שרשור חידות

yak141

New member
../images/Emo35.gif ../images/Emo35.gif ../images/Emo35.gifשרשור חידות ../images/Emo35.gif ../images/Emo35.gif ../images/Emo35.gif

שרשרו את חידותכם כאן.... בהצלחה!

yak141

New member
עוד חידות לגילאי בית הספר היסודי

בהמשך לחידות הקודמות אני מפרסם עוד כמה חידות לגילאי בית הספר היסודי: נתחיל בחידות שבשרטוט: א. בין עיר א' לעיר ב' יש נהר. תושבי הערים רוצים לבקר זה את זה ולכן החליטו לבנות גשר. הגשר חייב לעבור אך ורק בניצב לגדות הנהר (כמוראה בשרטוט). מאידך, אין התושבים אוהבים ללכת הרבה. היכן עליהם לבנות את הגשר כדי שהדרך בין עיר א' לעיר ב' תהייה מינימלית. ב. העבירו ארבעה קווים ישרים, מבלי להרים את היד מהדף, כך שהמשולש בשרטוט יחולק לחמישה משולשים שווי שטח. ועוד שתי חידות ללא שרטוט: ג. לאיכר יש בית עם קיר ארוך מאוד וגדר תיל שאורכה 100 מטרים. האיכר רוצה לגדר בעזרת הגדר והקיר את השטח המקסימלי. כיצד עליו לבנות את הגדר? ד. ישנם עשרה שקים עם מטבעות שכל אחד מהם שוקל גרם אחד. באחד השקים ישנם מטבעות מזויפים שכל אחד מהם שוקל 0.9 גרם. כיצד ניתן לגלות את השק עם המטבעות המזויפים בעזרת שקילה אחת במאזניים המראים את המשקל המדויק? ב ה צ ל חה !

בקשת הבהרה ל-ג'.

האם השטח המגודר חייב להיות מלבני? כי אם לא, אז אינני יודע איך אפשר להוכיח את התשובה... בגיל הרך

yak141

New member
הבהרה

בעיקרון השטח יכול להיות מלבני, משולש או בצורת חצי מעגל בחידה עבור הילדים בגילאי בית הספר היסודי. אך, אם אתה רוצה אתה מוזמן להעלות את רמת החידה ולפתור אותה עבור צורה כלשהי על ידי שימוש בכלים מתקדמים יותר. בהצלחה

ררדד

New member
נסיון ל-א'

לפי דעתי: מותחים קו יש מישוב א' ל-ב', והנקודה (שנמצאת על הקו ששרטטנו) שבדיוק במרכז הנהר, כלומר שבה המרחק לגדה א'= למרחק לגדה ב', צריך להיות מרכז הגשר. הפיתרון די אינטואטיבי כי כך נראה לי שמשני הישובים ילכו את המרחק הכי גדול ב"אלכסון". אין לי ממש דרך להוכיח את זה

הדרך שלך תהיה נכונה רק אם שני

הישובים נמצאים במרחק שווה מהנהר. הפתרון הנכון דווקא לא רחוק מזה. טיפ טיפה מאמץ

ררדד

New member
א'- נסיון II..

אולי מה שצריך זה להוריד אנך מישוב א' לגדה שלו ואותו דבר מישוב ב' לגדה ב', ואז להעביר ישר בין הנקודות (הנקודות שנמצאות על הגדות עצמן) ואז הנקודה על הישר הזה שנמצאת במרחק שווה מגדות הנהר תהיה מרכז הגשר. אני בכיוון או להמשיך להתאמץ?

rainbow16

New member
אולי....

הגשר צריך להיות בדיוק באמצע של המרחק (המקביל לנהר...) בין שני הערים?

rainbow16

New member
לא ניחשתי

יש לי בסיס למה שאני אומר.... בכל מקרה, אם זה לא נכון, אז לא משנה..

1אברהם

New member
זה מזכיר את חידת הסבא וסבתא

ודלי המים ששאלתה פעם. אם אני מבין נכון הגשר בכל מקרה חיב להיות מאונך לנהר ולכן אורכו קבוע, ונשאר רק לחסוך את הדרך אל הגשרים.

The Charmed Boy

New member
הממם....ניסיון? טוב..

צריך למתוך קו ישר בין שתי הערים, להוריד קו מעיר א', שיהיה מאונך לנהר, ולחבר אותו לקו שמוציאים מעיר ב' אשר מקביל לנהר. נוצר לנו כרגע משולש ישר זווית, שהנקודות שלו הן עיר א' עיר ב' ונקודת המפגש. מוצאים את מרכז הקו של הקו שהוצאנו מעיר ב', המקביל לנהר, ומוציאים מאותה נקודה קו, אשר מאונך לנהר. זהו מרכז הגשר.

1אברהם

New member
אם הבנתי אותך נכון אז

הגשר יהיה באמצע המרחק האופקי ( המקביל לנהר ) בין A ו B , אם כך הפתרון נכון רק אם A ו B מרוחקות אותו מרחק שווה משפת הנהר בצד שלה, אבל לא נכון במקרה הכללי. אולי תצרף ציור שיהיה יותר ברור

rainbow16

New member
בקשר לא'...

נראה לי שכל עוד הגשר יהיה בין שני הערים, זה לא משנה איפה הוא יעבור... כי הרי בכל מקרה האנשים יעברו בהליכה מרחק של גשר+המרחק (המקביל לנהר) בין שני הערים...

לא נכון. תאר לעצמך מקרה גבולי, כאשר

שני הישובים נמצאים ממש זה מול זה משני צדי הנהר, ואילו אתה בונה את הגשר במרחק של עשרות ק"מ משם במורד (או במעלה) הנהר! שכחת שעד הגשר הם יכולים ללכת באלכסון

alex11m

New member
פתרון ל-א

אני לא בידיוק ביסודי אבל בכל זאת חידה יפה...! הפתרון למטה יש באופן דימיוני לסגור את הנהר לכיוון של גדה אחת להעביר קו ישר בין הישובים ולאחר מכאן לפתוח את הנהר חזרה (באופן היפוטתי...)והגשר יעבור בין שני נקודות החיתוך... (המבין יבין...)

למעלה