כל מיני - 9.6.12

נאומים בחתונה- כן או לא

אני חייב עזרה-
אמא של כלתי לעתיד מתעקשת לנאום במהלך החתונה,
וזה דבר שאני ממש סולד ממנו, אני שונא כשעושים את זה בחתונות, ואף אחד לא מבין בכלל מה אומרים וזה סתם בזבוז,
הבעיה היא אישתי לעתיד מסכימה איתי אבל לא נעים לה מאמא שלה, מה גם שאמא שלה נאמה ב2 החתונות הקודמות במשפחה.

איך מבקשים יפה שלא תנאם?
מה אתן/ם אומרים/ות?

Bobbachka

New member
גם אצלנו היה סיפור דומה...

אמא של החתן רצתה לנאום.
אנחנו לא מתחברים לעניין מכל מיני סיבות (ארוך, לא תמיד מעניין, נראה לא נכון אם בצד השני אין מי שינאם וכו').
החתן אזר אומץ והודיע (כמה חודשים טובים מראש) שהחלטנו שבחתונה שלנו:
אין זיקוקים, אין הפרחת יונים, אין הפתעות ואין נאומים(!).
אמא של החתן מאוד התאכזבה, אבל עבר לה... קצת קשה לי להבין את ההתעקשות של ההורים לרצות לנאום בחתונה של הילדים שלהם. הרי אם יש להם משהו חשוב/נעים/נחמד/מחמם את הלב להגיד- אפשר לומר אותו פנים מול פנים, לא צריך בשביל זה נאום בפני כל האורחים.

באופן אישי, אני לא אוהבת נאומים

מהסיבות שציינת. למזלי, גם המשפחות לא נוהגות לנאום באירועים.

אני מבינה את בת הזוג שלך - לא נעים לפעמים להגיד להורים לא.

יש לכם כמה אפשרויות -
הכי טוב היה אם בת זוגך הייתה עוזרת אומץ ואומרת למשפחה שלה באופן כללי שאצלכם בחתונה לא תהיה תוכנית אומנותית ולא יהיו נאומים.
ככה ישיר ופתוח.

אם בת זוגך לא מסוגלת להגיד את זה לאמא שלה, בגלל שלא נעים לה או שקשה לה, אפשר לעשות משהו חלופי - לתחום את נאום האם לפרק זמן קצוב.
כלומר, להגיד לאם, למרות שאנחנו לא אוהבים נאומים בחתונות, אנחנו מבינים כמה זה חשוב לך ואנחנו מסכימים שתנאמי - אבל, הנאום שלך לא יכול להיות ארוך יותר מ-5 דקות.
תנחו את הדי ג'יי בנושא הזה ואת מנהל האירוע. תגידו לה - כמו שאנחנו התחשבנו בך- אנחנו מבקשים שתתחשבי בנו.

פתרון נוסף - שבעיני הוא לא לעניין בכלל - זה להגיד לדי ג'יי שאתם לא מאפשרים לא נאומים ולא הפתעות ולא תוכנית אומנותית.

אני חושבת שאם אתם רוצים שהיא לא תנאם אתם כן צריכים להגיד לה מראש והכי טוב שבת הזוג שלך תעשה את זה- תגיד לאמא שלה שתכננתם שלא תהיה תוכנית אומנותית ולכן אתם מבקשים שהיא לא תנאם.

gilguliti

New member
אנחנו התפשרנו ועשינו את ענין הקצבת, אבל

קצבנו מעט מאד זמן ווידאנו כמה פעמים שזה ברור לכולם ושזה מה שאכן יקרה.
אצלנו חוץ מדיבורים של אמא של החתן היתה גם תכנית קצרה של המשפחה שלי, הגדרנו מראש שהדיבורים הם לא יותר מ-2-3 דקות (אפשר להגיד הרבה מאד ב-2 דקות!) כי יותר מזה אנשים כבר מאבדים ענין. וגם את התכנית של המשפחה שלי הקצבנו (היו שני קטעים - כל אחד לא יותר מ-3 דקות) כך שסך הכל, כל השלב הזה ארך 10 דקות.
אני חושבת שבגלל שזה היה קצר אנשים לא איבדו ענין, הקשיבו וצחקו וסך הכל היה מאד מוצלח והוסיף לאירוע.
לדעתי אם זה היה נמשך יותר זמן היו מתחילות התופעות שאותן לא רצינו של אנשים מדברים תוך כדי, קמים לקחת שתיה וכד'.

