הדולר ממשיך לצנוח ונתניהו חוזר לסורו

../images/Emo32.gif הדולר ממשיך לצנוח ונתניהו חוזר לסורו

כצפוי, הדולר ממשיך לצנוח ולהתרסק, בעוד שהשקל מנגד הולך ומתחזק בעולם. ומה עושה נתניהו, שר האוצר לשעבר? חוזר לסורו. במשך שנתיים שמר נתניהו על פיו בכל מה שקשור לכלכלה וחברה, והעדיף להתמקד רק בעניינים המדיניים והבטחוניים, שכללו בעיקר ביקורת על התנהלותו של אולמרט וממשלתו במלחמת לבנון השנייה, שהוא נתניהו שכח כנראה שתמך ביציאה למלחמה הזאת, בעוד שידוע לו היטב שישראל וצה"ל אינם ערוכים לכזאת מלחמה. והנה עכשיו שהדולר מתרסק, הבורסות צונחות, וחבריו העשירים ובעלי ההון זועקים חמאס, כשכיסיהם בעיקר לשם שינוי הם אלה שנפגעים כתוצאה מכך, פתאום מגיח אדון נתניהו ממקום מרבצו, אחרי שלא העז בכלל להראות את פרצופו במשך חודש ימים לאחר חשיפת מעלליו ומעללי רעייתו בלונדון, בתקופת מלחמת לבנון השנייה שאותה הוא ביקר, ומספר לכולם שהוא למרות הכל מסוגל להביא לצמיחה מחודשת של לא פחות מ7-8 אחוזים. ואיך בדיוק הוא מתכוון לעשות זאת? ניחשתם נכון, ע"י הורדת מיסים נוספת וגדולה יותר לחבריו העשירים ובעלי ההון, ובין השאר לאלה ששילמו עליו ועל רעייתו בלונדון. ומאיפה בדיוק הוא יממן את הורדת המיסים הנוספת הזאת לחבריו העשירים? שוב ניחשתם נכון, כהרגלו בקודש, יקח מהעניים והחלשים ויתן לעשירים והחזקים, שחס וחלילה לא ירעבו ללחם. ואיך בדיוק הוא יקח מהעניים והחלשים את הכסף שאותו הוא יעביר לחבריו העשירים באמצעות הורדה מאסיבית במיסים? האם יש בכלל צורך לאמר ששוב בשלישית ניחשתם נכון? יקצץ ויפריט ויקצץ ושוב יקצץ, עד שלא יישאר יותר מה לקצץ ואת מי להפריט.

S h a y D u

New member
...

"ואיך בדיוק הוא יקח מהעניים והחלשים את הכסף שאותו הוא יעביר לחבריו העשירים באמצעות הורדה מאסיבית במיסים? האם יש בכלל צורך לאמר ששוב בשלישית ניחשתם נכון? יקצץ ויפריט ויקצץ ושוב יקצץ, עד שלא יישאר יותר מה לקצץ ואת מי להפריט" יש לך עיוות מטורף במשפט הזה - יש הבדל שמים וארץ בין חוסר נתינה לבין לקיחה, אלו שני דברים שונים שבמקרה שלנו אפילו לא שקולים לוגית אחד לשני; אי אפשר לקחת ממישהו משהו שאינו שייך לו. כשנתניהו יקצץ ויפריט, הוא לא לוקח בכך דבר מאף אחד, הוא פשוט לא נותן. וטוב שכך! המדינה צריכה להפסיק לממן את יושביה, שיתחילו להסתדר לבד! וכפי שאמרתי בעבר, כל אדם צריך לחיות כפי שהטבע החליט. אם יש עניים - שיתמודדו עם עצמם! לא יתכן שאנשים אחרים יצטרכו לשלם מכספם עבור העניים, שכן זה סוטר את קביעתו של הטבע ולכן גם פסול ==> זאת גישה ליברלית אמיתית. כל אדם צריך לקבל את עצמו כפי שהטבע החליט - AS IS, ולהתמודד עם עצמו ללא תלות באחרים וללא תלות בחברה הסובבת אותו. מה לעשות?!, מן הטבע שיש אנשים עשירים ועניים, ופערים חברתיים ביניהם תמיד יהיו. זה דרכו של עולם, אלו החיים, והמטרה של החיים, היא להתמודד איתם ולהגיע לתיקון!

אתה לא שם לב שאתה מדבר שטויות?

