36 שעות ביממה מדריך משפחתי לטיפול בחולי אלצהי

אירילה

New member
36 שעות ביממה מדריך משפחתי לטיפול בחולי אלצהי

36 שעות ביממה מדריך משפחתי לטיפול בחולי אלצהיימר - ספר חדש שיצא לאור *מאת: ננסי מייס ופיטר רבינס *תירגמה: לילית ברקת עד לא מכבר הניחו רוב האנשים שדמנציה (שיטיון) היא תוצאה טבעית של ההזדקנות ורק חוקרים מועטים היו מוכנים לגלות בה עניין ולחקור את התופעה. בשלושים השנים האחרונות חל שינוי בגישה למחלות הזיקנה ועכשיו ידוע שדמנציה אינה תוצאה טבעית של ההזדקנות, אלא היא נגרמת על ידי מחלות ספציפיות הניתנות לזיהוי, שאבחנתן וההערכה הקיימת לגביהן חשובה לזיהוי מצבים שאפשר לטפל בהם אם כי לא לרפא אותם לחלוטין. מחלת האלצהיימר, כמו תסמונת אובדן הזיכרון ויתר המחלות הדמנטיות הנלוות, מתבטאת בראש ובראשונה באובדן, או בפגיעה, בכשרים שכליים. הסימפטומים של דמנציה יכולים להיווצר על ידי מחלות רבות ושונות, שכמה מהן ניתנות לטיפול. מחלה בבלוטת התריס, למשל, עשויה לגרום לדמנציה שניתן לרפאה. מחלת האלצהיימר נחשבת לגורם השכיח ביותר לדמנציה בלתי הפיכה אצל מבוגרים. הפגיעה האינטלקטואלית מתקדמת בהדרגה משיכחה לאי יכולת תפקודית מוחלטת. שינויים מבניים במוח נראים בניתוחים לאחר המוות אצל אנשים שסבלו מאלצהיימר. גורם המחלה אינו ידוע, אולם אפשר להועיל הרבה בהפחתת הסימפטומים ההתנהגותיים והרגשיים של החולה. הספר "36 שעות ביממה" נכתב למען משפחות החולים בידי יועצת לשעבר וחברה במועצת המנהלים של אגודת האלצהיימר בארה"ב ועל ידי פרופסור לפסיכיאטריה. הדבר הראשון שיש לצפות מן הרופא במחלות הדמנטיות, אומרים המחברים, הוא אבחון מדויק. לאחר שהאבחון נעשה, יש צורך בסיוע מתמשך של רופא, של נוירופסיכולוג, עובדים סוציאליים, אחיות ומטפלים בתחום הפנאי כדי לאבחן את האדם הפגוע ולעזור למשפחתו בסיוע ובעצה טובה בקשר לטיפול המתמשך. כאשר אדם סובל מקושי בחשיבה, בזיכרון או בלמידה, או מראה שינויים באישיות, חשוב שתתבצע לו הערכה יסודית שלפיה אפשר יהיה לבדוק את אופיה המדויק של המחלה, אם המצב הפיך או ניתן לטיפול, וכן לבדוק את אופי הפגיעה והיקפה, והתחומים שבהם האדם יכול עדיין לתפקד בהצלחה. יש לאבחן אם החולה סובל מבעיות בריאות נוספות, העשויות להחמיר את בעיותיו הנפשיות, יש לבדוק את הצרכים החברתיים והפסיכולוגיים שלו, מהם האמצעים העומדים לרשותו, מי המשפחה האמורה לטפל בו ומה הם השינויים שניתן לצפות אצלו בעתיד. הסברים פרטניים מרובים על מהות המחלות הדמנטיות נמסרים בהמשך. מחלות אלה מתבטאות גם באובדן קואורדינציה ותחושת הזמן ובקושי להתנהל באופן עצמאי. לעתים החולה מתעקש להמשיך בעבודתו, לעתים הוא מאופיין בנטייה ללוחמנות, ויש גם שהוא סובל מבעיות בדיבור ובתקשורת. יש לשים לב, אומרים המומחים, לסכנות האורבות לפתחם של החולה ומטפליו, כמו התנהגויות הנובעות מבעיות אכילה, תת-תזונה וחנק. יש להחליט מתי הגיע הזמן להזין את החולה באמצעות צינור, איך לשמור על ההיגיינה האישית שלו, איזה אביזרים יתאימו לאמבטיה ואילו שינויים אחרים יש לעשות בבית כדי להתאימו אליו, מה לעשות כשהחולה אינו שולט בצרכיו ועוד. העתיד לא נראה ורוד, מכל זווית שתסתכלו עליו. אבל יש לו בכל זאת פן אחד מנחם: הכותבים טוענים שלמרות שהספר מתמקד בעיקר בבעיות של החולים, חשוב לזכור שאנשים הסובלים מבלבול עדיין ממשיכים לחוות שמחה ואושר יחד עם משפחותיהם. היות שמחלות דמנטיות מתפתחות באטיות, הן משאירות בעינה את יכולתו של האדם הפגוע ליהנות מן החיים ומחברת אנשים אחרים. כאשר המחלה מחמירה חשוב לזכור שבלא כל קשר לזיכרונו הלקוי של האדם או להתנהגותו המוזרה, הוא עדיין אדם שנברא בצלם ואפשר להמשיך ולאהוב אותו גם לאחר שהוא משתנה לחלוטין.

