ד"ר קורן

../images/Emo41.gif אורח השבוע - ד"ר קורן ../images/Emo41.gif

שבוע טוב לכולם אנו ממשיכים במסורת האירוח של הפורום השבוע יתארח ד"ר קורן אשר יציג את עצמו מיד ד"ר קורן יתקרא כאן בפורום - "קורן רופא משפחה" המתכונת תהיה כבשבוע החולף שאלות ותשובות לאורך כל משך היום (נא להזר בסבלנות באם איןתשובה מיידית מצד שני לא להתבייש לשים תזכורת באם שאלה זו או אחרת לא קבלה מענה) כולי תקווה שהאירוח יהיה מוצלח לא פחות מקודמיו גם אירוח זה ימצא בקישורי הפורום (בסרגל הכחול למעלה - "קישורים" ואז בחירה בקטגוריה "אירוח מומחים") בדומה לאירוח של השבוע שחלף שכבר נמצא שם שבוע מלא בריאות לכולנו !!! נ.ב. - גם האירוח השבוע היא פרי יוזמה של חברי הפורום , נשמח ליוזמות דומות נוספות

שלום, שמח להתארח, ממתין לשאלות

שלום לחברי וחברות הפורום, אני רופא משפחה בעל תעודת מומחה ברפואת המשפחה (כן, יש דבר כזה). הכיף הגדול במקצוע הוא הטיפול הכוללני בכל בני המשפחה, מלידה ועד שיבה, מבריאות ועד (לא עלינו) חולי ומוות. עבודתי לימדה אותי כי הקשר עם זאטוט והטיפול בו יהיו בדרך כלל מוצלחים יותר כאשר אתה מכיר, אישית ורפואית, את הוריו, ואפילו את ה"סבים". וכך כמובן ההיפך. כמה כיף לדבר עם קשיש מודאג על החוכמות האחרונות של הנכד שלו, זה תורם לריפוי יותר מאשר כמה מהתרופות שאני מכיר. פרט חשוב בביוגרפיה שלי מקבל משנה חשיבות בפורום זה. אני אב גאה ל-3 ילדים, כולם באו לעולמנו בטיפולי פוריות, עם שימוש מסיבי באלפבית הלטיני מ-IUI ועד IVF. חשוב לי לציין שאני מכיר את הטיפולים כמוכם, היינו מצד המטופלים, אך מעולם לא עסקתי בכך כרופא. מעבר לכך, הטיפול האחרון שלנו הסתיים לפני יותר מ-10 שנים, כך שאני קצת לא מעודכן . . . לעומת זאת בילדים אני מכיר היטב גם את הדגמים החדשים . . . ח ש ו ב : בשאלות הרלבנטיות אנא ציינו בן כמה האוצר. בכל מקרה אשמח לענות על שאלות מקצועיות או אחרות, כמיטב יכולתי. בריאות, קורן רופא משפחה

דש1דש

New member
איזה יופי! ממש נעים לקרוא!!!!

ושאלה לי אליך - חיסון השפעת לקטנים: (שלי בת שנה ו-5 - אבל מאמינה שכולם ירתו לשמוע
) האם אתה בעד או נגד? ואבעבועות? ומכיוון אחר - החורף שבא - מה כדאי לתת להם לחיזוק המערכת?

anguly

New member
גם אותי מעניין - במיוחד לאור הגישה

שהוצגה פה בשבוע שעבר... האם לחסן את נועה (כמעט 4)? האם לחסן את עצמי?

