ת"א VS ברצלונה

• פותח הנושא Deanb
  • פורסם בתאריך

Deanb

New member
ת"א VS ברצלונה

אני רוצה לפתוח דיון ובמרכזו השוואה בין ת"א - יתרונותיה, חסרונותיה ומאפייניה לברצלונה וכל מה שמאפיין אותה
בואו ננסה להתמקד בהשוואות ולא בהכרח בהכפשות של הערים השונות

אם יש לכם ערים אחרות שעולות לכן ויכולות לעמוד במשוואה מול ת"א, אשמח אם תשתפו

ובכן, אם כן, מה הדימיון ביניהן ומה היתרונות והחסרונות שלהן אחת מול השניה?

עלה13

New member
אפתח בכך שלדעתי...

ברלין מתאימה מאוד להיות עיר ברת השוואה לתל אביב, מבחינות רבות ומתאימות בעיני להיות ערים תאומות מבין ערים נוספות שיכולות להוות אופציה.
לגבי ברצלונה יש לשני הערים משותף החל מהיותם עיר חוף ונמל, כיום תפקיד הנמל בהקשר לעיר הוא בעיקר הסבתו למרחב ציבורי (זה קורה גם בקופנהגן) הכולל מסחר, בתי קפה ושטחים פתוחים, יתכן ויש עוד ערים, אבל על הנמלים של שלושתם עבר תהליך דומה בטווח זמן די דומה, לשני הערים עיר עתיקה מאוד נגישה ומתויירת ברמת בילוי מגורים ותפקוד (אי אפשר לומר זאת על העיר העתיקה המדהימה בפראג לדוגמה), לשינהם סגנון ארכיטקטוני מוכר ברמה של הכרזה של אוניסקו ותוכנית שימור עבורם, שתיהן ערים חופשיות ודמוקרטיות (אפשר לומר זאת על ערים אירופיות רבות), לשני העירים קטע לאומי ספרדים קטלונים מול ישראלים פלשתינאים, שתי הערים עוברות תהליך דומה ביחס שלהן כעיר אופניים, סלילת שבילים, פרויקט השכרה עירוני, ריהוט רחוב ברצילונאי נראה בעיר באתרים רבים ואומץ.
אפשר להשוות בן תל אביב כמעט לכל עיר אירופית, אמריקאית מודרנית, משום שבכל עיר נמצא פחות הוא יותר את אותם מאפיינים ואותה שפה תרבותית, החל מגי פרנלי, לבתי הקפה, גלריות, שוק פישפשים, נמל משודרג, אופרה, תאטרון, ככירות מטופחות, תרבות רכיבה על אופניים, כיכרות משודרגות, פארק עירוני מטרופוליני ועוד... וקשה מאוד להשוות אותם לתל אביב מהסיבה שתל אביב היא עיר שמשנה סגנון מצד אחד ושומרת על מגוון רחב, פעם יש קטע צרפתי פריסאיף פעם אנגלי, פעם ניו יורקי, היום ברליני בעוד ערים אירופיות שומרות על טאטיות ונעים במסגרתה.

Deanb

New member
לדעתי יש מקום להשוואה למנהטן

מבחינת היצירתיות וכמה שמעניין בת"א ותפקידה במדינה ובאיזור

prizman

New member
בפעם הראשונה שהייתי במנהטן

וזה היה לפני 25 שנה בערך התלהבתי מהסוהו ואמרתי שזה כמו שיינקין אחד גדול.
גרתי אז בשיינקין.
מאז הייתי בארה"ב עוד כמה פעמים ובמנהטן עוד כמה פעמים וראיתי עד כמה הפער
גדול.
לברצלונה אני עוד יכול למצוא את ההקבלה. עיר לא גדולה עם אזורים תיירותיים ליד
אזורים לא מפותחים. למנהטן אני לא ממש מוצא קשר מה גם שזה רק רובע בניו יורק.

למעלה