מה פירוש " כל אדם צריך לקבל את עצמו כפי שהטבע החליט"? זו השטות הכי גדולה שיכול להוציא בן אדם שפוי מפיו. ובאמת "אי אפשר לקחת ממישהו משהו שאינו שייך לו"? אם מישהו יקח את המשכורת שלך לפני שאתה מקבל אותה ממעסיקך, האם אותו מישהו לא יקח ממך משהו שעדיין לא שייך לך? אם כך, מה ההבדל בדיוק בין זה לבין לקחת מבן אדם שמקבל קצבה על פי חוק, את קצבתו? הרי אותו אדם מתקיים מהקצבה הזאת, ואם תקח ממנו את קצבתו זה יהיה בדיוק כמו לקחת מעובד את משכורתו שממנה הוא אמור להתקיים, רגע לפני שניתנה לו ע"י מעסיקו. כך שאל תדבר שטויות ותגיד לי שאי אפשר לקחת ממישהו משהו שאינו שייך לו, כי הן המשכורות והן הקצבאות, שייכות לאנשים המקבלים אותן על פי חוק.

S h a y D u

New member
לא, זה ממש לא אותו דבר.

כשמעסיק משלם לך מדי חודש, הוא עושה זאת כיוון שאתה עבדת אצלו במשך אותו החודש. כשאתה מקבל קצבה מן המדינה, המדינה לא מעניקה לך אותה כי עבדת אצלה, אלא חינם. מי שבפועל משלם לך עליה הם אזרחים אחרים, שבהם אתה למעשה תלוי. קצבה = לקצוב ממשלמי המסים את כספם ואת פרנסתם. וכשאתה אומר "עפ"י חוק", דע לך שאותו החוק הוא דפוק.

טעות, זה בדיוק אותו דבר

מעסיק משלם לך מדי חודש כי החוק מחייב אותו לשלם לך. אם החוק לא היה מחייב אותו, לא היית רואה ממנו גרוש, אם זה היה תלוי בטוב ליבו. כנ"ל לגבי מי שמקבל קצבה, הוא לא מקבל את זה בגלל שמישהו טוב לב נותן לו את זה, כי אם בגלל שהחוק מחייב את המדינה לדאוג לאזרחיה שאינם יכולים לדאוג לעצמם. זה שאתה מעדיף לחיות בשיטת "האדם לאדם זאב" רק מצביע על הבעיה שלכם הקפיטליסטים, או לפחות הקפיטליסטים הקיצוניים שבכם, שבניגוד לכל השאר, אינם מסתפקים בשוק חופשי ושואפים לחיות בג'ונגל. תחשוב רק לרגע מה אתה היית עושה אילו לא היית מסוגל לדאוג לעצמך, מכל סיבה שהיא, והיית חי היום בעולם שאותו אתה מתאר. כמה זמן לדעתך היית שורד בג'ונגל כזה לפני שהיית נטרף ע"י חיות הטרף שבו?

S h a y D u

New member
אני דוגל בשיטת "אדם לאדם זאב"?!

