עצור "קרע בעם" לפניך

../images/Emo18.gifעצור "קרע בעם" לפניך

בס"ד לפני כשבוע ראיתי בערוץ 2 תשדיר של ארגון "צו פיוס". התשדיר הראה בצורה דרמטית תמונות שבהם הוא שילב דגל ישראל ובתוכו שני משולשים נפרדים במקום המגן-דוד המוכר. כותרת התשדיר היתה "רק שלא נתנתק מעצמנו". תשדיר זה הניע אותי לבחון את הנושא של הקרע בעם. בדקתי ומצאתי שתי דעות: 1. הקרע בעם היה קיים מאז שעם ישראל חזר לארצו (ואולי עוד לפני). ועכשיו בגלל ההתנתקות אנו שומעים עליו יותר. 2. הקרע בעם לא היה ולא נברא, הוא המצאה של בעלי אינטרסים למינהם המנסים להפחיד מישהו עם האיום שהוא "גורם לקרע בעם" או במינוח יותר מפחיד -"מלחמת אחים". יוצא לי לדבר הרבה עם חבר'ה שהדעות שלהם שונות (ואף הפוכות) משלי, מבחינה פוליטית או דתית, אני לא מרגיש את אותו קרע בעם... נכון, אנחנו לא מסכימים על הכל, אבל בזה זה נגמר. לכן, אני "נאלץ" להניח שאין קרע בעם, או שישנו קרע מדומה. כשחיפשתי גורמים לקרע המדומה הזה מצאתי בילבול לא נורמאלי: החילונים מאשימים את הדתיים, הדתיים מאשימים את החילונים ואת החרדים, השמאל מאשים את הימין ואת המתנחלים, הימין מאשים את "הימין הקיצוני", השמאל, השלטון, והתקשורת, מכיוון שהקרע הוא מדומה, לדעתי, אני נאלץ להאשים את התקשורת על כל גווניה: כל ערוצי הטלוויזיה, ידיעות אחרונות, מעריב, הארץ, הצופה, בשבע, תחנות רדיו שונות ומשונות וכד'. העיסוק בהשמצות הדדיות באמצעי התקשורת הוא היחיד שגרם ל"קרע המדומה" הזה, והוא היחיד שעלול לגרום לקרע אמיתי, ר"ל, ח"ו, ל"ע. נק' למחשבה ולדיון יום טוב -ד"ר פסיכודוס-

מוצארט

New member
אני "חי" בחוץ

התקשורת אכן מלבה את השנאה בין חלקי העם, אך השנאה קיימת, גם בלי התקשורת. הדתיים נגד השמאל ה"מתנתק", החילוניים בלי ערכי מוסר, החרדים המשתמטים וה"מתנתקים מהעם". החילונים נגד הדתיים האוהב אדמה יותר מהאדם וכופה ההלכה, החרדים המשתמטים. החרדים נגד כולם, ואין מה לפרט.

../images/Emo31.gif

קודם כל, אנשים ניזונים מהתקשורת. רוב המידע על מה שקורה במדינה, מגיע לעם ע"י התקשורת. כמעט אף פעם התקשורת לא אובייקטיבית. לכן, גם אם יש קרע בעם... זה בגלל התקשורת.

איילת כ

New member
../images/Emo60.gif אז יאללה

לך תהיה בתקשורת. זה כלי עוצמתי מאוד שמפיע הרבה.

נכון מאד- הוא משפיע...

אבל- א. גם אני לא אובייקטיבי כמובן... לכן הכלי הזה יכול לשמש אותי לצרכיי, לא להעברת מידע עובדתי לציבור. ב. אני לא אעשה זאת כי אני לא כזה... אני שונא להתראיין לטלויזיה- ק"ו להגיש מהדורה או משהו כזה... (שונא להתראיין- הייתי אמור פעם... אבל...
)

איילת כ

New member
../images/Emo60.gif זה הפונט

אני לא חושבת שיש מישהו בתקשורת שאין לו דיעה בנושא שבו הוא כותב. ותמיד אפשר להיות בעל מדור פוליטי.
ורגע מי אמר שאתה חייב להיות באור הזרקוריים. תמיד אפשר להיות זה שמאחורי הקלעים
ואם זה לא אתה אחלה. אבל זה מעצבן שמאשימים את התקשורת ולא עושים שום דבר ממשי נגד זה.

