Cube

nubhev

New member
Cube

מישהו ראה, זוכר את הסרט הזה? סרט מזעזע, לדעתי. קראתי את "האיש במבוך" של סילברברג ולאורך כל הספר, בהתמודדות עם המבוך, נזכרתי בהתמודדות של האנשים שנקלעו לתוך הקוביה. האמת היא שלא ראיתי את כל הסרט, קיוב. סבלתי וסבלתי וסבלתי וברגע שאחד מהם נחתך לקוביות קטנות ע"י רשתות שתי וערב, החלטתי שמיותר לי לסבול ופשוט העברתי במהירות הלאה והגעתי לסוף כדי לנסות להבין מה הפואנטה. נדמה לי שהומלץ לי על הסרט בספריית הוידאו כסרט מד"ב (לפני כשבע שנים). הוא נחשב למד"ב לדעתכם?

אני דווקא אהבתי. מאד.

היה לי ולחבר שלי ויכוח אחרי שראינו את הסרט - הוא ממש לא אהב אותו, ואמר שהיה משחק מוגזם אצל כל השחקנים. לדעתי, המצב שבו עומדים האנשים בסרט הוא לא מצב יומיומי בכלל, כך שאין אפשרות לחזות בדיוק איך הם היו צריכים להתנהג. נכון, יש שם המון שימוש בסטריאוטיפים, ואולי הדמויות לא כ"כ עמוקות, אבל אני חושב שזה משרת את רעיון הסרט - סוג של ניסוי חברתי אכזרי, שלדעתי בהחלט אומר משהו על הטבע האנושי. נראה לי שאם היו אותן דמויות נתקעות במצב כזה במציאות, הן היו מתנהגות בצורה דומה מאד למה שרואים בסרט. מה דעתכם? אגב, את כל ההמשכים של הסרט הרבה פחות אהבתי.

ולהתייחס לשאלה עצמה שכחתי..../images/Emo9.gif

אני לא הייתי מסווג אותו כמד"ב, כי לא נראה לי שזה המיקוד שלו. הוא נראה לי יותר סרט מתח/אימה... הטכנולוגיה משחקת בו תפקיד משני, מה גם שהשאלות מאין באה הקוביה, ומי בנה אותה, לא בהכרח מקבלות תשובה.

nubhev

New member
ממה שאני זוכרת

הם שיחקו טוב. ועכשיו הסתבר לי שראיתי גם את השני, שהיה די דומה לראשון מבחינתי. ראה הודעה של מ ה פ כ ן למטה. אולי אקח את השלישי כדי לקבוע ביני לבין עצמי אם מד"ב או לא.

harpi

New member
סליחה, נשלח בטעות בלי הטקסט

הסרט מזעזע לחלוטין, והותיר אותי עם תחושת בחילה עמוקה - אבל הוא בהחלט סרט טוב, שהשחקנים בו מצליחים להרים את הסרט על אף המינימליזם שלו מכל בחינה אחרת. לא יודעת עד כמה המצבים בו הם 'יומיומיים', אבל ללא ספק אין כל חדש תחת השמש, מבחינת ניסוי במערכת סגורה של התנהגות אנושית טיפוסית. נראה לי שאפשר לסווג אותו כמד"ב, גם בגלל הסיטואציה הראשונית - הלא חלק לא מבוטל של המד"ב החברתי עוסק, בסופו של דבר, באותן התנהגויות אנושיות בסיסיות בסיטואציות מד"ביות.

nubhev

New member
אני שואלת את עצמי

האם סרט שעוסק במדע חברתי בדיוני הוא בהכרח סרט מד"ב. תיאור מצבים היפוטטים חברתיים, הרבה יותר קל לפתח בסביבה עתידנית או לא מציאותית או שייכת למימד אחר או עבר אפל ולא נחקר. מה שעושה את הסרטים או הספרים למד"ב הוא השימוש בטכנולוגיה מתפתחת, המצאות וכו' - לא?

