ד"ר קורן

בלגן באוכל - אין חיה כזאת (כמעט)

ברוח מה שכבר הגבתי - אין כל בעיה בסלט, גם אנחנו אוכלים במשך היום אוכל מגוון מאוד (לפחות כך אני מקווה). ההסתייגות היחידה - רצוי לנסות מאכלים חדשים אחד אחד, כדי שאם יתפתח משוה נדע לזהותו. אני כמובן לא מתכוון לתת בנפרק מילקי ובנפרד גמדים, אבל אם את רוצה לתת דווקא אפרסק (שנחשב לאלרגן באופן יחסי) תני אותו ללא מאכל חדש אחר באותו יום. לגבי קמח - אני ממליץ לחכות עד גיל 8 חודשים בערך, ולפי מה שכתבת הוא באמת לא מקבל. פרט לכך אין בעיה ב"סלט", וזה הגיל שבו את יכולה ואף צריכה להגדיל את המגוון בהדרגה - מעבר לכוון אוכל של גדולים.

ברוך הבא לביתנו

כמה שאלות: 1. אני מקווה בקרוב להיכנס להריון... אתה כבר מכיר את כל השיטות אז כמובן שאני לא יודעת מתי זה יקרה. בכל מקרה, מעולם לא היתה לי מחלת ילדים. בתקופת התמימות (לפני הטיפולים) ביצעתי בדיקת נוגדנים ובעקבותיה חוסנתי לאדמת. כרגע עם כל הדיבורים על מחלות ילדים מסוכנות אחרות שקלתי להתחסן לאבעבועות אבל החשש שלי שיש תקופה שבה אסורה הכניסה להריון. עד כמה חשוב שאעשה חיסון זה והם לדחות טיפולים בגלל החיסון (נטית הלב שלי לותר על החיסון) 2. הבן שלי, בן השנה, אלרגי למוצרי חלב . הדבר מתבטא בסימני כוויה סביב הפה מיד לאחר אכילת טיפה שחל מוצר חלבי. מבחינת תחליף הוא צורך כרגע את נובלאק HA מנסיונך, האם אלרגיה זו יכולה לעבור עם הזמן ? האם עלי לתת לו תחליפים נוספים כדי שיצרוך סידן (מעבר לתחליף הוא מקבל לפעמים ירקות עשירים בסידן ושקדיה).

אלרגיה לחלב בדרך כלל עוברת

א. אלרגיה למוצרי עוברת ברוב הילדים, כאשר כבר בגיל 3 עד 4 כ-50% חופשיים מכל ביטוי. מעניין לציין שבניגוד לכך, כ-80% מאלו שאלרגיים לבוטנים או דגים "ישמרו" על האלרגיה שלהם כל חייהם. ב. לגבי הילד - כפי שציינתי בתשובה בנושא אוכל, בגיל שנה תני לו לאכול את האוכל שלך, ואם את רוצה את גם יכולה לנסות מעדני סויה (יש ילדים שיאהבו ויש שלא. נכון שגיל הזה אסור שקדים ובוטנים (מחשש לחנק), אך גם כך אין סכנה ממשית שיסבול מחסר בסידן. ג. חיסון אבעבועות: החיסון חדש יחסית וההנחיות אינן חד משמעיות. בכל מקרה בדקתי עדכונים בספרות, והמלצתי (המסויגת, כאמור) היא כזאת: 1. חיסון במקרה שלך (כלומר כשאין עדות שחלית בילדותך) מומלץ למי שבא במגע עם ילדים רבים צעירים (גננת, מורה ביסודי) או עם ילדים גדולים יותר בתנאי צפיפות (מדריכים בפנימיה), או למי שעובד בבתי חולים / מרפאות. אחרת - ממש אין חובה. 2. חיסון אסור 4 שבועות לפני כניסה להריון, ומכאן שכל עוד את בטיפולים אל תחלמי על זה אפילוץ 3. אם את מעוניינת (ושיהיה בהצלחה) ניתן לחסן כמעט מייד לאחר הלידה. מהאמור לעיל עולה שאם אינך באחת מאוכלוסיות הסיכון הגבוה (סעיף 1) בוודאי שאל תדחי טיפולים לצורך כך. לאחר ההצלחה (במהרה בימנו) - את מוזמנת לשקול (תעשי יחד עם התוצרת החדשה, להזדהות . . . )

תודה ! ובמיוחד על הברכות

אני לא בקבוצת סיכון אז נראה לי שאוותר כרגע. בכל מקרה, האם החיסון מותר בהנקה ?