Tzabi111

New member
את יכולה להתחיל

זה גוף ענק שמשדר דברים שאנשים ירצו לשמוע.אם הכל טוב אז הם יהיו פחות חשובים וריווחים

איילת כ

New member
../images/Emo60.gif אני יכולה להיות

השאלה היא אם אני רוצה. כלומר כן תקשורת זה אחלה בחלה ואני ממש אוהבת את את התחום אבל אני צריכה עוד להחליט אם זה הדרך הכי טובה לדעתי ועד שאני אחליט אלוקים גדול. ועוד משהו אני בניגוד אליכם לא מאשימה את התקשורת נכון שיש קטעים שהיא קצת מגזימה אבל ממה זה נובע? זה נובע מכך שהתקשורת חייבת להיות מעניינת ולכן בדר"כ מפרסמים דברים רעים שאת רוב האנשים הם יותר מעניינים. ומה זה תקשורת? זה אנשים ולאנשים יש דיעות, מחשבות, הגזמות. יש להם ראייה שונה ולכן לאותו מקרה יכול להיות דיווח שונה לגמרי. לאנשים יש גם נטייה להגזים וגם את זה רואים בתקשורת. צריך לזכור שמי שכותב מדווח את החדשות זה אנשים, ואז גם ההתייחסות לתקשורת הרבה יותר פשוטה.

זה לא פשוט כמו שאת אומרת..

למשל- ערוץ 7. ואני כנראה לא האדם המתאים לכך.

איילת כ

New member
../images/Emo60.gif אוקי

זה בגלל שאנשים מסבכים לעצמם את החיים. זה יכול להיות פשוט. ואחלה לא כל בנאדם מתאים לכך אבל מעצבן אותי שמאשמים את התקשורת בלי לעשות כלום בקשר לזה. זה הכול.

שינה בעיה אמיתית

כאשר קבוצת אנשים (לא חשוב מאיזו עדה), שוברת את רגלו של מג"ד בצה"ל (אשר נשאר בבסיס בחג כדי לשמור עליהם) ואז כשהוא שוכב על הכביש, קוראת לעברו "אפס הורדנו אותך", אזי ישנה בעיה אמיתית והסתרתה מתחת לשטיח אינה תורמת לפתרונה. התקשורת בדרך כלל מדווחת על אירוע שקרה. בלי התקשורת, אכן לא היינו שומעים על המקרה הנ"ל והיינו בטוחים שמצבנו טוב יותר. האם הוא באמת היה טוב יותר? דרך אגב הקרע בעם הוא לא רק בין קבוצות הוא גם בין יחידים. תופעת סכינאות סוף השבוע הינה ביטוי מזויע שלה. צעירים הולכים לרקוד בערב וחוזרים (אם בכלל) עם דקירה בגופם. ישנה התערערות כללית של האמפטיה בין הפרטים המרכיבים את החברה הישראלית.לי זה מ א ד עצוב.

התקשורת מציגה את מה שקרה...

אבל לא בצורה אובייקטיבית. אני כבר לא מאמין לכל סיפור שהתקשורת מוכרת לי עד שאני יודע בוודאות שהוא נכון. כבר היו הרבה סיפורים על דבר אחד שהתקשורת אמרה ומה שקרה במציאות. ניסית פעם לראות פינוי של האחזות בלי ווליום?! תנסה פעם... תראה משהו שונה לגמרי ממה שמציגים. הסיפור על זה שגרם לתקר בגלגל האוטו של ביבי- פורסם בעמוד הראשון. כשהתגלה שזה היה פנצ'ר- בחלק מהעיתונים זה פורסם... אבל במדור יהדות.

