היידיש והלדינו בעידן האינטרנט

../images/Emo39.gifהיידיש והלדינו בעידן האינטרנט

שלום רב
גם השפות בהן דיברו אבותינו ואימותינו קשורות, הרי, למחקר המשפחתי... הנה פרטים על ערב עיון שייערך באוניברסיטת תל אביב ביום ג', 17.1.06, בארגונו של המכון לחקר האינטרנט. כותרתו: האינטרנט כמצע לפריחתן של היידיש והלדינו. שימו לב שאצלנו בפרדס, ישנו פורומים המוקדשים לדיונים אודות שפות אלו, כאשר חלק מן התכתובת היא בשפה עצמה
אני יודע כי פורום הלאדינו הינו אחד משני פורומים בינלאומיים, הנחשבים מובילים בתחום שימוש הלאדינו, ולגבי פורום היידיש - יוכל חייםלוי מיודענו לספר על מקומו בעולם... ארנון

חייםלוי

Member
מנהל
תודה על ההפניה לכנס

ביידיש יש פריחה עצומה של אתרים ובלוגים הכתובים ביידיש. אפילו לגוגל יש תרגום למאַמע לשון. די להיכנס לקישורים של פורום יידיש כדי לראות מקצת מן השפע. שרית פרקול (עיתונאית המסקרת את האינטרנט) כתבה בזמנו כתבה על היידיש ברשת http://perkol.itgo.com/yiddish.htm ובה מוזכר גם הפורום.

ספרן

New member
הערת אגב

עם כל הפריחה של היידיש באינטרנט, ובקורסים ללימוד השפה (שגם אני נמנה על לומדיה כעת חיה) - אני עדיין לא רואה את תחייתה מחדש של השפה - והסיבות ידועות. יוצא מן הכלל הוא הציבור החרדי, שמסיבות שונות (כנראה של הקצנה), החמיר על עצמו בשימוש ביידיש בשנים האחרונות. הכוונה רק לציבור החסידי - בציבור הליטאי היידיש גוועת בדיוק מאותן סיבות שהיא גוועה בציבור החילוני. מי שרוצה לראות פעילות יידיש אמיתית, כשפת יום יום, ולא כפולקלור, מוזמן לפורומים החסידיים בהייד פארק (ראה כאן). לחיים לוי יש בטח הערות על היידיש החרדית הקלוקלת - אבל זה מה יש.

חייםלוי

Member
מנהל
אני לא מתקן שגיאות ביידיש של אף

אחד אלא אם כן מבקשים ממני. אחד הכותבים המוכשרים בפורום שלי כותב כל מילה ב-7 שגיאות שאפילו הכותבים בפורומים החסידיים בהייד פארק היו נבהלים מהם ואעפ"כ מעולם לא תיקנתי. זה חלק מהחן שלו וחלק מהחן של הכותבים באותם פורומים. אבל זה באמת
גדול לפורום זה.

למעלה