little s

New member

או בקיצור - בת מיצווש... כן כן, גם אנחנו מתחילים שנת בת מצווש. מתחילות, ליתר דיוק. ובגלל שאנחנו פה, ובגלל שאין לנו מסגרת מוגדרת, דווקא בגלל זה, אני רוצה שזה יהיה בעל משמעות עבור הבכורה המתבגרת שלי. התחלנו לעבוד יחד על 'משימות שנת בת מצווש' (כך במקור) וחילקנו ל-4 תחומים : אישי, משפחתי, יהודי, ישראלי. וההפרדה חשובה בעיני במקרה זה דווקא בגלל שאנחנו לא בארץ, ודברים שהם אולי מובנים מאליהם - הם לא... אשמח לשמוע רעיונות, ומהאמהות המנוסות - מה עשו בתכניות אצלכן? אני מאד רוצה לשתף עוד מישהי מהמשלחת, עם בת באותו גיל, אבל היא עוד לא הסכימה לשתף פעולה.. מבחינתה לנסוע לארץ, לעשות מסיבה וזהו. אני מעדיפה לתת יותר תוכן. ואולי לחלקכן זה ישמע מוזר, אבל הייתי רוצה שהיא גם תעלה לתורה, ואפילו מצאתי קהילה של 'יהדות מתקדמת' בעיר מגורינו, רק שכשפניתי אליהם במייל קצת נפנפו אותי ב'אנחנו קהילה קטנה, עשינו רק בתמצווה אחת, אין לנו תכנית, תצטרפי לקהילה ואז נדבר'. אבל אין לי הרבה אפשרויות אחרות. רעיונות טובים לכאן בבקשה!!!

נ ט ש ה

New member
איזה גדולה!

לא להאמין כמה היא גדלה! אני מאוד בעד עליה לתורה. זאת חוויה מאוד מרגשת ומיוחדת בעיני. תנסי בכל זאת לדבר שוב עם הקהילה שקרובה, אולי בטלפון. ואם לא, אז אולי בעיר אחרת? איך בארץ מכניסים תוכן למסיבה אצל חילונים? לי הבת מצווה זכורה כארוע חסר משמעות, וזה נורא נורא חבל לי. יש לי בת מצווה כבר מתוכננת לבנות שלי (אני אוציא לכל אחת ספר בנושא אחר... משהו מורכב כזה..) אבל זה נורא בפורמט דתי.

little s

New member
נכון

היא כבר גדולה... והפה שלה גדל בהתאם... גם לי בת המצווה היתה חסרת משמעות. היינו אז בארה"ב, עשיתי מסיבת כיתה רגילה, ההורים שלי עשו קבלת פנים לחברים שלהם. בזאת זה נגמר. (אה לא, זה נגמר במחזיק מפיות שקיבלתי מתנה... באמת!) רוב החילונים שאני מכירה מכניסים תוכן של מסיבה עם די ג'יי, זה מה שהבנות רוצות. מזל שאני יכולה להמנע מזה... אנסה באמת לדבר איתם שוב. חוצמזה, יש בר מצווה בתחילת מרץ של חבר, היא תוכל להתרשם בעצמה אם היא רוצה להכנס לזה...

shmupie

New member
גם אצלי הייתה סתם מסיבה

לחברים הכי טובים עשיתי מסיבת פיג'מות ולמשפחה אירחנו ואמא שלי בישלה. רק היום מעריכה את כמות העבודה שהשקיעה בבת מצוה שלי (לאבא שלי יש 12 אחים ולאמא שלי עוד 4 + ילדים וקצת חברים... לפני שבועיים היינו בבת מצוה שהילדה עלתה לתורה. פיספסנו את בית הכנסת כי הבחור היה בצבא והגענו רק לארוחה אז לא יודעת איך זה היה אבל נראה לי נחמד לעלות לתורה אבל לא יודעת אם זה היה מתאים לי בזמנו, תבדקי איתה אם זה מעניין אותה בכלל. בתקופת הבת מיצווה עשינו עבודת שורשים, אני חושבת שזה היה אחד הדברים המשמעותיים להכיר את המשפחה שלי.

כבר בת מצווה? איך שהזמן טס

אנחנו למדנו בתכנית של מת"ן שעסק בנשים בהיסטוריה היהודית. אני יודעת שיש להם תוכנית שמותאמת לביה"ס חילוניים ואני יכולה לברר לך. (יש לי חברה שמלמדת שם) מה אני הייתי עושה איתה? עבודת שורשים גדולה. *היא עצמה- מה מקור השם שלה? (נראה לךי שיש מה לחקור אם אני זוכרת טוב), מי היא היום- אופי, מה היא אוהבת, תחביבים, מה אחרים אומרים עליי (בני משפחה אחרים כותבים עליה משהו) *משפחה- מאיפה באו הסבים והסבתות- מאיפה בחו"ל ומאיפה בארץ- ללמוד איתה קצת גאוגרפיה והיסטוריה (בטח יש משהו ללמוד עליו) *מקום מגורים שלה/ מקום שהיא מאוד אוהבת בארץ הבת שלי עשתה עבודת שורשים גדולה בביה"ס שכללה המון נושאים- בעיקר אלה שכתבתי לך, בנוסף היא היתה צריכה לראיין 2 דמויות מהמשפחה. היא בחרה את 2 סבתות רבא שלה, סבתא שלי שגדלה בהונגריה ועברה את השואה וסבתא של האיש שגדלה בארץ בתקופה של טרום הקמת המדינה ותקופת הצנע. היא הכינה שאלון זהה שכלל משחקי ילדות שלהם, מנהגים מהבית ועוד כל מיני דברים והיה ממש יפה ומעניין להשוות. בסיכום היא כתבה מה זה בת מצוה בשבילה- איך היא מתחברת בגיל הזה לעם, לארץ שלה, למשפחה. יצא מאוד יפה. אני אחפש את דף ההנחיות שהם קיבלו בביה"ס ואשלח לך בהצלחה

little s

New member
חיכיתי לך...

תודה! דיברנו על הנושא של עבודת שורשים באמת, ועל לדבר עם הסבים והסבתות שלה כי לכל אחד מהם יש סיפור אחר לגמרי. יש סבתא רבא אחת מהצד של יוד, אבל יהיה קשה לראיין אותה מכאן... צריך לחשוב על זה. ואם תוכלי באמת למצוא לי חומר כתוב, אשמח מאד! מליון תודות!

יוליה323

New member
מזל טוב!

גם אנחנו עכשיו בשנת הבת-מצווה. ובדיוק כמו גמדימים, כך גם אצלנו: מתן עבודת שורשים, מסיבה.

בינתיים-

קבלי קישור לאתר של מת"ן שלחתי מייל למורה של הבת שלי משנה שעברה לקבל ממנה את ראשי הפרקים של העבודה ואני מחכה לקבל ממנה תשובה.

למעלה