פינת הדיון השבועית

ויקי65

New member
../images/Emo240.gifפינת הדיון השבועית

כל יום מעסיק אותנו משהוא חדש בתחום ניהול הבית. שאלות שלא מצאנו להן מענה, בעיות ואתגרים, בתחום ניהול הבית. כאן נעלה שאלה שבועית מהותית לדיון. כאשר נוכל להתעמת איתה במשך שבוע. את הדיון הראשון הרשו לי להתחיל. אני מאוד מקווה שזה ירומם את מצב הרוח בפורום, ויעורר התענינות בו. בעיקר פונה לכותבות החזקות שלנו כאן, לעודד ולהעשיר בנושאי הדיון. מהו האתגר הגדול שלכן בניהול הבית
סידור מסמכים
בישול ואפייה
ניהול תקציב
ניקיון הבית
זמן
מוטיבציה
שיתוף פעולה בין בני הבית שוט קדימה ספרו לנו שתפו אותנו ואולי יהיו לנו רעיונות לשיפור.

סימה53

New member
מאחר ואני ה"מסמר" של הבית אז כל המצויין

לעיל נופל עליי, כמובן שהכל מתנהל לפי ימים וזמנים כל כמה חודשים יושבת וממיינת את הניירת מה שמצריך תיוק נכנס לתיוק ומה שלא הולך לזבל כמובן שיש ניירת שישר נזרקת. בישול ואפייה לרוב סוף שבוע חמישי או שישיי או שבא לנו משהו מתוק אז אמצע השבוע אפשרי. התקציב מנוהל גם על ידי משתדלת לנהל נכון ולחלק את התשלומים בסדר שלא יהיה עומס על החשבון. הבית מנוקה מידיי יום לא תמצאו אצלי כלים או כביסה מסתובבת,לא נקייה ולא מלוכלכת משתדלת להיות עם היד על הדופק כל הזמן. זמן: הזמן אצלי מתחיל ומנוהל החל מ5 וחצי בבוקר יש לי סדר קבוע להכניס מכונה להוריד כביסה לקפל להחזיר למקוםם ולהיכנס למטבח לבשל משהו לצהריים במידה ויש לימודים אני מכינה את הכריכים ומשקיעה בהם. יוצאת לעבודה וכמובן תמיד יוצאת על בית מסודר כך שאחזור לבית כזה:מיטות מסודרות שיש נקי ומסודר שלפחות יהיה הכל נעים לעין,אחרת זה מכנסי אותי ללחץ ולעצבים מיותרים. תמיד יש לי מוטיבציה לסדר ולנקות ומאחר והבית קטן אז כל דבר שלא במקום עושה ישר אי סדר בעין ואי נעימות בלב. מבחינת שיתוף פעולה בבית אז העבודה בסוף שבוע מתחלקת בין כולם לרוב אני מגיעה מהעבודה (בחופש) מוצאת בית נקי בזמן הלימודים לא מבקשת מהם כלום, אם יש איזו מטלה מיוחדת כמובן שאני מבקשת והילדים מבצעים. מבחינת שיתוף פעולה מצד הבעל אז פשוט לא דורשת חוץ מלקנות "שוק" אין לו שום תפקיד בבית כי מגיע מאוד מאוחר הביתה -עצמאי כך שאין שעות עבודה.

ויקי65

New member
הי סימה נראה ש

מבחינתך אין ממש אתגר את מצליחה להשכים קום ולקטוף את כל המטלות ביד רמה. אז קודם כל כל הכבוד!!! האם ניהול זמן מהווה אתגר עבורך?

