מערכות אמונה ויכולת חשיבה.

../images/Emo132.gifמערכות אמונה ויכולת חשיבה.../images/Emo132.gif

אני מצטטת מתוך כתבה שקראתי לא מזמן, ומביאה את הדברים לדיון: ....< הפונקציה של דתות וכתות, כולל אלו הפוליטיות והאידיאולוגיות, היא לגרום לקצר בתהליך הטבעי של השכל הישר הכולל ספק, חקירה, עוד ספק, עוד חקירה, עוד ספק וכו'. האיש עם המ"א יודע את "התשובה הנכונה" מיד ובכל רגע. זה גורם לו להיות מאוד מאושר ומאוד מעצבן מכיוון שרוב "התשובות הנכונות" לא נשמעות הגיוניות לשאר האנשים. שכל ישר ו/או מדע דורשים חקירה והערכה-מחודשת. מערכת אמונות דורש ספר חוקים – כתב קודש, הקפיטל או מה שלא יהיה - וזיכרון טוב. אנשים עם "אמונה" מייצגים את מחלת הנפש מספר אחת, מכיוון ששינון ספרי חוקים מנתק אותך ממעורבות תפיסתית עם העולם הממשי. הוא גם יוצר חוסר סובלנות שמוליד ציד מכשפות, אינקוויזיציות, טיהורים, שואות וכו'. מערכות-אמונה וודאויות מכל סוג נוצרות מהתעלמות מכוונת מהנטייה של המוח האנושי לטעות, ובמיוחד של המוחות שכתבו את ספר החוקים המסוים שלך. באופן פרדוקסלי, הן מובילות לדחייה של היכולות הטובות ביותר של המוח, דהיינו, הכושר שלו לחשוב מחדש, להעריך מחדש ולתקן את עצמו. הן גם מתישות אותך מבחינה פיזית, כמו שכתב עזרא פאונד בקנטו 85: "המודעות היא מנוחה והזיוף מעייף". אם העולם נראה לכם כמלא באנשים מטומטמים, משוגעים וחצי ישנים, זה בגלל שהוא נשלט עדיין בידי מערכות אמונה. בין אם המ"א פועלת תחת התווית של דת או כת או תקינות פוליטית, היא נועלת את כל כישורי המוח מלבד הזיכרון, ומייצגת את התאבדות האינטליגנציה. 29 בנובמבר, 1999.
האמנם? האם אמונה היא רק זיכרון טוב או משהו מעבר לזה?
אם אמונה היא רק עניין של שינון וזיכרון, בשביל מה לנו?
האם אמונה אכן "נועלת את כישורי המוח"?

newKiticat

New member
אני יכולה להגיד

שדווקא חשיבה היא זו שהביאה אותי לאמונה. וחשיבה היא זו שמשמרת את האמונה שלי חזקה ואמיתית- כאשר הביטוי לדת אינם נעשים מכוחו של הרגל, אלא מתוך אמונה אמיתית.

אמונה מול הרגל../images/Emo140.gif

מצטטת ממה שכתבת: כאשר הביטוי לדת אינם נעשים מכוחו של הרגל, אלא מתוך אמונה אמיתית. מזתומרת? כאילו מה פירוש מכוחו של הרגל? ומה זה בעצם "אמונה אמיתית"? חוצמזה, ברוכה הבאה כאן ב
, נשמח לקרוא אותך בהמשך.

במספר מילים קצר

כתבה שטחית, אוילית ומשוללת כל תוכן. ניכר מאוד מסגנון המילים הזול, ומהשטחיות הנוראה שם, שהכותב כתב אותה מהבטן. קרי- הונע מרגשות שנאה עזים לדבר כה נכון ואמיתי כאמונה.

ו. . . . לענין שלשמו התכנסנו. .

א. הטעות לבא ולומר ששפיכות דמים מצד אומות העולם כלפינו, נבעה מהיותם מאמינים. באמונה זו או אחרת נסתרת מהעובדה שגם גוי חילוני אינו אוהב ישראל גדול, ועד כמה שזכור לי הנאצים לא היו דתיים. ב. הטעות שאמונה היא דבר אחד וששכל הוא דבר שני יותר גדולה משום שדוקא בחשיבה מעמיקה רואים שמוכרח גם להיות, מעבר . . . דוקא השכל מביא לאמונה.

היי גילי

השתחררת כבר מעניין הכניעה!? כבר פחדתי שהרמתְ ידיים, שנכנעתְ ללא תנאי ושעכשיו את שבוייה.. ושכשבוייה שללו ממך את רוב הזכויות בוודאי גם את הזכות להיות באינטרנט- וזה מסביר את העלמותך מהפורום! תודה לאל, יקרה, שהשתחררת מהשבי וחזרת להיות כאן איתנו... ומה שיותר חשוב שחזרת לעצמך ואולי את כבר לא כל כך כנועה כפי שציירת את עצמך... אין ספק, כולנו נושמים עכשיו לרווחה אחרי שכל כך הדאגת אותנו בתהליך הכניעה הזה שלך... כי אנחנו אוהבים אותך מאד מאד, פרי מגדים

