שאלות לציפי קלמן - דיאטנית

../images/Emo41.gif שאלות לציפי קלמן - דיאטנית

מחר יום שלישי אחה"צ תענה ציפי קלמן, דיאטנית מוסמכת. חברה בעמותת ע.ת.י.ד- עמותה לקידום תזונה ודיאטה בישראל, לשאלותיכן ציפי קלמן- עובדת כדיאטנית בחטיבת המיילדות בבי"ח איכילוב ומטפלת בנשים הרות בריאות, בנשים הרות במצבים שונים כמו הריון בסיכון גבוה, הריון מרובה עוברים וסוכרת הריונית. כמו כן היא מטפלת בנשים הרות הרוצות להישאר בריאות ובמשקל תקין גם לאחר הלידה וכן בנשים לאחר לידה הזקוקות לטיפול תזונתי. אנא שרשרו את שאלותיכן לכאן כבר מהיום כדי שלא תפספסו מחר.

../images/Emo29.gifמה כדאי לאכול בארוחת לילה

כדי שלא יהיה היפו בבוקר. אני אוכלת 2-3 ביסקוויטים לארוחת לילה, מה אפשר לאכול שיספיק מבחינת הסוכר ושלא ישמין.

ציפי0101

New member
כדי שלא יהיה היפו בבוקר

את יכולה לאכול בארוחת לילה פרוסת לחם חי אושתי פרוסות לחם קל מלא או שתי יחידות של קרקר מחיטה מלאה או לחמניה קלה. כל פריט מזון כזה את יכולה למרוח בגבינה או אבוקדו או ממרח לא שמן אחר.

magenta2

New member
בעקבות הדיאטה ירדתי כ-2 ק"ג

חשוב לציין שלא התחלתי את ההריון עם עודף משקל. האם הירידה במשקל עלולה לפגוע בעובר?

ציפי0101

New member
מטרת הדיאטה היא איזון הסוכר

ולא רצוי לרדת במשקל בהריון, (גם כשיש עודף במשקל) לכן כדאי שתקבלי הדרכה וביקורת נוספת מתאימה מהדיאטנית שלך.

shula30

New member
שאלות של סכרתית ותיקה עם משאבה

פעם ראשונה שאני שואלת אז קצת יותר מידע - יש לי סכרת נעורים כבר 23 שנה בערך. מחוברת למשאבה מזה שנתיים. זה הריון שני, וכמו בראשון אני לא ממש מקפידה על דיאטה. התרגלתי לחיים הטובים המשאבה ואני ממשיכה בהם גם בהריון. יאמר לזכותי שאני בודקת רמות סוכר בערך 18 פעמים ביום כך שגם אם הרמות עולות או יורדות - זה לא להרבה זמן. מה דעתך? כמה חשובה הדיאטה (ולא רק למשקל שלי...). האם המשאבה איננה תחליף אמיתי ללבלב? האם אי אפשר לנצל אותה בהריון?

ציפי0101

New member
משאבת אינסולין

לצערי היא עדיין לא תחליף אמיתי ללבלב ואינה יכולה לשמור על רמות סוכר יציבות לזמן ממושך יותר. הדיאטה עוזרת באיזון רמות הסוכר וגם לשמירה ועליה במשקל באופן המומלץ, שכן לעליה מוגזמת במשקל יש השלכות בריאותיות שליליות אחרות גם בהריון לכן המלצתי לך לאכול נכון ומאוזן. דבר נוסף: הזרקות מרובות של אינסולין יכול לגרום לתנודות מרובות ומוגזמות של הסוכר, דבר שהוא כשלעצמו מאד לא רצוי.

אלואיז

New member
אסופת שאלות לא נפוצות

שלום ציפי אני בדיאטה +דקירות של יום כן יום לא בכדי להיות במשטר מאוזן בדרך כלל עומדת יפה בדרישות האיזון תלוי עד כמה יוצא לי להקפיד על מנות קטנות בארוחה ולעמוד ב- 5 ארוחות קטנות ביום <3 עיקריות, 2 ביניים> עד כאן להקדמה ועכשיו לשאלות: א. מותר לאכול במבה? וכמה מנות פחמימה היא יכולה להחליף? ב. למה אסור בכל צורה שהיא לאכול סוכר או מוצרים עם סוכר אבל יחידת פרי ביום מותר? הרי גם זה מתוק? סוג הסוכר שם הוא שמהווה את האישור לאכילה? כי אם כן, אזי אפשר לאכול מוצרים המכילים סוכר פירות הלא כך? ג. צמח הסטיבה או הסטיביה אלו הם עלים של צמח בעל איכות "מתוקה" אך אין בו סוכר האם ידוע לך אם הוא מותר במהלך הריון? <אני בהריוני לא צורכת שום ממתיק מלאכותי על שלל מוצריו, האם הסטיביה יכל להפוך למעין תחליף בריא ל"סוכרזית"?> האם את מכירה ויכולה להרחיב מעט בעניין הסטיביה? ד. מה דינו של ג'לטין לעניין הפירוק הגליקמי ? <לא ג'לי, אלא המוצר הגולמי, בא כדפים מתמוסס במים ומשמש לרב בהכנת עוגות....> ה. האם מותר לאכול רסק תפוחים טבעי? ואם כן כיצד לחשב את הכמות המותרת בהשוואה ליחדת הפרי ביום? ו. מרקי החורף הבאים עלינו לטובה ממה להזהר כמו מאש? ולהלן דוגמאות מרק אפונה מרק עדשים מרק שעועית <ברור לי שזו לא העונה לצריכת מרק תפ"א......
> מרק שורשים <דלעת, גזר, בטטה ,ארטישוק ירושלמי> ז. מה דין גריסי פנינה באינדקס הגליקמי והאם זו נחשבת פחמימה? מה הדין לגבי צריכת שמנת לבישול בארוחות הסכרתיות שלנו.. האם מנת פסטה מקמח מלא ברוטב פטוציני ופטריות מותרת? או הקרמת המרקים בשמנת... ח. היכן אפשר להשיג טבלאה זמינה מעודכנת אך מקיפה, בעברית, המתארת אינדקס גליקמי של מזונות , <פשוט לדיאטקניות במרפאה שלי יש כאלה תשובות פלטפורמיות> ציפי אני מתנצלת על אוסף השאלות הן פשוט הצטברו לי במהלך החודש וחצי האחרונים, ותמיד פיספסתי את יום שלישי שלך אגב לשאלותי אלו הן הדיטקניות והן רופא המעקב הסכרת הריון לא ידעו לתת תשובות מוסמכות בעיקר בעניין הסטיביה... <עוד 5 שבועות לשוקוללללללללללללללללד>

