מחשבות על הנקה, מאמא לא מניקה

She Dolphin

New member
לרוב אני לא נוטה להשתתף בדיונים

מסוג זה סביב עניין ההנקה, אלא משתדלת מדי פעם לתרום את חלקי בעניינים שקשורים בסיפוק מידע אם יש צורך, והפעם אחרוג ממנהגי. אוף, זה יצא קצת ארוך, מקווה שיהיה מי שישרוד את זה
למי שלא יודעת, אני מדריכת הנקה במקצועי, בדרך להיות יועצת הנקה. אני רוצה לתת קצת את הצד השני, הצד המותקף תדירות של נשות המקצוע בתחום. בוודאי שאני לא יכולה ולא רוצה לדבר בשם כולן, אלא בעיקר בשם עצמי, אבל חשוב לי מאוד להסביר מספר דברים. אני אישית לא הלכתי ללמוד את התחום הזה ולעסוק בו כדי לגרום ליותר נשים לרצות להניק. זה באמת לא מעניין אותי. הזמן האנרגיה והכסף שאני צריכה להשקיע בהכשרה ובעבודה שלי פשוט לוקחים ממני כל כך הרבה, שאני מעדיפה להשקיע אותם במי שכן רוצה להניק, בלנסות לעזור לה, לתת לה את מה שהיא צריכה. לןא כולן פועלות ונוהגות כמוני (וטוב שכך) אבל תועמלנות הנקה מאוד לא מעניינת אותי, ובעיקר אני חושבת שהיא מאוד לא יעילה. ההוכחה לכך היא המשאבים הרבים שמשקיעה בכך מערכת הבריאות ללא הצלחה רבה. בכל קופ"ח, טיפ"ח מחלקות יולדות תמצאו פוסטרים וחומר רב על כמה ההנקה חשובה ומועילה. זה הדבר שהכי קל לעשות אותו. לתת לאמהות בראש על חשיבות ההנקה. החלק הקשה, מורכב ויקר יותר הוא להצליח לתת מענה אמיתי, מעשי ומקצועי לאותן אמהות (רבות) שרוצות לנסות להניק ומתקשות מכל מיני סיבות. תמיד תימצא אחות (לא יועצת הנקה) שתשאל בסבר פנים חמור: "את מתכוונת להניק?!" ותיתן לאמהות הטריות תחושה איומה של חוסר אונים ופלישה לפרטיותה, ובמקרים מסויימים אף תגער ותנזוף על כך שאת בכלל מתלבטת - אבל מאידך לא תהיה מסוגלת כלל לשבת ולעזור לאותה אמא. זאת בעיני שערוריה. בתור אחת שמכירה מאוד מקרוב (לא באופן אישי, אלא מנשים שאני פוגשת בעבודה שלי) את הקשיים המזעזעים שניתן להיתקל בהם בהנקה זאת בעיני שערוריה, ובגידה. בגידה במובן הבסיסי של לא לתת לכולנו את הדבר הכי בסיסי שמגיע לנו - עזרה מקצועית בהנקה שתהיה זמינה עבור כל מי שצריכה אותה. ועוד הערה אחת בעניין עובדות. נושא ההנקה הוא כל כך חדש. אולי מוזר להגיד דבר כזה על משהו שקיים משחר המין האנושי ובלעדיו לא היינו שורדים, אבל הוא חדש במובן שבחצי השני של המאה הקודמת (ה 20) הוא כמעט ונעלם מהעולם, נעלם במובן של ידע שנצבר בתרבות האנושית לגבי איך לקיים אותו. בלי להיכנס יותר מדי לעניין זה, רק אומר שרק בשנים האחרונות מתחילים לצוץ מחקרים חדשים, שלוקח המון זמן לבצע אותם, לסכמם ולהסיק מהם מסקנות, בגלל שצריך לעיתים שנים כדי לעשות זאת (לחקור קבוצות נדירות עדיין של אנשים בוגרים שבינקותם רק, ואך ורק ינקו, אל מול קבוצות ביקורת שונות וכו'). כמו כן כדאי מאוד לזכרו שבעולם הציני שבו אנו חיים, מה שקובע את מהלך העניינים גם בתחום הרפואה והמחקר הוא הכסף, קשה מאוד לבצע כיום מחקר בלתי תלוי בנושא שהוא לא מוגדר כרוחי, אל מול קרטלים אדירים שעושים מילאירדים בשנה מתחליפי מזון תינוקות, ושיש להם אינטרסים ברורים וגלויים להשתמש במסקנות של מחקרים שישרתו אותם בראש ובראשונה, וכל משפטבסגנון של "הכי קרוב אלייך אמא" הוא רק ביטוי פרסומי של המגמה הזאת שכולנו נחשפים אליה מכל עבר. לכן לדעתי חשוב מאוד שלפחות את העובדות הנכונות ידעו כולם. בלי קשר למה קרה בהנקה הפרטית של כל אחת מאיתנו, כמה זמן נמשכה, האם הופסקה ומאילו סיבות - כשדברים לא נכונים עובדתית נכתבים פה בפורום, ראוי בעיני שתהיה התיחסות עניינית לדברים אלה ואת זה אכן עושות פה גולשות אחרות בצורה ראויה לציון (בעיקר רוני טל IBCLC). מעבר לכך, חשוב לי לציין שבכל מקום, וגם פה בפורומים מעולם לא