הסיפור של אלתיאה

Althia

New member
התרגשתי עד דמעות

שלום לכם, פעם ראשונה שלי בפורום שלכם. לפני כשבועיים גיליתי (וזה סיפור כשלעצמו) שהייתי מאומצת. אני ילידת 1958 כך שזה גיל די מופלג ומאוחר בכדי לגלות עובדה שכזו. ליבי עם האמהות שממתינות שיום אחד הצאצא שלהן יפתח את תיק האימוץ ויצור קשר. לפי החישוב שלי, אימי הביולוגית צריכה להיות בסביבות שנות ה 70 שלה, הייתי רוצה לאתר אותה ולהקל עליה. לספר לה שהחיים שלי בסה"כ היו טובים ושאני מבינה שלא הייתה לה ברירה. הלואי ויכולתי! אני ילידת ארגנטינה ובקהילה היהודית דאז שמרו דבר מעין זה כסוד כמוס. אני לא בטוחה שיש תיק אימוץ בכלל כי ההורים המאמצים שלי הצהירו ברישום האוכלוסין כי אני שלהם - ביולוגית! כל מה שאני יודעת זה שאימי יטולדתי הייתה בחורה צעירה לא נשואה, יהודיה, וכי יתכן שהאימוץ נעשה דרך AMIA הארגון שמטפל בענייני הקהילה היהודית. כתבתי להם והם לא ענו לי עדיין. אני מתכוונת לנסוע לארגנטינה בחודשים הקרובים, נראה... במקרה שלי, למרות שהיו בסביבה אנשים שידעו על עובדת היותי מאומצת אף אחד לא סיפר לי, ואף אחד לא היה מספר לי אם לא הייתי מתעמת על כך. אני מקווה שהילדים שלכן יודעים ושיום אחד יחושו צורך לברר.

English

New member
ברוכה הבאה, אלתיה ../images/Emo140.gif

ווא, איזו הפתעה באמצע החיים. איך גילית פתאום? מאחלת לך סגירת מעגל בארגנטינה, ואם יבוא לך אשמח לשמוע איך החיפוש התקדם.

משתפרת

New member
ברוכה הבאה Althia

הסיפור שלך קשה. לפני 50 שנה אכן היה מקובל להסתיר אימוץ מהסביבה ואף מהמאומץ. הסתרה שיכולה לגרום הרבה בעיות. סיפרת בעצמך שבסביבתך היו אנשים שידעו על האימוץ. זה אומר שגדלת באוירה של סוד, שקלטת רמזים מהסביבה. שהיתה מתיחות ואי נוחות. באמת לא נעים. את יכולה לספר כיצד בכל זאת נודע לך שהוריך אמצו אותך (רק אם את מוכנה לשתף)? מסתבר שמי שסיפר לך ידע לתת לך מספר פרטים על האם הביולוגית שלך ועל הנסיבות. קצה חוט. כשתגיעי לארגנטינה- האם לקהילה בה נולדת יש ארכיון? האם יש דרך להגיע לרישומים או לבקש ממי שאחראי על הארכיון לבדוק עבורך מה בדיוק קרה כשנולדת ומי היתה האם היולדת שלך? אפשרות אחרת- לנסות ליצור קשר עם המבוגרים שבקהילה. להגיע לבית הכנסת בשבתות או בחגים (אם יהיו כאלה כשתהיי שם). אני מניחה שעדיין יש לך קרובי משפחה שאליהם את נוסעת. הם יכולים לעזור לך ליצור את הקשרים הללו. בין המבוגרים הללו יתכן ויהיה מי שיזכור את הבחורה שנקלעה לבעיה קשה, ואת ההורים שלך שאמצו אותך. עוד אפשרות- לנסות לענין כתב/ת עיתונות בארגנטינה בסיפור שלך. אולי בעיתון מקומי, אולי בעיתון של הקהילה. בסרט "הילדות מברזיל" הוצג הסיפור של איילת, בחורה שאומצה בברזיל, שתמונתה כתינוקת התפרסמה בעיתונות המקומית, ובעזרתה מצאה את אחותה הביולוגית הבוגרת ממנה בשנה שממש טיפלה בה בינקותה, ואת שאר בני המשפחה הביולוגית (כולל כאלה שלא זכרה). בכל מקרה אני מאחלת לך למצוא פרטים שימלאו את החלל של חוסר הידיעה.

