אירוח בנושא גידול תוכים ביתיים

אימוץ תוכי

אימוץ של תוכי וגידולו בבית הנו חוויה גדולה לבני הבית ולתוכי עצמו ויש בה מן האתגר. ראשית ,חשוב מאוד לדעת מהם הכללים הנכונים והתנאים המתאימים לגידול תוכי. ניתן לראות הנחיות לכך בפורום התוכים. את רוב התוכים ניתו לגדל ביחידים למעט תוכי אהבה שמומלץ מאוד לגדל בזוגות ולעיתים תוכונים. ברוב סוגי התוכים זיהוי מין התוכי הנו על ידי בדיקת דם בלבד. בנצלחה.
 
נשיכת תוכי

תוכי מוחתם הנו תוכי המורגל ליד אדם עוד מזמן בקיעתו מהביצה. תוכי שהחתמתו טובה לא ינשך אולם תוכי לא מוחתם או תוכי שהחתמתו התקלקלה יכול לנשוך. עוצמת הנשיכה תלויה בסוג התוכי, גודלו וסוג המקור שלו. אני באופן כללי ממליץ להפגיש את התינוק עם התוכי באופן הדרגתי לפרקי זמן קצובים הולכים וגדלים עד שהתוכי יתרגל אליו. בהצלחה.
 
תוכי מדבר

התוכים בעלי יכולת הדיבור הגבוה ביותר הנם:
תוכון, ג'אקו, וקאקאדו.
באופן כללי חשוב לדבר כל הזמן עם התוכי ולחזור על המילים שוב ושוב על מנת שהמילים יחדרו והוא יתחיל להשמיע אותם.
יש לזכור שרק 60% מהתוכים בזני התוכים המדברים ידברו אי פעם.
בהצלחה,
ד"ר גדי שרביט
08-8677340
 
אורך חיי תוכי

לכל זן של תוכים יש את אורך חייו בהנחה שהוא קיבל את התנאים האופטימליים לגידול ולא התפחה מחלה במהלך חייו.
התוכים הגדולים כגון ארה, ג'אקו , קאקדו ואקלקטוס יכולים להגיע לשנים רבות כגון 20-30 שנה
התוכים הקטנים חיים כמובן פחות, תלוי מאוד בסוג התוכי.


בהצלחה,
ד"ר גדי שרביט
08-8677340
 
גרעיני חמניה

מותר וצריך לתת לתוכים גרעיני חמניה ב-2 תנאים:
1. לתת אותם רק בערב לפני שהוא הולך לישון- גרעיני חמניה מכילים הרבה שומן ומעט ויטמינים החיוניים לתוכים ולכן יש לתת אותם בכמות קטנה- במיוחד חשובים גרעיני החמניה לקאקדו.
2. אין לתת אותם קלויים אלא טבעיים.

בהצלחה,

ד"ר גדי שרביט
08-8677340
 
תוכי ושמש ישירה

שמש ישירה לתוכי מסוכנת מאוד ויכולה להיות קטלנית.
בעקרון, תוכים מאוד אוהבים אמבטיית שמש, אך בכל שלב בו הכלוב חשוף לשמש יש לדאוג לכך שיהיה מקטע בכלוב שהוא מוצל כך שהתוכי יכול לברוח אליו באם כופו התחמם יתר על המידה.
הדבר קריטי במיוחד החודשי הקיץ החמים.
בהצלחה,
ד"ר גדי שרביט
08-8677340
 
בת זוג לתוכי

קשה מאוד לענות על שאלה זו מבלי לבדוק את התוכי.
בעקרון, אם התוכי משועמם יש להניח 2-3 צעצועים בתוך הכלוב ו-2 מחוץ לכלוב ולהחליף ביניהם כל שבועיים, יש להניח בתחתית הכלוב ענפי אקליפטוס-התוכי אוהבים לכרסן אותם , וכשאתם לא בבית להפעיל רדיו או טלויזיה. כשאתם נמצאים ,חשוב לתת לתוכי יחס רב של אהבה ומשחק.
באם התוכי עדיין בדכאון יתכן והוא סובל מתסכול מיני ואז כדאי לבחון להביא לו בת זוג או לקחת אותו לווטרינר של תוכים לשם בצוע בדיקה מקיפה - יתכן ולא מדובר בדכאון אלא בבעיה רפואית.
בהצלחה,
ד"ר גדי שרביט
08-8677340
 
אירוח בנושא גידול תוכים ביתיים


לא רק כלב או חתול - באו לגלות את עולם התוכים!
ביום א', 28/6/15, בין 22:00-20:00 נארח בפורום את ד"ר גדי שרביט, בעל מרכז ווטרינרי לטיפול בחיות מחמד, תוכים וחיות אקזוטיות.

על האירוח

באירוח תוכלו לשאול על עקרונות הגידול הנכון של תוכים ביתיים. גידול תוכי אינו מסתכם בקניית תוכי והבאתו הביתה, אלא מצריך המון יחס ואהבה.
מהי הסביבה המתאימה ביותר לגידול? מהו המזון המומלץ? האם תוכי צריך צעצועים ואיך הוא מסתדר עם ילדים?

על המתארח

ד"ר גדי שרביט הנו בעל מרכז ווטרינרי לטיפול בחיות מחמד תוכים וחיות אקזוטיות באשדוד. ד"ר גדי שרביט הנו בעל תואר ראשון מטעם האוניברסיטה העברית במדעי בע"ח.
עם סיום למודי התואר הראשון החל החליט ד"ר שרביט לממש את אהבתו לבע"ח בכלל ולתוכים וחיות מחמד בפרט ולהמשיך ללימודי רפואה ווטרינרית.
את לימודי הווטרינריה סיים ד"ר שרביט בהצטיינות יתרה מטעם האוניברסיטה לרפואה ווטרינרית קושיצה -סלובקיה בשנת 1997.

