הידעתם שלאייטמטוב יצא ספר חדש?

אינגהס

New member
הידעתם שלאייטמטוב יצא ספר חדש?

(כלומר, תורגם).

נמכר ב-50% בעם עובד וגם משתתף במבצע של צומת באינטרנט... רכשתי בזה הרגע...

Arana

Active member
מנהל
נראה ספר מעניין

במיוחד מה שכתוב על "אגדות קירגיזיות עתיקות" - אני מאוד אוהבת מעשיות עם.
אבל כנראה אחכה שיגיע לספריה

אינגהס

New member
את צודקת כמובן!

עם עניין הספרייה. אבל אני כבר שנתיים שלוש כמעט ולא קונה.
ולכן כשיש משהו ממש ממש ממש מיוחד- אני קונה בלי נקיפות מצפון.

Arana

Active member
מנהל
אז זהו, אני בהחלט קונה

(אמנם במבצעים, אבל קונה) כשזה ספר שאני בטוחה שאני רוצה בבית, או כשהוא כל כך זול שלא חבל לי על הכסף אם יתברר שהוא לא מוצלח. אבל לגבי אייטמטוב, קראתי את "והיום איננו כלה" והוא היה נחמד אבל לא ריגש אותי באופן מיוחד, ולכן לא נראה לי שארוץ לקנות את החדש שלו, ועדיף לי לשאול אותו בספריה.

Arana

Active member
מנהל
הנה אמרתי
לחזור על כך שוב, או שהשמים יפלו?

ג רפאל

New member
קירגיזים, קירגיזסטן.

מהמעט שקראתי כאן למדתי כי בספרים של אייטמטוב \נכתבו במקור ברוסית?] יש איזכורים למעשיות עם קירגיזיות ו'מהאיזור'.
וזה מעניין מאותי.
אמנם לא קראתי עדיין דבר מאת הסופר הזה - אבל והיום אינו כלה מצוי בספריית אשתי ונגיש לי כאשר ארצה,וסביר מאוד שאקנה את 'החדש' מה עוד שהוא במחיר 'מבצע'.
אבל זו הזדמנות להזכיר כי בספרות החיפוש אחרי עשרת השבטים האבודים ונדחישראל למיניהם מוזכרים הקירגיזים הדגסטנים והטדג'יקים ועוד כמה שבטים ועמים מהארצות הנידחות ההן שבדרך לסין כצאצאי עשרת השבטים.-או לפחות שבני ישראל הגולים התערו ביניהם. וזה באמת נושא מרתק.
בספרייתי גם נמצא האפוס הקירגיזי 'הידוע' מנס בשתי מהדורות. האחת בפורמט גדול ומפואר מעוטר בחיתוכי עץ מדהימים ושראה אור במהדורה תלת לשונית אנגלית\רוסית\ והשפה הנוספת היא באותיות 'לטיניות' והיא או תורכית או אולי קיריגיזית. לצידה יש לי מהדורה מקוצרת של תמצית סיפור המעשה והעלילות בפרוזה ובעברית שיצאה לכבוד ביקור אשת הנשיא הקירגיזי בישראל שתי המהדורות משנות התשעים. [
ולמה ראוי המנס לאיזכור - לצד היותו האפוס הלאומי- [ממש כמו עוטה עור הנמר הגיאורגי והקלוולה הפינית] זה הקשר 'היהודי' שכן נטען שבעצם הגיבור מנס הוא מנשה. מעשרת השבטים שהלכו בגלות..וזו ההוכחה. ובספרות החיפוש נמצא לאפוס מקום ראוי.

לא מצאתי טעם להתעסק בנוקדנות מעייפת עד כדי טרחנות ולהעלות כאן את כל פרטי הספרים במיוחד את ספרות החיפוש -[יש לי עשרות רבות של ספרים בנושא המרתק-אותי- הזה]כי המעניינת היא התמונה הכללית.שתי תמונות בעצם. העם הזה והקשר היהודי [אם קיים]
מובטחני שיצוץ המומחה שישלים פרטים בדיוק מופתי.