חיסוני שפעת וחיסונים אחרים

לגבי חיסוני שפעת - ההמלצה הפורמלית היא כידוע לקשישים וחולים כרוניים, אבל יש תוספת קטנה: לכל המעוניין. חולים כרוניים כולל גם ילדים "צפצפנים", אסתמטיים, פגים עם בעיית נשימה, וכל מחלה כרונית אחרת, שלא תדעו. לגבי "כל המעוניין": א. כל מי שרוצה להקטין את סיכוייו ללקות בשפעת (אמיתית, ראו למטה) יכול להתחסן ב. הריון אינו מעלה או מוריד דבר, אין חובה, אין מניעה (כלומר שוב, מי שמעוניינת). מי שבא במגע עם חולים כרוניים (למשל מטפל בהורה חולה) טוב יעשה אם יחוסן על מנת להקטין את הסיכוי שידביק אותם. מי שעובד עם קהל רב, על אחת כמה וכמה, יקטין את סיכוייו לקבל "משלוח מנות" מהקהל שיושב מולו ומתעטש עליו. ולסיכום נושא השפעת: ניפוץ מיתוס נזלת ושיעול רגילים אינםשפעת. זה נקרא Common Cold. שפעת אמיתית היא מחלה קשה יחסית, מלווה בחום גבוה, כאבי שרירים, ועוד סימנים מערכתיים (כלומר כלל גופיים) מחוץ למערכת הנשימה. מנזלת לא מתים, משפעת כן - לעיתים רחוקות למרבה המזל - ובדרך כלל רק קשישים וחולים כרוניים, ומכאן ההמלצה לחיסון. עוד הבדל - נזלת יש כבר עכשיו, שפעת מתחילה רק בסוף דצמבר תחילת ינואר, וכעת ממש אין חיה כזאת. מכאן גם האכזבה של כמה מהמחוסנים, שמקבלים נזלת למרות השיעול. נכון, כי החיסון הוא נגד שפעת ולא נגד נלזת . . . השנה אגב מנבאים מגפת שפעת קשה במיוחד. לחיסונים אחרים: אבעבועות - כדאי ולו לצורך הפחתת הסבל של הזאטוטים, שיכול להיות ניכר, פה ושם יש גם סיבוכים, ולכן הומצא החיסון. אני נזכר בבן הגדול שלי שבהיותו תינוק שבקושי דיבר היה משך 8 ימים (!) רק על הידיים, עם חום בין 40 ל-41 ורק אמר "לא ..צה, לא ..צה" (לא רוצה). חיזוק המערכת: אין כל הוכחה מדעית ליעילות הפורמולות הנמכרות כלחמניות טריות. הן מאוד יעילות בחיזוק הארנק של היצרן. מה כן? אני מאמין בויטמינים, אבל בעיקר כאלו שקונים בשוק באריזות טבעיות (= פירות וירקות). מי שממש לחוץ כי הילד לא נוגע, אין מניעה לתת איזשהו מולטיויטמין. איזה? הזול ביותר (כולם מבוססים על אותן המלצות מקצועיות). אגב - אין הוכחה שזה מחזק את החיסוניות, אבל זה טוב לבריאות. לגבי מחלות החורף - צריך להתנחם שכולם נאלצים לעבור זאת, ובדרך כלל עד גיל 4 הם מפסיקים להיות חולים 5 חודשים ברצף כל שנה (ניסיון כאבא + כרופא). בקיצור - הכינו את הממחטות (והאקמול), סבלנות, וזה עובר.

חיזוי שפעת

ארגון הבריאות העולמי עוסק כל שנה בתחזית שפעת, רצת בדומה לתחזית מזג האויר. וירוסי השפעת מגיעים אלינו כמעט תמיד לאחר שהיו בחורף של חצי הכדור הדרומי, בעיקר מהמזרח הרחוק. יש ניטור מתמיד על זני השפעת, ובהתאם לתחזית גם מורכב החיסון (הוא מכיל חיסון נגד 4 זנים, במתוך אלפים מוכרים). שתי סיבות אפשריות למגפה קשה, האחת חזויה מראש (א), והשניה "פנצ'ר" (ב): א. זוהו זנים אלימים במיוחד ב. התחזית כשלה, והזנים המתקיפים הם לא אלו שהיו בחיסון, ואז כל האוכלוסיה שבסיכון אינה מחוסנת (למרות שקיבלה זריקה), ואז - חבל"ז.

../images/Emo18.gif../images/Emo18.gifמשרד הבריאות מזהיר

נתקלתי היום כאן בכתבת פניקה המדווחת על סכנה אפשרית של מגפת שפעת קשה שתהרוג 2900 איש במדינה, אל דאגה, הכוונה לתוכנית מגרה ולא לתחזית להיום.

שמעתי מרופא מסוים שבארה"ב כבר היתה

תמותה של ילדים חזקים ובריאים מזן השפעת הנוכחי ושהזן הזה כנראה אלים במיוחד (שמעתי את זה מרופא ילדים שהמליץ לחסן את הילדים). האם גם לך ידועה העובדה הזו?

שפעת בארה"ב היתה בשנה שעברה

בדקתי באתר של המרכז לבקרת מחלות בארה"ב, שמבצע ניטור קבוע של מחלות, תמותה, מגפות ושאר מריעין בישין. בבדיקות שוטפות של דוגמיות שנשלחות למעבדה בחולים עם מחלות דרכי הנשימה אותרו עד כה רק 0.3% חיוביים לשפעת. קצב תמותה של מבוגרים מזיהומי מערכת הנשימה נמצא כרגע מתחת לקצב השגרתי. לא דווח כלל על תמותה של ילדים. לגבי העונה שעברה: דוח שפעת מהעונה הקודמת נכתב באפריל 2004, ודווח אז על תמותה של 163 ילדים בכל רחבי ארה"ב. רק לצורך קנה מידה - שיעור דומה באוכלוסית ישראל יתן 4 מקרי פטירה, לא שזה מעט, אך בתאונות נהרגים בישראל כל שנה כ-200 ילדים, כך שצריך מעט פרופורציה, ובעיקר לקשור את הילדים בחגורות בטיחות. בקיצור - יכול להיות שהרופא שלך שמע את המספרים של שנה שעברה, וגם הם לא יוצאי דופן. השנה אין עדיין שפעת, וכמו שכבר נכתב כאן, לעיתים רחוקות יש לפני סוף דצמבר התפרצות של ממש.

מרב.