שאלתי אישה אם היא מניקה. התופעה שבה כל אחד יכול לשאול פה כל אחד מה שבא לו מאוד מוזרה בעיני. בכל הכנות, השאלה אם מישהי הניקה ואם לא, אז מה הסיבה פשוט לא כל כך מעניינת אותי, גם כיום, כשזה המקצוע שלי. אך לצערי הרב בכל תחום הרפואה שכולנו נתקלות בו כאמהות (שוב, קופ"ח, טיפ"ח, רופא הילדים וכו') שבו כאמור תועמלנות ההנקה תופסת מקום נכבד, ואילו העזרה הקצועית מגיעה ברמתה לאפס מאופס, גם אם מלווה בכוונות טובות - זה המקום שבו רבות מאיתנו נשאלות את השאלה, ואז מקבלות לעיתים קרובות תגובות לא רגישות לרוב תלוי בגיל התינוק. עד גיל שלושה חודשים תרגישי תחושת גינוי אם את לא מניקה, מגיל שלושה חודשים ומעלה תחושי תחושת גינוי כי את עדיין מניקה, ושלא לדבר על אם התינוק יונק בלילה, ישן איתך במיטה, לא ממש מסתגל למוצקים או שהוא פעוט בן שנתיים וחצי שיונק במקביל לאחותו בת החודש. ואם זה כך במערכת הבריאות, ניתן כמובן להוסיף לחבורה הצדקנית אמהות, אחיות, גיסות, חברות, שכנות/שכנים, עוברי אורח ברחוב, אמהות בגינה, הגננת בגן, נערות או נשים צעירות אחרות - חלק מכל אלו, אגב, לא גידל מעולם ילדים משלו, ובטח שלא הניק אותם, או הגדיל לעשות ואף הניק בכישלון מוחלט. הדבר המוזר והמביך בכל עניין המוערבות של כולם בהנקה הוא, שפעמים כל כך רבות, עוד לפני שהתחלתי לעסוק בתחום, כשעוד רק הייתי "סתם" אמא מניקה למרחקים ארוכים, פגשתי כל כך הרבה אמהות שראו אותי מניקה ומיד, מיוזמתן, ללא כל עידוד מצידי, בצורה די מוזרה לטעמי, פתחו במונולוג שמפרט את כל מה שקרה להן בהנקה, את כל תחושת הכישלון, או הגאווה, את רגשי האשמה, את ההתנצלויות על כך שבחרו לגמול, או לשלב תמ"לים, או כל דבר אחר, את הטעיות שעשו, את הכאב שסבלו, את מה שאמרו להן, את ההנאה שחוו - בקיצור - את כל מה שכוללת חוית ההנקה שלהן. היום זה אפילו יותר נפוץ, כי כששומעים שזה המקצוע שלי זה קורה אפילו יותר ואני פשוט לא יודעת מה להגיד. תמיד התרגלתי שנשים מלינות על כך ששואלים אותן, מבקרים אותן, מתחקרים אותן, והנה, פה, למולי, בלי שאני מראה שמץ של התעניינות בהנקה/או אי הנקה שלהן, הן פורשות בפני בלהט רב את חווית ההנקה שלהן. המסקנה שלי מכך היא שהנושא הזה כל כך טעון, ושהרבה מזה נמצא בידינו. איפה שאנחנו פתחות דלת - מישהו יכנס. איפה שאנחנו נותנות למישהו לגרום לנו להרגיש אשמה - יהיה מי שיעשה זאת. אני עושה הרבה בחירות עבור ילדי שאולי לא היו מזכות אותי בתור אם השנה בעיני הרבה אמהות אחרות. אני מגדלת אותם בת"א המעושנת ולא בכפר. הם אוכלים לעיתים אוכל תעשייתי, ולפעמים אפילו ג'אנק פוד (רחמנא ליצלן), בינקותם הם אכלו בעיקר גרבר כי שנאו פירות טריים (טוב, התינוק הבא אולי בכל זאת יאכל טרי בעקבות הפרסומים האחרונים). אם אצטרך אוּכל כמובן לפרט בדיוק למה אני חושבת שעדיף להם שינקו עד גיל מאוחר, אל מול העובדה שעכשיו הם אוכלים מדי פעם מקדונלדס - יש לי באמת טיעונים מעולים, אבל זה בכלל לא העניין פה. מעולם, אף פעם, אף אמא בגינה קורבת משפחה כזו או אחרת, או רופא, או אחות שהסתכלו עלי עקום בגלל הבחירות שלי, העירו הערה מתוך כוונה טובה או רעה, או כל דבר אחר - מעולם לא הצליחו לגרום לי שמץ של תחושת אשמה ושאני אמא לא טובה. מקסימום שהם גרמו לי זה להזכיר לעצמי לעבור רופא או אחות, או להתעלם מהדברים של האדם הזה או האחר. קצת קשה לסכם הודעה כל כך ארוכה ודי מפוזרת כמו זאת, אבל אני באמת רוצה לאחל לכל אחת ואחת מאיתנו, אם זה בתחום ההנקה, או כל תחום אח,ר שתבחר במה שטוב לה ולילדיה, שלא תיפול לעולם בין הכיסאות בגלל שלא נחשפה לידע, ושתזכור תמיד שהיא תמיד בוחרת במה שהכי טוב עבורה ועבור ילדיה בכל רגע נתון - וזה הכי חשוב.

