ד"ר קורן

Navva

New member
שלבקת חובקת עוד ../images/Emo35.gif

שלבקת חובקת האם זו/זה (לא חלטתי זכר או נקבה) ההרפס שגם מופיע באזור הפה ואף? אם כן אז הקושיה שלי: בגיל 17 חליתי באבעבועות רוח באופן מאוד חמור. רופא ילדים ותיק שנקרה לביקור בית (אמצע שביתת הרופאים הגדולה ב1983) אמר שדבר כזה הוא לא ראה. בגיל 34 אובחנתי בטרשת נפוצה (אני לא מטופלת תרופתית), שהיא מחלה אוטואימיונית. במהלך השנים האחרונת היו לי מספר ארועים של הרפס באזור הפה ואף. האם לדעתך יש קשר בין הארועים? מיותר לציין, כאשר רופא הילדים של מתן ציין שקיים חיסון לאבעבועות רוח, חיסנתי את מתן ברגע שהגיע לגיל המתאים.

משפחת וירוסי ההרפס

המינוח הוא שלבקת חוגרת, מלשון חגורה, שכן ההופעה הקלאסית היא פריחה בצורת חצי חגורה (ימנית או שמאלית) סביב בית החזה או הבטן. הקשר הוא שכולם שייכים למשפחת וירוסי ההרפס, שלכולם מאפיין משותף החשוב לענייננו, והוא העובדה שכולם נשארים איתנו בגוף לעולמי עד, ומידי פעם מרימים ראש: Herpes Simplex סוג 1: נפוץ בעיקר על השפתיים. Herpes Simplex סוג 2: נפוץ בעיקר על השפתיים... למטה . . ., עוד למטה . . . שם. וכמובן גם אצל הגבר באיזור החשיבה (שם). בוודאי לא תופתעו לשמוע שיש 69 סיבות לכך שכיום רואים גם הפוך, כלומר סוג 1 בפנטהאוז, סוג 2 במרתף. Varicella Zoster Virus: הלא הוא וירוס האבעבועות. בניגוד לאחיו האחרים, לוירוס זה שתי צורות התבטאות שונות לחלוטין: הדבקה ראשונית - תמיד בצורה של אבעבועות הופעה שניה ואילך - שלבקת חוגרת, אגב, תמיד, אבל תמיד, באותו מקום ששם הוא התיישב אצל אותו אדם. כלומר: פעם בחזה משמאל, תמיד בחזה משמאל. או פעם בבטן מימין, תמיד בבטן מימין. זה עד כדי כך מעניין, שאם ילד שלא חלה עדיין באבעבועות (ולא חוסן) יגע בשלפוחיות של שלבקת חוגרת הוא ידבק באבעבועות! זה שהרפס השפתיים הוא תופעה חוזרת אני לא צריך ללמד אף אחד (גם למעלה וגם למטה). יש למשפחה הזאת אחים רבים נוספים, תקצר היריעה. לא מוכר לי קשר בין התפרצות וירוסים ממשפחת ההרפס למחלות אוטו-אימוניות, אנסה לראות אם מישהו מהחוקרים כן שם לב לקשר, ואשוב ואדווח.

גוליגל

New member
הושבה של תינוקות קטנים

קודם כל תודה לך דוקטור על התשובות המושקעות והמשועשעות. תענוג לקרוא ולהשכיל. אני מנצלת את השרשור שלך בשביל לקבל חוות דעת מקצועית ורפואית: איתמר (תיכף בן 4 חודשים) כבר מאוד שמח להיות בפוזות של ישיבה (בעיקר לשבת על הברכיים שלי או של אבא שלו, כשהגב נתמך בבטן או בציצים (אצלי רך, אצל האבא קשה ו"אורתופדי"
). הוא עדיין לא יושב או מתיישב בעצמו - אבל מבסוט לשבת ככה ולשפר עמדות כלפי העולם. גם בעגלה שלו הוא כבר יותר מבסוט במצבי ישיבה חלקיים מאשר בשכיבה. (הוא מנסה גם להתיישב - למשל בכיסא ברכב - אבל זה לא מצליח לו ואנחנו לא עושים כלום לגבי זה). שאלתי: האם יש להמנע מהתנוחות האלה? האם הן יוצרות עומס לא טוב על הגב? או אולי יהפכו את הילד ל"עצלן" ככה שהוא יתיישב בכוחות עצמו רק לקראת כיתה א'? אני מדגישה שהוא יושב רק עם תמיכה מלאה לגב. ועוד שאלה - האם יש משהו לא בריא בלתת לו "לעמוד"? ("לעמוד" כלומר הוא תומך את משקלו ברגליו - תינוק די ג'באר - ואני עוזרת לו בייצוב מתחת לבתי השחי) תודה! (איתמר מאוד מקווה שתגיד שאפשר להמשיך ככה!)