אח ברוח אהוב ויקר../images/Emo24.gif../images/Emo23.gif

האמת היא שאני פה כל יום, ממש כל יום אלא שאינני לוקחת עוד את המושכות של "מנהלת" ומעדיפה להשתתף בדיונים שמוצעים גם על ידי החברים, לא רק כאלה שמעניינים אותי. באשר לחיים האישיים שלי.. למדתי ארבעים ושלוש שנה בקרוב, ומסתבר שאני עדיין לומדת, בעיקר את עצמי
ויש לי עוד חיים שלמים לעשות את זה, תודה לאל. הכניעה מבחינתי היא עוד שלב שבו אני מבינה כמה קשה לחיות לבד, וכמה צריך לא פעם הכוונה וייעוץ של מי שמבין טוב ממני בכדי לנהל את חיי כראוי. זה לא שאני כנועה ונסחפת לאן שלוקחים אותי. אני לא צפה ומרשה למים להוביל אותי למקומות שאינני רוצה להיות בהם. אלא שהשיטות וצורת החיים שלי עד היום לא הובילה למקומות רגשיים שטוב היה לי בהם, ולכן היום אני פשוט מבקשת עזרה מאחרים שכנראה מבינים טוב ממני. להיכנע מבחינתי זה בדיוק זה, לבקש עזרה ולא להיות פופאי שחושב שהוא יכול ויודע הכל לבד. כזו הייתי. כזו נשברתי. אוהבת אותך אחשלי, אוהבת מאד. ומאחלת לנו שבת קסומה אפופה חום ואהבה.

אלא שאינני לוקחת עוד את המושכות של "מנהלת"

הרשי לי להציע לך, אחות יקרה, שאל תעשי הנחות לעצמך ושתחזירי את המושכות לידיך. שכן, הלב הולך אחרי המעשים ! המושכות שבידיך - לא חייבות לסמל שליטה, אלא רק הכוונה עדינה.. כמו אותה הכוונה עדינה כשאת עצמך שומעת מהקול הפנימי שלך.. ואם לא מחפשים שליטה, אז גם לא נולד הצורך, בזמנים קשים, ללכת מקיצוניות לקיצוניות, ולחפש כניעה.. החיים הם כמו גלגל, כך שכולנו מרגישים לפעמים שאנחנו בדאון.. ע"פ רוב, אנחנו מתייצבים בחזרה בעצמנו, בייחוד קלה ההתייצבות למי שאגר תנופה, למי שמצבריו מלאים (מילדות טובה, מכישורים טובים, ממזל טוב... וכמובן ממעשים טובים!) לעומת זאת, לכולנו יש זמנים שבהם אנחנו זקוקים לדחיפה, לפעמים קלה לפעמים יותר חזקה, מזולתינו. ואם לא שמנו את עצמנו, מראש, בעמדה של עליונות על זולתינו, כי אז, זה כל כך פשוט לנו, כל כך מובן מאליו, שלבקש עזרה או להציע עזרה, זה עומד על אותו המישור, המישור השיוויוני, ואין דבר שיותר טבעי לנו, מהיותנו בני אדם... ידידים, זה פעמיים יד, לפעמים זאת היד שלך, לפעמים זאת היד שלי. שבוע טוב פרי מגדים

בוא רגע "נעלם"...../images/Emo24.gif

בכל מה שנכתב שם לא הוזכרה המילה יהדות, או הנאצים. למה הסקת שמדובר בכך? ולעניין שלשמו התכנסנו
האם באמת אין בכתבה הזו משהו שנראה/נקרא/נחווה כאמיתי בעינייך?

לדעתי....

אמונה היא דבר נפלא עד גבול מסויים והגבול הוא שהיא באמת כמו שכותב המאמר כתב משתלטת לנו על יכולת החשיבה והביקורתיות. החקר והספק מביאים אותנו לגילויים, לתובנות ולחוסר היותנו עדר. הכותב אינו כותב אך ורק על אמונה דתית אלא על כך אמונה אם נעלם הזכיר את הנאציזם אז היו אמונות מסויימות כלפי היהודים שלא היה להם קשר למציאות, אמונות ששטפו להרבה אנשים את המוח והביאו לתוצאות זוועתיות. אמונות ולא דת. גם בדת יש אמונות אך לא בזה דן המאמר. אז כן אמונות הן חלק מחיינו אבל אל לנו לתת להן להשתלט על החלק החוקר והספקן שבנו.

אהבתי צדף../images/Emo24.gif

משום שאני חושבת שאמונה נולדת מתוך חקירה והטלת ספקות, והיא אכן דבר נפלא. אלא שכאשר אמונה משתלטת כדברייך על החלק החוקר והספקן שבנו, וגורמת לנו להלך כעדר - שבי אחר אמונה כזו או אחרת, אז אני באופן אישי מתחילה לסלוד ממנה משום שמטבעי אני אדם חוקר וספקן. יש בעיני הבדל בין אונה וידיעה ואולם זה כנראה לדיון אחר
גם אמונה יכולה להיות מוטלת בספק, כאשר היא תיאורטית בלבד. עד שבאה תיאוריה נוספת ומפריכה את הקיימת.

כמו שפעם האמינו ש...

השמש סובבת סביב כדור הארץ דהיינו המאמינים האמינו שהם מרכז העולם ואמונה זו הופרכה, הבעייה היא שיש אנשים שעדיין באמת ובתמים מחזיקים באמונה שהכל סובב סביבם

למעלה