נועם@בת

New member
אני רק בשביל שאלה

את מוכנה בכל זאת להרחיב מה פירוש " אבל הוא חדש במובן שבחצי השני של המאה הקודמת (ה 20) הוא כמעט ונעלם מהעולם, נעלם במובן של ידע שנצבר בתרבות האנושית לגבי איך לקיים אותו..". אם לא מתאים לך כאן, אפשר להמשיך בפורום הנקה. תודה נועם

She Dolphin

New member
../images/Emo13.gif אין לי בעיה להרחיב כאן

אני אנסה להסביר בתמציתיות (אוי, קשה קשה
) ואתייחס בעיקר למגמות שקרו בעולם המערבי. עניין ההנקה בעולם הפחות מתקדם מאוד מעניין גם הוא, אבל פחות רלוונטי לנושא שלנו כרגע. התמ"ל קיים כבר כ 100 שנה, אם כי יש הבדל מאוד גדול בין התמ"ל של אז לבין התמ"ל של היום, מה גם שלפני עשרות שנים רוב הילדים בעולם לא ניזונו מתמ"ל בכל מקרה בגלל שהוא היה מאוד יקר ואף לא זמין. בארץ למשל כמעט שלא השתמשו בתמ"ל עד לפני כ 30 שנה. אני גדלתי בקיבוץ על חלב פרה מורתח ומדולל, ובתקופה ההיא (טוב נו, לפני 38 שנים
) נהגו להתחיל הוספת מוצקים מאוד מוקדם, בין היתר דייסות, ביצים, עגבניה ומיץ תפוזים (כי בניגוד לתמ"ל, בחלב פרה אין בכלל ויטמין C). בקיצור רק אעיר שאני שמחה מאוד שאני מגדלת את ילדי היום, בין היתר כי אם מי מהם יצטרך לאכול תמ"ל בשלב כלשהו הוא יקבל תמ"ל הרבה הרבה יותר טוב מאשר זה של פעם. עם תחילת המאה ה 20 ועם התפתחות והתקדמות הרפואה קרו המון דברים טובים ומדהימים. עד לפני 100 שנה לידה אחת מתוך 10 היתה מסתיימת במוות, של התינוק, של האם או של שניהם. הקדמה הביאה לשינוי אדיר בסטטיסטיקה (גם) מבחינה זאת. התפתחות התמ"ל הביאה למצב שבו תינוקות שלא יכלו לינוק - יכלו עכשיו לשרוד. אולי לא בתנאים אופטימליים - אבל כן, לשרוד, ולא רע בכלל. עם זאת כולנו יודעים שקידמה לרוב מביאה איתה גם דברים לא כל כך טובים. מהר מאוד נכנסו לתמונה חברות מסחריות שקלטו את הפונטציאל הכספי האדיר שטמון בשיפור התמ"ל, שיווקו והפיכתו למוצר מוביל בתחום התינוקות. נוסיף לכך גם את המגמות החברתיות-פוליטיות שעודדו או יותר נכון חייבו נשים להיכנס לשוק העבודה (משברים כלכליים ומלחמות עולם בחצי הראשון של המאה), והתפתחות מודעות השיוויון לנשים. ונוסיף לכך גם את הכוח העולה של עולם הפרסום שהיה זמין מאותה תקופה לכל אדם דרך העיתונות, הקולנוע ובהמשך גם הטלויזיה. כל המגמות האלו, יחד עם העובדה שנהיה מאוד מקובל ו*מתקדם* ללמוד מה"מומחים" (רופאים, פסיכולוגים, ספרים) איך צריך וטוב לגדל את האדם החדש המודרני של המאה הכי מדהימה (בינתיים) בהיסטוריה האנושית - הביאו לכך שאנשים רבים בעולם המערבי הפסיקו להאמין בכל מה שנמצא (גם היום) תחת הכותרת "טבע"
מפני שזה נחשב מיושן, לא עדכני, מעכב, מגביל, לא מתאים לנו יותר ובאופן כללי פחות טוב. בחצי השני של המאה ה 20, דהיינו בין שנות ה 50 לשנות ה 90 היו קיימות מעט מאוד נשים שהתחילו להניק, ועוד פחות מכך המשיכו בהנקה, אני כבר לא מדברת על הנקה לטווח ארוך (הנקת פעוטות). הידע על הנקה שנרכש ונשמר במשך שנים אצל נשות המשפחה המורחבת, כולל העובדה שבעולם המערבי כבר כמעט שלא חיים בדרך המסורתית של משפחה מורחבת ותומכת, עם קהילת נשים חזקה. נשים שילדו היו תחת טיפול וליווי של מערכת הבריאות, שבה כידוע מאז ולצערי גם עד היום, אף אחד לא לומד שום דבר אופרטיבי על הנקה. הלימודים על הנקה בתחומים האלה מסתכמים בשתי מילים "זה טוב", ובזה נגמר הסיפור. הרוטינה היתה שנשים אחרי הלידה בכלל מופרדות מהתינוקות למשך כמה ימים (כנראה מסיבות של סטריליות בבתי החולים) ובהמשך מי שהתקשתה בהנקה פשוט נאמר לה שתפסיק להניק כי זה ממש לא משנה ולמה בכלל היא צריכה את זה כשיש תחליפים כל כך טובים שעושים את החיים קלים יותר והיא תוכל לחזור בקלות לעבודה ("היא כל חיינו"
). לא היה מי שיעזור וילמד נשים מה לעשות וגם לנשים עצמן זה לא היה כל כך חשוב!
מעט מספרים כדי לסכם את המהלכים שהתרחשו בתקופה הזאת: ב 1956 שיעור תחילת הנקה בעולם המערבי עומד על 20% (הכונה לשנים שהתחילו להניק, ניתן רק לשער כמה המשיכו). עשרים שנה אחר כך ב 1973 - מתחיל שינוי המגמה לעליה איטית של 3-4% לשנה בשיעור המניקות בעולם המערבי. ב 1990 שוב צניחה ,כנראה עקב התפתחות במגמות שיווק ופרסום. ב 1991 - פרסום ראשון של הצהרת ה WHO (ארגון הבריאות העולמי) בדבר יתרונות ההנקה וההמלצות לגביה והתחילה שוב מגמת עליה מסויימת. כיום הסטטיסטיקה העולמית (שכוללת את כל סוגי הארצות, מתקדמות, מתפתחות וכו') עומדת על 30% אמהות המניקות לאחר הלידה. המצב כיום, במאה ה 21 הוא שיש "טרנד" "אופנה" "דת חדשה" (ויסלחו לי כל שאר המתנסחות על המרכאות - כן, אני בהחלט צינית לגבי זה
) בכל מה שקשור בנסיונות של קצת *חזרה אל הטבע*. הרבה מאיתנו מודעים למחיר שנגבה מאיתנו כאנשים, כחברה, כאנושות, ככדור
בעקבות הקידמה. רובנו רוצים לחבק את הקידמה לליבנו בגלל שאנחנו יודעים כמה טוב היא הביאה לנו, אבל לא רוצים שזה יבוא על חשבון התרחקות מסויימת מעצמנו. חלקנו מחפשים התקרבות לתחומים רוחניים מסויימים, חלקנו מחפשים להגשים את עצמם ולברוא לנו עולם חדש וטוב יותר אם על ידי חוסר פשרות בחינוך ילדינו, במקצועות שאנו בוחרים בהם או בבחירות שונות לגבי אורח חיינו. חלקנו רוצים לחיות חיים בריאים ורגועים יותר ומנסים לאכול נכון, להשתדל להפחית את כמות התרופות שאנחנו וילדינו צורכים ולנסות להפחית עד כמה שאפשר את מעורבות מערכת הרפואה בחיינו שלא לצורך. זה מתקשר לנסיון של נשים רבות לזכות מחדש בהנקה שלהן, ושל חלקן לזכות מחדש גם בללדת בצורה שתהיה קרובה יותר לאיך שהטבע תכנן אותנו. אני לא נכנסת פה לתחום הלידות כי אני לא מבינה בזה הרבה מלבד הנסיון הפרטי שלי, אבל בהחלט יש קשר בין הדברים. כיום, למרבה האבסורד, כדי לרכוש בחזרה את הידע איך להצליח להניק אנחנו צריכות בהרבה מקרים להגיע אל נשות מקצוע בתחום כדי ללמוד מהן מחדש את מה שאימותינו ולעיתים סבותינו כבר שכחו... ולמרבה השמחה הידע שקיים אצלנו היום בתחום ההנקה משלב בתוכו גם את הידע הרפואי והמדעי הרב שנצבר במשך השנים, וכלים רבים שפעם לא היו בידי האנושות כדי לגרום ליותר ויותר תינוקות שבעבר לא יכלו לינוק, או לקבל חלב אם - לעשות זאת כיום בהצלחה. וכלים כדי לאפשר לאמהות שפעם לא יכלו להניק מסיבות שונות (וכן, בוודאי שיש נשים שלא יכולות להניק מסיבות פיזיולוגיות) להצליח לעשות זאת היום אם באופן חלקי או באופן מלא. מי הגיעה עד לפה?