סימה53

New member
ברור שניהול הזמן זה האתגר בשבילי

כל יום,כדי שהכל יהיה מתוקתק כמו שאני רוצה חייבת לנהל את הזמן נכון-אתגר בפניי עצמו

סביון1

New member
אתגר

האתגרים בסדר חשיבות יורד: נהול זמן שיתוף פעולה בין בני הבית נקיון הבית סידור מסמכים אני גרועה בניהול זמן פשוט כי אני כזאת. לגבי שיתוף פעולה בין בני הבית: הילדים עוד קטנים, אבל מאד מאד חשוב לי להטמיע בהם מגיל צעיר את ההכרה בכך שסדר ונקיון זה משהו שתלוי בכולנו, והאחריות היא של כולנו. זה לא פשוט ויש לי עוד הרבה דרך לעשות, ועשיתי גם לא מעט שגיאות עד כה, אבל אני מאד משתדלת ושמה דגש על הנושא. הייתי שמחה לפתוח דיון בנושא בשרשור נפרד. זה משהו שראוי לדעתי ליותר תשומת לב ממה שהוא מקבל פה בפורום.

ויקי65

New member
הי סביון

לסידור מסמכים לא צריך להשקיע יותר מרבע שעה אחת לחודש. זאת בתנאי שאת מייצרת תנאים לכך. את תתפלאי לשמוע שאלו תנאים הגיוניים, ושאינם גוזלים ממשאב הזמן, ואו האנרגייה. לכן הגדירי פינה אחת ניתן לשים בסלסלה, שבה את מניחה את כל המסמכים להמשך טיפול . כלומר לתיוק, לתשלום, וכדומה. את הערימה חלקי בחוצצים פשוטים מניילון או, מעטפות נייר גדולות. עדיף חומות לפרטיות המסמכים. כאשר אחת הינה תשלומי בית שבוצעו. ומעטפה אחת מסמכים לתיוק. את מה שאת צריכה לשלם אל תכניסי למעטפה חומה פן זה יוסר מעינייך. אותם שימי בערימה קטנה מעל סלסלת/ערימת המסמכים לתיוק כשאת מקבלת את המסמך לידייך, הכניסי אותו למעטפה הרלונטית. בסוף כל חודש תייקי. רבע שעה בדוק. אחת לחצי שנה, עשי מיון במה שרלונטי ומה שכבר לא. אני לא צריכה לומר הכל לסל וחסל. בהצלחה

פיצחת את הקוד הגנטי!!!

שיתוף פעולה עם בני הבית! בעלי שותף פעיל מנקה, איכפתי ותומך שלושת הצעירים מספקים עבודה בשפע וממעטים להשתתף בה.

ויקי65

New member
תפו הבעיה אצלך

שהילדים שלך על מתכונת אתרוגים. אני לא מוצאת כל בעיה עם שיתופי פעולה רק ששני הקודקודים בבית לא אחידים בדעותיהם לעניין. צודקת לא? אין ספק שאת בעלך הורים מושלמים. אבל זה כמובן בא על חשבוכם, תרתי משמע.

סביון1

New member
ויקי תרשי לי תיקון קטן

לפי השקפת העולם שלי, הורים מושלמים הם לא הורים שנותנים לילדים שלהם את כל השרותים. בכך שהורה משרת את ילדו מאלף ועד תו הוא גורם לו נזק כי הילד הופך להיות תלותי, ואין לו שום תחושת ערך ומועילות בחייו. בנוסף, מאוחר יותר כשיצא לחיים עצמאיים יהיה לו קשה מאד להסתגל. וכשיגיע בשעה טובה לחיים משותפים עם בן/בת זוג בכלל יהיה בבעיה כי מעולם לא חווה עבודת צוות ואחריות משותפת מהי. איך אמרה לי פעם מישהי: כשעברתי לגור לבד פתאום הבנתי שאם אני לא אקנה נייר טואלט לשרותים אף אחד לא יעשה את זה בשבילי ופשוט לא יהיה לי במה לנגב
. הורה טוב מלמד את ילדו להיות אחראי על המרחב האישי שלו (נקיון החדר, אחריות על חפצים, בגדים וכו'). הורה טוב מצליח להעביר לילדיו את המסר שהבית הוא של כולם, משרת את כולם ולכן באחריות כולם. עכשיו רק נשאר שתספרו לי איך עושים זאת. אני מאד משתדלת עם ילדי ובכל זאת לא ממש מצליחה.