י י ל נ ה

New member
שלום לך! הסיפור שלך

מרגש מצד אחד, קשה מצד שני, וכניראה וכפי שמשתפרת כתבה, אופייני לתקופה מסויימת. אני מקווה, כי תצליחי להגיע למקורות הנכונים וכך לסגור את המעגל. אני מקווה, כי בקהילה יהודית במקום מסוים תוכלי למצוא הרבה דברים, עד כמה שידוע לי, קהילות יהודיות בארגנטינה די מסודרות ודרך בתי כנסת או אפילו דרך בתי ספר יהודיים ניתן למצוא קצה החות. להתחיל כמובן ב-Amia מאחלת לך הרבה הצלחה!

ווואוו, השארת אותי ללא אויר.

איך מרגישים כשמגלים שאת מאומצת בגיל בוגר כל כך? מתי התחלת לחשוד בכך? אני אשמח אם תשתפי אותנו כמובן אם זה בסדר ומתאים גם לך לספר יותר. אני מאחלת לך בהצלחה ושלא תתני לסיפור הזה לטלטל אותך יותר מדי בחייך, תזכרי להיתמך במשפחה ובחברים הקרובים שלך שהם חלק ממך ומחייך וזה מה שחשוב בסופו של דבר.

Althia

New member
תודה רבה לכן! אין לי בעיה לשתף, זה הסיפור

תחילה הבהרה שנדמה לי שתהיה מקובלת על רובכם המכריע. כאשר אציין את המונח משפחה או הורים הכוונה היא למשפחה המצומצמת והמורחבת אשר גידלה אותי. אל אימי הולדתי אתייחס כאימי הביולוגית. החלק המוכר לי בסיפור הוא של המשפחה מהצד של אבא שלי. הסיפור של משפחתי הוא הסיפור הקלאסי של חלק גדול מיהודי ארגנטינה. המשפחה ברחה מהפוגרומים באוקראינה. הם הגיע לארגנטינה עם גלי העליה הראשונים בסביבות 1890 למושבות הברון הירש (זוכרים משיעורי היסטוריה?). מאחר ולא היה להם רקע חקלאי והחיים המושבות היו קשים מאד כעבור זמן לא רב עברו להתגורר בבואנוס איירס. לסבים שלי נולדו 7 ילדים: 4 בנות ו 3 בנים. סבי עסק במסחר בחיטה, אולם את רב זמנו הקדיש לישיבה בשיל (בית הכנסת). מי שנשא בעול המשפחה היו הנשים. האחיות למדו ועבדו קשה בכדי לממן את הלימודי הרפואה של האחים שלהן. ואכן כל בני המשפחה למדו. בביה"ס לרפואה נוצרה חבורה קטנה של 6 חברים שנהגו להפגש לבלות וללמוד ביחד. באותה תקופה אבי הכיר את אימי, מעדויות ששמעתי במהלך חיי זו הייתה אהבה טוטאלית, אהבה כמו בסרטים של פעם. הם התחתנו וחיו חיים מלאים. אימי הייתה מורה במקצועה. כשהתחתנו היו בני 25 ובשלב ההוא לא רצו ילדים עדיין. כעבור מספר שנים כשרצו ילדים הם גילו שיש בעיה. אימי אמנם הצליחה להכנס להריון אולם כל הריון הסתיים בהפלה בחודשי ההריון הראשונים. כל נסיון הסתיים בתסכול ואכזבה. בהיותם מקורבים לממסד הרפואי היא אף קיבלה טיפולים לחיזוק ההריון. הפרטים האלו נודעו לי כאשר הייתי בת 19 וכתבתי מכתב לדודות שלי בארגנטינה. ידעתי שהיא נפטרה מסרטן אבל לא ידעתי יותר מזה. אבא שלי מעולם לא דיבר עליה. ידעתי שזה נושא כאוב ומעולם לא שאלתי אותו שאלות והוא מצידו לא פתח את הנושא. הדודות שלי סיפרו את אשר כתבתי לעיל ואז שינוי נושא המכתב ממשיך ומתאר עד כמה היא הייתה אשה משכילה, שהיא אהבה אמנות וניהלה בית למופת, שהייתה