אשר יגורתי

אשר יגורתי - מכירים
זה שבא לי. אז הנה למה. הרשיתי לעצמי להציץ קצת בפורום, גם מחוץ לשרשור שהקדשתם לי. ראיתי את הדיון, וחשבתי מה הייתי אומר בנושא. מצד שני, למה לי לדחוף את האף למקום שלא הוזמנתי? אז הנה, הוזמנתי. והפעם אני מבקש "ללכת על ביצים". לא מוכרת לי כל הנחיה להמנע מהושבת ילודים ותינוקות שאינם מתיישבים לבד, וזה למרות שקראתי את רשימת ה"נוזפים" השונים בהן נתקלתן אתן. ביצעתי חיפוש ספרות נרחב (מתנ"כים מקצועיים למינהם ודרך מאמרים חדשים), ושוב לא מצאתי דבר על תנוחה מיוחדת למעט כמובן ההנחיה שמן הסתם ידועה לכולכן לא להשכיב תינוקות על הבטן בעת השינה מסיבות אחרות
. בעצם תנוחת הישיבה שאת מתארת די דומה לתנוחה של סל-קל, בו אנו שמים את האוצרות שלנו ללא היסוס. אני גם אהבתי כאב גאה לשבת בתנוחה של "רגל על רגל", כאשר עוללי המתוקים שוכבים/יושבים שקועים במשולש שנוצר בין שתי הרגליים (ראש על הברך של הרגל העליונה, ישבן על הירך של הרגל התחתונה, מקווה שהבהרתי את הפיסיקה). גם זו תנוחה דמוית סל-קל, והיא יותר ישיבה מאשר שכיבה. האם החשש שלך נובע מכך שהוא יתרגל מוקדם מידי לכיסא ועלול להפוך לחבר כנסת? לסיכום נושא הישיבה: אני את ילדי הושבתי כאשר להם או לי התחשק. לגבי המלצה מקצועית (בגלל זה אני כאן) - אני נמנע מלהמליץ בעד או נגד. באשר לעמידה עם תמיכה - בוודאי שאין בזה כל רע. הוא מחזק את שריריו ומפתח את רפלקסי שווי המשקל שלו.

אז אני שואלת לגבי תנוחה אחרת

מה עם הושבה של הילד ללא תמיכה בגב? האם זה לא מזיק לגב בשלב שהילד לא יודע לשבת לבד?

אם הוא לא יודע לשבת הוא יפול

וכי איך ישב ללא תמיכה אם אינו יודע לשבת? אבל שוב, איני בר סמכא בנושא, ראי תשובתי הקודמת בנושא, לכן נמנעתי מלתת המלצה ברורה.

גוליגל

New member
../images/Emo51.gif רבה לך!

אכן השיקול לגבי חברות בכנסת הוא שיקול כבד-משקל, שאני מודה שלא עלה בדעתי
האמת היא שהחשש שלי הוא מהשמועות על יצירת לחץ לא טוב על הגב. וגם תנוחת הסלקל היא לפי השמועות לא מאוד בריאה אלא כורח המציאות והצרכים הבטיחותיים. ההסבר של תנוחת ה"משולש" טוב מאוד - אם תתעייף מהרפואה תמיד תוכל לכתוב חוברות הוראות להרכבת רהיטים של איקאה

../images/Emo42.gif בוקר טוב!

