אירוח רופאת שיניים-דר' שירי לבנה

Ferbers

New member
אירוח רופאת שיניים-דר' שירי לבנה

מחר, יום ד' ה-21/11, תתארח אצלינו דר' שירי ליבנה.

דר' שירי ליבנה, רופאת שיניים בוגרת אונ' ת"א בהצטיינות, אמא לשני שובבים,
עובדת במרפאה פרטית ברמת השרון ובמרכז לשיקום ע"ג שתלים ורפואת שיניים אסתטית באונ' ת"א, ובמרפאה פרטית בקריית סביונים,
ומדריכה קלינית של סטודנטים לרפואת שיניים בשנה חמישית באונ' ת"א

דר' שירי ליבנה תענה לשאלות הקשורות לכל תחומי רפואת שיניים לילדים ולמבוגרים (כגון: מניעה, סוגי טיפול, הרגלים,משנן נשיר-"שיני חלב" מול קבוע, הגיינה אורלית, רפואת שיניים משמרת ומשקמת ועוד)

שיהיה אירוח פורה ונעים, ותודה מראש לשירי 4U|

שימו
- התכנים המופיעים נועדו לספק מידע כללי ואינם מהווים תחליף לפגישה אישית לקבלת ייעוץ רפואי המתבסס על נתוניו האישיים של המטופל

Emma29

New member
ניקוי שיניים ראשונות

שלום!

לבני בן החצי שנה בקעו שתי שיניים תחתונות והשאלה שלי היא איך לנקותן?
האם לעבור עם טטרה רטוב זה מספיק?
האם יש משחות שמתאימות לתינוקות בני חצי שנה?
בנוסף, בני יונק במהלך הלילה, מה עושים? האם זה נכון שהנקה אינה גורמת לעששת?

סליחה על מבול השאלות....
ותודה על המענה

Emma29 ערב טוב

בגיל זה ובשלב בקיעה זה מספיק לנקות עם חיתול טטרה לח/פד גזה לח.
בהמשך ניתן לעבור לאצבעון/מברשת שיניים.
עד גיל 2 יש לצחצח במשחה שאינה מכילה פלואוריד.
לאחר היניקה, נקי לו קצת את השיניים באותה שיטה. לצערי, גם חלב אם יכול לגרום להתפתחות עששת..

pie and cactus

New member
תודה על האירוח ושאלות

1) ממתי כדאי להתחיל לסגל הרגל של צחצוח שיניים פעמיים ביום? עד כה אנחנו מצחצחים פעם ביום, וגם זה לא כל יום (תלוי במידת העייפות ושיתוף הפעולה של הקטנה - בת שנה וחודש עם 4 שיניים).

2) קראתי המלצה לבקר אצל רופא שיניים עם בקיעת השן הראשונה. האם נכונה ההמלצה? מה מטרת הביקור הזה ומה עושים בו?

pie and cactus שלום

1. צחצוח פעמיים ביום, כל יום - מרגע שבוקעות השיניים. זו דרך יעילה לסלק רובד וחיידקים מחלל הפה, וכן חשוב בהיבט של הקניית הרגלים אורליים נכונים.
2. ההמלצה של משרד הבריאות היא ביקור אצל רופא שיניים סביבות גיל שנה , או כחצי שנה מבקיעת שיניים ראשונות. מטרת הביקור היא בדיקת המשנן הקיים, התפתחות, הקניית הרגלי הגיינה, ויצירת חוויה חיובית עבור הילד -
היכרות עם רופא השיניים ויצירת אמון בין הרופא לילד, ולא במצב שכבר צריך לטפל

pie and cactus

New member
תודה רבה!

חבל שאין מודעות לנושא השני - שאלתי במרפאת השיניים הרגילה שלי לגבי זה והם ממש לא היו מודעים וגם אמרו לי 'לתת לה לגדול' ורק אם יש בעיה להגיע. מצד שני, אין שם רופא מומחה בפעוטות (אך יש לילדים)

© RoNa

New member
ארנב קטן

אז גם לגורון שלי יצאו השיניים התחתונות, אך הן לא צמודות וטיפ טיפה נוטות לצדדים.
האם זה תקין?
זה ייתיישר בהמשך?
האם צריך/רצוי לעשות משהו? מתי?
חן חן

© RoNa ערב טוב,

נשמע תקין לגמרי, השיניים פעמים רבות בוקעות בהטיה כזו או אחרת שעל פי רוב מסתדרת עם בקיעת יתר המשנן.
לעשות משהו - בטח לא בשלב זה. יישור שיניים מתחילים בשלב מאוחר הרבה יותר, עם התחלפות המשנן הנשיר לקבוע, ובהתאם לבעיה.