אמיתמי

New member
האם האחוזים בארץ דומים לאחוזים

בעולם המערבי? אז למה כל אשה שילדה את ילדיה בשנות השישים והשבעים מדברת איתי על הנקה? יכול להיות שבארץ הנתונים שונים. אמא שלי , היא ממש לא בן אדם "טבעי", היתה מניקה את כולנו, כמובן שאחרי ששטפה טוב טוב ידיים וציחצחה שיניים כדי לא להעביר אלינו בקטריות מסוכנות. אבל ממה שהיא מדברת נראה שהנקה דווקא היתה מאוד מקובלת.

She Dolphin

New member
הסטטיסטיקה בארץ היא יותר טובה

מאשר בכלל העולם המערבי. כיום כ 95% מהנשים מעוניינות להניק לפני הלידה. 89% מהן יוצאות מניקות מלא/חלקי מבית היולדות. מתוך המספר הנ"ל 56% מהתינוקות יונקים מלא בגיל שבועיים. מתוך המספר הנ"ל 17% מהתינוקות יונקים מלא בגיל שלושה חודשים. למה כל אישה שילדה בשנות ה 60 וה 70 מדברת איתך על הנקה? אני באמת לא יודעת, בעיקר לאור העובדה שבשנים אלו כמעט אף אישה לא הניקה מלא ואלו שהניקו לא הניקו יותר מחודש וחצי, מקסימום שלושה חודשים. שאלת את אמך כמה זמן היא הניקה אתכם והאם היא הניקה מלא? כבר קרה לי שפגשתי סבתות שסיפרו בגאווה שהניקו ללא שום בעיה, אבל כששאלתי כמה זמן הן הניקו התשובה היתה: "חודש - חודש וחצי, אחר כך נגמר לי החלב". חלק מהגישה היתה ש"נגמר החלב" הוא מין גזירת גורל, או שככה זה פשוט עובד בהנקה. איזה מזל שלא באמת ככה זה עובד בהנקה, אחרת המין האנושי היה נכחד מזמן

נועם@בת

New member
תודה על התשובה המפורטת

אני מבינה שכל הנ"ל מתרחש במערב, מה לגבי אסיה-אפריקה-הודו. במדינות "הפרימיטיביות" התמ"ל משתלט רק לאחרונה, האם מישהו ניסה ללמוד שם על הנקה? אגב, התאוריה הפרטית שלי אומרת שההמלצה של משרד הבריאות שלא לתת חלב ניגר עד גיל שנה- גם היא נולדה אצל יצרניות התמ"ל. תודה נועם