שלום, לשלושת הילדים שלי (בני 4.5, 2, 2) המוגלובין נמוך, בסדר גודל של 11. האמת? גם אצלי. הם אוכלים מצוין (גם מבחינת הכמות וגם מבחינת האיכות) ולא נראים עייפים יחסית לבני גילם. האם לדעתך כדאי לעשות משהו, או להשאיר את המצב כמו שהוא? שנית, לאחרונה הם חלו כולם במחלת הנשיקה (אובחן גם על ידי בדיקות דם). התוכל לעשות לי קצת סדר ולהסביר לי מה ההבדל בין מונונוקלאוזיס ל- CMV מבחינת ההשפעות לטווח ארוך ולציין האם המחלות האלה יכולות לחזור באיזה צורה (כמו רה-אקטיבציה), ואם כן האם הם מדבקים בזמן הזה. תודה רבה,

המוגלובין תקין לגיל, וגם על CMV

המוגלובין 11 תקין בסה"כ לגילם. צריך לזכור שלילדים משני המינים ולנשים יש המוגלובין נמוך יותר מאשר לגברים ובנים לאחר גיל ההתבגרות. הסיבה - טסטוסטרון (ההורמון הזכרי העיקרי) מעלה את ההמוגלובין, ולכן לפני גיל ההתבגרות אין הבדל בין בנים לבנות בנושא זה. מונונוקליאוזיס נגרמת ע"י וירוס שנקרא EBV, ואילו CMV מסוגל לגרום למחלה דומה להפליא, כל כך דומה שרק בדיקות דם יכולות לזהות מי משניהם האשם. בניגוד לאבעבועות שם רה-אקטיבציה אינה נדירה (בצורת שלבקת חוגרת, ראי תשובה קודמת), CMV ו-EBV אינם עוברים רה-אקטיבציה בצורה שכיחה, כל עוד המערכת החיסונית תקינה. הם עלולים להפוך לבעיה במצבים קיצוניים כמו (
לא עלינו
) בעת דיכוי חיסוני בשל כימותרפיה לסרטן, או AIDS. בקיצור, לזאטוט המצוי המחלה היתה וחלפה לבלי שוב, ואגב בדיקות דם שנערכו למבוגרים במחקרים רבים מראים שרובנו עברנו הדבקה בשני הוירוסים, אך אצל רובנו זה היה מבלי שהרגשנו.

CMV בהריון (חו"ח)

אפשר לנצל את ההזדמנות ולשאול על CMV בהריון? חברה שלנו אובחנה (שבוע 14) וכרגע עוברת בדיקות חוזרות, כי נאמר לה שהמעבדה היחידה התקפה בנושא זה בארץ היא בתה"ש. אפשר לדעת למה כל כך מסובך לגלות את הוירוס הזה, ומה עושים כדי להקטין חרדות בנושא...? (מדברים משבוע 18) תודה!!

קשה להבדיל בין זיהום בעבר ובהווה

כמעט כולם נחשפו לוירוס הזה, רק שקשה לא פעם להבדיל בין זיהום בעבר, שאין לו כל חשיבות בהריון, לבין זיהום חדש, שעלול לסבך את העובר. הסכנה - מומים מולדים בעובר. זה כמובן לא מחייב, ולא מעט מקרים של זיהום טרי ב-CMV אינם פוגעים בעובר, אך מאחר והסכנה בהחלט מוחשית הרי שיש הצדקה לכל המהומה.

לדר' קורן שלום רב

מה ניתן לעשות כנגד כאבים בכף היד עקב שימוש ממושך בעכבר? התוכנות בעבודה מולן אני עובדת מצריכות שימוש כמעט בכל הפרמטרים בעכבר כך שאני סובלת מכאבים חזקים בכף היד שאלה שניה היא בנושא בני שכרגע מטופל ברפואה משלימה השקדים שלו נפוחים באופן קבוע כשבקיץ יש הטבה - הם לא מודלקים והוא לא סובל מדלקות בגרון אבל הוא כן סובל מהצטברות נוזלים באוזניים - שזה בעצם דלקות הוא כבר בן 4 ו3 חודשים מתי אמור כל זה לעבור? עד איזה גיל ניתן למשוך ללא התערבות כירורגית?

