הנפשות האפורות/ פיליפ קלודל

אינגהס

New member
הנפשות האפורות/ פיליפ קלודל

לפני מספר שבועות סיימתי לקרוא את "נכדתו של מר לין" של אותו הסופר. לאחר שקראתי את "הדוח של ברודק" לקחתי את "נכדתו..." בלי לחשוב פעמיים. בעיני, "נכדתו..." עוד טוב יותר מהדו"ח. כשגיליתי שלקלודל יש עוד ספר בעברית, היה ברור לי שאחפש אותו. מצאתי אותו לפניי יומיים בספריה, וכמובן שלא חשבתי פעמיים.

הסיפור מתרחש בעיירה צרפתית נידחת בזמן מלחמת העולם הראשונה. לא הרחק מהגבול, התותחים רועמים, אך לא על זה מסופר הספר. הספר מתאר "פרשה" שמתרחשת בעיירה ומעורבת בה גופת ילדה קטנה שנמצאת לצד הנחל.

אל תטעו, אין זה ספר מתח. לא מאוד מעניין לדעת מי רצח את הילדה. מה שמעניין הוא בניית הדמויות שמורכבותם מתגלה לאט לאט וחושפת את האמת על הרצח, על הדמות עצמה וגם קצת עלינו. המושג "בדידות" מקבל משמעות חדשה.

בעיני, שם הספר גאוני. העיסוק באמצע- לא בקדושים ולא בשטניים, אלא סתם, בנפשות האפורות- הם ואנחנו, הוא המעניין ביותר (בהתחשב בעובדה שכולנו משתייכים לשם).

לא הייתי קוראת לספר ספר מתח, אבל בשלושים העמודים האחרונים אני לא יכולה להגיד שנשמתי. קראתי בנשימה עצורה, בהתפעלות מהפשטות והמורכבות שמונחות לפניי שחור על גבי לבן.

כמו בספריו הקודמים, לקלודל יש משפטים מזוקקים, מדויקים שמתאימים להיכתב במקום בולט מאוד.

מומלץ ביותר. ספרות במיטבה (איך הוא כמעט חמק ממני, וכמה ספרים נהדרים אני עוד מפספסת???
)

ווסטרבי

New member
נפשות האפורות סקירה טובה היה סרט צרפתי

מצוין עם משחק מצוין ועם סוף לא הכי ברור אבל היתה תחושה כאילו מיצינו אתה תעלומה, יופי של סקירה-מפעם לפעם בערוץ יס 3 סרטי איכות-גם הספר מצוין. שווה קריאה

roni64

New member
מצטרפת להמלצה

קראתי אותו ואת הדוח, ולדעתי הוא הטוב מבין השניים. את נכדתו עדיין לא הזדמן לי, אבל עשית לי חשק
.

תודה על הסקירה

מחשבות

New member
תודה, אינגה. אני מכיר כמה וכמה שאת מפספסת.

בכל מקרה, הספר אצלי ובזכותך אקדם אותו.

למעלה