he's a real nowhere man

Tomer 123

New member
he's a real nowhere man ../images/Emo45.gif

אם יש אלבום של הביטלס שאפשר להגדיר כאלבום התפנית, "Rubber Soul" הוא האלבום הזה. אנחנו מדברים כאן על סביבות קיץ 1965. הביטלס בשיא ההצלחה, אחרי חמישה אלבומים, שני סרטים והצלחה חסרת תקדים ברחבי העולם, הם משנים כיוון ומקליטים את היצירה המורכבת הזאת. האלבום הזה מציג ביטלס שונים ממה שהכרנו. אם ב"Help", שיצא רק כמה חודשים קודם, הביטלס נראים על העטיפה קופצים במעילי שלג. כאן הם כבר רציניים, מצולמים מלמטה ומסתכלים במבטים קודרים על המצלמה. אבל למעשה, השינוי באלבום הזה פחות ניכר במוסיקה (השינוי המוסיקלי יבוא ב"Revolver"), שמתפתחת די בהדרגה, אלא במילים. לא עוד שירי אהבה פשוטים ומתקתקים, אלא דברים יותר מעניינים. הנה דוגמה טובה: He’s a real nowhere man Sitting in his nowhere land Making all his nowhere plans for nobody אבל אל תטעו. זה לא השלב שבו הביטלס הפסיקו להופיע והחליטו שהם מתמקדים בעבודת אולפן. ההופעות ממשיכות, אבל נעשות פחות ופחות נסבלות, והחברים מפסיקים להיות אכפתיים כלפי ביצועי לייב. אותם מעניין איך זה ישמע באולפן, וזה אכן נשמע טוב. מתוך האלבום הזה, רק שני שירים בוצעו על הבמה באותה תקופה ("Nowhere Man" ו"If I Needed Someone"). אז מה גרם לשינוי הזה? לא, לא מותו של פול מקרטני, אלא ההתפתחות הטבעית של לנון, מקרטני וגם הריסון ככותבים. גם "Help" הציג שינויים מרומזים בשירים ובטקסטים, אבל כאן זה מקבל שינוי הרבה יותר משמעותי. כנראה שהם התחילו לקחת את עצמם יותר ברצינות. האלבום עצמו משלב שירים רוק'נרול במיטב המסורת לצד שירים עמוקים יותר, והלהקה מתחילה לשלב גם כלים חדשניים יותר. השיר הפותח, "Drive My Car", הוא רוק'נרול פשוט, בסיסי וכיפי. הגיטרה בפתיחה, המעבר של הפסנתר וכמובן השירה של לנון-מקרטני עושה אותו לשיר שפשוט כיף לשמוע, גם אם הוא לא הצהרת כוונות של הבאים אחריו. "Norwegian Wood", השיר הבא, הוא כבר משהו אחר. הקצב שלו איטי יותר, משהו שמזכיר קצת פולק-רוק דילני, ההרכב הכלי שלו מוזר (אין גיטרה חשמלית ותופים, ג'ון באקוסטית ורינגו בטמבורין) והכי מוזר: הכלי שג'ורג' ניגן בו, ולמעשה גילה לעולם. זהו הסיטאר, כלי הודי דמוי גיטרה, עם סאונד שלעולם המערבי היה די קשה לקבל בזמנו, למרות שאחרי זמן מה הוא קיבל אותו בברכה. "You Won’t See Me", השיר הבא, הוא שיר מקרטני טיפוסי. לעומת התוקפנות המסוימת במילים של השיר הקודם, השיר הזה חוזר להיות שיר אהבה קטן, מקסים ונשכח קמעה. אגב, זה רק אני, או שהגיטרה כאן נשמעת כמו חצוצרה? על "Nowhere Man", השיר הבא, כבר אמרו הכל. השיר הראשון של הביטלס שלא נכתב על אהבה, שמסמל באופן ברור את מהפכת "Rubber