אבל לדעתי יש שני דברים חשובים נוספים בהקשר הזה:
1. להתחיל את התהליך הרבה זמן מראש. אצלנו אנחנו לא רצינו (בעיקר הבחור) בכלל תכנית ודיבורים אבל המשפחות מאד רצו, בגלל שלא רצינו לוותר לגמרי על הרצון שלנו מצד אחד ולפגוע במשפחות מצד שני ניסינו למצוא כל מיני פתרונות שיהיו מקובלים על כולם. זה לקח זמן אבל בסוף הגענו לפתרון שהיה מקובל על כולם ואף אחד לא הרגיש שהוא ויתר. לי זה היה יותר חשוב מהכל, כי סך הכל הרצון של המשפחות להשתתף ולהביע את שמחתם הוא לגיטימי בעיני ולמרות שאני לא מאד מתחברת לקטע הזה בחתונות היה לי חשוב לכבד את דעתם.
2. גודל החתונה הוא גם קריטי כאן. לנו היתה חתונה קטנה. בחתונה קטנה יש הרבה פחות פוטנציאל רעש ואיבוד ענין מצד הנוכחים כי כולם מכירים (והרוב אפילו מכירים טוב) את הזוג ואת המשפחות. בחתונות גדולות שבהן יש אורחים שלא מכירים את הזוג ואת מי שמדבר סיכוי גדול שלא יהיה עניין, שידברו תוך כדי וכד' (התנהגות מאד לא נימוסית ומכבדת אבל מה לעשות שככה זה) לכן הייתי מכניסה גם את גודל החתונה כשיקול.

מסכימה מאד לגבי גודל החתונה

אכן אם יש מאות אורחים כל החלק הזה יכול להתמסמס, מה גם שהרבה מהאורחים לא ממש מכירים את הזוג וזה לא הכי מעניין אותם.

מנקודת מבט של חתונה בחו״ל

לדעתי מדובר באחד החלקים היפים, האישיים והמרגשים של החתונה. לא חלק מפס יצור של קבלת פנים, חופה, בופה, ריקודים, אלא באמת הזדמנות לתת לזוג ולקרוביו לו לאמר משהו מהלב לכבוד האירוע. מה גם שבחופה יהודית כשרה אין מקום לזוג ולקרוביו להביע את עצמם בכלל.
אני אישית סולדת מכל מיני מצגות חובבניות וחברים או משפחה שמעמידים שיר או ריקוד. זה לא לטעמי. אבל להגיד כמה מילים למיקרופון, למה לא?
בהרבה ממדינות המערב זה מאד מקובל וחלק חשוב מהאירוע. אנשים טורחים על הנאומים האלו שבועות והרבה פעמים מתקבלים טקסטים ממש יפים ובלתי נשכחים.
אני לא מכירה את חמותך לעתיד, אז אלא אם אתה ממש צופה קטסטרופה בנאום שלה אני לא מבינה למה לא לתת לה להגיד משהו. ולמה לא שומעים טוב? בעיות סאונד?

ואני אסייג ואומר שאולי בסופו של יום זה עניין של טעם. אולי יש כאלו שהפוך ממני מתלהבים מפאוור פויינטים ושירים וחוטפים פריחה מנאומים.
אלו שני הסנט שלי בכל מקרה

דע1אותי

New member
מסכימה עם גברת סקוטלנד

נאום נותן מימד אישי יותר לחתונה. בעיני זה נחמד לשמוע כמה מילים יותר אישיות, זה יכול להיות מאד מרגש, מכניס אורחים שקצת פחות קרובים אליכם להתרגשות שבחתונה.

מנחוס - אתה יכול להגביל אותה בזמן (ונגיד לבקש מאיזה אח שיבדוק מראש שהיא כתבה משהו שעומד בזמן). אולי אם תקרא לזה "ברכה" ולא "נאום" זה ירתיע אותך פחות.
כמובן שאם מישהו סולד ממשהו לא צריך להכריח אותו לסבול ביום חתונתו אבל שאלת מה דעתנו...

Pixelss

New member
מאוד תלוי בנפשות הפועלות

לצערי היה לי ברור שאני מוותרת בגלל שאני מכירה את המשפחה של החתן ולא אוהבת את סיגנון הנאומים שלהם.
בנוסף במידה והצד שלו היה נואם היה צורך לתרגם הכל ואני כבר יודעת לאיזה סחבת זה נמשך.