על עכברים מכאיבים ושקדים נפוחים

לגבי העכבר צריך לנסות מספר פתרונות, לכל אחד מתאים משהו אחר. א. ניתן לקנות משטחים מיוחדים לעכבר עם כרית הגבהה רכה לשורש כף היד, זה תומך, מוריד עומס מהגידים, ועשוי לפתור את הבעיה. ב. לעיתים תנוחת ישיבה גבוהה מידי או נמוכה מידי מוסיפה ללחץ על היד, נסי לבדוק באיזה גובה של כיסא יש פחות לחץ. ג. יש לך סיבה טובה לבקש מהמעביד שיקנה לך עכבר אופטי. יתרונו שאת יכולה מידי פעם להורידו לטיול על ירכיך, ואז את עובדת תוך השענות לאחור, עם יד קרוב לגוף, ומונחת על משטח רך. עכבר אופטי "קורא" בקלות בגדים, בעוד עכבר כדורי לא יעבוד כך. עצם שינוי התנוחה מידי פעם כבר יכול לשפר. התמריץ למעביד - אחרת הכאב יגיע לכך שתאלצי להעדר מהעבודה. אם כל זה לא יעבוד - תכניסי לחדר את החתול, שיסגור עניין. לגבי שקדים נפוחים: ראי כאן את השרשור בעניין הנזלת והירידה בשמיעה, כולל הערתה הנהדרת והנכונה של נאוה. איך לדעת אם ילדך שומע טוב? א. תשאלי את הגננת אם הוא משתתף בשעת סיפור, ומבין מה קורה בה. ב.האם השפה שלו ברמה טובה? ג. האם הוא שומע TV בקולי קולות או ברמה סבירה? ד. אם הוא לא שומע בעיקר "תסדר את החדר" זה סימן שהוא ילד בריא. אם אין דלקות גרון, אין סבל של ממש, ואין ירידה בשמיעה, הסבלנות היא התשובה. תפסקי להסתכל לו בשקדים. יש ילדים עם שקדים מוגדלים עד כדי כך שהם נושקים זה לזה (נקרא Kissing Tonsils). רובם בריאים כשד, ואין כל צורך להתייחס לכך.

שאלה חשובה לדר' קורן

בני בן 4 ושלושה חודשים מעבר לשקדים הנפוחים ביומיים האחרונים אני מנגבת לו לאחר יציאה והוא מדמם כששאלתי אותו אם כואב לו הוא ענה כי יש לו גרגירים בטוסיק ובגלל זה כואב לו מצד שני אין לו בעיה ביציאות ואף פעם לו היתה היציאות שלו די רכות ניתן לומר ממש משחתיות האם אני צריכה להיות מודאגת? ממה זה ניגרם? האם לרוץ לרופא הילדים?

דימום רקטלי מחייב בדיקת רופא

לאמאשל נתנאל מה שאת מתארת הוא דימום רקטלי, ובלי כל ספק מחייב בדיקת רופא (פיסית, הפעם האינטרנט לא מספיק . . .). אם פרט לכך הוא מרגיש טוב ממש לא צריך לרוץ, מספיק לקבוע תור מסודר לרופא שמכיר את הילד. הרופא קודם כל יקבל ממך אנמנזה (=סיפור מחלה) מפורטת, ולאחר מכן יבצע בדיקה כללית ובדיקה מקומית. הכיני את הבן לכך שגם הרופא ירצה לראות את הטוסיק שלו ולבדוק אותו. 1000 סיבות אפשריות לדימום, הרבה מהן תמימות וחולפות, אך בכל מקרה אין להתעלם, מאחר ובכל זאת צריך לשלול בעיה משמעותית יותר.

מתי11

New member
שלום דר' קורן ../images/Emo6.gif

יש לי כמה שאלות אבל כל אחת בנפרד. שאלה לגבי בתי הגדולה אדי,חיילת טריה. אדי סובלת מפצעים בחלל הפה שנים. כשהיתה קטנה האמנתי שזה בגלל שהיא נוגעת בחפצים מלוכלכים,שמה בפה וכך נדבקת אבל עם השנים ברור שלא זאת הסיבה. בשנה האחרונה היא התחילה לקחת גלולות והמצב ממש החמיר-הפצעים מופעים כל הזמן,אם קודם היה פסק זמן בין לבין היום אין מצב.שפה שלה התעבה ואפילו קצת שינתה צורה.התיעצנו עם רופא משפחה/עור והתשובה היא אין מה לעשות. נתנו לה מי פה מיוחדים וזהו. רציתי שהיא תעבור בדיקות דם אפילו התיעצות עם הימונולוג אבל הוסבר לי שאין קשר למערכת החיסונית. מה לעשות? תודה מראש מתי