מורה ושמאד מאד אהבה אותי ותמיד החזיקה אותי על הידים. בזמנו לא ייחסתי חשיבות לקפיצה בתאור הארועים. בהמשך הן כותבות כי כאשר נפטרה זה שבר את אבא שלי והוא לא יכל להמשיך ולחיות באותה סביבה שבה חיו יחד ולכן עלינו ארצה. כילדה מעל המיטה שלי תמיד היו תלויות שתי תמונות. אחת של אימי ועוד אחת של סבתי ואני זוכרת שהשתעשעתי בלמצוא דימיון. מה שלא מצאתי\ אז חשבתי שיש גם סבים ועוד סבתא שאולי אני דומה להם ובזה פתרתי את העניין. בארץ תחילה חיינו לבד, רק אני והוא. אין לנו משפחה נוספת בארץ מלבד איזה בן דוד רחוק שלו (שדווקא שיחק תפקיד משמעותי במהלך חיי, ולא לטובה). היינו חצי שנה בבאר שבע באולפן עולים ואז עברנו לדירה שלנו במרכז הארץ תחילה אבא שלי עבד כמנתח בבית חולים גדול אולם מכיוון שזה דרש תורנויות שבהן נשארתי לבד הוא בחר לעבור לעבוד בקופת חולים. בסך הכל עד לנקודה זו הייתה לי ילדות מאושרת בארגנטינה היו לי הדודות שלי שטיפלו בי ומנהלת משק בית, ובארץ למרות שלא הייתה לי משפחה היה לי חופש שלא היה לי בבואנוס איירס והיו לי חברות שיכולתי להתראות איתן ללא צורך בתאום. מפעם לפעם נהגנו לבקר את הבן דוד הלז. הוא ואישתו היו אלו שהכירו לאבא שלי את אישתו השנייה (מה שהפך את הקערה על פיה) בהתחלה הכל היה נופת צופים, לה היו שני ילדים מבוגרים ממני. בן ובת מנישואין קודמים והיא עצמה הייתה אלמנה. היא והבת שלה עברו להתגורר איתנו (הבן שלה כבר היה אחרי צבא ונשאר להתגורר עם סבתו) בהעדר אדם בחיי שזכיתי לכנות אותו אמא, לא הפריע לי לקרוא לה כך. לאט לאט החיים הפכו לבלתי נסבלים. גיל ההתבגרות הוא גיל קשה גם כשהכל בסדר ואתה חיי במשפחה הביולוגית שלך. זה עוד יותר קשה כאשר לא. אני שסבלתי נפשית, היא תמיד התייחסה אלי בזלזול ועשתה הכל בשביל לסרס אותי. אני זוכרת ימים שלמים שהייתי יושבת על אדן החלון ובוכה "אמא למה הבאת אותי ונטשת אותי?" (אז לא ידעתי עד כמה זה נכון) ואז הייתי מכה על חטא כי ידעתי שזה הדבר האחרון שהיא הייתה עושה. (אני לא אכנס לפרטים מה עוד שאני בטוחה שיש מבינכם כאלו שעברו דברים גרועים יותר) בגיל 18 התחתנתי בכדי לצאת מהבית ולהתרחק מהאלמנה השחורה. ברבות השנים התברר לי שאבא שלי סבל ממנה לא פחות משאני סבלתי. הוא שמר את הסבל שלו מפני ואני שמרתי את שלי מפניו. יותר מכל רצינו להגן אחד על השני, אולי טעינו אבל זה היה הדפוס שהתקבע. בדיעבד גיליתי שהיא ידעה שאני מאומצת. כל השנים היא ידעה - היה לה קלף מנצח! המשך יבוא

English

New member
../images/Emo201.gif../images/Emo24.gif איזה סיפור

תודה על השיתוף, ואני ממתינה מאד להמשך.

../images/Emo201.gif

נשמעת לי איומה התחושה הזו שכולם מסביב ידעו חוץ ממך. כאילו, כל האנשים הכי קרובים והכי אמינים - לא דיברו אמת...

דיונונה

New member
קראתי בנשימה עצורה... ברוכה הבאה לפורום!