hungrywombat

New member
אמא שלי עבדה עד מאוחר אז לא היתה לנו

ברירה: החלפנו לבד מצעים וגם הלכנו לקנות מצרכים עם רשימה (אבל אז היתה מכולת ועכשיו יש סופר...) הקטע היה שאם לא נעשה אז לא יעשו בשבילנו למשל:אני לא נכנסת לחדר שלכם לאסוף גרבים אז אם לא תשימו אותם בסל כביסה לא יהיו לכם גרבים נקיות לשבוע הבא כמובן שאת המכונה היא הפעילה

סביון1

New member
זאת בדיוק הפואנטה - לתת להם להבין שמה שהם

לא עושים לא יעשו בשבילם. אבל זה קצת קשה לביצוע. למשל - אני מנסה להרגיל אותם לפנות מהשולחן בסיום הארוחה. אז אם הם לא מפנים זה ישאר עד הצהריים. ובצהריים הם יורידו. אני לא בטוחה שהם יפנימו מזה שכדאי להם להוריד כבר בבוקר. אולי אם יבואו חרקים ויהיה סירחון וגועל נפש ממש נוראי, הם יבינו ויפנימו. אבל אני לא רוצה להגיע למצב הזה. לגבי גרביים ובגדים בכלל: אני מקבלת כמויות של בגדים מחברה, כך שיקח להם אולי 3-4 שבועות "לחסל" את כל כמויות הבגדים. נכון לעכשיו אני מזכירה להם הרבה: תפנו מהשולחן, שימו את הבגדים בכביסה כשאתם מתפשטים, וכו'. נעליים - בענין הזה עשיתי מעשה: יש להם בנוסף לסנדלים גם נעלי ספורט וקרוקס. אז כשנמאס לי להתקל בנעליים בכל פינה בבית אספתי את כל זוגות הנעליים שלהם, השארתי רק את הסנדלים ואת השאר העליתי למעלה לארון. הודעתי להם שמכיון שאני לא רוצה בלגן בבית, אז רק אחרי שאראה במשך שבוע ימים שהסנדלים מגיעים למקום ולא מושלכים בכניסה לבית, אחזיר להם את שאר הזוגות. הגדול די הפנים, מחרתיים הוא עומד לקבל את הנעליים שלו בחזרה. הקטן עדיין מנסה לתחמן פה ושם (זורק את הנעליים מתחת לארון הנעליים במקום בתוכו). הצלחה תירשם אם אראה שגם אחרי שאני מחזירה להם את כל הזוגות עדיין יש סדר.

