שאלת סקר - מה מיקומכם במשפחה?

שרון123

New member
אצלי

מי שזוכר מה 5 דברים שלא ידעתם עלי, אצלנו המצב מסובך. לאבא שלי שני בנים מנישואיו הראשונים, כך שאני לא בדיוק יודעת איך לעשות את החישוב כאן. לאמא שלי, אני בת בכורה. ואחרי בת 29, בן 26, ובת 16. אני כן מרגישה הבכורה והבוגרת בין האחים, עד היום. זה משפיע בכך שאני לוקחת אחריות יותר. לדעתי כן, יש לזה השפעם בעיצוב האופי.
 

TOVA22

New member
אצלי

יש לי 2 אחים אני הסנדביץ', אחי גדול ממני ב- 5 שנים והשני קטן ממני ב- 7 שנים. את אחי הקטן אני גידלתי (הוא היה דבוק אלי ולכל מקום הלך איתי), ואחי הגדול עד היום הוא הבכור של המשפחה - הכוונה שאליו פונים עם כל בעיה. אני מפשרת בין כל בני המשפחה כל פעם שיש חיכוכים. ודרך אגב והכי חשוב - האחים שלי הם החברים הכי טובים שלי !!!
 
אני בת שניה

במשפחה של ארבעה ילדים. יש לי אחות גדולה ממני בשנה ואחות ואח צעירים יותר. בילדות המשפחה שלנו התחלקה לגדולות ולקטנים. אז מצד אחד היתה לי אחריות ומצד שני תמיד היתה אחותי הגדולה. היא גם חוצפנית ואני הייתי ביישנית אז היא תמיד סידרה בשבילי את כל הענינים עם העולם, כמו לקנות פלאפל כרטיסים לקולנוע וכו'. לקח לי כמה שנים להשתחרר מזה בגיל ההתבגרות. בילדות היא הייתה רבה המון עם אמא שלי וכך אני הפכתי לילדה הטובה ועד היום אמא שלי מאוד קרובה אלי. למרות שהן כבר שנים לא רבות ביניהן.
 
../images/Emo26.gif

יש לי אחות אחת גדולה ממני ב 3 שנים .. הייתי שמח אם היו לי עוד כמה אחים ואחיות ..
 
בכורה - ומרגישים

כמה אחים ואחיות יש לכם? - יש לי שני אחים - אחד קטן ממני ב 3 שנים והקטן קטן ממני ב 10 שנים.
האם אתם הבכורים? סנדביץ'? זקונים?כמו שכבר כתבתי - בכורה.
האם אתם חושבים שזה משפיע עליכם בצורה כלשהי? שפיע בבדאי - הורי היו קרייריסטים כך שמגיל קטן אני הייתי אחראית להגעת כולם הביתה, לחימום אוכל, לתורנות שטיפת כלים, להכנת שיעורים, לתעסוקה לכולם... גדלתי להיות עצמאית, דעתנית , אחראית, נוטה לעשות סדר בדברים ...
האם אתם חושבים שברמה עקרונית יש לכך משמעות גדולה? כן!!! ויש לי את כל הדוגמאות לכך - אני - עצמאית ...(מפורט למעלה), אחי הסנדויץ' - תמיד הרגיש מקופח (למרות שכדי למנוע הרגשה זו באמת פונק יתר על המידה) והקטן - למרות שכבר חייל מתנהג עדיין כמו תינוק של אמא, אוף שיצא כבר מתחת לסינר שלה...
 