מתי11

New member
שאלה שניה

מדובר אלי-בת 40(בעוד חודשיים). לפני כ 5 שנים סבלתי מכאבים נוראים ביד ימין ולאחר בירור ממושך ומתסכל אצל אורטופדים אין ספור התברר שיש לי פקקת בוריד ביד. למשך שנה טופלתי באספירין ובדיקה החוזרת היתה תקינה. במהלך הטיפולים וההריון טופלתי בקלקסן. הריון הראשון(לפני 18 שנה)הסתיים בשבוע 36 עם הרעלת מאוד חמורה-ECLAMPSIA עם אובדן הכרה למספר שעות. רופא משפחה המליץ להמשיך טיפול באספירין עד סוף חיי. הריון השני(לפני כשנה) התחיל עם היפרסטימולציה מאוד מאוד קשה-חודש אישפוז! בתחילתו הובחנה סכרת הריונית ורק עם דיאטה נשארתי מאוזנת.לאחר הלידה עשיתי כמה "דקירות" שהיו תקינות והפסקתי.רופא המשפחה אמר לי להתייחס על עצמי כסיכון גבוה לפתח סכרת ובכלל להיות בדיאטה כאילו אני עם סכרת. אמי חולת סרטן שד.אני במעקב אצל רופא כירורג כל חצי שנה.שמעת שבהדסה אפשר לעבור בדיקה גנטית כדי לדעת מה הסיכוים לחלות במחלות שיש בהן מתען גנטי.האם כדי?במשפחה מצד אמי רוב הנשים חלו בסרטן. האם לדעתך יש קשר בין הדברים?איך להתייחס לכל המכלול אם ארצה עוד הריון(גם עם טיפולים). המלצות? תודה מתי