בסיפור חייך יש חומרים לכמה סרטים באורך מלא... ֿאיך השפיע הגילוי על יחסייך עם אביך, האם הבעת בפניו את רגשותייך, והאם חשף את שלו? האם הוא מתחרט על כך שהסתיר מתוך רצון לגונן? ואיך את מרגישה כעת, עם אי הודאות וקצה החוט שבידיך? האם תתחילי מייד לחפש, או שיש צורך בזמן לעכל את הדברים? מאחלת לך שתצליחי לפתור את התעלומה, ושהידיעה תרפא את פצעי העבר ותוסיף מימד חיובי ובונה לחייך כיום. תודה על השיתוף, מחכה לקרוא עוד.
.

משתפרת

New member
טלנובלה מהחיים.

כעת אני מחכה בקוצר רוח להמשך- להבין כיצד נודע לך שהוריך אימצו אותך. האם יצא לך לדבר עם אביך ולשאול אותו מדוע הסתיר זאת ממך? ומדוע הידיעה שאת מאומצת היתה קלף מנצח עבור האם החורגת? האם בגלל היכולת לגלות את הסוד?

אבי351

New member
שיהיה לך

המון בהצלחה.אני בעד זה שהילד ידע ישר מההתחלה שהוא מאומץ ואין מה להסתיר זאת ממנו.

Althia

New member
פרק ב'

