הקנוניה נגד אמריקה/ פיליפ רות

אינגהס

New member
הקנוניה נגד אמריקה/ פיליפ רות

הקנוניה נגד אמריקה/ פיליפ רות זמורה ביתן, 2007 381 עמודים The plot Against America עוד ספר שעמד כמה שנים (5?) והבשיל אצלי על המדף. לא ברור מה גרם לי להוציא אותו דווקא עכשיו, אך ברור שמהרגע שפתחתי אותו (בערב של יום חמישי) היה לי קשה לא לקרוא בו. פיליפ רות מתאר עולם רחוק-רחוק וקרוב-קרוב. למה הכוונה? בבחירות של שנת 1940 בארה"ב לא זוכה הנשיא רוזוולט, שברור לכולם שיצטרף לבעלות הברית ויגן על ארצו ואזרחיה מפני האיום של הרייך השלישי, אלא זוכה מועמד בשם לינדברג, פרו-נאצי במסווה של רפובליקן בעל מדיניות בדלנית שרוצה להשאיר את מדינתו מחוץ למלחמה. עד כאן הבדיון. הסיפור מסופר מנקודת מבטו של פיליפ עצמו, ילד בן 9, בן למשפחה יהודית מניוארק, הגר בשכונה יהודית, וכל סביבתו יהודים גם הם. הוריו, פטריוטים אמריקאיים הגאים ביהדותם מסרבים להכיר במצב החדש שנכפה על ארה"ב, וטוענים (במיוחד האב) לזכותה של ארצות הברית הדמוקרטית, הנאורה, שבה שולטת החוקה. לאט לאט, המעטפת הדמוקרטית והליברלית של ארה"ב נסדקת ולחיי המשפחה נכנסים גורמים שלא היו קיימים בתקופת שלטונו של רוזוולט. האנטישמיות מתגברת, הסכנה גדלה, האהבה לארה"ב נשארת איתנה כמו קודם, אך הקונפליקט רק הולך וגדל- האם להאמין שבאמריקה אהובתנו ייתכן מצב שבו רודפים יהודים, משתמשים במושגים כמו "הפתרון הסופי" ועוד כל מני המצאות שסופן טרנספר, בידוד? פיליפ בן התשע רואה את הוריו מתחבטים בשאלות, והן כמובן מטרידות מאוד גם אותו. ההתמודדות לא פשוטה לא לו ולא להוריו,אך נקודת מבטו "הילדותית" מדגישה הן את האספקטים הרגשיים והן את האספקטים הקוגניטיביים של ההתמודדות. למה כתבתי קודם רחוק-רחוק, קרוב-קרוב? הגדולה של הספר בעיני, היא להראות כמה יסודות הדמוקרטיה, החוקה והחיים הטובים שאנו רגילים לראות באמריקה, שבריריים. כמה מצב כזה שנראה פנטסטי (לא במובן החיובי, כמובן), יכול להתחולל גם היום. הספר נותן לנו נורת אזהרה לא להישאר שאננים מדי, לא להיות בטוחים מדי. הספר קולח, מרתק, מעניין! כדאי מאוד לקרוא (ולא צריך לחכות חמש שנים כמוני). מומלץ בכל פה!

ניר4819

New member
נשמע מרתק

תודה רבה על ההמלצה. מעולם לא קראתי ספר של רות, ונראה לי שזה יהיה הראשון. הוא נשמע מיוחד מאד.

ונטו

New member
ספר מעולה!!!! קראתי אותו מזמן וממש אהבתי

קראתי באחת הכתבות שיצאו בזמנו שרות לקח ממש את המשפחה שלו ואת סיפור הילדות האמיתי שלו וזרק את עצמו ואת משפחתו למציאות של "מה היה קורה אילו..." מומלץ ביותר!!! תודה שהזכרת לי שהספר קיים.

