תורכיה בשבילכם

../images/Emo221.gif תורכיה בשבילכם

מרחבא לכולם, לפני כמה זמן שאלו אותי - 'מה זה טורקיה בשבילך ?'. טוב - טורקיה בשבילי זה המון דברים. 'אז תן דבר אחד שבעיינך הכי מייצג את טורקיה!' טוב - אז יש דבר כזה. בשבילי טורקיה זה גן קטן או קצת יותר גדול, שתמיד יהיה בו עץ עתיק אחד (רצוי בן כמה מאות שנים) שייתן צל רחב בקיץ, עם כמה ספסלי עץ פזורים בו עליו יושבים בעיקר הזקנים, אבל גם זוגות או צעירים, עם מזרקה אחת או ברזייה שזורמים בה מים שמתמזגים מצויין עם השקט במקום ומדשאות. מקום כזה יש בעצם .בכל מקום בטורקיה, וזאת טורקיה בשבילי. מה זאת טורקיה בשבילכם ? דבר שתמיד יזכיר לכם את טורקיה, או תמיד כשתחזרו לשם ישר תזהו עם המקום ?

barometer

New member
מה זה לא

קמת במצב רוח פילוסופי הבוקר ?
האמת שמה היא כן דורש מחשבה עמוקה יותר . אבל טורקה היא בשבילי בהחלט לא אנטליה או בודורום . זה יופי של מקום נופש אבל התחושה שם היא אוניברסלית לחלוטין כמעט ללא מאפיינים מקומיים (אני לא מדבר על אופת הגוזלומה במסעדה) . זה כיף אבל זה ממש לא טורקיה. איסטנבול היא יותר טורקיה עבורי ,אבל אני יודע ש the best is yet to come את המיטב שיש לטורקיה להציע עדיין טרם ראיתי ,כמו האזורים הכפריים וכמו השרידם ההלניסטיים שיש בטורקיה (יותר מאשר ביוון). אז כנראה שטורקיה עבורי זה עדיין הבטחה. שיש עוד הרבה למה לצפות. יום טוב

טליה ג

New member
מסכימה מאוד לגבי אנטליה ובודרום

בטיול המקיף שלי בטורקיה ב-1998 הגענו לאיזור החוף אחרי למעלה משלושה שבועות של טיול, אחרי שהקפנו את רוב טורקיה והספקנו לחרוש גם את מזרח המדינה, כשבימים האחרונים לפני הירידה לחוף טיילנו בקפדוקיה ואח"כ ב-Konya. ירדנו לחוף דרך כבישים פתלתלים ביער, ישר לאלניה, וקיבלנו את שוק חיינו! ענן חם ולח קיבל את פנינו (אחרי שבועות שהסתובבנו באקלים יבש, מדברי כמעט), ולנגד עינינו התגלתה עיר ממוסחרת, מלאה בחנויות לממכר ציוד לחוף, בשלטים באנגלית ובגרמנית, ובתיירים גרמנים אדומים כמו עגבניה שהפקירו את גופם לשמש הלוהטת. המלון הקטן והנחמד שהזמנו עוד מהארץ היה אחלה, אבל ברגע שיצאנו להסתובב בעיר, מכל פינה עטו עלינו מוכרים ובעלי מסעדות כמו נשרים על הטרף, פנו אלינו בשלל שפות, ניסו לשכנע אותנו לקנות שטיחים, מעילי עור ומה לא! לרגע שכחנו שאנחנו עדיין בטורקיה, כי כפי שתיארת כל כך נכון, התחושה הייתה אוניברסלית לחלוטין, כמעט ללא מאפיינים מקומיים, ונראה היה שהעיר קיימת אך ורק עבור התיירים! מאנטליה התרשמתי אז באופן הרבה יותר חיובי, כי למרות שגם היא ממוסחרת ומתויירת, עדיין מדובר בעיר ענקית עם מרכז עתיק, כך שבאנטליה הרגשנו למרות הכל את החיים האמיתיים של העיר. כשחזרתי לאנטליה במסגרת נופשון, שלא כחלק מטיול גדול ברחבי טורקיה, התרשמתי ממנה הרבה יותר לטובה, אולי מפני שלא הרגשתי את אותו צורך להשוות לטורקיה האותנטית. אולם יש לציין שהחלק הכי יפה עבורי בנופשון באנטליה היה הטיול ברכב שכור להרי הטאורוס והביקור בערים Burdur ו-Isparta. בודרום הרבה יותר נעימה לטעמי, הן בשל האוויר היבש שבה (בניגוד ללחות הנוראה של אנטליה), והן בשל האווירה הרגועה יותר השוררת בה, למרות המסחור התיירותי. במדריך שלו לטורקיה כותב יעקב רוזמרין שהעיר היא בעלת אופי יווני, ושגם התושבים יותר יווניים באופיים, וזה אכן הרושם שאני קיבלתי. בודרום בהחלט הזכירה לי עיירות ביוון, והתושבים גם הם רגועים יותר ופחות קרצייתיים בדומה ליוון. אבל עדיין אין מה להשוות לכפרים קטנים ובלתי מתויירים! זה עולם אחר לגמרי!