ויקי65

New member
בנושא החינוך של הילדים

אני לא יודעת אם יש מה שנקרא אמת אחת. כי החיים גמישים. אני לפעמים מנסה לשבור תבניות חשיבה, ולצאת ממעגל הקסמים הזה, שלחשוב כמו שלימדו אותי. ועוד יותר מכך, לחשוב שמה שלמדו אותי זה הכי טוב. כי זה לא כך. זה טוב כי זה עובד. לי. לא יותר מכך. יש לי בת משפחה שלקחו לה 10 שנים להכנס להריון. היום הילד הזה מצד אחד מה שאני מכנה אתרוג, ומצד שני ממש גבר. איש של ערכים,מוסר, כושר מנהיגות, מחוייבות אישית. ועוד הרבה תכונות. אז הוא מסדר מי יודע מה אחריו אבל יש לו את ערכי הבסיס. אגב יש לו כבר אח שגם במקרה שלו יש השגחת יתר. אז נכון, את צודקת. צריך שיהיו שיתופי פעולה בין בני הבית. מה שחשוב להבין שבהעדר הצורך או הנוחות הזו של שת"פ, אין בזה גורם משפיע לעיצוב האישיותי של ילדנו. כמו שאומרים אחד טוב יותר בזה, ואחר טוב יותר במשהוא אחר. אישית בעד שיתופי פעולה. חושבת שיש בהם סוג של מסר חשוב לחיים. שדברים מגיעים לך ואלייך כי עשית מהשהוא לקראתם. אצלנו למעט לעזור להעלות קניות, (את ארבעת הקומות בבית הישן שלנו) לא היו לנו ממש תפקידים. סופראמא שלנו דאגה באופן מופתי ויוצא דופן לאירגון, סידור, ניקוי, בישול, כביסה, ומה לא? יחד עם זאת ההסתכלות שלי שונה באופן קיצוני. אני אוהבת לשתף את האחיינים שלי כשהם אצלי , חלק מההנאה המשותפת שלנו היא, לבשל, לאפות, יש להם תפקידים כמו להוריד מהשולחן, לשים במדיח, להכניס כביסה לסל כביסה. ואצלי היא מחולקת לפי סוגים /צבעים, אז להניח במקום הנכון. כל דבר עם המון אהבה וסבלנות. הילדים שאבו כאן אבק ונהנו לעשות זאת אפילו ביקשו לעשות זאת. עשנו יחד כמה מטלות ,ומאוד נהנהו מזה. האם הם יעשו בבית? לא יודעת אצלי האחיינים מקבלים קייטנה עם ערך נוסף. כל שנה הם מחכים לזה, אז כנראה שמשהו עובד נכון. וששיתופי הפעולה נראים להם באופן טבעי וזורם. גם ניהול זמן הוא אחד הדברים שנמצא בי בילט אין מה שנקרא . היה סדר יום, בבוקר התעוררנו יחסית מוקדם (אתם יודעים שבחופש הם קמים ממש מוקדם)סידרנו, בישלנו, והלכנו לכייף כל יום. היתה להם מוטיבציה לסיים מהר. זה זרם נהדר. אגב מאחר והתגובה התחילה בהתיחס למה שנאמר לתפו אני רק רוצה לחדד. שיש לה שני ילדים מ ד ה י מ ים. ששששששששש אספר לכם בשקט שהבת מאוד מאוד מוכשרת והבן הוא ילד חלוםםםםםםם. שבת שלום

סביון1

New member
אמת אחת

ראשית, אני מסכימה איתך שאין אמת אחת, לכן כתבתי "לפי השקפת העולם שלי" בתשובתי אלייך. שנית, אני מוצאת קצת סתירה בדברייך: מצד אחד את כותבת ששת"פ בין בני הבית איננו גורם משפיע לעיצוב האישיותי של ילדנו. מצד שני את כותבת שאת חושבת שיש בשת"פ מסר חשוב לחיים. אני כמובן מסכימה עם הצד השני של דברייך וחושבת ומקוה שאם אני מעביר מסר חשוב לילדי, אז במידה והוא נקלט הוא ישפיע על עיצוב האישיות שלהם. שלישית - מעבר לחינוך של הילדים, אני אמנם כרגע בבית 24/7 כלומר לא עובדת ומכרכרת סביב ילדי והבית כל היום, אבל בגדול אני לא רואה את עצמי עושה הכל בבית מעתה ועד עולם ואני בהחלט זקוקה וצריכה שיתוף פעולה איתם ועם הבעל (שאליו בגדול אין לי טענות, עושה מה שמתבקש בדרך כלל) כדי שהבית יתנהל באופן סביר. יום אחד אני ארצה לחזור לעבודה ואם מהיום לא אחנך אותם לכך שהם לא גרים במלון, מחר כבר יהיה מאוחר מידי. רביעי ואחרון חביב - סתם להשכלה כללית - אני האחרונה שאקח את הילדים שלי כמשהו מובן מאליו. לא אלאה אותך בקשיים ובמשך הזמן שלקח עד שמישהו בעולם הזה קרא לי "אמא". זה רק גורם לי לרצות להשקיע יותר ויותר בחינוך שלהם, לאו דוקא לעשות במקומם מטלות שהם מסוגלים להם. בשפה שלי זה נקרא פינוק מהסוג המשחית. האם שמת לב שבאנגלית המילה SPOIL מיתרגמת גם כ-לפנק וגם כ-לקלקל? שבת שלום, סביון

hungrywombat

New member
../images/Emo45.gif שת"פ

הוא מוכן רק לשתוף את הכלים וגם זה לא כל פעם. בלגנים במטבח רק אני מנקה,כל מה קשור לחתול, אבק,כביסה. מפחיד אותי שאני רוצה לעבור ממשרה חלקית ליום עבודה מלא רק לחשוב איך הדירה תראה