כשאני קראתי

וכתבתי על הספר, חשבתי לעצמי, אם זה באמת יכול היה להתרחש בארה"ב. כיום, אני תוהה, אם זה יכול להתרחש בארץ. הזליגה אל שנאת הזרים ובכלל שנאת האחר, שחלה בארץ בשנים האחרונות, הופכת מוחשית יותר ויותר, וכשקוראים את הספר הזה, ובמקום "ארה"ב" שמים "ישראל", הדימיון מפחיד.

גם אני מצטרף להמלצה

וגם לדעתי המסר הוא שאסור להיות שאננים, להיות בטוחים מדי, ולחשוב שאמריקה זה מה שהוליווד מראה לנו. הייתה לי אכזבה מסוימת מהאופן שבו פיליפ רות בחר לסגת מהדיסטופיה שיצר ולתת לה "הפי אנד". לא שיש לי משהו נגד סופים שמחים, אבל האחד הזה תפור בתפרים גסים מדי לטעמי.

edy7000

New member
דעתי על הסיום - תגובה מספויילרת

זה נכון שהייתה אכזבה עלילתית מהסיום, איך שהנשיא מת או נעלם [לא זוכר] ואשתו מתה או נעלמת [לא זוכר] ושום דבר לא מנומק והכל קורה בכמה פסקאות בודדות, וזה מציק, כי האימה שהספר מכניס אליה דורשת פורקן כלשהו, שיא נורא, ואני אישית ציפיתי לצלבי קרס על הבית הלבן. אבל דווקא פה באה לידי ביטוי הגאונות של רות והמחויבות שלו כסופר דעתני למסר. בפרק האחרון הוא שוב מבטל את ההיסטוריה האלטרנטיבית ומשלב אותה אל תוך זאת המוכרת לו, אך הדבר הזה חיוני ביותר על מנת להעצים את המשמעות של העמודים האחרונים בהם מוזכרים הקו-קלו'ס-קלן ושונאי יהודים פרוזאיים יותר, וכן, הפסקה הכמעט מסיימת: "חודש אחרי כן השלים המון של אזרחים מכובדים את המלאכה כשחטף את פרנק מתא כלאו, ולקורת רוחום הרבה של חבריו לעבודה של אבי בבית החרושת, ביצע לינץ' ב"סוטה" ותלה אותו על עץ במרייטה, ג'ורג'יה, כאזהרה פומבית ל"הוללים יהודים" אחרים שיסתלקו מהדרום ויתרחקו מהנשים שלהם. מובן שפרשת פרנק הייתה רק חלק מההיסטוריה שהזינה את תחושת הסכנה של אבי בוורג'יניה המערבית הכפרית באחר הצהריים של 15 באוקטובר, 1945. הכל התחיל הרבה יותר מוקדם מזה". הרי ככל שההיסטוריה האלטרנטיבית יותר קיצונית כך יותר קל להגיד, זה בסדר, זה בדיוני. ברגע שהבדיון נקטע והשתלב במציאות, האמירה של רות' "יהודים, היזהרו", היא הרבה יותר מטילת אימה. ולכן גם נקרא הפרק האחרון "פחד תמידי", לא כי היהודים נרדפים תחת שלטון נאצי באמריקה - כי הם נרדפים באמריקה החופשית.

לא התאכזבתי מהביטול והשילוב

זו דווקא בחירה סבירה בעיניי, מהסיבות שציינת. התאכזבתי שזה מתואר במעין דאוס אקס מכינה: מישהו כותב מכתב לאשת הנשיא, היא יוצאת לציבור, וטראח, כולם משנים כיוון ב 180 מעלות. מסופר מקצועי כמו פיליפ רות הייתי מצפה למצוא פתרון קצת יותר יצירתי לשינוי המגמה הזה.

