2 שאלות עקרוניות שאני לא מבין

2 שאלות עקרוניות שאני לא מבין

שאלה ראשונה : יש לי את הנוסחה הבאה 3N2H4->4NH3+N2 עכשיו, נגיד שאני יודע שיש לי x מול של N2H4 זה לא אומר לפי הנוסחה שבתוצרים יהיה לי רק x/3 מול של N2? נראה לי שאני לא מבין כאן משהו עקרוני, כי לפי התשובות יש לי אותו מספר מולים, ואני לא מבין למה. שאלה 2: אני צריך לחשב את הריכוז המולרי של האניון ב- Cr(NO3)2 בתוך נפח ידוע(250 מ"ל) ובמשקל ידוע (50 גרם)התרכובת. עכשיו, אני יודע איך עושים את זה, ומשום מה התשובה יוצאת לי חצי מהתשובה הנכונה. מה שעשיתי זה ככה : חישוב המסה של 2(NO3) על ידי כך שחישבת את החלק היחסי שלה במולקולה : 35.22=(m=2*(14+3*16)*50/(2*(14+3*16)+52 אם זה המסה שיש לי , אז במולים יש לי n=35.22/124 (המכנה זה בעצם המסה המולקולרית של של 2(NO3)), ואז אני מקבל שהריכוז המולרי זה c=n/v לפי המולים שיצא לי חלקי הנפח הידוע. אבל התשובה זה כפול 2 מזה - מישהו יכול להסביר לי מה מקור הטעות? תודה!

deathcaster

New member
תשובות

שאלה ראשונה : כן היחס בין N2H4 ובין N2 הוא 1:3 בהתאמה, לא יודע מה יצא לך כי לא כתבת את השאלה עצמה ולא את התשובות שיצאו לך
שאלה 2: מה זה חלק יחסי במסה ? אתה צריך לעבוד עם מולים, החישוב שעשית לגבי "חלק המסה היחסי" נותן שבר משקלי = גודל חסר יחידות, אם תחלק אותו במילים תקבל גודל חסר משמעות. פתרון: מסה מולרית כרום חנקתי = 176 גרם למול 50 גרם חלקי המסה המולרית = 0.284 מול כרום חנקתי ריכוז מולרי = מול חלקי נפח = 0.284 חלקי 0.25 ליטר = 1.136 מולר. ריכוז של יוני החנקה - פי 2 מריכוז הכרום החנקתי = 2.27 מולר כי על כל מולקולות כרום חנקתי יש 2 יוני חנקה (NO3). במקרה במולים הגעת גם לתשובה של 0.284 ( כי זה n=35.22/124) אבל תיזהר לעשות טעות כזו בעתיד. טל"ח בהצלחה

רגע, אני עדיין לא מבין משהו.

בספר הם כל הזמן עושים את העניין של משקל יחסי - המסה המולרית של החלק במולקולה שאתה רוצה חלקי המסה המולרית של כל המולקולה (הגודל הזה הוא חסר יחידות) - ואז מכפילים במשקל בגרמים של כל המולקולה, ומקבלים משקל. ככה יצא שקיבלתי את המשקל של 2(NO3), וכשאני מחלק את זה במסה המולרית שלו, אני מקבל כמה מולים של 2(NO3) יש לי - מחלקים בנפח, וזה אמור להיות כבר הריכוז הנכון.... איפה בדיוק הטעות שלי?

deathcaster

New member
הטעות היא לא מתמטית

הטעות שלך היא בהבנה.. משהו קטן שהורס לך הכל
אתה מחשב את הריכוז של 2(NO3) - אבל לא ביקשו ממך את זה, ביקשו ממך את הריכוז של האניון הבודד NO3 .... בגלל זה אתה צריך לכפול את הריכוז שלך פי 2. גם הדרך של משקל יחסי כפי שמציגים לך בספר היא בסדר, עובדה שהגענו לאותם מספרים, אבל לפחות לדעתי היא יותר מסובכת מהדרך שאני הראיתי. מקווה שהבנת

למעלה