שוב תודה על התמיכה. שאלתם אותי שאלות, סבלנות בהמשך תדעו הכל (או לפחות את מה שאני יודעת) רק לאחר שיצאתי מהבית יכולתי להתחיל לבנות את עצמי. אמנם לביקורים הם הגיעו יחד, ואמנם תמיד היה לה מה להגיד, אבל זה בכל זאת היה הבית שלי. נישואין שנערכים מהסיבות הלא נכונות לא תמיד מצליחים. הוא היה מאד סגור ומיושב ואני הייתי מלאת חיים וספונטיות. כעבור שלוש שנים נפרדנו כידידים. כאשר הלכתי לבשר להם היו לה שני דברים להגיד בסדר הבא (ציטוט מדוייק) 1. לחזור לגור כאן את לא חוזרת 2. מי ירצה אותך את לא אקדמאית למרות שנעלבתי לא הופתעתי. תמיד ידעתי מה משחק אצלה תפקיד ולמה היא בכלל התחתנה עם אבא שלי. אני לא יודעת כמה מכם מכירים את המערכון של רבקה מיכאלי "אשת מהנדס" אבל זה תמיד היה בדיוק זה. זה תמיד הצחיק אותי כשהיא ענתה לטלפון ב "גב' דוקטור X" (עד היום המילה ד"ר מופיעה ליד השם שלה). כעבור שנתיים נישאתי שוב ונולדו לי 3 ילדים. בת ובנים תאומים. הביקורים שלהם נמשכו בתדירות קבועה של פעם בשבועיים. עד שיום אחד (כאשר בתי הייתה בת 3 והתאומים בני מספר חודשים) בשעת אחה"צ הם הגיעו. בעלי רק הגיע מהעבודה מספר דקות קודם לכן ואני הייתי עסוקה בטיפול באחד הילדים אז הילדה נגשה לפתוח את הדלת בשמחה רבה. כאשר הם נכנסו לסלון כבר ראיתי את הסופה מתקרבת "איך את מתנהגת לאבא שלך, למה את לא פותחת לו את הדלת ומקבלת אותו?" הסתכלתי על אבא שלי והיה ברור לי שהוא לא יודע איפה לשים את עצמו. אז שתקתי ולא עניתי. מאותו יום היא לא הגיעה יותר, למרות שהיא תלתה את הכעס שלה בהתנהגות שלי כלפי אבא שלי (שלא מצא כל פגם בזה שהנכדה מקבלת אותו בחיבוק) היא ציפתה אני אתנצל בפניה. מאחר וזו הייתה הזדמנות פז להתנתקות (עבור שתינו) לא התנצלתי ובזה תם הפרק שלה בחיים שלי (לפחות להרבה מאד שנים). השנים עברו הילדים גדלו. לי היה את המשפחה שלי ואת אבא שלי (והמשפחה של בעלי) אבל הייתה בעיה - מאחר ולאחד התאומים היה מום לב אבא שלו, מתוך פחד שהוא עלול לאבד אותו מיעט להיות בבית. הוא נהג לקחת את הילדה לגן ולשוב בשעות מאוחרות. לרב אחרי שכבר השכבתי את הילדים. למרות שתמיד עבדתי, בתקופה הזו הפסקתי לעבוד, לא יכולתי להשאיר את הילד עם מטפלת. שנתיים ישבתי בבית וטיפסתי על הקירות. לבד עם שלושה ילדים קטנים, מעקבים רפואיים ואישפוזים (במקרים האלו האחיות שלו לקחו את השניים האחרים) וכאשר בקישתי ממנו שיום בשבוע יקדים בכדי שאוכל קצת להתאוורר, הוא אמר לי "את רוצה לצאת, תצאי עם הילדיםץ למה את רוצה לבד את רוצה להתפרפר?" והיו עוד תקריות כהנה וכהנה. באותו שלב כבר ידעתי שהנישואין לא יחזיקו מעמד זמן רב. רציתי רק שהילד יעבור את הניתוח המתוכנן ולא להעיק עליו בשלב הזה. אחרי 9 שנים התגרשנו. (הילד בסדר גמור הוא עבר את הניתוחים ואף התנדב לשרות צבאי מלא ואין הבדל בינו לבין כל גבר צעיר אחר). למרות המחאות של משפחת בעלי, ולמרות הנסיונות שלהם לגרום לאבי לשנות את דעתי. הוא תמך בי בכל 100% ואף יצא כנגדם ואמר להם שאני לא אשמה בכך שהבן שלהם לא טרח להתפתח כאדם וכאב במשך כל השנים האלו. (הייתי גאה בו כל כך בעיקר מכיוון שכל חייו סלד מעימותים - כיום כשאני חושבת על זה אני רואה באופן ברור את ההתנהגות השונה שלו בשני המקרים. למרות שהוא לא הסכים עם מה שאשתו אמרה הוא לא יצא נגדה - היא החזיקה בסוד שלו. זה עוד יתברר בהמשך) עברתי תקופה קשה ביותר, גרנו בשכירות והסכמתי לדמי מזונות נמוכים עם שיפוי (מה שכבל את ידי מלהגיש תביעה להגדלת מזונות בשמי או בשם הילדים). אבי כבר היה פנסיונר ומאחר ואשתו לא עבדה מאז נישאה לו לא היה ביכולתו לעזור וגם לא ביקשתי ולא שיתפתי אותו בקושי שלי וגם תמיד האמנתי שאם זו דייסה שאני בישלתי עלי לאכול אותה לבד ובאומץ. ואז הכרתי מישהו במקום העבודה. גבר רווק (והסיפור שלו הוא מקור לסאגה נוספת). אבא שלי זכה להכיר והם התחבבו זה על זה. מאחר וידעתי כי אנו עתידים להתחתן בבוא היום ומאחר ואבא שלי לא היה בקו הבריאות ביקשתי ממנו שבשיחה של גבר אל גבר יבטיח לאבא שלי שהוא ידאג לי. כעבור כחודש אבא שלי אושפז בפעם הראשונה, שבעקבותיה באו אישפוזים נוספים הוא חלה ובחר לא להלחם, הוא בחר לא להחלים, הוא פשוט הלך ודעך (בשלב מאוחר יותר נודע לי כי הוא זימן את ביתו של החבר שלו אחד מהחבורה של אז של תקופת הלימודים - והיחיד שעלה ארצה - אליו, וביקש ממנה שתבטיח לו שבמידה ואישתו תנסה להתנכל לי היא תעמוד לצידי וכלשונו "כי היא כל מה שיש לי") כעבור שנה וחצי של אישפוזים הוא נפטר. ולא, הוא לא סיפר לי. הוא לקח את הסוד איתו. המשך יבוא

1גבע

New member
חתיכת חיים.

את כותבת בצורה ממש מרתקת, אמנם אימך החורגת אמרה שאין לך עתיד בגלל שאת לא אקדמאית, אני חושבת שאת יכולה להתגאות בעצמך ולכתוב ספר. אני ממתינה להמשך....

