נזכור ולא נשכח

נזכור ולא נשכח

ערב יום השואה, נזכור ולא נשכח.

לא נשכח את משפחתי מצד אבי - משפחת סבי אשר קוצצה כמעט עד תום, וסבתי שנשארה בודדה בעולם, לאחר שהנאצים ובני בריתם החליטו להשמידם רק עצם היותם יהודים.

לא נשכח ולא נסלח.

nitsansh

New member
גם לי יש משפחה שקוצצה בשואה...

לי לא היו סבא וסבתא מצד אמא...
אמי היתה בת 6 וחצי ואחיה בן 5 כשהם נפרדו מהוריהם... את הילדים הצילו הסבא והסבתא מצד האם שברחו יחד וארבעתם הם היחידים ממשפחת אמי שהגיעו לישראל....
אמי ודודי לא נפגעו פיזית אבל הצוררים שהשמידו את משפחתם רצחו את נפשם...
דודי מאושפז במוסדות לפגועי נפש מראשית שנות ה 20 לחייו... אמא שלי התחילה לפתח תסמינים של פגיעות נפשיות בסביבות גיל 50 לאחר מות סבתה בגיל 85... היא היתה אז בת 44 ואני בן 15... הסבא נפטר לפני שנולדתי...
חוץ מהארבעה שציינתי היה גם קרוב משפחה רחוק של סבתא שחי בארץ... גם הוא כבר נפטר מזמן...
מארבעת הילדים של הסבתא רק אחד ניצל... אשתו הנוצריה הצליחה לשחרר אותו ממחנה הריכוז יסנובץ הידוע לשמצה...
צאצאיו חיים כיום בקרואטיה ונושאים את שם המשפחה נוימן אך הם אינם יהודים...
2 דודות של אמא מצד אבא גם שרדו את השואה. לאחר המלחמה היגרו לקנדה. אחת הדודות עוד חיה בגיל 101.
דודה אחרת מצד אבא נרצחה עם שני ילדיה. בעלה הצליח לקפוץ מהרכבת ולהינצל.

nitsansh

New member
הדודה הצעירה של אמי, לילית נוימן, היתה בכלא

באיטליה. לאחר ששוחררה חזרה ליוגוסלביה הכבושה והצטרפה לפרטיזנים. היא נפלה בקרב ב6 במאי 1944. יום השנה לנפילתה יחול בעוד שבוע, ביום העצמאות.
לפני 11 שנים ביקרתי את הקרובים בקרואטיה ועשיתי "מסע שורשים".
באותה שנה חל יום השנה של לילית ביום הזכרון לחללי מערכות ישראל.
נסעתי לכפר שבו היא נקברה אחרי המלחמה בקטס ממלכתי וחיפשתי את קברה אך לשווא...
באותה נסיעה ביקרתי במחנות הריכוז שבהם נאסרו הוריה של אמי.
האב נרצח במחנה יסנובץ. האם נשלחה ממחנה לובורגראד לאושוויץ ושם נרצחה.
רב סבתה של אמי נרצחה אף היא באושוויץ בגיל 80. בעלה עוד "הספיק" למות באופן טבעי במהלך המלחמה.
דוד נוסף של אמא היה גם כן בין הנרצחים.
אחיה של סבתא, אשתו ושתי בנותיו גם כן נרצחו.
כאמור, ממשפחתה של סבתא של אמי מצד האם נותרו אחרי המלחמה רק היא ובעלה, נכדתה ונכדה, והבן הבכור שהיה נשוי לנוצריה וצאצאיו אינם יהודים.

nitsansh

New member
הדודה לילית אמנם לא נקברה בקבר ישראל, אך זכרה

מונצח בחורשה ואנדרטה בקיבוץ גת הנושאים את שמה. אתמול ביקרתי שם וגיליתי שנדיבים אלמונים דאגו לשפץ את האנדרטה מאז הביקור קודם בשנה שעברה.

למעלה