40,000 הזדמנויות לעשות שלום

40,000 הזדמנויות לעשות שלום https://www.inn.co.il/News/News.aspx/370957

אם יש משהו שאנו צריכים לקחת מימי העומר זה הצורך להשריש כבוד ההדדי - בעיקר על ידי תרבות דיבור חיובית, טובה, יהודית וישראלית.

המחקרים גילו שבמהלך יממה שלמה, האדם הממוצע יזרוק לחלל האוויר כ-40,000 מילים.

כמה מתוך עשרות אלפי המילים האלה נאמרים בהקשרים חיוביים? כמה כאלה אמרנו בהקשר לא טוב, מזלזל, פוגעני?

העולם השתנה. בעשור האחרון התפתחו להן כל כך הרבה פלטפורמות דיגיטליות שמאפשרות לייצר שיח. הרשתות חברתיות הן הגורם המרכזי והעיקרי היום לפגיעה בבני נוער וילדים. כולנו שמענו על מקרים אובדניים של בני נוער ותלמידים רק כי מישהו העלה לרשת החברתית דבר שפגע בהם כל כך עד שלא יכלו לסבול זאת והעדיפו לסיים את חייהם בצורה טראגית.

ככל הנראה, רבי ישראל מאיר הכהן מראדין או בכיוניו הנפוץ יותר - החפץ חיים, לא חלם או יכול היה לצפות את התפתחותן של אותן רשתות חברתיות, אבל הדרך שהנחיל באמצעות ספריו, שנועד להנחיל את עיקרון שמירת הלשון, הדיבור הטוב והזהירות בכבודם של אחרים שגור עד היום בפיהם של רבים רבים כל כך.

החפץ חיים נפטר לפני כ-90 שנה, אבל את המורשת שלו חייבים להנחיל לדורות הבאים גם אם זה כרוך בהתאמות מסוימות לטכנולוגיה ולאופני השיח היום.

אנחנו נמצאים בימי ספירת העומר, בהם נהוגים דיני אבלות על האבדה הגדולה של תלמידי ר' עקיבא שלא נהגו כבוד זה בזה.

אנחנו רוצים תיקון עולם והוא לא יוכל לקרות, אלא אם ננהיג כבוד זה בזה. אם יש משהו שאנו צריכים לקחת מימי העומר הוא יהיה כמובן השרשת השלום והכבוד ההדדי - שייעשה בעיקר על ידי תרבות דיבור חיובית, טובה, יהודית וישראלית.

איתי גרנק, יו"ר המועצה לדיבור טוב
 
למעלה