אני דוגל בדיוק בהיפך מכך! קרי באיך להיות חברה ליברלית, לשאוף להגיע למצב שבו אף אחד לא תלוי בשני. ברגע שאתה תלוי במישהו, תוך כדי כפייה עליו, אתה עלול להפיל אותו - משמע, שניכם נופלים! כדי להקטין את המעמד הנמוך, צריך לחזק את מעמד הביניים ע"מ "למשוך" אליו אנשים מהמעמד הנמוך - הנסיון אומר שרק כך מגיעים לחברה מתוקנת. האידאולוגיה שלך אינה מיטיבה עם מעמד הביניים, אלא הורסת אותו. כל נסיון "רובין-הודי" לקחת מהחזקים ולתת לחלשים הוא פסול - ומה שקורה בדיעבד זה שכולם נפגעים, חלשים וחזקים כאחד. אל לך לשכוח שפערים חברתיים אינם משוקללים רק עפ"י מדד פיננסי של אנשים ופרנסתם (למרות שרק כך התקשורת עושה כהרגלה), אלא גם עפ"י מדד סוציו-אקונומי ואף תרבותי. אני שואף להגיע למצב שבו החברה שלנו תהפוך לחברה יותר מתורבתת וסוציו-אקונומית, ולא לחברה שבה כולם שווים. ושינוי שכזה לא יכול לבוא משום ממשלה תהיה אשר תהיה, אלא רק מהאזרחים עצמם. צר לי לאכזב אותך, ממתיק. אבל "חיים הוגנים" הם מושג סובייקטיבי לחלוטין בדיוק כמו פרח יפה או עיר נחמדה. אז כן, לקיחת כסף מאנשים בניגוד לרצונם היא פגיעה בזכויות האדם אשר נגזרות מתוקף היותו אדם בצלם אלוהים. אם הקפיטליסטים ירצו הם יתרמו ואם הם לא ירצו הם לא יתרמו. זה הכסף שלהם ולהם נתון שיקול הדעת מה לעשות בו. כלכלתו האישית של האזרת היא עניינו שלו ולא שלי ולא שלך, אך אם ברצונך להתערב בזה, תעשה זאת בעצמך ומתוך רצון. מי שצריך כסף אז שירוויח כסף ולא ישדוד אותו. אתה סתם אדם מתלהם, ממתיק. על אותו המשקל אני יכולתי להתלהם (אילו רציתי) ולבוא ולטעון שאתם הסוציאליסטים פושעים בעצמכם; אתם, שגונבים מאדם את רכושו ועמלו, שרוצים למנוע מאדם קניין, רכוש וביטוי עצמי, שמעוניינים לשלול את זכויות האדם הטבעיות של אוכלוסיה שלמה על רקע הצלחתם בחיים, לא שונים ממצרים או מונצואלה. אתם האנשים הרוצים לחמוס בן אנוש ולתת את רכושו לאדם אחר מתוך קנאה וצרות עין יבוא עלינו אסון, וכל זאת בחסות החוק.

כן, אתה דוגל בשיטת "אדם לאדם לזאב".

לא משנה כמה תנסה ליפייף את זה במילים יפות וגבוהות, עדיין הבוטום ליין של הדברים שכתבת הוא: שלכל אחד צריך להיות איכפת רק מעצמו, להיות אגואיסט ולשכוח שהוא חי במדינה ושיש במדינה הזאת עם שלם מלבדו. בקיצור: מה שאתה מאמין בו הוא "שיטת האסקימוסים" ששם, היום אולי כבר לא, כי בכל זאת התקדמה קצת גם החשיבה הפרימיטיבית שלהם, אבל בעבר היו נוהגים לקחת את הזקנים ואת מי שנפלו לו השיניים ולשים אותם לבדם בערבות הקרח, כדי שיקפאו למוות או תאכל אותם איזו חיית טרף. כי גם הם חשבו בדיוק כמוך, שאין לעזור למי שאינו יכול להסתדר בעצמו וצריך להניח לו למות. רק שהם לא רצו לראות אותו מת, אז הם לקחו כפי שציינתי, את האנשים שאינם יכולים להסתדר בעצמם ונטשו אותם לבדם בערבות הקרח. בגלל זה גם קוראים לזה "השיטה האסקימוסית". אז אם אתה מאמין בשיטה האסקימוסית, אין לך מה לחפש בחברה מתורבתת שרואה בשיטה האסקימוסית פשע. ואני לידיעתך לא סוציאליסט, אני סוציאל דמוקרט, ויש הבדל ענק בין שני הגישות הללו.

S h a y D u

New member
אתה סוציאליסט, ממתיק! סוציאליסט!

הנהגת העקרונות שאתה מאמין בהם במדינה כל כך קטנה כמו ישראל, פשוט תהרוס אותה ואת יושביה.

שטויות ברסק, לגודל המדינה אין שום קשר

עובדה שבדנמרק, שגודלה לא עולה על זה של ישראל ומספר תושביה גם הוא זהה למספר תושבי ישראל, מונהגת הדרך השלישית כבר למעלה משלושה עשורים, ויש לאמר שבהצלה מרובה שהפכה למודל חיקוי עולמי. ונהפוכו, דווקא בינתיים השיטה הקפיטליסטית המושחתת והמסואבת היא זו שהורסת את ישראל והספיקה כבר להפוך אותה למדינה עם שיעור העניים הכי גדול במערב. ואני, כפי שכבר ציינתי, סוציאל דמוקרט, לך תלמד מה זה סוציאל דמוקרטיה ותבין לבד עד כמה שזה שונה מהגישה הסוציאליסטית הקלאסית.

vinney

Well-known member
אתה קומוניסט

ומעולם לא הבאת השוואה אחד לאחד של ישראל מול דנמרק (מתי היית שם לאחרונה?), כל מה שיש לך זה לדקלם את הדמגוגיה בגרוש שלך בלי סוף.