She Dolphin

New member
אוי, במדינות המתפתחות המצב

הרבה יותר מסובך... התמ"ל נמצא שם כבר לא מעט זמן, והאמת שמה שהחברות המפיצות אותו עושות שם הוא ממש בעייתי. שוב, אדגיש ואמר שהקידמה, כולל זאת שהגיעה אל מדינות מתפתחות היא דבר נפלא ומועיל בהמון תחומים. הבעיה היא ששם כל עניין המזון המלאכותי לתינוקות מקבל טוויסט עוד יותר בעייתי. למשל במדינות שבהן המים מזוהמים ואין סיכוי לשמור על תנאי היגיינה בסיסיים שמחייבת תזונת תמ"ל, הכנסת התמ"ל גורמת נזקים בריאותיים משמעותיים. עד כדי כך שכשמגיעים משלוחי תמ"ל לאזורי אסון שבהם סכנה של התפרצות מגפות אפילו גדולה יותר ממליצים שם לאמהות לצרוך את התמ"ל בעצמן ולהמשיך להניק את תינוקותיהן, כדי לנסות ולהקטין את הפגיעה בתינוקות קטנים בנוסף לכך התמ"ל מאוד יקר ודוגמיות שמחולקות בתחילה חינם לאמהות (תוך הסבר על כמה טוב המזון של המערב אל מול המזון הפרימיטיבי שעליו הן גדלו, או גידלו את ילדיהן הקודמים), נגמרות מהר ואז אותן אמהות, שכבר נגמר להן החלב כי לא הניקו צריכות להתחיל לקנות אותו, ומכיוון שהן לרוב מאוד עניות הן לא יכולות להרשות זאת לעצמן והן מתחילות לקנות פחות ופחות ולמהול אותו ביותר מדי מיים עקב חוסר ידע מספיק על הנזק שיכול להיגרם מכך, וההמשך כבר ידוע. המצב המדהים הוא במדינות שבהן יש פער מאוד גדול בין עניים ועשירים, כמו הודו למשל. אשה עשירה (ומי שהיה שם יודע כמה אדם עשיר בהודו הוא עשיר, אפילו ביחס אלינו) עושה אחד משני דברים: 1. מאכילה את ילדיה בתמ"ל כי זה יקר והיא יכולה להרשות לעצמה ואף לחשוש פחות מתנאי ההיגיינה הירודים בגלל שתנאי חייה טובים משמעותית. 2. שוכרת מינקת עניה מאחד הכפרים שתיתן לילד שלה את המזון הטוב ביותר עבורו ונמנעת מהנקה בעצמה. האבסורד הוא שבגלל שהפרסום עובד מאוד טוב גם, או בעיקר על השכבות הנמוכות, נשים רבות במדינות אלו משוכנעות שהתמ"ל הוא המזון הטוב ביותר לילדיהן, הוא גם סמל סטטוס והן שואפות להשתמש בו ללא יכול להבין איזה נזק הוא עלול לגרום דווקא לילדיהן שלהן, עקב תנאי החיים שלהם. אני לא מכירה מספיק את תחום ההנקה המקצועי בארצות אלו, אבל אני נוטה להאמין שהמצב שם די קשה. אם פה יעוץ מקצועי שעולה כסף לא נגיש לחלק גדול מהאוכלוסיה, אני מאמינה ששם המצב אף קשה יותר. נותר להם רק להסתמך על השירות הציבורי וגם שם המצב לא משהו... הרבה ממה שנעשה בטח נעשה בהתנדבות וכצדקה וצריך גם לעמוד מול ממשלים מושחתים אפילו יותר ממה שאנחנו מכירות פה
עם זאת צריך לזכור שעדיין רוב האוכלוסיה בארצות אלו לא נחשפה מספיק לקידמה, ולמרות שהיא משלמת מחיר כבד על כך בתחומים אחרים, בתחום ההנקה, למרבה הצער, כנראה שזה מהווה יתרון. אגב, בארץ נוצר מצב מוזר שגם נשים שחיות פה, והגיעו לא מזמן מארצות כאלו (כמו נשות הקהילה התימנית החדשה ברחובות, או נשות העדה האתיופיות) מעדיפות להשתמש בתמ"ל כדי להתרחק מהתוית ה"פרימיטיבית" שיש להנקה ושעלולה להמשיך ולדבוק בהן, וכמו כן הן לחלוטין משוכנעות שמוצר שמומלץ על ידי רופאים, ומכיל את כל מה שהתינוק צריך, והוא דבר שבארצן לא יכטולו לקנות כי היה יקר ופה הוא בסך הכל די זול יחסית - הוא ללא כל ספק הדבר הכי טוב עבור ילדיהן. ולגבי העצה לא לתת חלב ניגר עד גיל שנה - עם כל הביקורת שלי על התנהלות חברות התמ"ל, בעניין זה אני מודה שאני לא חושבת כמוך. צריך לזכור שחלב פרה הוא חלב שנועד להאכיל גורים של פרה. הוא בנוי אחרת מהחלב שלנו וחסרים בו המון דברים שחשובים מאוד להתפתחות בשנת החיים הראשונה. יצרני התמ"ל מעבירים את חלב הפרה תהליכים שהופכים אותו הרבה יותר מתאים לעיכול ולספיגה של תינוקות אדם וללא כל ספק הוא עדיף על פני חלב פרה. ראית מה שכתבתי בהודעה הקודמת על כך שכשהייתי תינוקת אותנו הזינו בחלב פרה מורתח ומדולל ולכן נאלצו להוסיף כל מיני מוצקים די מזעזעים בשלב ממש מוקדם. השימוש בחלב פרה בזמן ההוא היה ברירת מחדל כי לא היה דבר אחר, ולהניק, כאמור, הנשים לא ממש הצליחו אז, ולכן למרות שכולנו גדלנו בסדר גמור וכו'
בעניין הזה אני עם משרד הבריאות.

rc11

New member
קראתי עד הסוף ונהניתי מכל מילה../images/Emo13.gif

תמשיכי לכתוב.