edy7000

New member
הסכמה מלאה בעניין הזה

דאוס אקס מכינה זה חטא ספרותי ממדרגה שנייה

Y. Welis

New member
אם אגב תרצו היסטוריה אלטרנאטיבית מקיפה יותר

של סופר מד"ב (וגם מיינסטרים) בשם טרטלדאב, שכתב סידרה (רביעיה) בשם worldwar, על פלישת חייזרים במלחמת העולם השניה, שקצת משנה את התוצאה שלה (אחד מגיבורי הסידרה הוא מרדכי אנילביץ'). http://en.wikipedia.org/wiki/Worldwar יש כמובן נוספות, כמו אחת שמזכירה סרט משנות השבעים על נושאת מטוסים אמריקאית שחוזרת בזמן למלחמה ביפאן, בשם The Axis of Time של בירמינגהאם.http://www.amazon.com/Weapons-Choic...=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1325189020&sr=1-1 או אסופה חביבה בשם 'נשיאים חלופיים' http://www.amazon.com/Alternate-Pre...=sr_1_1?s=books&ie=UTF8&qid=1325189133&sr=1-1

edy7000

New member
!!

אבל אני מתבייש להודות שהאנגלית שלי לא כמו שציפיתי שהיא תהיה.. ואני מתחיל לעבוד על זה אז יש לי פה את משחקי הרעב באנגלית, אבל אני מפחד ממנו
זה מזכירים לי שתמיד מכעיס אותי שבוחרים לתרגם כל מיני רבי מכר שלא יישאר מהם זכר במקום להשקיע בספרים שכבר הוכיחו את עצמם...

Y. Welis

New member
כדאי להתחיל. הנסיון נצבר עם כל קריאה

עד שבסוף אתה לא מרגיש מהי השפה - רק שזה לוקח יותר זמן.

אינגהס

New member
יש בזה משהו...

שוב, לא בהפי אנד (מהסיבות שאדי כתב וניסח ברור כל כך) הבעיה אלא בתפרים הגסים, כמו שהגדרת את זה, אבל עדיין, זה לא הופך את הספר לטוב פחות, בעיני.

girlkido

New member
ואגב- לינדברג הוא לא בדיה

הוא לינדברג "אבי התעופה". the spirit of St Louis והיו לו באמת נטיות נאציות.

ג רפאל

New member
שני גיבורי-תרבת אמריקאים היו אנטישמים ונאצים

הראשון הנרי פורד שספרו שימש השראה להיטלר השני צ'רלז לידברג שהיה נאצי, פרו גרמני, ומבאי חצרו של היטלר.[והייתה לו כנראה משפחה מקבילה בגרמניה] אגב כך גם אדוארד השמיני [בעלה של הסימפסונית ]שנאלץ להתפטר - לא בגלל שהיא גרושה,שזה היה הכיסוי הצ'רצ'יליאני למעשה ,אלא בגלל נטיותיו הפרו-גרמניות שאיימו על האימפריה

ניר4819

New member
אתה שוכח גיבור אמריקאי שלישי

שהיו עליו תמיד שמועות שהוא אנטישמי, גם אחרי מותו. אני מתכוון לוולט דיסני. עד היום קשה לי לראות סרטים של דיסני בגלל הידיעה שהאיש היה כנראה אנטישמי. ואיזה ספר של פורד שימש השראה להיטלר? זה מעניין!

אינגהס

New member
וולט דיסני לא הוזכר ב'קנוניה'

הנרי פורד ולינדברג דווקא כן. לכן, אני משערת, הוא הזכיר רק אותם.

ניר4819

New member
עכשיו הבנתי...

האמת היא שהנושא של וולט דיסני ואנטישמיות שנוי מאד במחלוקת, ויש הרבה שאומרים שזה בכלל לא נכון שהוא היה אנטישמי, ושהוא העסיק בדיסני הרבה יהודים ושהיו לו - טענה הגנתית ידועה של אנטישמים... - הרבה חברים יהודים. נושא מורכב.

ג רפאל

New member
היהודי הבינלאומי"

לינדברג ופורד הטיפו נגד יהודים.פורד כתב ספר ומאמרים. אם דיסני היה אנטישמי בביתו -זה לא נחשף בדבריו שלו על הספר של פורד כתבתי כאן בזמנו

למעלה