כמובן שהכל תלוי בטיב המילוי

אבל כמו שכתבתי, אם אין בעיה מיוחדת עם האמא אז למה לא לתת לה.
אגב, גם אצלנו היה צורך בתרגום וזה ממש לא היה סחבת. לא כל דבר חייבים לתרגם ואפשר להניח תרגום מוכן מראש על השולחנות. בקיצור, הכל תלוי בנסיבות

Pixelss

New member
כשאמרתי סחבת

התכוונתי ספציפית לאנשים המדוברים.
אני מכירה את המשפחה שלו כבר 7 שנים...
כבר 7 שנים שמתרגמים לי כל נאום...
אני מאוד אוהבת אותם, אבל העדפתי לא להיכנס לנושא הנאומים שבמקרה שלנו היה כולל גם מלא מצגות מיותרות, סיפורים לא קשורים, בקיצור במשפחה שלו זה לגמרי סחבת

אני לגמרי מסכימה איתך שנאומים יכול להיות משהו מאוד מרגש אבל גם צריך לדעת למי אתה נותן לנאום.

NetaSher

New member
מה שהיה אצלנו

אמא שלי משום מקום הודיעה שהיא הולכת לנאום, לא ממש הייתי בעד, אבל אמרתי ניחא, זה ייתן מעין תכנית ולא רק אוכל וישר ריקודים.
התכנית הייתה: אוכל - נאומים - חיתוך עוגה - סלואו - ריקודים

בפועל בחתונה כשבאתי לאמא שלי להגיד לה שהגיע הזמן שלה לנאום היא אמרה שהיא ממש לא רוצה, כי אמא שלה נפטרה לפני 6 ימים. לא ידענו מה לעשות וכך יצא שחבר של החתן שהגיע במיוחד מחו"ל (בעצם סוג של שושבין) נאם נאום מאולתר ומוצלח למדי (אין על פיליפינים בנוגע לדבור בפומבי, מי שרגיל לכך ז"א). זה היה נאום מאוד יפה ואפילו קצת הצטערתי שאף אחד מהצד שלי לא נאם גם. ואז חתכנו את העוגה וישר ריקודים, כך ש"החלק האמנותי" היה ממש קצר ולא מעיק.
בעצם גם ג'ון אמר כמה מילים כשהציג את חבר שלו, אבל בדיעבד אולי גם אנחנו היינו צרכים להודות לכולם, זה היה עושה את זה אישי יותר. הייתי בחתונה שהחתן נאם וזה היה מקסים ונתן נופך אחר.

עוד בדיעבד, אולי טוב שאמא שלי לא נאמה כי היא אמרה שהיא תכננה נאום מצחיק ואני תוהה אם גם מביך

Pixelss

New member
אצלנו

לנו היה סיפור רציני עם הנאומים.
המשפחה שלו מאוד רצתה לנאום ואני הייתי קצת נגד בסוף שיחררתי ואמרתי לעצמי נו מילא כולה נאומים, העיקר שזה יעשה להם טוב.
אבל לאט לאט התרבו הנאומים וזה כבר התחיל להפריע לי בעיקר בגלל שאני מכירה אותם ויודעת שכל נאום זה נאום, ויהיו גם בדיחות, ואולי מצגת.
בקיצור ניסינו להסביר להם שזה לא מתאים, שזה אפילו מביך אותנו, והם התעקשו.
בסוף הקלף המנצח היה שאם הם רוצים לנאום גם המשפחה שלי תרצה ואז זה כבר ממש יותר מידי ומה גם שאני לא הכי רוצה שאבא שלי ינאם.
מצד שני יומיים אחרי החתונה היה מפגש לצד שלהם במשפחה ושם היו כל הנאומים.

תודה לכולן

הבעיה שהנאומים שלה לא כל כך מרגשים (את האורחים לפחות) והם יחסית קצרים (2 דפי A4) אבל לא ברור מה נאמר שם, וזה נעשה בצורה קצת מורתית (היא מורה בעברה) ולא נראה לי הכי מתאים לעצור חתונה שביל נאום, ומה עם אמא שלי? לא נעים שהיא לתנאם וכבר קיבלנו 10-15 דקות של נאומים שאף אחד לא מבין מה נאמר שם, בין היתר כי הן לא נואמות מקצועיות ומה לא עשות הקשב הוא לא גבוה.

VVC1

New member
היום אני במקווה ושכחתי את התאריכים!

שצריך להגיד לבלנית.
מישהי יכולה להגיד מה היא שואלת ???
תודה!

בעיקרון זה אמור להיות רשום בפתק ממדריכת הכלות

את צריכה שעד ליום המקווה יהיו לך 7 ימים נקיים שבהם ביצעת את הבדיקות ופרק הזמן המינימאלי של המחזור הוא 5 ימים.

כלומר, 7 + 5 ימים אחורה קיבלת מחזור. אני הייתי לוקחת יום יומיים מרחק ביטחון.

למעלה