קרן משם

New member
ממרח דבש../images/Emo3.gif

כמה אחים ואחיות יש לכם? =אח ואחות האם אתם הבכורים? סנדביץ'? זקונים? =סנדביץ' האם אתם חושבים שזה משפיע עליכם בצורה כלשהי? =כן, לא לקחתי ולו טיפת אחריות בילדותי על כלום, לעומתי אחותי טיפלה בנו [הורי עבדו עד מאוחר] וניקתה את הבית ובישלה ואני גדלתי להיות פדלאה [גם היום אני מנקה לעיתים רחוקות ולא מבשלת!!] האם אתם חושבים שברמה עקרונית יש לכך משמעות גדולה? =אני חושבת שכן ואולי אני טועה וזה לא עניין של חינוך אלא אופי, אבל כשאני מסתכלת על אחותי היום ועל עצמי אני רואה בדיוק אותנו כפי שהיינו כילדות, היא בלבוסטית בבית ונותנת את הטון ואילו אני לא דופקת חשבון לכלום. אגב אחי יצא אי שם באמצע בין אחותי לביני עם נטייה יותר לכיוון אחותי.
 

ליאתו

New member
בת בכורה קלאסית

יש לי שתי אחיות קטנות ממני (אחת בארבע וחצי שנים והשניה ב19- שנה!) , ואני סללתי את הדרך (לפחות עבור הגדולה יותר): הרבה פחות מציקים לה מאשר לי, הרבה פחות מגבילים אותה: אותי כמעט החרימו במשפחה כי גרתי עם חבר ללא נישואים, ואיתה כמעט לא מצייצים, וזו הדוגמא המובהקת ביותר. היום אני מאוד מרוחקת מהמשפחה בדיוק בגלל זה, ובדיוק בגלל זה, היא גם לא מבינה מה היה לי רע כל כך ועל מה אני כועסת. חוץ מזה, יצאתי הרבה פחות מפונקת מהן: הן מקבלות הרבה יותר מה שהן רוצות (ועם הקטנה זה ממש היסטרי) ממה שאני קיבלתי (או דרשתי!) כילדה. אני לא יודעת אם זה משנה באופן עקרוני, אבל אצלינו במשפחה זה מאוד משנה.
 

SIKU

New member
ואני../images/Emo11.gif

כמו שפירטה פה אחותי אח וארבע אחיות. אני בת ראשונה אחרי נסיך בן 7. ולמרות שאין מחקרים שהולכים כלכך אחורה אני ילדת פרגונל כמו התאומים שלי. מקומי במשפחה הכתיב לי את תפקיד "הילדה הטובה" מהנסיך לא היו הרבה דרישות (אחרי שהוא התחתן אשתו קיבלה מיד את המינוי של אחות גדולה). האחות שבאה אחרי לקחה את תפקיד "עושה צרות" וגלים של שתיים היא כמובן התינוקת של כולם.אין ספק שהתפקיד שלקחתי במשפחה הכתיב לי הרבה מהדיאלוגים שלי עם החיים.
 
תודה לכל מי שענה ../images/Emo25.gif

כדי שגם אני אשתף במידע: אני בת זקונים. יש לי 3 אחים (בנים) גדולים). האח הכי קטן שלי, גדול ממני ב-7 שנים. גדלתי הרבה לבד, מאוד מפונקת ותמיד היו לי את האחים שידאגו לי לכל צרה שלא תהיה. אני מרגישה בדיוק כמו גלית את התחושה שתמיד תמיד אהיה בעצם ילדה. לפעמים אני מוצאת את עצמי חושבת איך ילדה כמוני יכולה להיות אמא ל-3??? אני חושבת שהמיקום שלנו במשפחה מאוד משפיע אם לא מכריע. בשאלת הסקר הבאה, אבדוק עוד תיאריה שיש לי... ושוב
 
רגע רגע גם אני

אני הבכורה, בת 29, אחרי 2 אחיות בנות 23, 20. אני הייתי מאד מפונקת (לדעתי) בגלל ש-6 שנים הייתי בת יחידה, ועם או בלי קשר - הייתי רבה המון עם האחות האמצעית שלי (היום כבר ממש לא). אני חושבת שאני כנערה/בחורה צעירה הייתי מאד עצמאית ואחראית, אבל זה קשור לעוד כמה דברים מלבד המיקום. ומזדהה מאד עם התחושה שלך - איך ילדה כמוני יכולה להיות אמא? אבל זה עובר לי לאט לאט.
 