ויקי65

New member
מאמר שכתבתי על ניהול זמן

הערך ניהול זמן חשוב לכל תחומי חיינו. החיים יכולים להיות הרבה יותר ברורים כאשר אנו יודעים כיצד לנהל את הזמן שלנו. ניהול זמן נכון יחסוך מאיתנו תחושות של תסכול, בלבול, ושכחה. וכן התרוצצויות והתרגזויות מיותרות. לא אחת הבית והמשפחה מקבלים סדר עדיפות משני אחרי העולם המקצועי והעבודה. ניהול זמן נכון יכול לסייע לנו לא רק בפרודוקטיביות שלנו בעבודה, אלא גם לאזן את חלוקת הזמן, כך שיישאר מקום לעבודה ולחיי המשפחה הקרובה והרחוקה, ואף נפנה זמן איכות לעצמנו. לא בכדי אנו מוצאים כי השוק רווי בספרים, מאמרים, וסדנאות העוסקים בנושא. אין בית ומוסד עסקי שנושא ניהול הזמן לא נדון בו. ועדיין רבים מאיתנו מתבוססים בבעיה. -------------------------------------------------------------------------------- בעוד עיקר העיסוק בניהול זמן ובמסגרת עולם העבודה והעסקים, גם בחיי המשפחה לניהול הזמן חשיבות רבה. כולנו שואפים לאורח חיים הרמוני. מכאן חשוב להסכים על חלוקת תפקידים ברורה בתוך המשפחה, באופן בו גם על הילדים להשתתף. בגיל צעיר הילדים יכולים להקדיש זמן לסידור הצעצועים לאחר שסיימו לשחק בהם. בגיל מאוחר יותר יהיו אחראיים על סידור החדר ועל משימה קולקטיבית נוספת, כמו לערוך את שולחן האוכל. הערך שבחלוקת התפקידים בא גם לחדד אצל הילד את השיתופיות שבחיי המשפחה, ולקבל על עצמו ולהבין מהי אחריות אישית, ומהי אחריות קולקטיבית. בנוסף, ניהול זמן נכון כולל חלוקת מטלות בין בני הזוג. במשפחות רבות בהן שני בני הזוג עובדים, נראה כי חלוקת נטל התפקידים בבית איננו לוקח זאת בחשבון. החלוקה תאפשר לכל אחד לתרום את חלקו בתא המשפחתי ותשאיר זמן לפעילות אישית כמו לימודים, ועיסוקי פנאי אחרים של בני המשפחה ביחד, ושל כל אחד בנפרד. -------------------------------------------------------------------------------- גם ניהול עסק מהבית, בו הגבול בין העיסוק המקצועי ותעסוקות הבית עלול להיטשטש, חשוב לתת דגש על נושא ניהול הזמן. דברים שבדך כלל נראים טריוויאליים כאשר אנו עובדים בחוץ, כמו לקום בשעה קבועה בכל יום, להתרחץ, ולהתלבש בצורה ייצוגית דורשים משמעת גבוה יותר כאשר אנו קמים ליום עבודה במשרד הביתי. זאת בנוסף לכך שבעסק מהבית אין לנו בוס שיכניס אותנו למשמעת. ולכן ההצלחה או הכישלון הם תוצאה ישירה של המשמעת העצמית שלנו. כמי שמנהלת בעצמה עסק מהבית קבעתי לעצמי: 1.מערכת שעות שבועית בה מוגדרים זמנים לעבודה ולהפסקות. 2.תוכנית עבודה יומית המפרטת את הזמן שיוקצה לכל אחת מהמשימות הנעשות במשרד הביתי כגון: שיווק, פרסום, טיפול באתר האינטרנט, קריאת וכתיבת מאמרים ונושאים אדמיניסטרטיביים. 3.השלמת תוכנית העבודה למשימות שנעשות מחוץ לבית, כגון פגישות עם לקוחות ועמיתים. שמתי שעון מעורר על שולחן העבודה שלי וכיוונתי אותו לפי תוכנית העבודה שגיבשתי. בתום כל זמן שהקצתי לעבודה בנושא מסוים השעון צלצל. עם צלצולו של השעון דימיתי לעצמי רכבת שמגיעה לרציף ואני חייבת לעלות עליה, אחרת אני מזמינה לעצמי דחייה מיותרת ובזבוז זמן יקר. -------------------------------------------------------------------------------- לסיכום, הגשמת השאיפה הטבעית שלנו לחיים טובים יותר תלויה במשאב יקר – הזמן. ניצול נכון של משאב זה ישפר את חיינו האישיים, חיי המשפחה שלנו, הצלחתנו בקריירה, והאיזון ביניהם