harpi

New member
אז זהו, שלדעתי יש מד"ב חברתי

הסרט הזה הוא לאו דווקא הדוגמה המובהקת ביותר לכך, אבל רעיונות חלופיים להבניית חברה/דינמיקה אנושית יכולים להיחשב למדע בדיוני, כשהם קשורים ב או תוצאה של קטליזטור טכנולוגי כלשהו. נמאס לי לשמוע את עצמי חוזרת על עצמי, אבל היינליין בהחלט כתב כך. דוגמה נוספת: על אף הרעיון המד"בי שיש בסולאריס, עיקר הספר לדעתי היה דווקא הניסוי במערכת אנושית סגורה, ולמען האמת דומה יותר לעיסוק באובססיות ופסיכוזות (שכאן היה להן תירוץ נוח, אבל לא הכרחי); אז שוב, האם התפאורה המד"בית הופכת את זה למד"ב?

nubhev

New member
תודה שבכל זאת חזרת על עצמך

כי אני די חדשה בתחום ועדיין לא גיבשתי דעה בנושא. לפעמים נראה לי שאין מקום במד"ב למדעי החברה התנהגות וכו' ולפעמים נראה לי שכן. ראי שרשור בנושא. וכן, נראה לי שהתפאורה המד"בית הופכת את זה למד"ב כפי שהרוב מתייחס למד"ב. יתכן ולי או לך תהיה דעה שונה מהרוב, אני את שלי עדיין לא גיבשתי.

harpi

New member
גם לי אין ממש דעה מגובשת

בגלל זה העליתי את זה כשאלה
גם אין לי רקורד עשיר כל כך בקריאת מד"ב כמו למרבית חברי הפורום (במיוחד לא בז'אנרים עתירי המלחמות של המד"ב/פנטסיה, שמעולם לא הייתי חובבת שלהם), כך שאני מאוד מודעת לכך שייתכן כי בחירת הקריאה המוגבלת שלי מעצבת את דעתי על מה מד"ב ומה לא (וזה מד"ב רך יחסית).

Y. Welis

New member
תרגיל הרשת הזה חזר אגב גם ב'רזידנט

איבל' הראשון, ובהצלחה רבה. כמחווה לאותה הצלחה, הבמאי (אנדרסון) חיסל באותה צורה את אותו שחקן שחור גם בסרטו הבא,AVP. עוד קוריוז - השחקן העצבני בקיוב הוא זה שמגלם את רודני ב'סטארגייט אטלנטיס', ברמה דומה של עצבנות (אגב אתמול היה פרק מצויין).

Y. Welis

New member
בערוץ הראשון החלה השניה

של אטלאנטיס במוצ"ש, שמונה ורבע. ברצועה שלפני (חמש אחה"צ) חזרו לשידורים חוזרים של סטארגייט (עונה 8).

drall

New member
הוא מד"ב

אפילו מאוד מד"ב, רק שלא הבנתי באיזה תחום מדעי מדובר. לא אהבתי אותו , חינוכי מדי לטעמי.

מ ה פ כ ן

New member
דיסאוטופיה...

שזה ההפך מאוטופיה כמו אלטנויילנד של הרצל... הוא שייך לז'אנר שאליו שייכים גם 1984 ו-פרנהייט 451

nubhev

New member
נכון, אגב:דיסטופיה בהכרח חלק ממד"ב?

פתחתי בשרשור בפורטל אחרי לגבי דיסטופיה, האם היא בהכרח חלק מז'אנר המד"ב או לא? אם לא, אז היא סה"כ עוד כלי לשימוש המד"ב, כגון אוטופיה (קץ הילדות). ואם כן, הרי שהמד"ב לא בהכרח כולל בתוכו שימוש במדע טכנולוגי, או מדע החוקר דברים מוחשיים, אלא גם מדעים אחרים (חברה, התנהגות האדם וכו').

גרומיט

New member
ודאי שכן

ופירטתי על זה הרבה יותר בקישור המצורף, שפורסם בזמנו באתר האגודה הישראלית למדע בדיוני ולפנטסיה.

למעלה