גורמי סיכון לסוכרת, פקקת, סרטן שד

הנושאים שאת מעלה כבדי משקל, ואנסה להתייחס אליהם, אחד אחד סוכרת סוג 2 ("סוכרת המבוגרים",) היא מחלה שכיחה מאוד, ובישראל כ-6% מהבוגרים לוקים בה. ביוצאי צפון אפריקה - 10%. (אגב, סוכרת ולא סכרת). גורמי סיכון מוכרים כוללים בראש וראשונה סיפור משפחתי, היינו אם הורה אחד חולה סוכרת סיכוייך לחלות מוכפלים, אם שני ההורים (חו"ח) חולי סוכרת הרי שמרבית הסיכויים שתחלי בעצמך. גורמי סיכון נוספים כוללים עודף משקל (מה לעשות . . .), יתר לחץ דם, וסוכרת הריונית. מאחר ולך, לפי תיאורך, יש לפחות גורם סיכון אחד (אינני יודע לגבי האחרים) הרי שאת בסיכון מוגבר, ומכאן נובע שההמלצה מתאימה. אני הייתי מוסיף המלצה חשובה ביותר - פעילות גופנית סדירה. זה בריא באופן כללי, ובנוסף יצא לאחרונה מחקר גדול חשוב ומעניין שלקח קבוצה גדולה מאוד של אנשים שכמוך הם בעלי סיכון לחלות, והוכיחו שפעילות גופנית סדירה מנעה מחצית ממקרי הסוכרת, מה שהיה הרבה יותר טוב מלא לעשות כלום, ואפילו הרבה יותר טוב מטיפול תרופתי שקיוו שיעשה את העבודה. לכן - קחי את בן זוגך / חברתך / את עצמך ותתחילו ללכת / לשחות / לרקוד, ובלבד שיהיה לפחות 40 דקות ברצף, מרבית ימות השבוע. פקקת ורידית אינני יודע האם היה מדובר בפקקת שטחית, שכן אז בעצם אינך בסיכון. אם אני מבין נכון היה מדובר בפקקת עמוקה (DVT=Deep Vein Thrombosis). בעבר התייחסו למקרים כאלה כמקרים שסיבתם אינה ידועה (Idiopathic). בשנים האחרונות הצטבר עוד ועוד ידע, ובעיקר זוהו מספר מוטציות גנטיות שאחראיות על סיכון מוגבר לפקקת. כאן הייתי ממליץ להגיע לרופא המשפחה ולבקש בדיקה בכוון זה (אם הוא ישאל למה התכוונתי: א. 3 בדיקות PCR: ל-MTHFR, PROTHROMBIN, Factor V Leiden. ב. בדיקות ל-Protein S ו-Protein C ג. בדיקה של Lupus anticoagulants ד. בדיקה (לא בסל, בתשלום) של Homocysteine) הסיבה לכל זה היא שיש מה לעשות - אם תגלי מי מהמוטציות האלה הרי שזה גם יתן לך את ההבנה הסופית מדוע את זקוקה לאספירין כל חייך, ואולי יסתבר גם שאת צריכה להיות מטופלת בחומצה פולית (ההיא מההריון) כל חייך, ואולי גם קלקסאן במצבי סיכון גבוה, שלא נדע (כמו ניתוחים גדולים ועוד). זה ממש על קצה המזלג. סרטן שד ועכשיו הגענו למוקש הגדול. אכן קיימת בדיקה גנטית שיכולה לזהות סוג מסוים של מוטציות הגורמות לסרטן שד משפחת (BRCA1, BRCA2). כמו שגנטיקאית מוכשרת שאני מכיר תמיד אומרת, הבדיקות הן פשוטות, החלק המסובך הוא ההחלטה האם לעשות אותן בכלל. השאלה המרכזית שעליך לשאות את עצמך היא האם אני באמת רוצה לדעת את התשובה, ומה אני מתכוון לעשות איתה. הסיבה להתלבטות היא כזאת, ואני מצטער אם אני מכאיב, אך זה ממחיש את עוצמת ההתלבטות: א. אם את אכן נשאית, האופציה הטיפולית היעילה היחידה היא כריתה מונעת של שני השדיים כבר היום, ובהמשך גם כריתה מונעת של השחלות. ב. האם את מוכנה שהבנות שלך כבר בגילן הצעיר ילכו עם פחד נורא שגם להם מחכה גורל דומה, כולל צורך באותם ניתוחים? מה זה יעשה להן בחייהן האישיים? הזוגיים? ג. אפילו ברמה הפרוזאית ביותר, מי יהיה מוכן לעשות לכן ביטוח חיים אם אתן חו"ח נושאות את הגן? כל עוד אתן לא יודעות הכל בסדר. ברגע שאתן יודעות אתן חייבות לדווח (ואם תסתירו ממילא הביטוח יבוטל). אני שוב מתנצל, אלו דברים קשים, שהם לב ליבו של היעוץ הגנטי, שכפי שאתן יכולות לראות מתחיל לפני הבדיקה עצמה. בניגוד למצב עם פקקת שם מאוד ברור מה לעשות עם התשובה כאן השאלה הרבה יותר קשה. לסיכום: אני מאחל לך ולמשפחתך בריאות טובה, תעשי את שניתן לעשות (תתחילי ללכת ותאכלי בריא), ותשקלי טוב טוב לפני שאת שואלת שאלות שאולי את לא ממש רוצה את התשובה (זה אגב נכון תמיד בחיים).

מתי11

New member
תודה רבה על ההשקעה בתשובה

לגבי הפקקת-אכן היה מקרה של DVT,עברתי בירור טרומבופילי מלא,פרט לבדיקה שאינה בסל(אבקש הפניה ואעשה) והכל היה כמעט תקין. מדוע כמעט?בMTHFR-היה הטרוזוגוטיס או משהו כזה ולפי הרופא זה בפני עצמו לא אומר כלום!!!
לגבי פעילות גופני ותזונה-אני אכן עושה -פעמים בשבוע הליכונים(כ50 דק')ומשתדלת מאוד לאכול נכון(קשה אבל אין ברירה).
לגבי בדיקות הגנטיות-אכן שאלות ששאלתי את עצמי ורציתי לקבל תשובה מבעל מקצוע.הכל נכון ,דבר היחיד שלא חשבתי זה חברת הביטוח!!! שוב תודה

למעלה