היי ברוכה ויקי

דיון לעניין. ניהול זמן? מה זה? - אבוי לי
הבעיה הכי גדולה שלי זה ניהול זמן. חוזרת קרועה מהעבודה, לפעמים לא מסוגלת וישר נשפכת למיטה לשעה שעה וחצי, קמה מסטולית ואז כל הערב יכול להמרח ב מחשבות "עשי ! את לא יכולה לוותר לעצמך" (מחשבות זו גם השקעה, לא?
) חמישי / שישי - מיועד בד"כ לסדר וניקיון. בישול..... קורה בד"כ בסופי שבוע שישי / שבת. לשמחתי, ביתי ירשה ממני את אהבת המטבח, יש לציין את נכונותה וכישוריה. לפעמים מצליחה להיות "פסדר"......... מצליחה להשאיר בית במצב טוב במהלך השבוע, אבל כשהבת שלי משאירה עקבות של עמי ותמי בבית, או....... אז אני "מצטרפת" לבלאגן עד קריזת הסידור הבא. למיטב ראות עיני, הכל עניין של זמן - כנאמר. מסמכים? חחחחחחחח נורא ואיום -> פה כדאי לי לסיים ת'דיון ולשתוק.

נירה63

New member
אני וניהול זמן חברים טובים טובים.

קראתי את השרשור כאן, ואני מחייכת, איך לכל אחד ואחת מאיתנו יש את נקודות החוזק והטורפה בכל ההתנהלות בחיים. לשמחתי הגדולה והרבה, אני אישה של סדר וארגון ואין אצלי כזה דבר שלא הספקתי לעשות מה שתכננתי לאותו היום. איך זה קורה לי? מגיל מאוד צעיר לימדו אותי (סבא וסבתא) שלו"ז ארגון וסדר הם הם נקודת המפתח לחיים נכונים יותר. אני כמה מוקדם בבוקר(מאוד אוהבת את השקט של השעות המוקדמות בבוקר) ויש לי סדר יום מאורגן. יש אצלנו אימרה בבית: מה שעשוי עשוי, ומעט מעט מעט דברים כמעט ואין כאלה שדוחים אותם ל.... אני חושבת שזה תלוי חינוך ומיומנות ואופי ודוגמה אישית מהבית.

נירה.....

חולקת על דעתך בעניין חינוך ודוגמה אישית מהבית לגבי ניהול זמן. דווקא בבית הורי אם נגדיר זאת כך - היה ניהול זמן נכון, עם התנהלות מאוד ברורה, זה לא קשור לחינוך ודוגמה אישית, עובדה אצלי זה שונה. לעומת זאת יש משו בקשר לאופי ועל אחת כמה וכמה למיומנות. ענין של סדר וארגון למשל, לי היווה בד"כ בעיה (אולי הפרעות קשב שבילדותי לא ידעו על זה כלום) והאמת, שניסיתי מספר פעמים לא קטן לסגל לעצמי אי אלו כדי להתגבר על המכשול, אבל מה לעשות, לא תמיד מצליח לי. אבל לפחות משתדלת. שבת מקסימה ומאורגנת לכולם

ויקי65

New member
אמא של ה אחת

זה הניק שלך. שרק הוא מספר לי כמה מקום יש לה בחיים שלכן. שזה נהדר. לגבי ניהול זמן. זה הרבה יותר פשוט. זו טכניקה שלומדים, יחסית מהר. שבת שלום

למעלה