אני הייתי בטוחה שאני אניק עד גיל

שנתיים לפחות (אם לא עד גיל שלוש). ילדי - כל אחד בתורו החליטו אחרת. אני שומעת על אמהות שהניקו עד גילאים אלו וליבי יוצא מקנאה. מצד שני אני לא ממרמת לעצמי את החיים - ואני שמחה על מה שהצלחתי לעשות. והצלחתי - עופרי היה בן יומיים ובמשקל 1.400 שהוא ינק לראשונה. הוא גדל מהר יחסית לפגים ועבר את הפגיה "בהצלחה" הרבה בזכות חלב האם. אבל... לדעתי הפאנטיות להנקה חשובה מאוד. אמהות שתורמות את עצמם ואת זמנן להסברים גם אם הם פאנטים על חשיבות ההנקה, עושות בעיני שליחות אדירה. ואם מכל שרשור כזה יוצא עוד תינוק יונק או עוד אמא שממשיכה להניק למרות ש XYZ זה כבר שווה את זה...

תודה גלית ../images/Emo140.gif

על ההסבר הנהדר. את יודעת מה? בדיוק חשבתי, למה טיפות חלב לא מצליחות להסביר כמה זה חשוב? איך יכול להיות שמצד אחד המרפאות ובתי החולים מלאים פוסטרים בחשיבותה של ההנקה. ומצד שני את מקבלת גם בטיפת חלב וגם בבתי החולים דוגמיות לתחליפים? ולא רק זה אלא שהאחיות משכנעות אותך לא לקום בלילה להנקה "כי את צריכה לאסוף כוח לבית". ולמה שאני באה לקחת את התינוק להנקה, אני מרגישה שאני מפריעה לאחיות?

נטאשה30

New member
פעם ראשונה שאני מגיבה בנושא הזה בפו

רום. א.ברור שאפשר לנסות להמשיך להניק ולהלחם בכל העולם, ולשאוב כל כמה שעות ולקחת מוטיליום או תרופות טבעוניות להגברת זרימת החלב (הכל עם מרשם רופא ובהמלצת יוצות הנקה- מנסיון) וכו, אבל: גם האמא היא בן אדם, וזכותה להגדיר את הגבולות שלה והקוים האדומים שלה ולעשות את מה שנראה לה לנכון, במיוחד היום שקיימות חלופות וגם ילד שאינו יונק לא ירעב. ב. ובענין תרופות להגברת זרימת החלב- מי מאיתנו יודעת מה תהיה השפעתן עלינו בעוד 10 או 20 שנה? הרבה תרופות נחשבו מאוד מאוד בטוחות ותופעות הלוואי שלהן נתגלו כעבור שנים (דוגמאות: תלידומיד, ויוקס, תחליפים הורמונלים בגיל הבלות ועוד) וכעת ההתוויות השתנו. מה אנחנו יודעים על תרופות להגברת ייצור החלב? ואם עוד 10 שנים יתגלה משהו חדש גם בקשר אליהן? ג. ברור שחלב אם הוא הבריא ביותר והמומלץ ביותר לתינוק אבל הדיון בהנקה יצא מכל פרופורציה והייסורי מצפון לאם הלא מניקה הם מעבר לכל הגיון סביר. כמה מאיתנו עושות פעילות אירובית 4 פעמים בשבוע, כמה מאיתנו לא מעשנות, לא אוכלות בשר אדום, לא ממליחות אוכל, לא שותות משקאות ממותקים, לא נחשפות לשמש וכו' אין מה לעשות, אנחנו לא חיות בוואקום או בעולם מושלם. אנחנו עושות את המיטב. מה שחשוב הוא שסך הכל הטיפול בילד יהי טוב וטוב הוא הגדרה רחבה. ילדים גדלים יפה עם תמ"ל למרות שחלב הם בריא יותר. כמה מבין האנשים המאושרים בבגרותם ינקו וכמה אכלו תמ"ל? כמה מבין הרופאים/מהנדסים/פסנתרנים/רקדנים ינקו וכמה אכלו תמ"ל? אינני יודעת אבל אני מניחה שזה לא מה שקבע את אושרם או עתידם. ד. בקשר ללידה טבעית- רק הערה כי ממילא הטקסט מאוד מאוד ארוך, בעבר, כשכל הלידות היו טבעיות, שיעור תמותת תינוקות היה הרבה יותר גבוה- הגם לזה נשאף? בקיצור- צריך לקחת הכל בפרופורציות הנכונות.

לא לא נשאף לזה

אבל נשאף לזה שנוכל לסמוך על גופינו יותר. על כךל שאשה שהולכת ללדת - לא תלך לבית חולים אלא לבית יולדות. שבתי היולדות לא יהיו קשורות לבתי החולים. שאני לא ארגיש כחולה במשך כל ההריון - אלא כאישה שיש לה עובר ברחם והיא הולכת ללדת. לידה לא צריכה להיות הליך רפואי - אם היא לא חייבת.