New member
../images/Emo41.gif שאלה נוספת על שפעת ../images/Emo41.gif

רק היום אני מתפנה לקרוא את השרשור הארוך שנוצר, ולכן אולי מקפיצה נושאים שכבר "נסגרו". <ואולי זו שאלה קנטרנית במידה מסוימת, אבל בכל זאת> האם לא ייתכן שכל מיני השפעת האלימים החלו רק בגלל החיסונים? ממעט הביולוגיה והאימונולגיה שלמדתי בביה"ס והמעט שהתעניינתי בהמשך, אני יודעת שוירוס עובר מוטציות אינסופיות. ובעצם גם אתה אומר שהחיסון מחסן נגד מספר דל של זנים מבין אלפים). האם לא עדיף לתת לגוף האדם להתחסן לבד, ובכך למנוע התפתחות זנים חזקים, אלימים ופוגעים יותר?

כן מוטציות, לא בגלל החיסונים

כמה עובדות חשובות: 1. את צודקת מאוד שוירוס השפעת עובר כל הזמן מוטציות, בתהליך המכונה לעיתים "סחף גנטי", מאחר והדובר לא במהפכות נדירות אלא בצעדים קטנים שקורים כל הזמן. 2. המוטציות האלו היו מוכרות זמן רב לפני שבכלל פותח החיסון, ולמעשה היו הסיבה שהקשתה על פיתוחו יותר מכל. מכאן ברור שלא החיסון גרם לסחף. הסיבה שמחסנים לפי תחזית עונתית היא שניתן לכלול בחיסון רק 4 זנים מתוך האלפים המוכרים, ולכן נחוצה תחזית שתנבא בסבירות גבוהה אילו זנים בדרך אלינו. 3. שפעת היא מחלה קשה מאוד באוכלוסיות מסוימות. אין מנוס אלא להזדקק למעט מספרים. בישראל מתים כל שנה משפעת כ-1000 איש (לא התבלבלתי, אכן התכוונתי למוות של אלף איש). בחורף 1918-1919 (במהלת מלה"ע ה-I) הרגה שפעת 25 מיליון (
) אנשים. נכון, לא צריך הכנס לפניקה, כל עוד לא מדובר במגפות כמו אלו שזה עתה הוזכרו עיקר התמותה היא של קשישים וחולים כרוניים. סיכוייו של אדם צעיר ובריא למות משפעת הם נמוכים ביותר. אבל המספרים המזעזעים האלה רק ממחישים מדוע מחסנים דווקא את הקשישים והחולים הכרוניים, ומדוע לאנשים בסיכון אסור לוותר.

מרב.

New member
רוצה להבין:

אותם זנים אלימים של שפעת היו קיימים גם לפני שנים רבות?

לפני שנים היו זנים אלימים אחרים

מה שהתכוונתי כי הסחף הגנטי היה קיים מאז ומעולם, ולא החל עם התחלת השימוש בחיסון. כמובן שהסחף כלל מידי פעם זנים אלימים, למשל כמו זה שהרג באירופה 25 מיליון אנשים.

עידית ד

New member
אני מקווה שזה בסדר שאשאל אותך

מה דעתך על הנקה? ובעיקר מה דעתך על הנקה למרחקים ארוכים? (שנה וחצי והלאה...) ותודה מראש על השתתפותך בפורומנו היקר

הנקה - מתנת הטבע

אני מאוד מאוד בעד הנקה, וכמובן שאני חייב בעניין הזה את הכל לאשתי, מה לעשות שהעניין הזה דווקא נפל עליה. שלושת ילדי ינקו, כשה"מקופחת" היתה האמצעית (IVF), שקיבלה רק 6 חודשים, אז חזרנו מייד לטיפולים ולא רצינו שתשתתף איתנו בחגיגת ההורמונים. הצעיר ינק עד גיל שנתיים וחצי, והיה מחסל נקניקיה לארוחת ערב, עושה גרעפס (סליחה) ורץ לקבל קינוח מהציצי. הגדול ינק עד שנה ומשהו. יש אין ספור הוכחות מדעיות ליעילות המדהימה של הנקה במניעת מחלות, ביצירת קשר, אפילו באינטיליגנציה טובה יותר, ועוד ועוד. מצד שני מי שזה לא מתאים לה, אין סיבה שתענה את עצמה. ברגע שזה נהיה עונש זה לא שווה כלום. אם המדובר בקושי חולף, כדאי להוועץ במדריכת הנקה, ולא לוותר.

מיכל25אב

New member
עוד שאלת הנקה/אוכל- אם אפשר../images/Emo41.gif

צורי בן חצי שנה. היום יש מצב שהוא אוכל הרבה סוגים של אוכל ואני חוששת שמא אני עושה לא בלאגן בבטן. הוא יונק בבוקר ואז שתי ארוחות סימילאק אצל המטפלת,והיום הוספנו לראשונה מרק,ואז אחה"צ יניקה שוב 2 ארוחות,וארוחת לילה אחת-סימילאק+דייסה,והשניה הנקה(הלילה זה פשוט בגלל חלוקה למשמרות.. זה לא הרבה מידי סוגים? האם כדאי לוותר על ההנקה כדי לא לערבב?(או לחכות שכמות החלב תרד ממילא בגלל הפחתת הארוחות...?) בקיצור אפשר/ צריך לעשות קצת סדר בבלאגן?

למעלה