טליה ג

New member
בשבילי טורקיה היא זקנים היושבים בפתח חנות

משחקים שש בש ושותים çay בספלי זכוכית קטנים מונחים על גבי תחתיות מפוספסות בצבעים אדום לבן, ונער צעיר שעובר בין החנויות עם מגש ועליו כוסות çay. בעיירות קטנות ונידחות ובלתי מתויירות נראה שהזמן לא משחק בכלל תפקיד. איש לא ממהר לשום מקום, וגם הסוחרים לא להוטים למכור. בכל עיר וכפר בטורקיה, בעיקר באיזורים לא מתויירים, אפשר לראות את התמונה הזו - בין אם ב-Erzurum בשמזרח טורקיה, ב-Burdur ששוכנת כ-120 ק"מ צפונית לאנטליה, או ב-Gerede באיזור Bolu. זאת טורקיה בשבילי, וזו טורקיה שאני הכי אוהבת! אין כמו לשוטט ברחובותיה הרגועים של עיירה קטנה ולשבת על שרפרף בחנות צנועה ומיושנת, לפטפט עם מוכר שדובר טורקית בלבד וללגום איתו כוס çay מהביל!

sarit38

New member
שקית ממתקים ליד שאסור לו דבריח מתיקה

תורכיה כשקית ממתקים המכילה כל טוב הניתנת לילד שהוריו אוסרים עליו דברי מתיקה הכוונה : מבחוץ - הכל צבעוני מרשרש ומושך את העין שפותחים את ניר העטיפה - הטעם הריח והמראה מפתים ומרתקים כפליים, ככל שטועמים רוצים עוד ועוד ורצוי גם עוד. טורקיה היא מרכז הכפר שהזקנים יושבים בבית קפה וממול מסעדונת קטנה שבסיום האוכל מזמינים תה, הנער רץ לבית קפה ממול ומביא תה.

טליה ג

New member
איזה דימוי קולע!../images/Emo214.gif

נכון, ככל שמכירים את טורקיה יותר טוב, כך יותר ויותר נשבים בקסמה ורוצים להכיר אותה עוד יותר לעומק. אני טיילתי הרבה בחו"ל ויש הרבה יעדים אהובים עליי שאני נהנית לחזור אליהם, אבל שום מדינה בעולם לא השאירה עליי רושם כל כך עמוק כמו טורקיה. בטורקיה יש אווירה מיוחדת, יש לה קצב חיים שונה, והלך הרוח של התושבים שונה לגמרי ממה שאנחנו מכירים. לפני שביקרתי בטורקיה חשבתי תמיד שהמנטליות של הטורקים דומה לזו הישראלית ואולי הערבית, אבל היא שונה לגמרי, בעיקר באיזורים לא מתויירים.

הצבעים של טורקיה ../images/Emo34.gif

אין ספק שטורקיה היא מדינה צבעונית מאוד, ובכל ביקור מגלים עוד ועוד צבעים.

קשה לענות...

אבל אני מאוד אוהבת בתורכיה פשוט את האנשים. תמיד נכונים לעזור, והכוונה ממש להתאמץ לעזור, תמיד מוכנים לחלוק איתך מזמנם... ובנוסף - תמיד כשאני באיסטנבול אני ממש מרגישה את "משק כנפי ההיסטוריה". ממש כך: הולכת ברחובות ומרגישה את העבר. בעיני זה נהדר. (וזה כמובן לפני שהתחלנו לדבר על הנופים והאוכל...)

avielss

New member
מממ...קצת שונה

טורקיה היא השפה,התרבות והאוכל שבעזרתם אני נוגע באנשים שכבר לא איתי יותר ....

avielss

New member
לפעמים אני נזכר

סבא וסבתא שלי היו מדברים בינם טורקית שאני לא אבין . בפעם הראשונה שלי בטורקיה הופתעתי בכלל לשמוע את השפה מדוברת ברחוב . תמיד היא הייתה רק "השפה הסודית " לאדינו ...כן ....הם באותה רמה עבורי רק /שלאדינו אני יודע וטורקית לא )-:

טורקיה בשבילי

בראש וראשונה- שורשים עמוקים, מולדתו של אבי. איסטנבול מסמלת בעיני את טורקיה (למרות שאבי יליד אדירנה). הריחות המדהימים, המסעדות באיסטיקלל והזקנים חובשי המגבעת בבתי הקפה הקטנים באיזור טופהנה. בקיצור- המקום אליו ארצה לחזור תמיד וכמה שיותר!!!

למעלה