טוב, מכיוון שהיו די הרבה יהודים

באזורי אירואסיה, סביר להניח שהם קשורים בצורה כלשהי ל-12 השבטים היהודיים (ואולי אף לעשרת האבודים)..
אבל מה שאותי מעניין, זה מדוע זה כל כך מרתק אנשים למצוא אותם ולהגיד: "אה! אז היהודים האלה הם משבט זבולון או שמעון או מה שלא יהיה". כלומר, מה זה נותן ומה זה משנה?
אני שואלת את השאלה ברצינות, כי אחד המרצים שלי חקר את נושא השבטים האבודים באובססיביות כמעט ותמיד תהיתי למה. הרי ברור שאלה שלא המירו את דתם מאז הגלות הם יהודים ששייכים לאחד השבטים, וזה פשוט לא כל כך רלוונטי לימינו גם אם נדע..

ג רפאל

New member
ההנחה הבסיסית השלטת היום היא שהיהודים

של זמננו -ואבותינו באלפיים שנים האחרונות הם מצאצאי שבט יהודה והנספחים אליו [שמעון,בנימין] ובני שבט לוי. ואליהם לפי כל מיני מחברי ספרים נסתפחו גרים וכוזרים.אמנם לא ברור מדוע שאנשים יתגיירון ויצטרפו לעם נרדף. אך זו כבר שאלה אחרת.
הרבה ממחברי הספרים הנוצרים הפרידו בין היהודים הנושאים בחטא צליבת ישוע היהודי,משיחם, לבין בני ישראל שאינם נושאים בחטא.
מחברי הספרים שבמאות ה17-19 חיברו בין בני ישראל האבודים כמעט עם כל עם ושבט בכל רחבי הגלובס.מצאו קשרים בין עמים שנכחדו לעמים של ימינו בחוליות ישראליות.והרבה מתוך גאווה.ואפילו שייכו שושלות מלכים ורוזנים לשורשים 'יהודיים'
שלא להזכיר אגודות סתר ושומרי חותם שמתמשכות מאז ימי המקדש ועד לטמפלרים ולשומרי חותם.
לא בא לי לעסוק כאן בNAME DROPPING כדי להביא אפילו שבריר מאותם דעות הנחות הסתברויות השערות וכד.על מדפי מונחים כמאה ספרים שכאלה ויותר ועוד כמה בעברית.[נדמה לי שכמעט כל שנכתב והוא בר השגה, מצוי אצלי. ]מסתבר שהנושא העסיק את האנושות הכותבת לאורך אלפי שנים.
וחיברו את האבודים עם כמעט כל אגדה.

הנושא אינו רלבנטי - לא בטוח שאשמח בדודני האפגנים [הרב אביחיל] אבל אני מוצא אותו מעניין ומרתק.
אחד הספרים הראשונים שקראתי היה זה של מנשה בן ישראל שהסכים שאולי האינדיאנים הם צאצאי עשרת השבטים האבודים. [הטענה הנוכחית אומרת שזו דרכו לשכנע את קרומבל להתיר כניסת יהודים לאנגליה למלא הנבואה שטרם הגאותה על בני ישראל להיות נפוצים בכל קצוות תבל] וספרות המורמונית הסומכת ידה על כך.

אמת או אגדה. אני מושך הנאה מרובה מאטגף זה שבספרייתי. למה? אין לי הסבר.כל אחד מתעניין במה שמעניין אותו, מסורבל, אבל זה כך.

אגב אני מוצא עניין בנושאים 'סמוכים' כמו ראשית הנצרות. האמונות והדעות. הספרות המכונה גנוסטית [ בעצם לפי ההיגוי - לפפי טהרני הלשון-צריך לבטא 'נוסטית'
דתות המזרח טקסטים עתיקים וישנים, תרבויות אמריקה הפרה קולומביאנית..אגודות סתרים וקונספיראציות מכל סוג.
אני גם אוהב שוקולד וג'ין אנד טוניק ולא שאלתי עצמי מעולם 'למה?'

למעלה