Soul". הטקסט הרציני של השיר, שזורם בתוך לחן יפהפה, ובו מתאר ג'ון את הרגשותיו באותה תקופה. הייתי אומר שזה מין שדרוג ל"Help". התרומה של ג'ורג' הריסון לאלבום מתחילה בשיר הבא, "Think For Yourself". שיר מהפכני לאותה תקופה, במיוחד לאור השימוש הראשון בהיסטוריה (!) בבס בדיסטורשן. גם כאן הטקסט די עמוק, ומתחיל את חיפושיו של הריסון אחרי משמעויות נסתרות בחיינו, בעיקר לאור התאהבותו בהודו והמזרח. "The Word", השיר הבא, הוא שיר חביב ונחמד, עם הרמוניות של ג'ון-פול-ג'ורג', יחד עם אורגן, גיטרה והרמוניום (מעין כלי שנשמע כמו אקורדיון). הטקסט נשמע בהתחלה כמו שיר פוליטי, אבל בפזמון הם מסבירים את הכוונה התמימה ("say the word/the word is love"). על השיר הבא, "Michelle", אין הרבה כבר מה לומר. שיר האהבה המקסים והרגיש, שבעיני הוא אחד מהמייצגים של הכתיבה של פול מקרטני. אחד הלהיטים הגדולים של האלבום בפרט והלהקה בכלל, וזה די ברור למה... "What Goes On" היא הרצועה הבאה. רינגו מקבל קרדיט על הכתיבה לצד לנון-מקרטני, וגם שר סולו. קאנטרי חביב וקליט, שמתאים בול לקול של רינגו. השיר הבא איכשהו פחות אהוב עליי, "Girl". בעיקר כי הוא די איטי ומרוח, למרות שהספק-גיטרה-ספק-סיטאר של ג'ורג' וההרמוניות של פול וג'ורג' הן יפהפיות. "I’m Looking Through You", השיר הבא, הוא אחד השירים הטובים של האלבום הזה. האמת, קצת קשה לי להסביר בדיוק למה, אבל יש משהו פשוט ענק בשיר הזה. ומה כבר לא אמרו על השיר הבא? "In My Life" המקסים, המרגש, ומה לעשות, הטחון עד כדי סתימת אוזניים. אבל אם מסתכלים על השיר הזה מעבר לאופיו הלהיטי, בעיני זו בהחלט אחת ההברקות של לנון בביטלס, ולא פלא שזה הפך לכזה להיט. השיר הבא הוא אולי השיר הכי פחות ידוע בתקליט. אבל איכשהו לי תמיד יש נטייה לאהוב את השירים הכי פחות ידועים, ו"Wait" מצטרף לזה. לא יודע למה, אני פשוט אוהב את השיר. "If I Needed Someone" הוא אחד השירים האהובים עליי מבית היוצר של הריסון. גיטרת ה 12 מיתרים של הריסון, שהופיעה כבר ב"A Hard Day’s Night", נלקחה ע"י הבירדז והפכה לסמל שלהם. הריסון, מצידו, החליט לעשות מחווה קטנה וכתב שיר שמזכיר קצת את החקיינים שלו. שיר גדול! השיר שחותם את האלבום הוא פשוט רוק'נרול מעולה ומותאם להופעות (למרות שאת השיר הספציפי הזה הם לא ביצעו על הבמה). "Run For Your Life", של לנון, הוא שיר שפשוט כיף לשמוע, והאלבום נסגר כמו שהוא נפתח, ברוק'נרול שעושה באמת טוב. לסיכום, "Rubber Soul" הוא התפנית הטקסטואלית של הביטלס, שיצרו כאן יצירה מורכבת, מתוחכמת ורצינית הרבה יותר מקודמיה. מה הפלא שכשבריאן ווילסון, הגאון המוסיקלי שהנהיג את הביץ' בויז, שמע את האלבום הזה, הוא התחיל להתלהב (או שהוא היה בטריפ?) ויצר את "Get Sounds"?