S h a y D u

New member
ואגב, כשאתה אומר "אדם לאדם זאב" מתכוונים בד"כ

להתנכלות של אדם אחד בשני, ברעהו. בתפיסה שלי, אין שום התנכלות כזו... פשוט אף אחד לא צריך להיות תלוי בשני. הכל חופשי וחלק!

ממש לא.

פירוש המשפט "אדם לאדם זאב" הוא: כל אחד לעצמו בלבד. או בקיצור: אגואיזם לשמו. לך תפתח מילון ותלמד קצת מושגים, לפני שאתה ממשיך לדבר על משהו שאין לך מושג וחצי מושג לגביו.

vinney

Well-known member
ואתה דוגמא מצוינת לאגואיזם, יש לציין

מה אתה עשית לחברה? אתה עובד בשכר מינימום, לא דואג לפנסיה או לחסכון כלשהו, חי על חשבון הורייך, ומה יהיה איתך כשתהיה בן 75? תנבור בפחים ותאשים את כולם במצבך?

timeless1

New member
לך אתה תלמד מעט על טבע האדם.

אם אתה חושב שאנשים פה אשר טרחו ועמלו על חייהם צריכים לפרנס אנשים אחרים רק משום שלא מתאים להם לעבוד או שהעדיפו לעשות דברים אחרים חוץ מאשר לשפר את הכישורים שלהם ולהפוך לאטרקטיבים למעסיקים, אז יש לך טעות. אנשים פה לא עבדים של אף אחד. אדם אשר לטרח בערב שבת, פשוט לא יאכל בשבת.

הלוואי וזה היה נכון שאנשים לא עבדים של אף אחד

אבל לצערי במדינה שלנו, רוב העובדים הם עבדים, ולא רק עבדים, כי אם עבדים חסרי זכויות, עבדים של המעסיקים שלהם שעוברים על החוק ואף אחד כאן לא טורח לאכוף עליהם את חוקי המדינה, בגלל שהם משלמי מיסים, וכל עוד הם משלמים מיסים לאף אחד לא איכפת שהם עבריינים. ומלבד זאת, אני מדבר על אלה שלא מסוגלים לעבוד, לא על אלה שמסוגלים לעבוד. אך את בדיוק כמו חברייך, מעדיפה להתמקד כהרגלך בקודש דווקא באלה שאינם רוצים לעבוד ומסוגלים לעבוד. והרי כבר ציינתי ולא פעם אחת שמבחינתי לאלה המדינה לא צריכה לעזור, גם אם יגוועו מרעב. אותי לא מעניין מהם, אותי מעניין אך ורק מאותם אלה שהמדינה עצמה קבעה שאינם כשירים לעבודה, ועל כן חלה על המדינה חובה כמדינה לדאוג להם ולעזור להם, ולא להשליך אותם לכלבים, כפי שקורה כבר למעלה מ8 שנים במדינה שלנו.

timeless1

New member
רוב העובדים?

להזכירך רוב העובדים הם עדין לא עובדי קבלן, ומעסיקים אשר עוברים על החוק דינם להענש, כך שלפחות תיאורטית אף אחד לא עבד של איש, ואם מישהו רוצה להרוויח כסף עליו לעבוד, מה לעשות שכך זה עובד? המדינה לא יכולה לדעת איזהו המעסיק אשר מפר את החוק אם העובדים לא מתלוננים עליו, או לא נשלחים אליו פקחים [אבל הפקחים של אלי ישי עסוקים באכפית חוק "סוציאליסטי:" ושוכח שיש הפרות של חוקים שהם קצת יותר רציניים, כמו אי תשלום שכר מינימום וכו']. כך שבמקום כלשהו העובדים אשר חשים מנוצלים ויש להם הוכחות לכך אמורים להתלונן במשרד המסחר והתעשייה והם כבר יטפלו בנושא. אף אחד פה לא אומר שהמדינה לא צריכה לעזור לנכים וזקנים, ואתה יודע זאת. אתה מכוון לאוכלוסייה אשר הולכת לתוכנית שאתה מפתח כלפיה אובססיה הזויה ועליהם אנחנו מדברים.

