שבוע טוב תכולוכון

מתכון של סבתא כורדייה - דג קרפיון מטוגן

דג קרפיון מטוגן נוסח כורדיסטאן - מתכון של סבתא כורדייה מתכון פשוט קל והתוצאה מעדן מלכים - טעם של פעם כשאומרים לי דגים אז הבחירה שלי למתכון הקל ופשוט והכי הכי טעים בעולם - פשוט מעדן מלכים מתאים בכול יום לארוחת ערב שבת וגם בכלי על סיר החמין מכוסה עד לצהריים של יום שבת לסעודה שלישית,טעם גם קר מהמקרר יום חמישי שוק חיפה סבתא בסוף הקניות מגיעה לחנות דגים מבקשת את הדגים הגדולים והיפים כמו שהם חיים ושלמים את הניקיון והמלחה הייתה עושה בעצמה. יש לנקות את הדגים מקסקסים וסנפירים מתוכן הבטן לחתוך לפרוסות עבות ,לשטוף היטב להמליח במלח גס ולחזור על הפעולה עד שהדג מתנקה מהריח החזק ועודפי הליכלוך שמפריש - התוצאה חייבת להיות דג נקי ולבן סבתא הייתה מטגנת את הדגים על פרימוס ואני הייתי נהנת מכול שלבי הטיגון,ואותי הייתה מפנקת בנתח הראשון בדרך כלל אהבתי במיוחד את ראש הדג,היא במלאכת הטיגון ואני מקשקשת לי בין העצמות ובשר הדג ונהנת לי ממעדן לקול שירה וזימזום בכורדית שברקע קול הפרימוס - חוויה של פעם בחיים שהייתה ולא תחזור איפה איפה הסבתות ההם שאצלהם כול מלאכת הבית הייתה נעשת באהבה ושירה החומרים דג קרפיון מובחר נקי ופרוס לרצועות עבות מלח קמח שמן לטיגון לימונים אופן ההכנה ולסנן את הדגים משאריות המים ולהמליח - אפשר לנגב את שאיריות המים ומומלץ אחרת זה יעשה בזמן הקימוח מין בצק על הדג לחמם שמן במחבט עמוק יש לקמח היטב הדגים ולטגן במחבט עמוק עם שמן חם להגיש חם עם פרוסות לימון וסלסלת עשבים שטעם חמוץ פשוט מעדן כול יום והגעגוע שלו

לכול הירושלמים שעושים קניות בשוק מחנה יהודה

מי עושה קניות בשוק מחנה יהודה ? שמעתי שמוכרים עדיין אצלכם בשוק פתיליות ופרימוסים בבקשה כשיצא לכם להיות בשוק אם זה אפשרי תתעניינו בשבילי - יש לי פרימוס אחד והוא לא לשימוש - משמש לי כקישוט על השיש שבמטבח תודה רבה

ARIE56

New member
בעניין הפרימוס פתיליות

אם אני לא טועה באגריפס ,קרוב לשוק לפני הבניין שוק קניון ,בצד ימין ישנו אחד שמיתעסק בזה ! את מזכירה לי תקופה שלא היה חשמל והיה לנו פתליית מאור ,שרותים בחוץ, ברזייה בחוץ !ואת הפעמונים של מוכרי הנפט (טנק נפט היושב על עגלה עם ארבעה גלגלים וסוס )והקרח משאית מלאה בלוקים של קרח אני זוכר היינו קונים שליש בלוק והמוכר לוקח בלוק עם דוקרן מפצח בשניות את הבלוק וחלקי קרח עפים לכל כיוון גם על הקונים,אחרים היו קונים חצי והיה לנו מיתקן אחיזה של הבלוק מין שני דוקרנים עם ציר, היו נינעצים לתוך הבלוק עם ידית עץ !וביכלל המקרר שהוא מעין תיבה הניפתחת כלפי מעלה ,עוד לפני העידן של מקררים עומדים היועדים לבלוק קרח ,הבלוק עצמו היה לוקח יותר מחצי הנפח של התא !וי איזה תקופה וביכלל הכביש הראשי ללא מידרכות תעלת הביוב לצידי הכביש עם גישרוני עץ שהיינו עוברים עליהם !וביכלל חיי החברה כולם בחוץ השכנים הילדים (משחקים באופניים, עגלות ,קורקנטים ,שבנינו במו ידינו מימסבים ישנים )מעבירים חוויות חיי חברה שלא היו כדוגמתם, כי בתוך הבית לא היה כלום ,כל יום הרחוב הראשי היה כמו יום כיפור מהבחינה שאין מכוניות ,רק במשך היום היו משאיות בודדות שהיו מעבירים סחורה לחנויות המעטות !בעידן של היום כולם מנותקים לא רק השכנים ,גם בתוך המישפחה וזה עצוב !המזל שנישארו החגים המאחדים !היום הקשר הוא וירטואלי מאוד עצוב !אני חש את ההבדל חזק מאוד אני לא יודע מה איתכם ?