debby12

New member
מנהל
שאלות ספציפיות על גלוטן ועל פגות

אני צליאקיסטית גאה (מזה 5 שנים). בילבי בת שישה חודשים וקצת [אני יודעת שמדברים על סיכוי של 10% שגם היא - לכן בכוונתנו לעצור בתשעה ילדים, היא הראשונה שלנו, עוד שמונה וסיימנו עניין
]. לשאלתי: אני יודעת שההנחייה הכללית היא ללא גלוטן עד גיל 6 חודשים. מה ההנחיה לגבי ילדה עם סיפור רקע משפחתי של צליאק? האם למנוע גלוטן עד שנה או יותר? האם להיפך -- כי חשיפה מאוחרת מדי לגלוטן דווקא תהיה בעייתית? בקיצור מה הרציונל והכיוונים החדשים בענין הזה? [כמובן שנפקח עיני נץ מן השניה שייכנס גלוטן לפיה]. בינתיים היא אוכלת רק חלב אם (לצערי שאוב). ניסינו לעניין אותה קצת בבטטה/גזר אבל היא יורקת מחוננת. ולגבי פגות: האם נהוג לחשב תחילת גלוטן/מוצקים לפי גיל מתוקן או לפי גיל כרונולוגי? (היא נולדה בשבוע 32 +0 והיא קטנה - אבל ללא כל סיבוכי פגות נראים לעין)

על צליאק וסטטיסטיקה

קודם כל אהבתי
את הניתוח הסטטיסטי שלך. זה מזכיר לי שאמי תמיד אמרה שהסתפקה בשני ילדים כי היא קראה בעיתון שכל ילד שלישי בעולם הוא סיני. לגבי תיקון גיל של פגים - מקובל למדוד את כל אבני הדרך ההתפתחותיות לפי גיל מתוקן ולא גיל כרונולוגי, יש בזה כמובן הגיון בריא. במקרה שלך (שבוע 32) זה תיקון של חודשיים, וזה די משמעותי. לגבי צליאק - אני לא מומחה בתחום, ולכן קשה לי לתת לך המלצה רצינית. כדאי לשאול את הגסטרואנטרולוג שמטפל בך. אני עוד אנסה בהמשך לאתר "ניירות עמדה" של איגודים מובילים, ואם אמצא משהו מעניין אשוב לכאן.

debby12

New member
מנהל
../images/Emo51.gif רבה

אין לי גסטרואנטרולוג מטפל - מכיון שצליאק איננה מחלה אלא רגישות (מעתה אמור: רגיש-גלוטן בשם התקינות הפוליטית
) אבל אלך לשאול בפורומים של גסטרואנטרולוגיה.

T noki

New member
ואם אפשר להדחף ../images/Emo13.gif ולהוסיף...

שבסקר ספרות שקראתי לגבי צליאק הופיע בכמה מאמרים שהנקה (או במקרה שלך - חלב שאוב) במקביל להצגת הגלוטן מקטינה את הסיכוי לפתח צליאק, כך שבמקרה שלך עוד יותר כדאי להמשיך ולתת חלב שאוב במקביל להצגת הגלוטן, בין אם בגיל חצי שנה ובין בגיל שנה. ולגבי הגיל - אני יודעת שיש לגבי הגיל חילוקי דיעות, גם בהרצאות ששמעתי לפני כמה חודשים מגסטרואנטרולוגים ברמב"ם לא שמעתי דיעה אחידה. אז באמת כדאי להתייעץ. במאמרים גם לא מצאתי תשובה חד משמעית.

חיסון נגד אבעבועות רוח../images/Emo58.gif

שלום לקורן בתי בת ה-8 מעולם לא עברה אבעבועות. עד כמה חשוב לחסן אותה עכשיו? אני לא מצליחה להגיע לחיסון כי כל פעם כואב לה משהו - פה גרון שם אוזן [ללא דלקת] עד מתי אפשר עוד לחסן בעונה הפכפכה זאת? האם החיסון מורכב מחיידק מוחלש, מומת או הנדסה גנטית? האם ידוע על תופעות לוואי בעקבות החיסון? תודה והמשך יום מקסים