נטאשה30

New member
זה נכון

צריך לשנות את הגישה של המערכת הרפואית לכך שהריון זה לא מחלה אבל הרפואה נותנת פתרונות למצבים שפעם היו נגמרים בתחלואה או מוות גדולים יותר. הבעיה היא שכשמתחילה לידה, אנחנו מקוות לטוב אבל צריך שיהיה צוות רפואי למקרה שמשהו משתבש. ולאור כל הסיפורים המפחידים והמקרים המועטים אך קיימים של מומים בעוברים קשה להמנע גם מעודף הבדיקות שמבוצעות במהלך ההריון. כשכל שנה מתגלה עוד בדיקה גנטית למחלה נדירה, לא נעשה ונרגיש אח"כ אשמים אם חס וחלילה הילד יהיה חולה? אני מסכימה שזה בעייתי שההריון הופך ממצב טבעי להליך שמצריך מעקב רפואי אבל עם הקידמה ונגישות המידע, קשה לעצור את התהליך

nataly82

New member
סוף סוף שרשור נעים

בנושא הנקה. השרשור הקודם היה מלא ויכוחים ועוקצנויות וחבל. סה"כ כולנו אמהות (אבות), ורוצים את הכי טוב לילדינו, אחרת לא היינו פה (בפורום), כמו בכל דבר גם בנושא ההורות יש המון גישות ודיעות שונות, אומרים איפה שיש 2 יהודים, יש 3 דיעות. אז בקיצור מה שרציתי להגיד שאהבתי את השרשור הזה, כי כאן כל הדיעות התאחדו לדיעה אחת : כולנו אוהבים את ילדינו ורוצים בטובתם וכל אחת עושה זאת בדרך שלה.

לדעתי זה איך שאת בוחרת להתיחס לנושא

אני בחרתי מראש שלא להניק...לא התאים לאופי שלי(ובדיעבד מהסתכלות סביבי גם צדקתי)...לא הכנתי את עצמי להנקה והפלא ופלא ילדתי בניתוח קיסרי יזום שאותו הזמנתי בערך בחודש חמישי
אז נכון שניסו לשכנע אותי ללדת לידה טיבעית ונכון שניסו ככה לדחוף אותי קצת להניק...אבל אולי זה תלוי בסוג טיפוס שאני...ידעתי שללדת לידה רגילה מאוד לא יתאים לי וזה רק יתקע לי את הלידה(אגב בדיעבד גם צדקתי כי לירי הייתה מאוד גדולה ועם המבנה שלי כמו שהסביר לי הרופא נשים לא הייתי מצליחה ללדת אותה)...ידעתי שלהניק זה לא אני ולא הנקתי... ואת יודעת מה? השמיים לא נפלו...לירי ואני מחוברות מאוד אחת לשניה ואני לא רואה שום שוני בינה לבין ילדים שנולדו בלידה אחרת וינקו... מה שחשוב הוא תמיד לדעת לבחור מכל הגישות והדרכים את הדרך שהכי מתאימה לך בהרגשה הפנימית ואיתה ללכת... אישית אני מיישמת את זה בכל נושא בחיים

אמיתמי

New member
רוצה להגיד לכל אחת ואחת מכן תודה

באופן אישי, אבל אם אני אעשה את זה זה ינפח את השרשור הזה מעבר לכל פרופורציה. תודה על העצות, תודה שהבעתן את הדעות האישיות שלכן באופן כל כך נעים. מאחלת לכולנו הורות טובה, נעימה והמון נחת, כל אחת בדרכה. ולעצמי, מאוד מקווה שכשיבוא הזמן, תהיה לידה טבעית טובה והנקה , אבל אם לא, נעשה את הטוב ביותר שנוכל.