ARIE56

New member
לעימנואלה לחברות לחברים !

אני מקווה שלא חפרתי יותר מידי !אבל רציתי להדגיש לכם את המצב היום ליכאורה ניראה יותר טוב בעידן הטכנולוגי המיתקדם ,אנו מפסידים חיים שלמים !ולכן כל יציאה מהבית היא רווח עצום !צירבו !

../images/Emo24.gifעמנואלה, איזה עונג הבאת לי עכשו, אלופה

כל הילדות שלי עברה לי עכשו בין העיניים, הכל היה על הפרימוס, הכל אמא שלי עשתה על הפרימוס, אפילו מים חמים להתקלח, חיממנו על הפרימוס איזה עונג הבאת לי עכשו

../images/Emo170.gif../images/Emo169.gifשבוע טוב כורדינסה../images/Emo117.gif

מה שלומכםםםםםם????. ואווווו חאלתי איזה תקופה עכשיו העלת לנו ואוווווי ואוווווי, איפה איפה הפרימוסים,אמא שלי הייתה מדליקה את הפרימוס בימים קרים שהמים החמים לא מספיקים לכל המשפחה, עלה פרימוס היינו שמים חבית מפח ענקית של מים ומתקלחים לנו עם המים החמים והכיפיים
וכמובן שהפרימוס היה דולק לו רב הזמן בשביל בישולים
ואין אין כמו שוק מחנה יהודה-כמה זמן לא הייתי שםםםםםםם
בעז"ה אחרי הלידה שאני יתחזק אני יחזור לשם!!
ואוווווווווו איזה שירים אני שומעת עכשיו שירי דת קיצביים על הילולת הצדיקים, אולי בזכות השירים האלו אני יילד בלילה
בזכות ההילולה של התנא האלוקי רבי שמעון בר יוחאי יתגשמו כל משאלות לבכם לטובה
א-מ-ן
אוהבת אותכם מאוד זיוון!!

בע"ה זיוון שיבא בן זכר הלילה בזכות הצדיקים

זיוון בת של מלך אדוני האדונים מלך המלכים הקב"ה החשוב שיעבור בשלום לך ולילד אמן ואמן אמן אמן ישתבח שמו שכול משאלות של עם ישראל יתמלאו ויתגשמו ויבא עלינו לטובה המשיח הגואל שתהיה תחיית המתים וסבתא שלי תקום לתחיה עם כול מתי ישראל אין על אבינו שבשמיים הוא האחד והיחיד זיוון בע"ה נעשה יחד טיול שורשים בשוק מחנה יהודה

../images/Emo13.gif../images/Emo13.gifתודה לך חאלתי אוהבת אותך מאוד../images/Emo13.gif

בעז"ה בלי נדר נסתובב לנו בשוק מחנה יהודה אחרי הלידה,ואחרי שנתחזק!!!

בתיה אני מתגעגעת לימים האלו

אפשר להגיד שאלו היו הימים היותר מתוקים שזכורים לי אין תחליף לתקופה הישנה הפשוטה שהייתה ממלאת את כולנו במהות אמיתית גם הריח הטעם היה מיוחד - לפעמים עולים זכרונות בתת מודע של ריחות שמעלים געגוע חבל שאי אפשר להחזיר את הגלגל אחורנית לפחות ליום אחד

אין אין על התקופה ההיא, 10 ילדים בשני חדרים

וכל הזמן הפרימוס והפתיליה עובדים שעות נוספות, תקופה שלא תחזור אמא שלי היתה קמה בשעה שתיים לפנות בוקר, לשה בצק שמרים, ועושה לנו זלובייה על הפרימוס, עם זה היינו מתעוררים

למעלה