ציפי0101

New member
אכן הרבה מאד שאלות

א. מנת פחמימה שוה 70 -80 קלוריות ראי כמה קלוריותיש בבמבה ועשי את החשבון. ב. למרות שפרי מכיל גם סוכר ,הוא מכיל גם מרכיבים אחרים ולכן הוא עדיף כמובן מסוכר פשוט. מומלצים הפירות בעלי האינדקס הגליקמי הנמוך כמו השזיף והמישמיש. ג. צמח הסטיביה יכול לשמש כממתיק מלאכותי ולהחליף סוכרזית גם בהריון. ד גלטין יכול להיות מחלבון או מגואר שהוא פחמימה מורכבת ושניהם בעלי אינדקס גליקמי נמוך. ה. כמות רסק התפוח-עץ המותרת היא הכמות שמתקבלת מתפוח-עץ אחד שזה בערך 80 גרם. ו. לקטניות שהזכרת ,לבטאטות וארטישוק ירושלמי יש אינדקס גליקמי נמוך ולכן המרקים שלהם טובים אבל חשוב מאד שיהיו תחליף על-פי כמותם לפחמימה המותרת בתפריט. ז. כן גם גריסי פנינה הם פחמימה ויש לה אינדקס גליקמי בינוני נמוך. ח. בשימוש עם שמנת לבישול יש לקחת בחשבון את התרומה הקלורית הגבוהה מאד שלה. ט. קיימות רשימות של מזונות על-פי האינדקס הגליקמי שלהם גם בעברית. חפשי באינטרנט. ידוע לי גם על ספר בעברית שנקרא כנראה "האינדקס הגליקמי" יתכן ותמצאי אותו בסטימצק, נסי שם. י. שיהיה בשעה טובה בעוד 5 שבועות.

אלואיז

New member
תודה גדולה על המאמץ

זה עוזר לי ביותר אבל עדיין לא הצלחתי להבין למה משנה כמות השומנים הקלוריות שלא מסוכר שאנו צורכים לעניין הסכרת ההריונית? וגם למה לא מחשבים גרם פחממות במנה ולפי זה עורכים השוואות בין מזונות אלא לפי הקלוריות שלהם כפי שהדגמת במקרה הבמבה....

danit4

New member
נישנושים

מה ניתן לנשנש שסתם רעבים משעמום ויש עוד זמן עד הארוחה?

אלואיז

New member
את הציפורניים

ברגליים וככה גם מרוויחים הפעלה והגמשת שרירים באפס קלוריות וסוכר <רואים שאני בלי שוקולד כבר המון זמן אה?>

danit4

New member
אבל זה נגמר מהר מידי ../images/Emo6.gif

לי יש עוד הרבה זמן אז היאוש נעשה פחות נוח
ובלי שוקולד כבר שנים בעצם עם בשביל מה המציאו את האינסולין.....

ציפי0101

New member
לנישנוש אפשר

גזר, כרוב וירקות אחרים (הרבה) ולפעמים גם מעט פריכיות או פתית בכמויות קטנות,

היי ציפי

אני בשבוע 30 להריון, ונמצאת במרפאה להריון בסיכון גבוה באסף הרופא בשל חשש לסוכרת, יצא לי בהעמסה רק ערך 1 גבוה ולכן אני בדיאטה ודוקרת את עצמי 5 פעמים ביום, כל הערכים במשך ה-10 ימים אחרונים יצאו לי טובים והכוונה 80 פלוס, 90 פלוס 100 פלוס, אבל לא הגיעו ל-120 ומעלה, חוץ מפעם אחת שאכלתי בטטה יצא לי 122
ואז הפסקתי עם זה. מה לדעתך יגידו להמשיך לעשות עם הערכים האלו? אני מתה מרעב, כל הזמן

למעלה