ל-ש-ו-ן

reedgreenwhait

New member
לא נראה לי

החליט להטיל זה לא נשוא מורכב? אם כך... מה החליט? החליט להטיל, ככה? נשוא מורחב נשמע יותר הגיוני

נראה לי, אני כבר הרבה פחות זוכרת.

במקרה של הסלמה[ת.תנאי] בלבנון[לוואי] יורה‏[חלק מנשוא מורחב] צה"ל[נושא] לתושבי[מושא] הצפון[לוואי] לרדת[חלק מנשוא מורחב] למקלטים[ת.מקום].

H e l p3

New member
שאלה חשובה ביותר!

אני חולה
יש לי בוחן בלשון מחרתיים. הם למדו היום שווא מרחף. אני זוכרת את זה פחות או יותר מהחטיבה (נראה לי למדנו את זה ב-ז' או ב-ח'), אבל בכל זאת מישהו יכול להסביר לי איך אני מזהה שווא מרחף?

bhnadav

New member
שווא מרחף?

שווא מרחף בא כשיש רצף של שני שוואים נעים רצופים. ובגלל זה מבטלים את השווא הנע הראשון ובמקומו שמים תנועה. ואז השווא השני הוא שווא. נגיד - כְתְבִי ---> כִתְבי (-> ת' עם שווא מרחף). נראה לי שהתהליך נקרא ביקוע צרור. מקווה שדייקתי, בהצלחה

+לגבי זיהוי שווא מרחף.

כדי לזהות שווא, מכל סוג, עדיף גם להעביר לצורת היסוד[הולכים|ימינה|הולך|, כבישים|ימינה|כביש|] וגם לזהות לפי כללית[לדוגמת שווא בראש מילה תמיד יהיה נע וכו'], כדי להימנע ממצבים שבו את/ה מפספס/ת שווא מרחף ובמקומו כותב/ת נע או נח. קח/י למשל את המילה "שִמְרי". אם תעביר/י אותה לצורת יסוד - שמוׁר, השווא יהיה שווא נע[מקורו בתנועה - חולם]. אך אם תלכ/י לפי הכללים, שווא זה יהיה שווא נח[שווא אחרי תנועה קטנה = שווא נח]. ואגב.. התהליך הזה באמת נקרא ביקוע, או פירוק צרור שוואים.

צ, רואים שאני לא מבינה באייקונים..

זה היה אמור להיות *
... ואפילו התבלבלתי בכיוונים, כמו תמיד. P:

H e l p3

New member
אז ...........

בגלל ששווא מרחף זה למעשה פירוק של צרור שוואים נעים, השווא הראשון הופך לתנועה והשווא השני הוא שווא מרחף (משהו בין נע לנח), אז מה שאני צריכה לבדוק זה אם התנועה שלפני השווא המרחף מקורה בשווא נע(במקרה של "שִמְרי" אני בודקת שה-ש' שמנוקדת בחיריק הייתה בעבר שווא נע ואם האות שאחריה הייתה תנועה? או שזה נכון רק למקרה של "שמרי"?

H e l p3

New member
רגע....

השווא ב"שמרי" הוא לא שווא מרחף? הרי זה ציווי! לא?!

תחביר בלשון...צריכה עזרה

יש לי מבחן ואני לא יודעת כלום אני מדברת על נשוא מורחב אוגד לוואי מוש תמורה וכל סוגי התאורים מישהו יכול להסביר לי משהו מכל הדברים? בבקשה זה דחוף תודה רבה

bhnadav

New member
../images/Emo26.gif

נשוא מורחב? יש 3 סוגים של נשוא מורחב: 1. ניב או ביטוי (לדוגמא: 'מצא חן בעניו', או הוציא לאור"); 2. פועל + שם פועל (לדוגמא: 'רצה להיכנס'); 3. צירוף של 2 פעלים בעלי משמעות דומה (לדוגמא: 'ראש הממשלה חזר ואמר'). לוואי? זה הרחבה של שם עצם במשפט. נגיד הילד היפה הלך לאכול. היפה - לוואי. לגבי אוגד, תמורה והתאורים - אשאיר את זה לאחרים כי עדיין לא הגענו לזה (למרות שלמדתי את זה בכיתה ז' אבל אני לא זוכר במדוייק, ולא רוצה להטעות סתם...). בהצלחה
נ.ב סליחה על הדוגמאות הבנאליות

תודה רבה ,ולא נורא גם אני לא זוכרת

כלום...למעשה בשלוש שנים האלה מכיתה ז עד ט אני לא מבינה לשון בכלל לפחות עכשיו אני יודעת מה זה לוואי...אז תודה שוב

אה וגם אם אפשר את השאלות ששואלים

כדי לדעת מה כל אחד מהדברים- לדוגמא נושא- על מה מדובר במשפט? שוב תודה

למעלה