את כותבת בצורה מרתקת,

בהירה ושוטפת. אני קוראת אותך בנשימה אחת, ולא יכולה לחדול גם כשמסביב יש הרבה רעש והפרעות. כדי להשלים את הסיפור, אם אפשר הייתי רוצה לדעת בת כמה היית כשעליתם לארץ, באיזה גיל אימך נפטרה, ובאיזה גיל אביך נישא לאשתו השנייה. עצוב כל כך שאביך לא היה מסוגל לשתף אותך בסיפור אימוצך, כנראה שהוא חשש מאוד לאבדך, כי "היית כל מה שיש לו". נראה שאהבתכם, של אביך ושלך, זה לזה היתה עצומה, ואת זה שום דבר ואף אחד לא יכול לקחת מכם, גם לא אותה אישה שחיבלה כל כך בחייכם. מחכה בקוצר רוח להמשך..

יסמין@

New member
מחכה בהתרגשות להמשך הסיפור.

ממש רומן. החיים מרתקים מכל רומן.

דיונונה

New member
../images/Emo24.gif חיית שלושה גלגולי חיים בחיים האלו...

אולי אביך בחר גם בכך - ללוות אותך עד סיומו של פרק הזמן הזה, של חוסר הידיעה. לו הגילוי התרחש בחייו, היה זה אולי מהפך גדול מדי בשבילו, הסוד נשאר סוד עד לאחר מותו. מחכה להמשך...

Althia

New member
פרק ג'