חיסון אבעבועות

חיסון האבעבועות הוא וירוס (ולא חיידק) חי מוחלש. לגבי חיסון ילדה בת 8. יש יתרון בחיסון לפני גיל 13 מאחר ומעל גיל זה כבר נחוצות שתי מנות, ועד אז אחת בלבד. כמה חשוב? כפי שכבר כתבתי המחלה יכולה להיות מאוד לא נעימה, אם כי חלק מהילדים עוברים אותה עם שלפוחית סימלית וללא חום. סיבוכי המחלה נדירים אם כי קיימים, וכוללים בעיקר זיהום משני של הנגעים העוריים (שמובילה לפצעים מוגלתיים עד צורך באנטיביוטיקה), וסיבוך נדיר הנקרא שלבקת חוגרת ומלווה בפריחה וכאב איזוריים. שורה תחתונה - ההמלצה קיימת, אין חובה. אין עונה מסוימת לחיסון, אפשר בכל זמן. לגבי מחלות שמונעות חיסון - גם אנו הרופאים מבטלים חיסונים קצת מהר מידי, ההמלצות הרשמיות אומרות להמנע רק במחלות של ממש, ולא בכל שיעול, בטח לא ב"כאב אוזן" ללא דלקת.

מרב.

New member
עוד שאלה על אבעבועות-

אם חליתי בילדותי, האם ישנה סכנה עבורי כאשר אני בהריון- במידה ובני ידבק עכשיו באבעבועות? ומה לגבי העובר?

אין כל סכנה

אם חלית בילדותך הרי שבגופך נוגדנים יעילים כנגד המחלה עד שיבה טובה. לכן לא תדבקי גם בעת הריון, ובהתאם גם לא עוברך. יתרה מזאת, הוא יהיה מוגן עם לידתו למשך כ-3 חודשים, בזכות הנוגדנים שלך. שיהיה בהצלחה!

עידית ד

New member
שאלה בקשר לשלבקת חוגרת ../images/Emo35.gif ../images/Emo35.gif

לבעלי לא היה אבעבועות בילדותו אבל כן היתה לו שלבקת חובקת (הרפס-זוסטר) האם יש קשר בין שתי המחלות, האם הוא מחוסן בפני אבעבועות? ואם לא האם אתה ממליץ לו לעשות חיסון נגד אבעבועות? (אני חייבת לספר שהוא לא ממש "מתלהב" מחיסונים השפן) את בני חיסנתי בשבוע שעבר בגלל שאחת הילדים מהגן חלה באבעבועות. תודה!

כן היה לו אבעבועות, גם אם אינו זוכר

שלבקת חוגרת היא מחלה מרתקת, ורק אציין בקצרה שהיא צורת התפרצותו השניה ואילך של וירוס האבעבועות, שנשאר רדום בגופנו כל חיינו. מכאן שאם היתה פעם שניה היתה גם ראשונה. כנראה שהוא מאותם ילדים שעבר מחלה קלה כל כך שאף אחד לא שם לב שזה אבעבועות. אולי חשבו שסתם היו לו כמה פצעונים זעירים וחסרי חשיבות. לכן את יכולה לבשר לו שהוא
ניצל, הוא אינו זקוק לחיסון. החדשות היותר מעצבנות ששלבקת חוגרת עלולה לחזור, אך זה נכון לכולנו, כי כולנו עברנו אבעבועות. מניעה של שלבקת חוגרת היא אחת מהסיבות שבגללן ממליצים כיום לחסן כנגד אבעבועות.

עמית@

New member
באמת? זה יכול לחזור?? + שאלה ../images/Emo41.gif

לי היתה שלבקת חוגרת בגיל 11, זכור לי כזוועה הגדולה ביותר של חיי (כן, כולל הלידה..) כאבים איומים, חייתי באמבטיה כי כל דבר אחר כאב מדי
מה ניתן לעשות כדי להבטיח (או לפחות לנסות למנוע) שזה יחזור?

מה לעשות? לחיות טוב ולשמוח

אין לך כל יכולת למנוע, מאידך כבר כתבתי שזה יכול לקרות לכולנו, כי כולנו חלינו באבעבועות. לכן את לא יוצאת דופן בעניין זה. אין טעם לפחד ממשהו שסיכוייו נמוכים וממילא אין לך מה לעשות נגדו. יבוא? יבוא, וגם יעבור. אגב אם מגיעים לרופא תוך פחות מ-48 שעות מתחילת ההתפרצות יש כיום תרופה מצוינת שמקצרת את משך ההתפרצות ומקלה מאוד על הסימפטומים, לכן אם חו"ח זה יקרה רוצי לרופא. עד אז? הצחוק יפה לבריאות.

למעלה