אגב תקשורת סובייקטיבית...

הרי לך הלינק של אחד השרשורים שהופיעו פה היום... אם עוד לא יצא לך לפתוח אותו... http://www.tapuz.co.il/tapuzforum/main/Viewmsg.asp?forum=403&msgid=52069712

כי אז...

את רואה מה קורה בשטח- בלי הדיווח של הכתב. (הוא אומר ברקע שפה רואים תמונות מזעזעות של "מתנחל" המכה חייל וכו'...). נכון, לא תמיד זה עוזר... כי יש עריכה של הצילום, ככה שבחלק מהמקרים אכן רואים את זה בצורה כזו... אבל לעיתים יותר נדירות. חבר שלי נקלע פעם לסיטואציה כזו, הוא אמר לי בפירוש מה הלך שם... איך חיילים גררו אשה מבוגרת, בלי בושה. (וזו רק דוגמא) חס ושלום- אני לא אומר שהחיילים שונאים אותנו ורוצים ברעתנו- זהו שקר גס! וכפיות טובה... אבל כמו שאומרים- צריך שניים לטנגו... אף אחד לא יוצא צדיק במקרים האלה.

פשוט לא נכון.

בכמה פינויים היית? אז אני הייתי ב2 גדולים, וחיילים מעולם לא התחילו לזרוטק אבנים על מתנחלים, מה שאין כן במקרה ההפוך, מתנחלים, בעיקר נוער גבעות, שזורקים אבנים, ומכנים חיילים "נאצים" וכו' וכו' וכו', תאמין לי, החיילים היו ממש בסדר, נתנו לנו את האוכל שלהם והכל, הם היוו ממש גברים, אבל חלק מהמפונים היו ממש נבלות, אפילו השוטרים היו עדינים יחסית, לעוטומת המתנחלים.

יפה...

שוב, אם תקרא את מה שכתבתי... אני לא אומר שהמתנחלים תמיד בסדר... וגם אם עושים את זה- תלוי איפה וזה בד"כ מיעוט. אבל בחלק מהמקומות גם החיילים מתנהגים בפראיות. במיוחד יסמניקי"ם. אני חוזר- אני לא מאשים את החיילים. ואני מאד מודה ומוקיר טובה על איך שהם שומרים עלינו בצורה כ"כ נפלאה! אבל המקרים רבים... ולא תמיד רק המתנחלים אשמים...

אז אני מסביר לך....

התודעה הזאת של "לי מותר לעשות מה שבא לי" היא הגורם להכל, אם המתנחלים היו באמת מנגדים פאסיבית כמו שהם אומרים (וכן, אני למשל התנגדתי פאסיבית) אז כל הפינויים היוי שקטים, כמו הפינויים מסבסטיה וכו', אני באמת חושב שרוב הבלאגן זה אשמת המתנחלים, הצבא באמת עדין איתם, ס'תכל מה עושים ל"אנרכיסטים נגד הגדר" למשל, בחיים לא עשו את זה לאף מתנחל, ואנרכיסטים נגד הגדר פחות אלימים מהחלק הפרובוקטיבי של התנחלים (שוב אלו אולי 500 איש אבל הם הורסים לכולם)

ואוו...

ראשית- הרוב מתנגדים פאסיבית. שנית- במקרה שהבאתי עם חבר שלי- הם בהחלט התנגדו פאסיבית וכנ"ל האשה המבוגרת... המהומות אולי קורות בחלק מהמקרים בגלל כמה שמתנגדים בצורה מאד קשה... אבל זה משליך גם על השאר. ולא תמיד זה מה שגורם להתלהטות. הרבה פעמים באים לפנות ישר בכח, כדי שלא יחשבו אפילו להתנגד...

למעלה