בדיקות והמלצות רופאים לתחילת שבוע

Ms Snoopy

New member
יום שלישי - בדיקת שקיפות עורפית

קצת לחוצה, כי תמיד קיים סיכוי שחס וחלילה משהו אינו קשורה.
מנסה לעודד את עצמי (ללא הרבה הצלחה) שהסיכוי הוא ממש קטן.

בנות - למה לצפות בבדיקה?

מושלמו

New member
הבדיקה די קצרה

כמה דקות ממש. עושים אולטרסאונד בטני, ורק אם אי אפשר לראות טוב ככה אז עושים ואגינלי.
הרופא מודד את גודל העובר ואת עובי הנוזל בעורף העובר, וזהו.
מיד אחרי זה הוא מוציא לך דף סיכום מהמחשב ומסביר לך את משמעות התוצאות. נותנים לך שני מספרים - הסיכון לתסמונת דאון לפי גיל, והסיכון בשקלול של הגיל ותוצאות השקיפות העורפית.
אם אני לא טועה, סיכון נמוך מ-1:300 נחשב תוצאה טובה. לי יש תאומים שקיבלו תוצאה של 1:690 ו-1:1800 בערך, והרופא אמר שהתוצאות טובות. כלומר, במקרה כזה לא ממליצים לבצע דיקור מי שפיר.
כמובן שבהריון עם עובר יחיד יש גם את התבחין המשולש, ובכל הריון מחפשים סימנים בסקירה המוקדמת, ואחרי זה עושים שקלול מחודש לפיו נותנים את ההמלצה.

באופן אישי, הכיף הגדול שלי בבדיקה הזאת היה כשהרופא אמר "יש דופק בשני העוברים" בתחילת הבדיקה, ולראות אותם זזים על המוניטור.
גם אני דאגתי, העצה היחידה שלי היא לנסות לחשוב על דברים אחרים בינתיים.

זוהרה 5

New member
שאלה לגבי מועד הערכת משקל

שלום לכולן,

קיבלתי הפנייה להערכת משקל לשבוע 32.

הרופא שאני רוצה לעשות אצלו את ההערכה נוסע לחו"ל והתור האחרון שיש לו יוצא בשבוע 31+6 שלי.

אני משערת שההיסטריה הכללית מדברת מגרוני אבל האם זה בסדר לקבוע הערכה ליום לפני שבוע 32 או שעדיף לחפש רופא אחר?

תודה רבה ושבוע טוב.

זוהרה 5

New member
שכחתי לציין...

שהרופא חוזר ביום האחרון של שבוע 33 שלי, אז אולי כדאי לקבוע למועד זה?

בּלו

New member
לדעתי זה ממש לא כזה קריטי

(אני אעשה בשבוע 33+4 אם זה מנחם אותך).

זוהרה 5

New member
תודה על התשובה+

תיארתי לעצמי שזה לא קריטי אבל הכל נראה לי קריטי בימים האחרונים אז ברוח זו גם השאלה...

את חושבת שעדיף לדחות לסוף שבוע 33 או שממילא עושים הערכת משקל שוב פעם לפני הלידה אז זה לא משנה?

mitmit11

New member
לי הרופאה המליצה שבוע 30-32

לטעמי לא אסון בכלל לעשות קצת אחרי כי בכל מקרה ההערכה מתייחסת לגיל ההריון ועל פי זה אומרים לך אם העובר גדול/קטן מהממוצע.

mitmit11

New member
אני זוכרת שעשיתי עוד אחת ממש לקראת הסוף

אבל יכול להיות שאני ממציאה...
או שאני זוכרת את ההערכה שעשו במעקב הריון עודף.

בּלו

New member
עשו לי ממש לפני הלידה

בלידה הראשונה ביום הלידה ובשניה שבוע לפני הלידה כשהגענו למיון עם אזעקת שווא.

TootFairy

New member
|כוכב| מה מעריכים בדיוק בהערכת המשקל?

את המשקל הנוכחי או את המשקל הצפוי בלידה? השני לא נשמע לי הגיוני כלל, איך אפשר להעריך חודשיים מראש?

washi tashi

New member
את המשקל הנוכחי - האחוזון

ולבדוק לאיזה שבוע הוא מתאים וכך גם לזהות מקרים של IUGR למשל.

ד"ר שמיר ליבוביץ + סקירה מורחבת מאוחרת/מוקדמת

מי מכירה את ד"ר שמיר ליבוביץ?
שמעתי עליו גם דברים טובים אבל גם שהוא עושה את הסקירות צ'יקצ'ק ואני חוששת שלא יסודי מספיק.
מישהי הייתה אצלו לאחרונה ויודעת כמה עולה סקירה? לגיטימי להתקשר כדי לשאול כמה עולה?

ועוד שאלה - מהקופה יש לי רק סקירה בסיסית אחת, ואני חושבת להרחיב רק אחת מהן - כדאי להרחיב את המאוחרת או המוקדמת.
תודה בנות

mitmit11

New member
אם את מרחיבה אחת - עדיף מאוחרת

כי בשלב הזה רואים הרבה יותר פרטים והתפתחות העובר מתקדמת יותר.

shaxuca

New member
אינטגרייטד טסט

מישהי עשתה את הבדיקה הזו?
הרופא שלי נתן לי אותה באלטרנטיבה למי שפיר, כדי לחסוך ממני בדיקה פולשנית שעלולה לסכן את ההריון.

אני עשיתי

זאת בעצם בדיקה שמכילה כמה מדדים- גם את מה שבודקים בסקר הראשון, גם חלבון עוברי וגם עוד כמה הורמונים.
אני עשיתי במעבדת זר, זאת בעצם פרוצדורה של 2 בדיקות דם (ללא החזרים בד"כ מקופ"ח).
קחי בחשבון, שבדומה לשאר בדיקות הדם (סקר, חלבון וכו'...) זאת בדיקה סטטיסטית, כלומר לא חד משמעית, היא לא יכולה להחליף מי שפיר, אלא לתת לך הערכה סטטיסטית של מהם הסיכויים לליקוים גנטיים.
אותי אישית היא לא הרגיעה ובכל זאת עשיתי בדיקת מי שפיר, העדפתי שקט נפשי על פני חישובים סטטיסטים ולבסוף התחרטתי שהוצאתי את הכסף על הבדיקה האינטגרלית.
יום נעים :)

blabla991

New member
כמדומני את מדברת על התבחין המרובע

שכמו שאמרו מעליי, משקללת את השקיפות העורפית ועוד מספר בדיקות ומשקללת הכל. יש הרבה נשים שעושות את הבדיקה הזו, כדי להגדיל את הדיוק על פני תבחין משולש או שקלול רק של הסטטיסטיקה לפי הגיל והשקיפות העורפית.

לא, עשיתי אינטגרלי...

או כמו שהיה כתוב: אינטגרל טסט.
אני יכולה לחפש את הטפסים שקיבלתי מהם שמסברים על הבדיקה- הם בודקים בנוסף לתבחין המרובע עוד איזה הורמון או שניים שכביכול נותנים אמינות של משהו כמו 80- 90 אחוזים, אבל שוב- הכל סטטיסטי...

למעלה