נירית1

New member
גם אני עונה

ילדה שניה מתוך ארבע יש לי אח גדול ממני בשלוש שנים אח קטן ממני בחמש שנים ואחות קטנה ממני בעשר שנים - אני לא מרגישה שמיקומי במשפחה משנה במשהו את יחסם של הורי כלפי או ששינה משהו בהורות שלי, ההורים שלי בנו משפחה נהדרת ומאד קרובה והם דוגמא לאיך שאני רוצה שתהיה משפחתי, אני הכי קשורה לאחותי הקטנה -היא חברתי הטובה ביותר ואשת סודי.
 
../images/Emo41.gif שאלת סקר - המשך...

1. מה מיקומכם במשפחה (בכור/סנדביץ'/זקונים)? 2. מה מיקומו של בן/בת הזוג שלכם במשפחתו? 3. האם יש התאמה? 4. האם אתם חושבים שיש לזה משמעות? איך זה מתבטא?
 

oshkvarek

New member
המשך

מה מיקומכם במשפחה (בכור/סנדביץ'/זקונים)? בכורה 2. מה מיקומו של בן/בת הזוג שלכם במשפחתו? בן זקונים (אבל ממש. נולד כשאמו היתה מעל 40) 3. האם יש התאמה? מה הכוונה? 4. האם אתם חושבים שיש לזה משמעות? איך זה מתבטא? יש לזה משמעות, רק שלא בטוח שזה רק בגלל המיקום במשפחה. אצל בעלי, בן הזקונים, הוא מפונק יותר, רגיל יותר שידאגו לו ויטפלו בו. אני עצמאית יותר, ולא מחכה שיעשו בשבילי כלום. אבל גדלנו וחונכנו במקומות שונים. אני בת קיבוץ, שכידוע החינוך בו לעבודה מצאת החמה עד צאת הנשמה הוא אייקון. הוא גדל בעיר, אחיו הבוגרים כבר לא גרו בבית וכך היה לאימו את כל הזמן שבעולם להיות איתו ולהקדיש לו ולעשות למענו.
 
../images/Emo41.gif לגבי שאלת ההתאמה - הבהרה ../images/Emo41.gif

האם שניכם בכורים? שניכם סנדביץ'? שניכם בני זקונים? או שההיפך הגמור?
 

anat30g

New member
תשובותי

1. מה מיקומכם במשפחה (בכור/סנדביץ'/זקונים)? אני הבכורה. יש לי עוד 2 אחיות. 2. מה מיקומו של בן/בת הזוג שלכם במשפחתו? הסנדוויץ. יש לו אח גדול ואחות שצעירה ממנו. 3. האם יש התאמה? לא הבנתי את השאלה... אני לא רואה קשר בין המיקום במשפחה לשום דבר, עכשיו שחמי נפטר בעלי לקח על עצמו לגדל את אמא שלו, כי אנחנו גרים קרוב, האח הבכור והאחות הצעירה גרים מחוץ לעיר... בגדול תמיד הוא היה זה שגידל את ההורים שלו, היה זה שעשה הכל בשבילהם, עכשיו שחמי נפטר הוא ממשיך לעשות את זה בשביל אמא שלו... אני ב"ה לא צריכה לטפל בהורי כי הם צעירים, אבל אם משהו ח"ו יקרה, ברור שאני אעשה את הדברים, לא בגלל שאני הבכורה - אלא בגלל שאני בעיר. יש לי אחות בקנדה ועוד אחות צעירה שגרה מחוץ לעיר... 4. האם אתם חושבים שיש לזה משמעות? איך זה מתבטא? אצלינו אין לזה משמעות... ושירלי אשמח לדעת למה את שואלת את זה....
 