ענתי44

New member
נשמע ספר חשוב

ולמרות, וסליחה אם אני נשמעת יהירה, שכולנו פה יכולים להיות מרצה אורח בבית ספר לסיעוד בנושא האלצהיימר, אני משוכנעת שאפשר ללמוד הרבה מהספר. גרשון, ברשותך, העבר לי מידע במסר איפה אוכל למצוא את הספר, מבלי להרגיז את התפוז....

נראה לי שזה ספר ישן

אם אני לא טועה , יש לי אותו , קניתי בעמותת אלצהיימר אחפש ואבדוק

hregev10

New member
יש לי את הספר "36 שעות ביממה"

הספר נמצא בביתי כבר כמה שנים, זה נכון שקניתו נעשתה בעמותת אלצהיימר. אם מישהו חפץ בקריאתו - בכיף אשאיל לו אותו. להתראות חני

ענתי44

New member
אני אשמח

עכשיו אני נזכרת שלפני שנים דרורה כמדומני המליצה עליו.

מצאתי את הספר

החזקתי אותו בעבודה האמת קניתי עוד 1 או 2 ספרים בעמותה ואיני זוכרת איפה הם לא נראה לי ענתי שיש מה לחדש עבורך אך אם אבוא אלייך, אביא לך אותו נשיקות, טובה

ענתי,

עם היכולות שלך והידע שלך את יכולה לכתוב ספר, ובטוח שידבר יותר אל המשפחות מאשר הספר הנ"ל, אף שלא קראתי אותו, אבל את מחשובותייך קראתי לא פעם!!!! ב ה צ ל ח ה!!!!

טילי66

New member
ליאורלילי הי

מה חדש אצלך?מזמן לא דיברנו אני אשמה אני מעט מאוד בבית.אשמח בהזדמנות להשאיל ממך את הספר תודה מראש .בתקווה לימים קצת יותר רגועים חיבוק ענק ואוהב תמי

תמי יקרה מה שלומך?

גם אני רצה כל השבוע, חוג, חתונה , הורים עבודה נכדים ומה עוד???? עייפה כל הזמן ואהרון מעיר אותי לעתים מוקדם והלילה באמצע הלילה שם וכל הזמן בלבל במוח. לגבי הספר, מה את צריכה אותו??? עדיף שתקראי חומר יותר מעניין, למה להכנס לדכאון, מה כבר יכול להועיל לך??? גם אני צריכה להתקשר אלייך מקווה שאת מרגישה טוב שמרי על עצמך, נשיקות, להתראות, טובה

dlia2004

New member
חברים, תאמינו לי, הידע והניסיון המעשי שלכם

(לצערי)שווים כמעט כמו ספר מקצועי בנושא. מאחורי הספר עוד איש מקצוע קר, מאחורי התמיכה שלכם עומדים אנשים עם נשמה גדולה וחמה . תודה לכם

טילי66

New member
טובה הי

שלומי כשלום שלמה מושכת גוררת זה מה יש.הערב לשם שינוי אני יוצאת הולכת ל-בת מצווה של הנכדה של אחי.אחד הבנים יקח אותי.מתגעגעת תמי

zs1957

New member
שלום תמי

טוב שאת יוצאת לבלות לבת מצוה לנקות את הראש ממחלת האלצהיימר. להכניס שמחה לנשמה. מתגעגעת , מקווה לראתוך במהרה בימינו בעירינו. רק שמחות זהבה

למעלה