שרשור חידות

yak141

New member
איך תעביר קוטר האנך לקוטר אחר?

אם נתון לך קוטר AB, אינך יכול "סתם" להעביר קוטר האנך לו אלא אתה צריך להסביר ולהוכיח שהקוטר שהעברת אנך לו. משום, שקוטר מתחיל מנקודה על המעגל, עובר דרך המרכז וממשיך לנקודה אחרת על המעגל, כיצד תוכל להסביר מדוע בדיוק שתי הנקודות האלה על המעגל הן אלה שנותנות קוטר האנך לקוטר הקודם ולא הנקודות שלצידן?

hagrisha

New member
../images/Emo50.gifבעית הוכחה בהנדסה

הוכח שמשולש בו אורכי צלעות יוצרים סדרה חשבונית וגבהים על הצלעות אלה יוצרים סדרה הנדסית אז המשולש הוא שווה צלעות.

קשה לקרוא לזה "בהנדסה" ../images/Emo13.gif

צלעות המשולש בסדר (אולי) עולה:
a, a+at, a+2at ( t >= 0 )​
מתאימים להם הגבהים בסדר (אולי) יורד (כי מכפלת כל זוג צלע-גובה קבועה - שווה לשטח המשולש כפול 2):
hq², hq, h hq²a = hqa(1+t) = ha(1+2t) ( q >= 1 ) q² = q(1+t) = 1+2t q = 1+t (1+t)² = 1+2t 1+2t+t² = 1+2t t² = 0 t = 0 q = 1​

דרך "נוספת"

הצלעות בסדר (אולי) עולה: a3 ,a2 ,a1. הגבהים בסדר (אולי) יורד: h3 ,h2 ,h1.
a2 = (a1 + a3)/2 h2 = sqrt(h1 * h3) a2 * h2 = sqrt(h1 * h3) * (a1 + a3)/2 = a1 * h1 = a3 * h3 = = sqrt(a1 * h1 * a3 * h3) (a1 + a3)/2 = sqrt(a1 * a3)​
וכידוע (וקל מאוד להוכיח), הממוצע החשבוני של שני מספרים חיוביים שווה לממוצע ההנדסי שלהם רק כאשר שני המספרים שווים.

דיזוני

New member
איך פותרים

אשה רחצה כלים בנהר. פקח שהיה באזור שאל אותה: "מדוע יש לך כל כך הרבה כלים לרחוץ?" "כי היתה מסיבה בבית" , ענתה האשה "כמה אנשים השתתפו במסיבה?" "אינני יודעת, אבל, כל שני אנשים השתמשו בכלי משותף למרק וכל ארבעה אנשים השתתפו בכלי משותף לבשר היו לי בסה"כ 65 כלים לרחוץ." כמה אנשים השתתפו במסיבה?

דיזוני

New member
אולי כאן אקבל תשובה

אשה רחצה כלים בנהר. פקח שהיה באזור שאל אותה: "מדוע יש לך כל כך הרבה כלים לרחוץ?" "כי היתה מסיבה בבית" , ענתה האשה "כמה אנשים השתתפו במסיבה?" "אינני יודעת, אבל, כל שני אנשים השתמשו בכלי משותף למרק וכל ארבעה אנשים השתתפו בכלי משותף לבשר היו לי בסה"כ 65 כלים לרחוץ." כמה אנשים השתתפו במסיבה?

Ferma

New member
../images/Emo58.gif

כולל את הצלחות של האישה עצמה (שאכלה לבד) זה 88 אנשים

dot27

New member
כאן תוכלו למצוא את הפתרון לתרגיל ד'

מהשק הראשון נשים על המשקל מטבע אחד משני שתיים וכן הלאה. נשקול את כמות המטבעות ששמנו ולפי השארית נוכל לדעת מאיזה שק נלקחו המטבעות המזויפים.

אלעדק

New member
צריך עזרה בלוגריתמים

(q log2(x+1)>4\log2(x+1 2 הוא בסיס הלוג התשובה לפי הספר היא q 0<x<1 מישהו?

Calius

New member
נסיון

קודם כל: בטוח שזה הניסוח? מכיוון שאם נציב x=15 (מה שהספר אומר שאינו פתרון טוב) נקבל ש:
log2(15+1)>4/log2(15+1) ==> log2(16) > 4/log2(16) ==> 4 > 4/4​
שזה דווקא נכון. ובכלל... ככל ש- x גדל כך גדל גם הצד השמאלי. גם המכנה של הצד הימני גדל, ולכן הצד הימני קטן. אז אם אי-השיוון מתקיים עבור x מסויים ודאי שהוא מתקיים עבור x-ים גדולים ממנו. לפתרון כמו שאני מבין אותו: נציב
y=log2(x+1)​
עכשיו יש לנו משוואה
y > 4/y​
חלק לשני תחומים (y גדול מ- 0 ו- y קטן מ- 0) וקבל כי הפתרון הוא y>2 או y<-2. נציב חזרה:
log2(x+1)>2 ==> 2^(log2(x+1)) > 2^2 ==> x+1 > 4 ==> x>3 log2(x+1)<-2 ==> 2^(log2(x+1)) < 2^-2 ==> x+1 < -1/4 ==> x<-3/4​

rainbow16

New member
אתה צודק, אבל...

שכחת תחום הגדרה, שמה שבתוך הלוג גדול מ0. אז הת.ה. הוא שx גדול ממינוס 1. ככה שהתשובה הסופית היא x>3 וx בין מינוס 1 למינוס 3/4. אבל... נציב בתחום השני מספר באי-שיוויון:
log2(-0.9+1)>4/log2(-0.9+1) -3.321>4/-3.321 -3.321>-1.204​
אבל זה לא מתקיים... בכל מקרה אני הגעתי לתשובה סופית x>3...

אלעדק

New member
זה בדיוק מה שיצא לי

אחרי שפתרתי את התרגיל 3 פעמים ויצא לי אותו דבר חשבתי שאולי יש טעות בפתרון שבספר, מה שמתברר כנכון.. תודה רבה.

טעות גם בספר וגם בתשובה שלכם

נציב כאמור: לוגריתם של x+1 בבסיס 2 שווה y. תחום ההגדרה:
1. x+1 > 0 x > - 1 2. y ≠ 0 x + 1 ≠ 1 x ≠ 0​
עכשיו נפתור:
y > 4/y y - 4/y > 0 (y² - 4)/y > 0 1. y² - 4 > 0 y > 0 y > 2 x+1 > 4 x > 3 2. y² - 4 < 0 y < 0 - 2 < y < 0 1/4 < x+1 < 1 - 3/4 < x < 0​
והפתרון הסופי הוא שני התחומים הבאים:
x > 3 - 3/4 < x < 0

../images/Emo58.gif

יש בתרגיל בעיה. אני אדגים איך פותרים אותו. נגדיר: מס' האנשים: x. צלחות מרק: x/2. צלחות בשר: x/4. מס' צלחות והבשר ביחד הוא 65.
x/2+x/4=65​
עושים מכנה משותף, נפתרים מהמכנה, ומקבלים:
3x=260​
אבל 260 לא מתחלק ב-3!

rainbow16

New member
ככה בדיוק אני עשיתי...

אבל הגעתי לאותה בעיה.... אז מה הפתרון? יש התחכמות כלשהי בשאלה?

hagrisha

New member
../images/Emo4.gifהפתרון העקום שלי...

84 אנשים.הם השתמשו ב63 כלים,נוסיף לזה סיר שממנו לקחו מרק וסיר שממנו לקחו את הבשר.ביחד 65 כלים.

למעלה