michal66

New member
../images/Emo41.gifההמשך שלי/נו

1. מה מיקומכם במשפחה (בכור/סנדביץ'/זקונים)?אני הבכורה. 2. מה מיקומו של בן/בת הזוג שלכם במשפחתו? שלמה הוא השישי מבין 7. 3. האם יש התאמה? לא! 4. האם אתם חושבים שיש לזה משמעות? איך זה מתבטא? לגבי משפחתו של בעלי, אין למיקום משמעות , המשמעות האמיתית היא שהוא בן יחיד בין 6 בנות ופה זה מגיע לידי ביטוי. ברגע שאגיד שהוא בא ממשפחה מרוקאית והוא בן יחיד בין 6 בנות, אמרתי הכל, ואין צורך לפרט נכון? יום נעים מיכל
 

טל של 4

New member
שוב עונה

1. מה מיקומכם במשפחה (בכור/סנדביץ'/זקונים)? זקונים 2. מה מיקומו של בן/בת הזוג שלכם במשפחתו? בכור 3. האם יש התאמה? לדעתי אנחנו מאוד מתאימים
4. האם אתם חושבים שיש לזה משמעות? לא איך זה מתבטא? ???
 
עונה שוב:

1. מיקומי: 4 ואחרונה חביבה (זה מה שהאכילו אותי, בכל אופן) 2. גם אדיר רביעי, וגם לו יש אח ושתי אחיות (מזל שבילד הרביעי יצא לכל אמא מין אחר
) 3. מכאן, שיש התאמה. ככה זה נראה לי. 4. המשמעות? שמאף צד אין לנו את האח הקטן שבא לעשות בייביסיטר (לא יודעת לגבי אדיר, אבל אני סונג'רתי רבות בנעורי ע"י אחיותי). מעבר לזה, אני מאמינה שיש לכך משמעות, אבל כרגע לא מצליחה לחשוב על דוגמא שתעזור לי להבין בעצמי מה המשמעות. אני חושבת שהחוויות שלי כ"בת זקונים" שונות מאלו של אדיר, בעיקר בגלל שהפרש השנים אצלם הוא קטן יותר.
 

oshkvarek

New member
המשפחה שלי

כמה אחים ואחיות יש לכם? 3, 2 אחים ואחות האם אתם הבכורים? סנדביץ'? זקונים? בכורה האם אתם חושבים שזה משפיע עליכם בצורה כלשהי? בוודאי. כשאת הבכורה והשאר קטנים את נערצת
(זה החוק) האם אתם חושבים שברמה עקרונית יש לכך משמעות גדולה? לא בטוח. נראה לי שתלוי במשפחה ובמערכת היחסים בין חברי המשפחה. אצלנו כל אחד מהאחים שונה כל כך מהאחר, שאף אחד לא יכול היה "לגנוב" את ההצגה מהשני. וכל אחד קיבל תפקיד במשפחה שאיתו הוא ממשיך עד עצם היום הזה, כשכבר יש כמעט לכולנו משפחות משלנו.
 
סוף סוף יש לי רגע עם עצמי

כמה אחים/אחיות יש במשפחתכם? אנחנו 2 בנות .הבכורה גדולה ממני ב7 שנים. אני בת זקונים- במובן הזה שכשאחותי התגייסה ועזבה את הבית הייתי עדיין ילדה. עד היום אחותי "מתבלבלת" וחושבת שהיא "אמא"שלי וזה מצחיק אותי שבתה בת ה-18 מקטרת עליה בדיוק כפי שאני נהגתי לקטר. הורי מבוגרים.. ואני החלט מחשיבה את עצמי מפונקת (אך ורק ע"י הוריי). אפרופו פינוק בעלי תמיד אומר שהוא לא מבין איך זה אצל שלושת ילדינו לכל אחד יש הרגשה שהוא מלך העולם... אני מפונקת שנהנית לפנק.
 
למעלה