מחשבות על הנקה, מיועצת הנקה

זהירות - ארוך... אני יודעת שיש אנשים שקוראים את החתימה שלי ואוטומטית עושים עליי
בלי שיקראו אפילו מלה אחת שלי, וזה סיכון שאני לוקחת גם בשרשור הזה. אבל חשוב לי שתדעי, שלא כל העולם ככה, כמו שאת רואה אותו: חסר פשרות, לוחמני, צדקני... לא האמהות, וגם לא כל אנשי המקצוע שעוסקים בתחום הילודה וההנקה. כן, יש כאלה, בטח שיש, בדיוק כמו שבכל מקצוע או תחום אחר יש כל מיני סוגים של אנשים. יש עורכי דין חארות, ויש מלאכים. יש רופאים שכל מה שמעניין אותם זה הכיס שלהם או לכסות את התחת, ויש רופאים נפלאים שכל חייהם מוקדשים לחולים שלהם. ובאותה המטבע, יש יועצות הנקה שרואות את ההנקה כ"יהרג ובל יעבור" או שמרשות לעצמן להעביר ביקורת על אנשי מקצוע אחרים, ומבחינתן מי שלא מיניקה היא פושעת וצריך לקחת לה את הילדים - ויש גם הרבה הרבה הרבה הרבה יועצות, מדריכות, ותומכות הנקה שרואות את הדברים באור אחר. תראי, אני יועצת הנקה צעירה (במקצוע, פחות בשנים
). את בחינת ההסמכה ששלי עברתי לפני פחות משנה, למרות שלקחו לי כמה שנים טובות והרבה מאוד השקעה של זמן וכסף ולימודים כדי להגיע לאן שהגעתי. אולי אני לא יודעת מהחיים שלי לעומת יועצות ותיקות שעוסקות כבר 20 שנה במקצוע... אבל משהו אחד שאני רואה די הרבה זה שדווקא היועצות החדשות, והתלמידות והמדריכות שנמצאות בדרכן להפוך ליועצות הנקה, הן הרבה הרבה יותר רגישות לאמהות מחלק מהיועצות הותיקות וה"פנאטיות" כדברייך. באופן אישי, אני נכנסתי למקצוע הזה בגלל שרציתי להיות מסוגלת לעזור לאמהות ולתינוקות. יש משהו בצמד הזה, של אמא ותינוק, שעושה לי טוב בלב וגורם לי לרצות לקחת את שניהם תחת כנפיי ולטפל בהם. ובאופן אישי מההתנסות שלי עם בנותיי, יש משהו בהנקה שגורם לי לרצות שכל העולם יחווה את החוויה הנפלאה שאני חוויתי. אז בייעוץ הנקה בחרתי לי כמקצוע, למרות שאני מרוויחה פחות מאחי בן ה-19 שעובד בעבודה משרדית, למרות שהתגמול עבור עבודתי בקושי מכסה לנו גן לילדות, למרות שהרבה מהעבודה שלי אני עושה באופן התנדבותי כאן בפורומים ובטלפונים מהבית לחברות של חברות של חברות... התגמול שלי הוא אחר, הרבה יותר עמוק וחשוב בעיניי מעוד כמה גרושים לחשבון הבנק. ובמהלך ההסמכה שלי פגשתי אמהות רבות מסוגים שונים ומגוונים, ותינוקות רבים ושונים. ולמדתי דבר אחד שמאוד חשוב לי להעביר אותו גם לך עכשיו וגם לכל אשה ואשה שאני עובדת איתה ולבני משפחתה: הייעוד שלי כיועצת הנקה, היא לעזור לכל אמא להגיע למטרה האישית שלה. גם אם זו לא היתה המטרה האישית שלי לו אני הייתי נמצאת במקומה, גם אם היא משנה את המטרה שלה שבע פעמים במהלך הקשר שלנו, וגם אם המטרה שלה היא להפסיק לחלוטין את ההנקה. אני לא שם בשביל לשכנע אותה להמשיך להיניק, או בשביל להגיד לה שהיא צריכה להרעיב את הילד שלה, או בשביל למתוח בקורת על רופא שניתח יולדת עם תינוק גדול בשל חשש לפריקת כתף... ראיתי כל כך הרבה תינוקות פגועים כתוצאה מלידה ואני רואה שזה *מאוד מאוד מאוד* משפיע על יכולת היניקה שלהם. או במילים אחרות - אני חייבת להיות מסוגלת להתאים את עצמי לכל אם ואשה, ולבנות לה תכנית שמתאימה *לה, ולה בלבד*. ואני גם חייבת להיות עם היד על הדופק ולהיות מסוגלת לזהות מקרים שיכולים להוביל לאסון, אם בעיניי האם עצמה מגיעה בגישה "פנאטית" מידי (אם תרצי אספר לך על סיפור אחד קשה במיוחד) ולדעת איך לנווט באופן הכי רגיש שיש סביב האם ודיעותיה ולגרום לה להבין, שהילד חייב לאכול. את מבינה, אני מהלכת בשדה מוקשים רוב הזמן... וזה בסדר. אני יודעת לנווט לא רע
אז מה שחשוב לזכור לפי דעתי, זה שאנחנו כולנו נשים שונות, ולכל אחת מאתנו צורת ההורות המיוחדת שלה. וחשוב שנדע לקבל את כולן, ואנשי המקצוע במיוחד חשוב שיהיו מסוגלים לעזור לכולם, לא משנה מה המטרה הסופית. חוק אחד שמבחינתי הוא ייהרג ובל יעבור זה ש*התינוק חייב דבר ראשון לאכול*. גם אם המטרה של האם היא להגיע להנקה מלאה, אם התינוק שלה לא אוכל מספיק כרגע חייבים למצוא דרך להאכיל אותו. הדרך הספציפית - זה כבר תלוי באם ובהעדפות שלה, לא נכנסת לאופציות השונות כרגע כי על זה אני יכולה לכתוב הודעה שלמה עוד יותר ארוכה מזו
. דבר שני, לי חשוב שהאם תרגיש בנוח עם התכנית המלאה שאני בונה עבורה. אם זה קשור לנוחות שבהנקה ולמניעת כאבים, או לניהול סדר היום שלה, או לשאיבות, או לתכנית גמילה מסודרת. לא חשוב מה - העיקר שהתכנית תהיה ישימה עבורה, כי אחרת היא מעיפה אותה דרך החלון תוך יומיים וכל הביקור שלה אצלי יורד לטמיון. אז נכון שיש בהרבה מקרים כל מיני טכניקות שכתובות בספרים, למשל על איך מורידים גודש, ואני יכולה ללכת כמו שבלונה עם הספר ולהגיד לה שתעשה כך או כך, אבל אם אני רואה שאין מצב שהיא תעשה את זה אני חייבת למצוא פתרון אחר. וזה משהו שאני מקווה שאני יכולה להתגאות בו. אם נחזור לגודש, דיברתי לאחרונה עם אם שיועצת ההנקה שלה נתנה לה תכנית שלמה כיצד להפטר מגודש שלא היתה תכנית רעה, אבל היא גרמה לכך שאותה אם היתה צריכה לשבת 24 שעות ביממה ולהתעסק עם הציצים שלה. לאשה אחת זה אולי מתאים, אבל לאחרת לא. ולזו - לא התאים. דיברתי איתה בטלפון במשך סופ"ש שלם והתאמתי לה תכנית קצת יותר ישימה - אז לא צריך לשבת חצי שעה עם קומפרס חם על הציצי, מספיק כמה דקות. ולא צריך לריב עם התינוקת שתתחבר שעה בכל פעם - לא התחברה תוך 10 דקות, אז לא. עושים הפסקה, נותנים בקבוק, ומנסים שוב בפעם הבאה. לא צריך תסכול בשביל להניק, לא צריך כאב או רגשות חזקים של כעס על העולם... ואם לא - אז לא. גם זה בסדר. וגם לשאוב חלב מאם חסרת הכרה זה בסדר, אם זה מה ש*היא* רוצה. ואם מבחינתה היא מוכנה לסבול כאבי תופת ולהמשיך להיניק - לי אולי זה נשמע אבסורדי, אבל אם זה מה שהיא רוצה אז שיבושם לה. כל עוד לא כופים על אמהות לעשות דברים שהן לא מעוניינות בהם, וכל עוד בריאותם של התינוקות לא נפגמת - מבחינתי הכל כשר. למי שהגיע עד הלום - תודה וסליחה על האורך
וכל הכבוד על ההתמדה

למעלה