"הטבע החליט" - לא ממש

בני אדם מאז ומתמיד (כמו שאר הפרימטים) היו חיות קבוצתיות - חיות המקיימות מערכת סבוכה של יחסים בין הפרטים שאמנם כוללת הבדלי מעמדות, אבל כוללת גם עזרה הדדית - גם השימפנזה החזק עוזר בתוך הקבוצה לשימפנזה החלש. עצם העובדה שהאדם חייה חברתית היא זו שנתנה יתרון אבולוציוני להתפתחות יכולת התקשורת בין הפרטים - דיבור. אני מציע שתפסיק להשתמש בטיעונים פסאודו-מדעיים זה לא מוסיף כלום לטענותיך, נהפוך הוא. לגבי הגישה שאתה מציג - בה אדם לאדם זאב, אני חושב שהיא שגויה ביסודה. גישה זו תוביל בהכרח לפגיעה מוסרית עמוקה בחברה. לפי גישה זו, ("שיתמודדו בעצמם") לא תשלם קצבאות לזקנים, לא תשלם קצבאות לנכים, לא תשלם על חינוך בסיסי ותיצור מעמד חדש של אנאלפבתים. לראות אדם בן 75 מדדה בקושי כלפי פח הזבל ומחטט בו בתקווה למצוא אוכל - אני מבטיח לך שזה לא תורם לאף אחד. אני חושב שיש הרבה קצבאות לא ראויות, אבל יש גם אנשים שמגיע להם. אם אדם הפך נכה, משותק, ואינו יכול לעבוד - מן הראוי שהמדינה תממן לו את צרכיו. הרי אם נכניס כל דבר לשיקולים כלכליים גרידא - נגיע בסופו לכך שניישם אוטונזיה בארץ - נתחיל להרוג באופן שיטתי את הנכים והזקנים - הם לא תורמים ועולים לנו כסף... ורגע, למה בכלל נתאמץ ונקבור אותם? הרי "הטבע" לפי שיטתך רצה שהם ישארו כאוכל לנשרים ולתנים.

S h a y D u

New member
זו הבעיה של אנשים כמוך,

שלא יודעים להבדיל בין תפיסה חברתית לבין מוסריות אנושית ולהיפך; אני לא טוען שלא צריכה להיות עזרה הדדית בין בני האדם (בדיוק להיפך), אני טוען שבידי האדם הבחירה אם לעזור או לא וכיצד - לחייב אדם לעזור ע"י גביית מסים כה גבוהים הוא פסול, שכן זו לא עזרה יזומה, זו כבר כפייה! מערכת חברתית שבנוייה בצורה כזו שהכל מושתת על מה ש"הטבע החליט" וכל אדם מקבל את עצמו כמו שהוא, מבלי להסתכל על אחרים ומבלי לגלגל את עיניו, היא מערכת יותר מוצלחת. וההצלחה מחלחלת בסופו של דבר גם לשכבות החלשות ביותר.

vinney

Well-known member
אלוהים עוזר למי שעוזר לעצמו

מה הטעם לתת קצבה למי שלא רוצה לעבוד? אתה רוצה לדעת למה בן אדם בן 75 נובר בפחים? תסתכל על ממתיק סוד שלנו פה, מה אתה חושב שהוא יעשה בגיל 75? ומי יהיה אשם?

לא אמרתי לתת קצבאות למי שלא רוצה לעבוד

ההפך הוא הנכון, כבר כתבתי פה בעבר שאני חושב שמי שמסוגל לעבוד ואינו עובד - לא ראוי לקצבה כלל. אבל האם אתה חושב שגם לאדם משותק לא מגיעה קצבה? אני מקווה שהתשובה לכך היא שלילית. ישראל צריכה להפסיק לתת קצבאות למי שיכול להסתדר בלעדיהן (גם אם הוא יצטרך להתחיל לעבוד לשם כך), וזאת כדי שניתן יהיה להעביר תקציבים לדברים אחרים מצד אחד, ומצד שני להעלות את הקצבאות לחלקים אחרים באוכלוסיה (למשל קצבאות נכות...). לגבי האדם בן 75 - היום לכל אדם שכיר יש קרן פנסיה (על פי חוק), וקרן הפנסיה היא זו שתדאג לרווחתם של האנשים כאשר יפרשו לגמלאות. אולם, אסור לנו להתעלם מכך שבמשך שנים לא הייתה מודעות בארץ לחשיבות של קרן הפנסיה, ולאחוז ניכר מהעובדים אין הכנסה. במקרה שכזה המדינה צריכה להתערב, ולשם קצבאות זקנה.

למעלה