ראשית בתשובה לשאלות. אימי הייתה בת 48 כשנפטרה ואני הייתי בת שנתיים ושמונה חודשים. עלינו ארצה כאשר הייתי בת 7 ואבי נישא שנית כשהייתי בת 12.5 והוא בן 58. אבי נפטר בגיל 80. פרק ג' למרות כל ההכנות הנפשיות שעשיתי לקראת מותו הצפוי, האופן שבו נתקלתי במוות הכריע אותי. התמונות והתחושות חוזרות אלי מפעם לפעם למרות שחלפו כבר 14 שנה. זה היה יום שישי בערב וירד גשם זלעפות. הייתה לי מכונית קטנה וישנה שלא אהבה מזג אויר גשום ונהגה להיתקע בגלל רטיבות במערכת החשמל. יום שישי ההוא נהגה כמנהגה ונתקעה באמצע דרך בין עירונית. הדרך היחידה להתמודד עם הבעיה הייתה לחכות ולתת לחום המנוע ליבש את חוטי החשמל. זה היה מתסכל, יום שישי בערב, גשם, הרחובות ריקים ואני תקועה בתוך המכונית. (עדיין לא היו טלפונים סלולריים) ומתלבטת מה לעשות כשסוף סוף אצליח להתניע את המנוע, להמשיך לביה"ח לבקר את אבא שלי או להסתובב ולחזור הביתה לפני שלא יהיה לי איך לחזור. לבסוף החלטתי להמשיך, רציתי לראות אותו וידעתי שאשתו לא תיהיה איתו כי אין לה דרך להגיע בערב שישי. זה היה חדר לשלושה אך שהו בו רק שניים. הוא שכב במיטה והיה כל כך רזה שאלמלא הראש על הכרית לא ניתן היה להבחין כי המיטה מאוכלסת. הוא בקושי דבר, רק ישבנו, החזקנו ידיים והסתכלנו זה לזו בעיניים. לא היה צריך יותר מזה. לפני שהלכתי נשקתי לו על המצח וחייכתי אליו. עשיתי כמה צעדים בכדי לצאת מהחדר וכעמדתי בדיוק מתחת למשקוף הכתה בי התחושה/מחשבה במילים אלו "יש כאן ריח של מוות" סובבתי את הראש אליו אך הוא בהה בתקרה. באיזה מקום ידעתי שזהו זה רק עניין של ימים ואכן ביום שני בין ערביים נפטר. הכאב היה כל כך חד ומשתק. לאבד את אבא שלי היה מבחינתי לאבד הכל. תחושה שזהו אין לי משפחה יותר (מלבד הילדים שלי כמובן) בהיותו הקטן מבין האחים והאחרון מבניהם שהלך לעולמו. איתו נסתם הולל על חלק המשפחה הכרתי. אני שאין לי שום זיקה לדת הרגשתי שאני חייבת לעשות ככל יכולתי עבור נשמתו. (למרות שהוא וכל אחיו הפנו את גבם לדת באופן מוחלט בעקבות ההתנהגות של סבי) מאחר ולא היה בביתי מי שיגיד קדיש חברה עזרה ופנתה בעבורי לישיבה שבתמורה ל"תרומה" הם התחייבו לומר קדיש עד ה 30 וביום השנה. אני לא זוכרת הרבה מהלוויה, אני יודעת שאנשים ניגשו לנחם ביניהם היו שני חברים קרובים שלו שניגשו אלי ואמרו לי שהם באו לחזק אותי כי זה מה שהוא היה רוצה. בתום הלוויה אישתו ניגשה אלי ואמרה לי שיושבים שבעה אצלה. לא יכולתי ללכת לשם, הרגשתי שאני לא מסוגלת לעמוד בצביעות. ישבתי שבעה לבד (הילדים היו אצל אבא שלהם) החלטתי שאני אעשה את זה עם כל הלב עד הסוף. כשלא הגיעו אנשים ישבתי וקראתי פרקי תהילים לעילוי נשמתו (חשבתי על זה ואני יודעת שגם כיום כשאני יודעת שמבחינה הלכתית אני לא מחוייבת לשבת, הייתי עושה בדיוק את אותו הדבר). החלל שנפער בי דרש מילוי, דרש תוכן, רציתי לדבר עליו עם אנשים שהכירו אותו ולכן יצרתי קרש עם החברים שלו. החברים שלו אהבו אותו מאד, הוא היה אדם טוב, הייתה בו תמימות עמוקה, לא כזו שנובעת מבורות אלא כזו שבאה מאמון בבני אדם. תמימות שיש לאנשים שהמניעים שלהם באים מהאמת הפנימית שלהם. וככה הוא נפל בפח שהיא טמנה לו. תחילה נפגשתי עם אחד הזוגות והם סיפרו על חייו ואיך נהג "לברוח" מהבית ולבוא אליהם לשיחות נפש. לאחר מכן נפגשתי עם החבר שלו ההוא מביה"ס לרפואה. והוא סיפר לי את אותם הדברים. הוא אף סיפר לי שפעם הוא שאל אותו "למה אתה לא נפרד ממנה?" ואבי השיב לו "כי אני מפחד שהיא תיקח ממני את הכל" באותו זמן חשבתי שהוא התכוון רק לרכוש, היום אני יודעת שלא רק לרכוש. גם במפגשים האלו איש לו סיפר לי. כעבור כשנתיים נישאתי בטקס צנוע ברבנות והבת של אותו חבר מימים ימימה החליפה את מקום האם וליוותה אותי לחופה. אבל הצורך למלא את החלל ולהכיר את המשפחה לא חדל ומאחר ואני עקשנית, סקרנית ואוהבת אתגרים כל מה שהיה צריך זה פתח להיכנס בו. זה קרה בעקבות מחקר של חברה לעבודה. היא פתחה במסע לגילוי שורשים משפחתיים ולא השאירה אבן שלא הפה בחיפוש והיו לה הצלחות מדהימות. מפעם לפעם נהגה לשתף אותי בממצאים ולעדכן אותי בהתקדמות שלה וכך נודע לי על קיומו של אתר יהודי למחקר גנאולוגי בשם JEWISHGEN. התחלתי לגלוש באתר ואף פתחתי לי קוד משתמש או במקרה הזה קוד חוקר והכנסתי שמות משפחה לחיפוש. עלו לי הרבה שמות של אנשים שמחפשים את השם בוריאציות שונות. באל שם של חוקרת אחת עלה והחיפוש שלה, השמות שחיפשה, היו יותר מידי קרובים בכדי שזה יהיה מקרי, שלחתי לה מייל וכתבתי לה ששמי כך וכך, בת של... ולאבא שלי היו כך וכך אחים (רשמתי את השמות שזכרתי). למחרת אני מקבלת מייל ובו התשובה "את בטח לא זוכרת אותי אבל אני זוכרת אותך היטב, אבא שלך היה אח של אבא שלי אנחנו בנות דודות ו...", מיותר לציין איזו התרגשות אחזה בי, מצאתי בן משפחה! (למזלי היא יודעת אנגלית היטב כי הספרדית שלי לא משהו). המשך יבוא

למעלה