היו בטוחים באבחנה לפני כן. צחי

GeJuFan

New member
למה ישר להרדים?

אומנם אינני מכירה את מחלת הכלבלת לעומקה אך יודעת שזו מחלה קשה אבל שכלבים רבים הצליחו להירפא ממנה. האם לא שווה קודם(במידה וזו המחלה) לנסות להפריד את הגורים מהאם במקרה הגרוע ולהניקם אם תחליף חלב ובינתיים לטפל גם בהם וגם באם ולקוות שהם יצאו מזה?

זה מה שגם אני חשבתי

ואני מוכנה לקחת אלי את הגורים ולטפל בהם. אבל אני לא יודעת כלום על המחלה ולכן אני מנסה להתייעץ עם מי שמבין משהו.

יש 2 סוגים של כלבלבת, אחת ניתנת

לעתים לריפוי, והשנייה קטלנית. זה לפחות מה שהסבירו לי פעם. האם וטרינר בדק את האמא והגורים?

כלבלבת, הבנת הנקרא והצעות לא יעילות

א. כתבתי מה שכתבתי בהסתייגות למקרה שוטרינר קבע שזו באמת כלבלבת. ב. כלבלבת= מחלה שמתחילה בהקאות ושלשולים, ממשיכה בד"כ למחלה של דרכי הנשימה ולפגיעה בעור הכפות ועיניים ולאחר תקופה שנראית כהחלמה, גם לפגיעה עצבית. סיכויי ההשרדות מכלבלבת הם פחות מ15% והחלמה ללא פגיעה עצבית דמויית אפילפסיה - עוד פחות. המחלה עוברת בהפרשות ובאויר [ עקב אירוסולים של העיטושים והשיעולים של הכלב הנגוע]. אם היה פחות מ 0 סיכוי שהגורים [בני 3 שבועות, שמע' החיסון שלהם תלויה בנוגדנים שהם יונקים מהאם - החולה, ושיונקים את המחלה מעטיני אמם,] הייתי אומר שהסיכוי שלהם לא להדבק הוא פחות מ0, מתמטית, אני נאלץ להגיד שהסיכוי שלהם שלא להדבק הוא 0, הסיכוי שלהם לשרוד שואף ל0 והסיכוי שלהם לשרוד ללא פגיעה עצבית קבועה, עוד יותר קרוב ל0. ואני קובע כאן נחרצות שאם הם ישרדו, זה רק בגלל שהדיאגנוזה של מחלת האם שגויה. נתקלתי לפני חודשים מעטים בבחורה נחמדה מאד, אוהבת חיות שהכניסה גורים בריאים וגורים נגועים לביתה - חגיגה למלאך המוות. כל הגורים חוץ מאחד שמההתחלה היה בבידוד עקב בעיה אחרת, מתו מוות ביסורים מיותרים. בהחלט עדיף לחסוך לגורים את הסבל. ולמי שכתבה כאן בבטחון על אנטיביוטיקות נגד כלבלבת - ברכותי - גילית אנטיביוטיקות שיעילות נגד וירוסים - מהיום גם נגד שפעת - LOL. הדרך לגהנום [ של הכלבים כמובן] רצופה כונות טובות [של "אוהבי הכלבים"]. צחי

mia01

New member
לד"ר צחי נבו היקר!

כלבה שלנו היתה חשודה כחולת כלבלבת וקיבלה משני וטרינרים שונים שילוב של זטו ואוגמנטין כך שלא אני המצאתי את האנטיביוטיקות ואם שני רופאים שונים שאין קשר ביניהם נתנו את אותן תרופות אז כנראה שיש בזה משהו ושזה אכן עוזר לסימפטומים! הכלבה אגב לא הגיעה לגיהינום...

מיה01 היקרה

האנטיביוטיקה ניתנת למניעת סיבוכים של מחלות חידקיות שיכולות לתפוס טרמפ על חולשת המע' החיסונית של הכלבה. אף אחד לא מתיימר לטעון שהן יעזרו נגד הכלבלבת. באם מדובר בחשד לא חזק במיוחד - אף אחד לא ממליץ להרדים, אך אם זו באמת הייתה כלבלבת, אז הכלבה הנ"ל היא אחת מאחוזים בודדים ששורדים [וגם אח"כ אפילו בגיל שנה וחצי שנתיים עלולה לפתח בעיות עצביות]. אם זה עזר לסמפטומים - זה לא היה כלבלבת ואם את ממליצה על תרופות וטיפולים - לפחות תשאלי את הוטרינרים בפרוטרוט למה הם נותנים את התרופות כדי שלא תמליצי עליהן בטעות למטרות אחרות. לוירוס הכלבלבת אין תרופה - יש טיפול מונע לסיבוכים חידקיים, טיפול תומך של אינפוזיות ונוזלים שהוא חיוני [ ועליו לא כתבת], ו.. זמן שבו הכלב מחלים או לא. שמח בשמחתך שהכלבה החלימה. צחי