Miss CB

New member
גם אני אוהבת את WAIT...

סתם, שיר טוב. אין סיבה מיוחדת. אבל איש-שום-מקום לא היה השיר הראשון שלהם שהוא לא על אהבה... לא יכול להיות! רגע מה עם "הלפ!"? ו... או אה... לא מצליחה לחשוב על עוד. אבל מה עם "הלפ!" בכל אופן?

beatles247

New member
גם אני חולה על wait

וגם מאוד מאוד על run for your life ובשיר הלפ.. לא נראה לי שהוא מבקש מפול עזרה נכון? לדעתי הוא מדבר אל הבנות.... גם אני וחברים (טוב נו חבר.. כל השאר הלכו שהתחלנו לדבר על ביטלס) בדקנו כמה שירים יש להם לא על אהבה ודי התלבטנו על הלפ.. בסוף הוחלט שהלפ זה שיר אהבה!

הלפ, שיר אהבה?

כלומר, אהבה רומנטית? ממממ חולקת עליך..
אהבתי את סקירת האלבום!

Another Girl

New member
סקירה יפה ../images/Emo45.gif

באמת Wait הוא אחד השירים האהובים עליי, וכך גם Run for you life ו-Norwegian wood. סיכום יפה של כל השירים והאלבום בכלל. אהבתי.

John LennonS

New member
יפה מאוד!

המאמר מדבר על הנושאים החשובים של האלבום לדעתי, אבל אני חייב לאמר שלדעתי האלבום הזה, וזה למרות כל מה שאומרים האחרים ובינהם אתה, הוא לא אלבום התפנית אלא דווקא “Revolver” שלדעתי הוא התפנית וזאת כתבתי כבר במאמר שכתבתי עליו. נכון יש תפנית במילים אבל לדעתי ראבר סול הוא לא תפנית חריגה מידי בזכות שירים כמו Drive my car, You wont see me, Wait וכן הלאה... והנה עוד משהו שאני רוצה להוסיף: אמרת שהבירדז ביצעו את השיר הנהדר של הריסון If I needed someone ובכן אני רוצה לאמר ששמעתי גם ביצע יפה, אבל מאוד דומה של השיר הזה של להקת The Hollies.

Tomer 123

New member
לא לא...

הבירדז לא ביצעו את "If I Needed Someone", זה לא מה שהתכוונתי. הכוונה שלי היתה שהשיר מזכיר מאוד את הבירדז, שהושפעו בעצמם מהביטלס ומהריסון בפרט בעניין גיטרת ה 12 מיתרים.

davar

New member
Rubber Soul

התקליט הראשון שקניתי של הביטלס היה rubber soul למה? בגלל girl כמובן .... :) דרך הדיסק הזה גיליתי את שאר השירים המקסימים בו וכמובן את הלהקה שמעבר ל let it be ו i want to hold your hand.... אין ספק, יש הבם משהו מאוד מיוחד שעוד לא הצלחתי להסביר. פשוט אוהבת אותם.

z r i z i

New member
כבר איזה שנתיים

אני לא מצליח להחליט אם זה או שמה abbey road הוא האלבום האהוב עלי.. לא מצליח וזהו
אז אני פשוט משתמש בפטנט הישן של לחלק את אלבומים ל"תקופה הראשונה" ול"תקופה השנייה" ואז הכל מסתדר

pet sounds

הוא שמו הנכון של האלבום שהוציאו "נערי החוף" ב-1966. עם כל האהבה שיש לי לפול, ג'ון ושות', האלבום הזה - שהוא בלי ספק פרי מוחו ההוזה של גאון אמיתי (בריאן ווילסון), למרות שהושפע מהחיפושיות (ואף ניסה לגבור עליהם) - מצליח להתעלות מעליהם. גם פול מקרתני הודה בעצמו שהשיר god only knows הוא שיר מושלם, וזה אפילו לא השיר הטוב באלבום (sloop john b וכן wouldn't it be nice הפותח הם קנדידטים ראויים יותר). לעניות דעתי, כנראה מדובר באלבום השלם (והמושלם) בהיסטוריה של הרוק הפופלארי. נהניתי מהטור, כרגיל.

Tomer 123

New member
אוי, כתבתי Get Sounds

מצטער, טעות באיות השם (כי לפי מיטב ידיעתי, אני יודע את שם האלבום...)

למעלה