עדלילה

New member
זה מה שניקרא... בזמן..!!!

שלום דר' לבנה ותודה מראש...
עופריקי בת שנה ו3 חודשים יש לה למטה 3 שיניים (הרביעית כבר מציצה בקטנה), ולמעלה 4 שיניים
(וגם ראינו שיניים אחוריות שעוד מעט יוצאות - למעלה ולמטה).
לאחרונה שמתי לב שהשיניים הקדמיות למעלה (שיני השפן...
) מעט שבורות בקצוות, (בשתי השיניים, כל שן בחלק הצמוד
לשן השניה - ורק בשיניים אלו), השברים לא סימטריים.
לא זכור לי שהיא נפלה בצורה חזקה, אבל היא שובבה ונופלת לא מעט כך שאני לא שוללת... והיא גם נוהגת לנשוך
את המעקה של המיטה שלה (ועושה את זה כמה חודשים טובים).
האם זה מצריך בדיקה..??? והאם זה בהכרח מנפילה..
תודה מראש..

עדלילה שלום

קצת קשה לי לענות בלי ממש לראות במה מדובר.
באופן עקרוני, בחותכות המרכזיות יש נו מבנה אנטומי שנקרא mamalon שאולי לזה את מתכוונת וזה לא בהכרח שבר. מאידך, יתכן ונפלה או מנשיכת המיטה היא שחקה/שברה את הקצה הלהבי של השיניים. בדיקה בוודאי לא תזיק, למקרה ויש חשיפה של שכבות שן שלא אמורות להיות חשופות לחלל הפה בשלב זה. לא בהכרח שיש צורך לטפל.

JonJon1983

New member
רווח בשיניים אצל בת שנה

היי ד"ר ליבנה! לקטנטונת בת השנה יש 4 שיניים עליונות, 2 תחתונות (ועוד 2 בדרך). בין שתי השיניים העליונות יש ממש רווח. אמרו לי שזה אמור להסתדר שכל השיניים יצאו ויתפסו את מקומן אבל אנחנו חוששים שכיוון שהיא מוצצת אצבע כבר צמחו לה שיניים עקומות.
האם יש סיבה לדאגה (ולחסכון לאורטודנט...) או שזה אמור להסתדר עם יציאת שאר השיניים?

המון תודה!

nushi156

New member
מצטרפת לשאלת הרווח בשיניים

הבת שלי בת שנה, יש לה 4 שיניים עליונות 2 שיניים תחתונות וטוחנת אחת למטה מצד ימין (סה"כ 7 שיניים). בשיניים העליונות האמצעיות יש רווח די גדול (כמעט כאילו חסרה שן). גם אני שמעתי שזה אמור להסתדר, אך משום מה נראה לי שהחניכיים בולטות ברווח שנשאר, ונראה כאילו יפריעו לרווח להיסגר אם במידה הוא יסגר. האם יש צורך לבדוק את הנושא או לעשות משהו או פשוט אין מה לעשות חוץ מלחכות לראות מה יהיה?
תודה רבה!

nushi156 ערב טוב

ראי גם את תשובתי לקודמתך.
לגבי החניכיים שנראות לך בולטות ברווח - מהתיאור שלך נשמע שזהו מצב תקין, סה"כ יש שם רקמת עצם ורקמה רכה ("חניכיים") שתופסות את המקום הקיים. במידה ובקיעת השיניים תאפשר תזוזה של השיניים, רקמה זו לא אמורה להפריע.
מרווחים גדולים נשארים כאשר אין קורלציה בין גודל קשת הלסת לגודל השיניים, וזה לא המצב הנורמטיבי. לכן בכל מקרה בשלב זה יש להמתין לראות כיצד יתפתחו ויבקעו יתר השיניים.
בביקור אצל רופא שיניים לילדים ניתן להעלות גם את השאלה הזו.
המשך בקיעה קלה