אם החיסונים ניתנים בזמן - כן

אם הכלב/כלבה לא באו במגע עם כלב חולה/נגוע לפני החיסון או לפני שעברו כ2-3 שבועות מהחיסון השני - עד אז עוד אין מספיק נוגדנים למנוע מחלה, אז כן. החיסון מונע הדבקות. אין ואסור לתת חיסון לכלב חולה, כלב שחשוד כי הוא בדגירה, או גור שנמצא עם אימו החולה. זה רק יחריף את המחלה. ולא יבטיח חיסון בכלל. צחי

רעות 85

New member
אם אינני טועה (והאמת שלא נראה לי)

כלב שהתגבר על הכלבלבת בעודו צעיר יאלץ להתמודד עימה שוב כשיתבגר. המחלה תוקפת כשהוא מזדקן והופך חלש יותר.

ORSETTA

New member
את מדברת על סוייטי?

אני מוכנה לקחת גור אחד אם הוטרינר חושב שיש סיכוי

ORSETTA

New member
ועוד משהו

שוקו שלי ,כשמצאתי אותו היה בן 3 שבועות וחולה בכלבלבת. וטרינר אחד הציע להרדים והשני נתן טיפול. היום שוקו בן 4 ומידי פעם רועד אולי בגלל הכלבלבת אולי כי הוא פינצ'ר עצבני. אני יודעת שהמחלה תתפרץ שוב בעתיד אבל נקווה שזה יקרה בעתיד הרחוק.

ORSETTA

New member
אני שמחה לשמוע

אבל פעם אמרו לי, לא וטרינרים, שלפעמים המחלה חוזרת. והרעידות זה לא סימן?

ronagg

New member
אויש...../images/Emo10.gif זה סוויטי והגורים?

היא לא חוסנה?.. כמה עצוב... צריך להתחיל טיפול אנטיביוטי מוקדם ככל שאפשר.

mia01

New member
למיטב הבנתי מחלת הכלבת יכולה

לעבור אם היא מטופלת ממש מוקדם באנטיביוטיקות (זטו + אוגמנטין?!) ולפני שהתחילו סימנים נאורולוגים. אם יש סימנים, הסיכוי להחלים קלוש וסבל הכלב גדול וכדאי להרדים. הבנתי שגם כלב שמחלים עשוי בגיל מאוחר יותר לפתח סימנים נאורולוגים כי מערכת העצבים לא ממשיכה להתפתח מרגע ההדבקות במחלה ולכן הכלב ממשיך לגדול אך מע' העצבים לא מתפתחת... מקווה שלא כתבתי שטויות, זה מה שהסבירו לי פעם...

טיפול בכלבלבת

אנטיביוטיקה הינה תרופה נגד חיידקים, ולא נגד וירוסים, ולכן היא לא יכולה לרפא כלבלבת (וגם לא כלבת, שכתבת בטעות). כמו שצחי כתב, היא ניתנת רק כדי למנוע זיהומים משניים. גם בטיפול הכי מלא ומסור, מדובר במחלה מאוד קשה עם שיעור שרידות נמוך, לא יותר מ- 20%. זה לא אומר שלא צריך לנסות בכלב רגיל, אבל צריך לדעת שההצלחה ממש לא מובטחת. לגבי הסימנים העצביים: גם כלב עם סימנים עצביים ניתן תיאורטית להציל, אם מצילחים לעצור את ההדרדרות, אבל לא ניתן לרפא את הסימנים שהתקבעו. מה הכוונה ? אם יש לכלב "תיק" עצבני ברגל בשל הכלבלבת, גם אם הכלב יחלים הסימן הזה ישאר. כלב שחלה בכלבלבת בהחלט יכול לפתח דלקת קשה של מערכת העצבים בגיל מבוגר, לאחר שכביכול הוא החלים מהמחלה. המחלה העצבית של גיל מבוגר נפוצה בארץ יחסית למקומות אחרים, גם בכלבים שלא חוסנו ולא הראו סימני מחלה בשום שלב בחיים. ישנה טענה שזה נובע משיעור חיסון לא מספיק בארץ - פחות אנשים מקפידים לחסן כל שנה. כמו שכבר נכתב לא מזמן בפורום, נושא החיסון השנתי בגיל מבוגר שנוי במחלוקת. אני מקווה שעשיתי קצת סדר בבלגן.

למעלה