העלו את שאלותיכם על גבי שרשור זה כבר עכשיו!

 
ציוצים

התוכים שלנו מציצים רוב היום בצורה היסטרית ומציקה. הילדה כל כך אוהבת אותם ולכן הם נשארים בביתנו.
איך אפשר להתמודד עם המטרד הזה? האם כיסוי הכלוב לפרק זמן ארוך לא עלול לפגוע בהם?
 
ציוץ תוכים

חשוב מאוד לדעת באיזה זן של תוכים מדובר. כל זן מגיב אחרת. בעקרון אין בעיה בציוץ התוכים אולם ישנם מצבים שהתוכי מגיב לשעמום בווקאליות יתר. ניתן להקל זאת על ידי הנחת צעצועים מסוגים שונים בכלוב, המתאימים לסוג התוכי ,להפעיל רדיו או טלויזיה כשאתם לא בבית ובמיוחד לא להגיב לפרובוקציה שהם יוצרים. ניתן ומומלץ לכסות את כלוב התוכי בלילה בבד דק נושם למשך 10 שעות לפחות. בהצלחה.
 

רני1971

New member
החזקת תוכי מבחינה כלכלית

שלום רב, רציתי לשאול מהי העלות החודשית פחות או יותר של החזקת תוכי.
בני מאוד מתעניין בבעלי חיים ורוצה לאמץ כלב. הסברתי לו שהטיפול וההוצאות הכספיות פחות מתאימות לנו כעת... מעבר לך, הייתי שמח לדעת כמה טיפול הוא מצריך? מן הסתם אין צורך להוציא אותו לטיול בבוקר כמו שעושים עם כלב, אך אני בטוח שיש דברים אחרים שצריך לעשות איתו....אשמח לפירוט.
 
עלויות טפול בתוכי

עלויות הטיפול השוטף בתוכי משתנות מאוד בהתאם לסוג התוכי,גודלו ומצבו התזונתי והרפואי.
כמובן, ככל שהתוכי גדול יותר, ברוב המקרים עלויות הטיפול יהיו גבוהות יותר.
באופן כללי :
מומלץ אחת לשנה לקחת את התוכי לבדיקה רפואית מקיפה, פעמיים בשנה מתן טיפול נגד טפילי מעיים ופעם אחת לכל החיים (בדר"כ בביקור הראשון) בדיקה לנשאות ל 2-3 מחלות כגון: מחלת המקור והנוצות, מחל הכלמידיופילה ומחלת הפוליומה.
עלות הטיפולים הללו נעה בין 500 ל 700 ש"ח.
בנוסף יש לכלול את עלות כלוב חדש , עלות המזון (מומלץ כופתיות באיכות גבוה) ועלות קניית צעצועים לתוכים.

בהצלחה,
 
סוגי תוכים

אני לא כל כך מבין בסוגי התוכים השונים. מהו הסוג שהכי ידידותי ונוח לטיפול?
במידה ויש לי חתול בבית, האם זה הולך ביחד או מסוכן מידי?
 
נשיכת כלב

עם כלבים כמעט ואין בעיות. נשיכת כלב הרבה פחות מסוכנת לתוכי ועדיין חדשב להפגיש ביניהם בתחילה לפרקי זמן גדלים תחת הבקרה שלכם. בהצלחה.
 
תוכי ידידותי

כל תוכים ידידותיים אם יודעים איך לגדל אותם ונותנים להם את התנאים האופטימליים. אם איך לכם נסיון בגידול תוכי אני ממליץ על התוכים הקטנים יותר כגון סנגל,קוואקר, קוקטייל וכו'. בהצלחה.
 
נשיכת חתול

נשיכת חתול יכולה להיות קטלנית מאוד לתוכים. ברוק החתול ישנם חיידקים שזיהומם פוגע קשה בתוכים. בהביאכם תוכי הביתה כשיש כבר חתול הפגישו ביניהם לפרקי זמן קצובים הולכים וגדלים תחת הבקרה שלכם עד שהתוכי והחתול יתרגלו זה אל זה. בהצלחה.
 

לא מאה

New member
תוכון אהבה בהאכלת יד

שלום גדי!
יש לנו תוכונית אהבה מקסימה בבית שקיבלנו כשהייתה גוזל, בשלב מוקדם כידוע קיצצנו את נוצות הכנפיים שלה כך שהפכה לתוכונית בהאכלת יד. היום היא כבר גדולה יותר ובגלל שהתחילה לעוף מאדם לאדם, קיצצנו לה שוב את נוצות הכנפיים אבל היא עדיין עפה. איך זה הגיוני? ובאיזה שלב לדעתך אפשר להפסיק לקצץ?
 
קיצוץ כנפיים בתוכים

מומלץ מאוד לקצץ כנפיים לתוכים כל 4 חודשים לערך. יש כמובן לדעת כיצד עושים זאת נכון מפני שזוהיא תורה שלמה-קיצוץ לא נכון יפגע באיזון תעופת התוכי ויביא לפציעות מיותרות. בעיקרון גם אחרי שכנפי התוכים מקוצצות הם מעדיין ימשיכו לדאות למרחקים קצרים מפאת שרירי הכנף החזקים שלהם. בהצלחה. דר. גדי שרביט 088677340
 
למעלה