JonJon1983 שלום

כל המשנן הנשיר בוקע במרווחים בין שן לשן. המשנן הקבוע הוא בד"כ צפוף עם משטחי מגע בין השיניים. קשה לי להגדיר למה את מתכוונת בממש רווח, והאם הינו חריג. ובכל זאת, בשלב הזה יש להמתין לבקיעת יתר השיניים, ועל פי רוב עמדת השיניים מסתדרת למקומן. לגבי מציצת אצבע - זה אכן משפיע על גדילת הלסת ועמדת השיניים. הדעה הרווחת היום שהפסקת ההרגל סביב גיל 3-4 יכולה ברוב המקרים להפוך את הנזק שנוצר. אין הרבה מה לעשות בשלב זה למעט לנסות לגרום לה לחדול מההרגל, או להעבירה למוצץ (שגם לו יש השלכות), בו את יכולה לשלוט במשך המצאותו בחלל הפה. לא בטוחה שזה ישים...
חסכון הוא תמיד טוב, מקסימום תצאו לטיול במקום עם הכסף.....
בהצלחה

girasol

New member
גם לי יש שאלה

בנותיי בנות שנתיים וחודשיים, ולפני כחודש בקרנו איתן אצל רופא שיניים שקבע די חד משמעית שהן יצטרכו יישור שיניים בגלל המוצץ. יומיים אחרי הביקור כבר לא היה שום מוצץ, וגם התחלתי סוף סוף להקנות להן שגרת צחצוח פעמיים ביום, פעם אחת עם משחה (עדיין לא יודעות לירוק כמו שצריך).
השאלה היא האם זה בהכרח כל כך חד משמעי? יש אנשים שרואים על אחת מהן את ההשפעה של המוצץ, אבל אני עדיין לא הבנתי מה הם רואים שם. האם הנזק שנעשה יכול להשתפר עם הזמן או לפחות להשאר לא מורגש וכזה שלא ידרוש התיחסות?
תודה רבה

girasol ערב טוב,

הדיעה הרווחת היא שהפסקת מציצת מוצץ סביב גיל 3 יכולה לבטל את הנזקים שנגרמו בגללו או להקטין אותם משמעותית.
כל הכבוד על הפסקת המוצץ!
בכל אופן זה לא חד משמעי, וייתכן שבעתיד ההשפעות לא יורגשו כלל או יהיו מינוריות, וייתכן שאכן יהיה צורך ביישור שיניים. תלוי בגודל הנזק שנוצר עד כה.
בהצלחה

הי ד"ר ליבנה,

אני אמא לילד בן שנתיים (עוד שבוע). לבן שלי יש את כל השיניים- 20 במספר- כבר שלושה חודשים. עם זאת הוא מחטט בפה בטירוף, כל הזמן מתעסק עם השיניים- נראה כי משהו עדיין מפריע לו.

מה יכולות להיות הסיבות להתנהלות כזאת?

תודה רבה.

אינטליגנטית ותו לא שלום,

יכולות להיות לכך מספר סיבות. אולי סתם הרגל, אולי עניין של גיל, אולי חלק מהשיניים טרם השלימו בקיעתן והחניכיים הסביבן עדיין מציקות לו. בכל מקרה הוא בשלב שניתן ומומלץ לפנות לרופ"ש לילדים. שם ניתן להעלות את השאלה.

בן שנה ושבועיים - אפס שיניים
לדאוג?

כל הזמן עם הידיים בפה, האמת שהיינו בטוחים שיוציא שיניים בגיל 4 חודשים, מאז לועס כל דבר, אבל שיניים לא נראות באופק. לאף אחד מאיתנו לא יצאו שיניים מאוחר. לבת הבכורה בגיל חצי שנה היו שני שיניים. להתחיל לדאוג? יש משהו שאפשר/ צריך לעשות?

פ ס י פ ל ו ר ה 1

הוא עדיין בטווח, בקצה העליון שלו, אך עדיין סביר. הגיוני שהבקיעה תתרחש בקרב. (לפי הדיווחים מרגע ששאלת את רופא השיניים את השאלה הזו השיניים בקעו תוך זמן קצר
)
סביר להניח שהבקיעה תתרחש בקרוב. חסר מלא של משנן הוא נדיר ולרוב קשור בסנדרומים שונים סיסטמיים.
באם יש ספק , מומלץ לפנות לרופ"ש לילדים.
בקיעה קלה!

למעלה